Noclegi Ruciane-Nida

Pośród lasów Puszczy Piskiej, nad jeziorami: Nidzkim, Guzianka Wielka, Guzianka Mała i Bełdany znajduje się Południowa Brama Mazur powszechnie znana pod nazwą Ruciane-Nida. Niezwykłe urokliwe położenie geograficzne a także wpadająca w ucho, intrygująca nazwa to jedne z najważniejszych czynników przyczyniających się do tego, że to małe, mazurskie miasteczko znane jest, choćby tylko ze słyszenia, każdemu Polakowi. Dlaczego noclegi Ruciane Nida cieszą się tak ogromną popularnością?

Popularność turystyczna miejscowości, która w roku 1966 weszły w strukturę właśnie co powstałego miasta, rozpoczęła się już u schyłku XIX w., kiedy to zaczęto rozbudowywać trasy komunikacyjne łączące ze sobą większe miejscowości regionu. To właśnie sąsiedztwo Pisza, Mikołajek i Mrągowa sprawiło, że ukryte wśród jezior wsie, które z czasem zostały włączone w obręb Rucianego-Nidy, stały się jedną z najbardziej okazalszych a zarazem znanych już w okresie międzywojnia wizytówek Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. To od wizyty w Rucianem-Nidzie swą przygodę z najbardziej wodnym regionem Polski zaczynają wszyscy ci, którzy przybywają w jego rejony od południowej strony kraju. To właśnie pobyt w tym miasteczku sprawia, że spragnieni spokoju i kontaktu z naturą turyści zakochują się w Mazurach i powracają w ich gościnne progi w poszukiwaniu wytchnienia od trosk dnia codziennego.

Na turystów decydujących sie na wypoczynek w tej pięknej miejscowości czekają liczne noclegi Ruciane Nida a głównym walorem miejscowości są położone w jej obrębie jeziora. To właśnie z nimi związane są największe atrakcje miasteczka: wybudowana między Guzianką Małą a Bełdanami śluza komorowa z której rocznie korzysta kilkadziesiąt tysięcy łodzi, przystań z której można wypłynąć na rejs statkami „Żeglugi Morskiej” nie tylko po jeziorze Nidzkim, ale i Bełdany, Śniardwy czy Mikołajskim, Przystań Jachtowa PTTK, liczne kąpieliska i ośrodki przystosowane do uprawiania sportów. Ci, którzy zapragną zwiedzić okolicę, mogą wyruszyć na pieszą lub rowerową wycieczkę jedną z niezwykle malowniczych ścieżek dydaktycznych, które podążających nimi gości zaznajamiają nie tylko z historią regionu, ale i z przepiękną, mazurską przyrodą. Na ich trasie można trafić do będącego pierwotnie świątynią ewangelicką Kościoła Matki Bożej Miłosierdzia Ostrobramskiej, niezwykle ważnej w okresie II wojny światowej Wyłuszczarni nasion im. Zdzisława Borońskiego, „Borejszowki” - drewnianego, pochodzącego z początku XX w. domu w kształcie łodzi, kwatery Hermanna Göringa w Szerokim Borze czy Leśniczówki Pranie w której znajduje się Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Podziwiając piękno okolicznych jezior można zobaczyć dwa ok. pięćsetletnie, niemal trzydziestometrowe dęby (jeden z nich ma niemal 550 cm obwodu, drugi ok. 320 cm), wygięta na kształt liry ponad dwustuletnią, mierząca 33 metry sosnę oraz liczne siedliska dzikich zwierząt, które niczym wytrawni turyści lubują się w podmokłych, jeziornych okolicach jednego z najpiękniejszych a zarazem najbardziej przytulnych mazurskich miasteczek jakim bez wątpienia jest Ruciane-Nida.

Wojnowo

Położone w sercu Puszczy Piskiej Wojnowo to jedno z bardziej egzotycznych miejsc na mapie Mazur. Prusy, których częścią były Mazury, przez ponad 400 lat były krajem, gdzie wyznaniem dominującym był ewangelicyzm. Rosyjscy staroobrzędowcy, którzy pojawili się w Puszczy Piskiej w latach 30-tych XIX wieku, wnieśli w krajobraz ewangelickich Mazur nie tylko nowe wyznanie, ale także swoisty wschodni koloryt. Dziedzictwo, które po sobie zostawili, dziś stanowi cenny obraz kultury religijnej i obyczajowej starowierców pruskich.

Staroobrzędowcy (nazywani też starowiercami, filiponami) zostali zmuszeni do opuszczenia Rosji w XVII wieku po tym, jak nie zgodzili się z reformami rosyjskiego kościoła prawosławnego przeprowadzonymi przez patriarchę Nikona. Wielu z nich osiedliło się na terenie dzisiejszej Suwalszczyzny, skąd też przybyli w latach 30-tych XIX wieku do Prus. Na bazie założonej nad Jeziorem Duś pustelni powstał w Wojnowie w 1847 roku klasztor – początkowo męski, od 1885 żeński. Klasztor przestał funkcjonować w 2006 roku wraz ze śmiercią ostatniej mniszki. Obecnie działa tu Muzeum Ikon i Kultury Staroobrzędowców. W Wojnowie zobaczymy także cmentarz staroobrzędowców oraz murowaną molennę (dom modlitwy) filiponów i drewnianą cerkiew prawosławną – obie budowle zbudowano w latach 20-tych XX wieku.

Przeglądaj noclegi Ruciane Nida z VisitON i poznaj co oznacza wypoczynek pośród zielonych płuc Polski

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu