Noclegi Pasym

Miasto położone jest nad jeziorem Kalwa. Zostało założone przez Zakon Krzyżacki – Pasym to miasto leżące na historycznych Mazurach.

Szczególną uwagę zwraca masywny późnogotycki kościół z XV w. (od XVI w. do dziś – ewangelicki) o wyraźnie zaznaczonym charakterze obronnym (ul. Jedności Słowiańskiej 3). Wewnątrz zachowało się wiele cennych zabytków: gotyckie stalle, ołtarz główny i ambona z XVII wieku, świecznik w kształcie głowy jelenia z XVII wieku, organy wykonane w XVIII wieku w warsztacie Jahanna Jozuego Mosengela w Królewcu oraz liczne epitafia. W świątyni zobaczymy się także charakterystyczne dla kościołów ewangelickich empory.

W lutym 1807 roku na plebanii kościoła stacjonował Napoleon Bonaparte. Obecny kościół katolicki pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Barczewskiego 2) został wzniesiony w XIX wieku na miejscu, gdzie niegdyś prawdopodobnie stał zamek krzyżacki. Z kolei ratusz pasymski to budowla z XIX w. zbudowana w stylu neorenesansowym (ul. Rynek 8). Urok Pasymia tworzy zachowany dawny układ miejski z urokliwymi krótkimi uliczkami zabudowanymi zabytkowymi domami i kamienicami. Zachowały się także pozostałości średniowiecznych murów miejskich. W parku miejskim możemy zobaczyć wieżę ciśnień z 1911 roku. W Pasymiu nad Jeziorem Kalwa nagrywany był film „Cudownie ocalony” (2004) z Marianem Opanią w roli głównej, oddający czasy lat 60-tych na Mazurach.

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu