Noclegi Gołdap

Gołdap to jedyne miejsce w województwie warmińsko-mazurskim posiadające status uzdrowiska. Miasto jest bramą do niezwykłej i znanej od wieków Puszczy Rominckiej – terenu, który szczególnie ukochał na początku XX wieku cesarz Niemiec Wilhelm II. To tu polował na słynne dorodne jelenie rominckie. Pamiątką po polowaniach są tzw. kamienie Wilhelma rozsiane po Puszczy w miejscach, gdzie cesarz ustrzelił szczególnie dorodny okaz tego zwierzęcia. Powietrze i przyroda są tu typowo północne – rześkie, surowe, nieskażone. To właśnie powietrze sprawia, że w Gołdapi leczy się choroby górnych dróg oddechowych. Ale nie tylko. Dzięki powietrzu i występującym tu borowinom do uzdrowiska przyjeżdżają kuracjusze ze schorzeniami narządów ruchu, reumatycznymi, stanami pourazowymi oraz niektórymi chorobami kardiologicznymi, układu oddechowego i nerwowego, a także chorobami kobiecymi. Nad Jeziorem Gołdapskim w 2014 roku otwarto czwarte w Polsce tężnie solankowe oraz Park Zdrojowy z pijalnią wód mineralnych oraz grotą solankową. Gołdap to także jeden z bardziej popularnych ośrodków narciarskich w województwie warmińsko-mazurskim. Na stokach Pięknej Góry udostępniono ponad 2000 m tras zjazdowych oraz kilka wyciągów, w tym kolej krzesełkową, która działa także latem i pozwala wjechać na sam szczyt. Z Pięknej Góry rozciąga się niesamowity widok na okolicę. Przez cały rok działa tu „obrotowa” kawiarnia z widokiem w każdą stronę Pięknej Góry.

W Gołdapi zachowały się także pozostałości bunkrów po dawnej głównej kwaterze wojennej dowództwa „Luftwaffe”. Z kolei z tarasu odrestaurowanej wieży ciśnień możemy podziwiać miasto i okolicę z góry. W Gołdapi zobaczymy także pomnik słynnego filozofa Immanuela Kanta, który przyjechał do miasta zimą 1775/1776 na zaproszenie dowódcy garnizonu gołdapskiego gen. von Lossowa.

Stańczyki

Mosty w Stańczykach to jedne z najwyższych mostów kolejowych w Polsce. Całość tworzą dwa mosty. Konstrukcja liczy 5 przęseł, ok. 180 m długości, dochodzi do 36,5 wysokości.  Bez wątpienia mosty w Stańczykach są najciekawszą tego typu budowlą w województwie warmińsko-mazurskim – zarówno pod względem architektonicznym, jak i krajobrazowym.

Mosty zbudowano w drugiej dekadzie XX wieku. Nazywane są Akweduktami Puszczy Rominckiej. Swoim wyglądem przypominają najsłynniejsze starożytne rzymskie akwedukty. Pod mostami przepływa malownicza rzeka Błędzianka, przybierająca miejscami podgórski charakter. Niegdyś jeździły tędy pociągi zmierzające z Gołdapi do Żytkiejm. Linia kolejowa została otwarta w 1927 r. Pociągi kursowały jednak tylko po północnym moście, na południowych nigdy nie położono torów. Dziś po malowniczej trasie zostało tylko wspomnienie, stare fotografie i zachowana do dziś turystyczna zabudowa Żytkiejm. Niegdyś funkcjonowały tu hotele, ośrodki wypoczynkowe, a przybywający do Żytkiejm Goście delektowali się pięknym krajobrazem i szusowali na nartach.

Puszcza Romincka, przez którą wiodła ta turystyczna trasa, to jeden z ciekawszych kompleksów leśnych dzisiejszego województwa warmińsko-mazurskiego. Liczne różnice wysokości sprawiają, że teren ten nazywany jest Mazurami Garbatymi. Panuje tu dość surowy, północy klimat. Unikalna fauna i flora tutejszych lasów przypomina nieco tajgę. W pobliżu mostów w Stańczykach znajduje się zabytkowa aleja drzew, którą tworzą jarzęby szwedzkie w liczbie ponad 200 sztuk. Na tej samej trasie nieczynnej dziś linii kolejowej zachowały się piękne mosty i wiadukty kolejowe w Kiepojciach, Botkunach i Galwieciach.

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu