Noclegi Lubawa

Lubawa to obecnie niewielkie, 10-tysięczne miasto. Niegdyś jednak miejscowość stanowiła ważny punkt na mapie ziemi chełmińskiej – mieli tutaj swój zamek biskupi chełmińscy i to do nich należała Lubawa. O dawnej świetności zarządzanego przez duchownych miasta przypominają unikatowe na skalę polską zabytki sztuki sakralnej. Na niewielkiej przestrzeni miejskiej, w bliskim sąsiedztwie zobaczymy trzy niezwykłe kościoły – tzw. Farę, Jana i Barbarkę.

Kościół farny pw. Św. Anny został zbudowany w pierwszej poł. XIV w. Wewnątrz zachwyca renesansowa kaplica rodziny Mortęskich, ufundowana przez Magdalenę Mortęską. Pochodząca z Mortęg pod Lubawą, żyjąca na przełomie XVI i XVII w. Magdalena Mortęska zasłynęła jako reformatorka zakonu benedyktynek, wyprowadzając zgromadzenie z kryzysu. Oczekująca na beatyfikację Magdalena do dzisiejszego dnia uchodzi za jedną z najbardziej znanych kobiet z rodziny Mortęskich. Obecnie w kościele Św. Anny znajduje się sanktuarium Matki Boskiej Lipskiej. To tu przechowywana jest XV-wieczna figurka Madonny z Dzieciątkiem – Matki Boskiej Lipskiej. Do Lubawy została przeniesiona z pobliskich Lip, gdzie miało miejsce objawienie maryjne. Lipy to jedno z ważniejszych miejsc odpustowych w województwie warmińsko-mazurskim.

Kościół pw. Św. Jana zbudowany został na pocz. XVI wieku na potrzeby zakonu berdnardynów. Najbardziej zachwycającym elementem wnętrza tej późnorenesansowej świątyni jest unikalny kasetonowy, figuralno-ornamentowy strop nawy z 1612 r. oraz rzeźbiony i polichromowany strop prezbiterium. Po zakonie bernardynów zachowały się w Lubawie pozostałości założenia klasztornego.

Kościół Św. Barbary to z kolei unikat drewnianej architektury sakralnej, jeden z nielicznych zachowanych do dziś kościołów drewnianych okresu baroku. W świątyni zwraca uwagę przepiękne wyposażenie wnętrza.

O wielowiekowej historii Lubawy świadczą także niedawno wyeksponowane ruiny gotyckiego zamku biskupów chełmińskich oraz pozostałości średniowiecznych murów obronnych. Warto też pospacerować po  lubawskim rynku i ulicach od niego odchodzących, przy których zobaczymy wiele starych, przedwojennych budynków.

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu