Wybierając mazurskie noclegi – Elbląg jest miastem, które warto rozważyć. Dlaczego? Poniżej krótki opis tego, co miasto ma do zaoferowania turystom i przyjezdnym.
Elbląg to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto województwa warmińsko-mazurskiego (po Olsztynie, stolicy regionu). Słynie z odbudowanego w sposób przemyślany i zgodnie z dawnym charakterem Starego Miasta. W Elblągu możemy wejść na najwyższą wieżę kościelną regionu (katedra Św. Mikołaja), z której rozciąga się przepiękny widok na miasto, Żuławy i Wysoczyznę Elbląską. Aby znaleźć się na najwyższym tarasie widokowym katedry Św. Mikołaja, położonym na wysokości ok. 70 m, trzeba pokonać 366 stopni. Gotycka katedra to Św. Mikołaja (ul. Mostowa 18) to jeden z ciekawszych zabytków Elbląga. Można zobaczyć tu, m.in., wyjątkowe późnogotyckie ołtarze.
Ciekawym reliktem dawnego Elbląga jest Ścieżka Kościelna, wąska uliczka, która niegdyś łączyła kościół Św. Mikołaja z kościołem i szpitalem Św. Ducha (obecnie w jego zabudowaniach mieści się biblioteka). Z dawnych średniowiecznych obwarowań miejskich zachowała się Brama Targowa, przy której ustawiono pomnik Piekarczyka (ul. Stary Rynek 25), legendarnego obrońcy Elbląga z czasów konfliktów z Krzyżakami. Na terenie, gdzie niegdyś stał zamek krzyżacki, znajduje się obecnie Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu (ul. Bulwar Zygmunta Augusta 11). Można tu zobaczyć ciekawe wystawy związane z historią miasta i regionu. Szczególne emocje wywołuje ekspozycja „Elbląg Reconditus”, która w nowatorski sposób opowiada dzieje Elbląga i jego mieszkańców. Jej częścią jest film holograficzny o skomplikowanej historii regionu. Z kolei na północ od katedry Św. Mikołaja w dawnym kościele dominikanów znajduje się obecnie Galeria EL, galeria sztuki i miejsce ciekawych wydarzeń kulturalnych.
Elbląg to także ważny węzeł szlaków wodnych – można stąd udać się w rejs po Kanale Elbląskim lub po Pętli Żuławskiej. Elbląg to także miasto, gdzie rozpoczyna się, liczący ponad 2 tys. km, Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Amatorzy aktywnego wypoczynku powinni wybrać się do Bażantarni, zabytkowego parku leśnego, położonego na skraju Wysoczyzny Elbląskiej. Jak widać miasto jest niesamowicie atrakcyjne turystycznie, dlatego też jeżeli zastanawiamy się jeszcze gdzie wybrać noclegi – Elbląg jest świetnym pomysłem!
Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu