newsletter visiton obserwuj facebook visiton obserwuj instagram visiton

Noclegi Elbląg

Elbląg to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto województwa warmińsko-mazurskiego (po Olsztynie, stolicy regionu). Słynie z odbudowanego w sposób przemyślany i zgodnie z dawnym charakterem Starego Miasta. W Elblągu możemy wejść na najwyższą wieżę kościelną regionu (katedra Św. Mikołaja), z której rozciąga się przepiękny widok na miasto, Żuławy i Wysoczyznę Elbląską. Aby znaleźć się na najwyższym tarasie widokowym katedry Św. Mikołaja, położonym na wysokości ok. 70 m, trzeba pokonać 366 stopni. Gotycka katedra to Św. Mikołaja (ul. Mostowa 18) to jeden z ciekawszych zabytków Elbląga. Można zobaczyć tu, m.in., wyjątkowe późnogotyckie ołtarze.

Ciekawym reliktem dawnego Elbląga jest Ścieżka Kościelna, wąska uliczka, która niegdyś łączyła kościół Św. Mikołaja z kościołem i szpitalem Św. Ducha (obecnie w jego zabudowaniach mieści się biblioteka). Z dawnych średniowiecznych obwarowań miejskich zachowała się Brama Targowa, przy której ustawiono pomnik Piekarczyka (ul. Stary Rynek 25), legendarnego obrońcy Elbląga z czasów konfliktów z Krzyżakami. Na terenie, gdzie niegdyś stał zamek krzyżacki, znajduje się obecnie Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu (ul. Bulwar Zygmunta Augusta 11). Można tu zobaczyć ciekawe wystawy związane z historią miasta i regionu. Szczególne emocje wywołuje ekspozycja „Elbląg Reconditus”, która w nowatorski sposób opowiada dzieje Elbląga i jego mieszkańców. Jej częścią jest film holograficzny o skomplikowanej historii regionu. Z kolei na północ od katedry Św. Mikołaja w dawnym kościele dominikanów znajduje się obecnie Galeria EL, galeria sztuki i miejsce ciekawych wydarzeń kulturalnych.

Elbląg to także ważny węzeł szlaków wodnych – można stąd udać się w rejs po Kanale Elbląskim lub po Pętli Żuławskiej. Elbląg to także miasto, gdzie rozpoczyna się, liczący ponad 2 tys. km, Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Amatorzy aktywnego wypoczynku powinni wybrać się do Bażantarni, zabytkowego parku leśnego, położonego na skraju Wysoczyzny Elbląskiej.

Zimą działa tu stok narciarski – Góra Chrobrego. Do dyspozycji narciarzy są 4 wyciągi orczykowe, w tym dwa o długości 431 i 410 metrów . Trasy są naśnieżane i ratrakowane, a stoki oświetlone. Można tu także uprawiać narciarstwo biegowe, funkcjonuje snowpark o powierzchni 1900m2, jest snowtubbing o długości 120m oraz wypożyczalnia i szkoła narciarstwa i snowboardu. Dla dzieci przygotowano bezpieczną strefę, tzw. przedszkole narciarskie.

Muzeum Archeologiczne w Elblągu, ul. Bulwar Zygmunta Augusta 11, tel. 55 232 72 73, www.muzeum.elblag.pl, wstęp do nowego pawilonu bezpłatny, a stara część muzeum – normalny 5 zł, ulgowy 3 zł

Wieża katedry w Elblągu – wstęp bezpłatny, czynne od 15 kwietnia do 15 października z wyj. poniedziałków

Elbląg, ul. Bolesława Chrobrego 34, tel. 501 517 738, www.gora-chrobrego.pl

Suchacz

W Suchaczu stoi pomnik upamiętniający jeden z największych sukcesów militarnych Polski odniesionych na wodzie. To na wodach Zalewu Wiślanego w czasie bitwy morskiej 15 września 1463 r. flota elbląsko-gdańska zadała druzgocącą klęskę statkom krzyżackim. Głaz upamiętniający to zwycięstwo stanął w Suchaczu w 1961 roku. Pomnik stoi na placu tuż przy drodze wojewódzkiej nr 503.

Raczki Elbląskie

W Raczkach Elbląskich znajduje się najniżej położony punkt w Polsce -1.8 m n.p.m. Istnieją jednak, jeszcze nieoficjalne, dane, że we wsi Marzęcino, również na terenie Żuław Wiślanych, depresja jest jeszcze większa i wynosi -2 m n.p.m.

Tolkmicko

Tolkmicko to klimatyczne rybackie miasteczko. Obecnie funkcjonuje tu największy port Zalewu Wiślanego. Zobaczymy tu gotycki kościół pw. Świętego Jakuba z XIV wieku (ul. Kościelna 2) oraz jeden z najciekawszych architektonicznie zabytkowych dworców kolejowych w regionie (ul. Morska 4). Został on zbudowany w konstrukcji muru pruskiego. Służył pasażerom kursującej od końca XIX wieku Kolei Nadzalewowej (obecnie nieczynna), która słynęła z zapierających dech w piersiach widoków na Zalew Wiślany i Wysoczyznę Elbląska. W Tolkmicku zachowało się tu także wiele zabytkowych domów liczących ponad 100 lat. Na południe od miasta na terenie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej znajduje się staropruskie grodzisko „Wały Tolkmita”.

Pasłęk

Pasłęk to niewielkie miasto położone nad rzeką Wąską. Krzyżacy, którzy zakładali miasto w XIII wieku, sprowadzili tu osadników aż Holandii. Ze względu na pierwszych mieszkańców miasto aż do 1945 roku funkcjonowało pod nazwą Preußisch Holland (Pruska Holandia). W Pasłęku zobaczymy mocno przebudowany dawny zamek krzyżacki oraz gotycki kościół Św. Bartłomieja, we wnętrzu którego warto zwrócić uwagę na ołtarz główny autorstwa rzeźbiarza Izaaka Rigi z Królewca z 1687 r. oraz organy wykonane przez gdańskiego mistrza Hildebrandta w 1719 roku. Według legendy zamek połączony był z kościołem podziemnym tunelem, którego poszukiwania trwają od wielu dziesiątek lat. Niektórzy twierdzą, że to właśnie w Pasłęku w podziemiach zamku lub w legendarnym tunelu ukryta została tzw. Bursztynowa Komnata. Jej poszukiwania trwają po dziś dzień, wzbudzając duże emocje. Co jakiś czas media obiega informacja o kolejnych poszukiwaczach skarbów w Pasłęku. Pasłęk słynie także z najdłuższych zachowanych w województwie warmińsko-mazurskim średniowiecznych murów obronnych (1200 m) wraz z basztą (Wieżą Kamienną) i Bramą Młyńską. Z okresu średniowiecza zachował się także budynek ratusza z charakterystycznym podcieniem wspartym na trzech kolumnach. Pasłęk należy do nielicznych miast w Prusach Górnych, gdzie czasy II wojny światowej przetrwał cmentarz żydowski, dziś będący świadectwem wielokulturowości tego regionu. Miejscem rekreacji i wypoczynku mieszkańców miasta i odwiedzających go Gości jest Park Ekologiczny im. Stanisława Pankalli. Jeziorko miejskie, meandrująca rzeka Wąska, malownicze wąwozy, las, tworzą piękny, harmonijny krajobraz. Dzieci natomiast chętnie korzystają z atrakcji Parku Rekreacyjno-Edukacyjnego – dużego placu zabaw, położonego w samym centrum miasta.

 

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu