Masz już spakowane walizki, zarezerwowany nocleg i planujesz beztroski urlop w Polsce? Zamierzasz używać życia i nieco zaszaleć – w końcu fundujesz sobie wakacje all inclusive? Przechodząc w tryb urlopowy, nie wyłączaj zdrowego rozsądku. Po pierwsze, kup dobrą polisę, a po drugie – uważnie przeczytaj wszystkie warunki ubezpieczenia. Dowiedz się, kiedy ubezpieczyciel zadba o ciebie, gdy podczas wakacji spotkają cię nieprzewidziane „przygody”.

 

Tobie również jest potrzebna dobra polisa turystyczna!

Urlop to czas na regenerację – podczas wakacji nie potrzebujesz dodatkowych zmartwień i stresu. Chcesz odrobinę pobujać w obłokach i martwić się jedynie o dobrą pogodę? Jeszcze przed wyjazdem na wakacje wykup dobrą polisę podróżną. Pamiętaj – takie ubezpieczenie przydaje się nie tylko tym, którzy wybierają się za granicę.

Polisa turystyczna to pewność, że ubezpieczyciel zadba o ciebie lub wypłaci ci odszkodowanie, gdy:

 • złamiesz nogę lub doznasz urazu – taka polisa zapewnia pokrycie kosztów leczenia, a także obejmuje ubezpieczenie NNW – od następstw nieszczęśliwych wypadków. Oznacza to, że ubezpieczyciel wypłaci ci odszkodowanie za poniesiony uszczerbek na zdrowiu. Dodatkowo dobra polisa turystyczna będzie gwarantować pokrycie wydatków związanych z rehabilitacją;
 • twój bagaż czy sprzęt sportowy zostaną skradzione lub zniszczone – otrzymasz wtedy od ubezpieczyciela odszkodowanie w wysokości wskazanej w zawartej umowie;
 • na skutek wypadku lub losowego zdarzenia zniszczysz mienie osoby trzeciej lub spowodujesz u niej obrażenia – jeśli twoja polisa turystyczna będzie obejmować OC w życiu prywatnym, to ubezpieczyciel zapłaci za leczenie czy uszkodzony sprzęt (np. rower) poszkodowanych;
 • będziesz mieć problemy – np. ze zdrowiem – w czasie podróży. Opcja assistance w umowie ubezpieczenia podróżnego może zapewniać m.in. organizację pomocy medycznej;
 • z ważnych powodów (np. choroby, śmierci bliskiej osoby) zrezygnujesz z podróży – gdy te zdarzenia zmuszą cię do rezygnacji z wyjazdu urlopowego, to ubezpieczyciel zwróci ci np. równowartość kosztów noclegów.

 

Ile kosztuje polisa turystyczna?

To zależy: od cennika towarzystwa ubezpieczeniowego, warunków polisy i tego, co zamierzasz robić na wakacjach. Jeśli planujesz np. uprawiać sporty ekstremalne, przygotuj się, że za ubezpieczenie podróżne zapłacisz więcej.

Standardowa polisa podróżna dotycząca wakacji na terenie kraju to jeden z najmniejszych wydatków, jakie czekają cię w związku z organizacją urlopu. Koszt twojego poczucia bezpieczeństwa będzie wynosił kilka złotych za jeden dzień wyjazdu objętego ubezpieczeniem. Cena polisy wzrasta, jeżeli ma ona obejmować również OC sportowe. Jednak wtedy także wydasz kilka lub kilkanaście złotych za jeden dzień urlopu.

 

Wybieraj z głową – na co musisz zwrócić uwagę, wykupując polisę?

Niska cena to nie wszystko, a wyjątkowo tania polisa raczej nie będzie tą najlepszą. Dlatego zanim wybierzesz ubezpieczenie podróżne na wakacje w kraju, zwróć uwagę na:

 • sumę ubezpieczenia dotyczącą NNW, kosztów leczenia i bagażu – suma ubezpieczenia NNW to kwota odszkodowania, którą ubezpieczyciel wypłaci twoim bliskim, gdyby w czasie wakacji doszło do twojego zgonu. Od tej kwoty oblicza się też każde inne świadczenie związane z uszczerbkiem na zdrowiu. Przyjrzyj się też temu, ile pieniędzy otrzymasz od ubezpieczyciela, jeżeli twój bagaż zaginie lub zostanie zniszczony i do jakiej kwoty towarzystwo ubezpieczeniowe będzie ponosić koszty twojego ewentualnego leczenia;
 • to, czy zakres polisy odpowiada twoim potrzebom – wybierz ubezpieczenie pod kątem tego, czy będziesz uprawiać sport, czy chcesz mieć zapewniony assistance medyczny i czy zabierasz ze sobą kosztowny sprzęt sportowy;
 • wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela i specjalne rozszerzenia polisy.

Więcej temat samego NNW podróżnego dowiesz się z https://rankomat.pl/ubezpieczenie-nnw-podrozne.

 

Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela

Towarzystwo ubezpieczeniowe nie zawsze zapłaci ci za uszczerbek na zdrowiu poniesiony podczas wakacji. Takie sytuacje są wymienione w OWU – wbrew pozorom nie są zapisane drobnym druczkiem, a stanowią standardowe punkty umowy.

Ubezpieczyciele zapewniają sobie wyłączenie odpowiedzialności, jeżeli ubezpieczony dozna urazu na skutek np.:

 • działań wojennych i terrorystycznych;
 • klęski żywiołowej (powodzi, huraganu);
 • własnych zamierzonych, umyślnych działań;
 • swojej choroby psychicznej;
 • zażywania narkotyków.

Natomiast jeżeli chodzi o alkohol, firmy ubezpieczeniowe dają swoim klientom dwie możliwości. Wypadek po jego spożyciu może podlegać wyłączeniu odpowiedzialności ubezpieczyciela, ale nie musi.

 

Klauzula alkoholowa – co to takiego?

Co to jest klauzula alkoholowa? To zapis w umowie polisy, który zobowiązuje ubezpieczyciela do wypłacenia ubezpieczonemu odszkodowania i pokrycia kosztów jego leczenia, nawet jeśli dozna on urazu po spożyciu alkoholu. Warto jednak zawsze uważnie przeczytać treść klauzuli, gdyż często jest w niej mowa o maksymalnej liczbie promili, która może znajdować się we krwi poszkodowanego.

Za chwilę rozpoczynasz urlop? Baw się dobrze i zapomnij o swoich obowiązkach. Jednak wcześniej zadbaj o kompleksowe ubezpieczenie. Dzięki temu będziesz mógł liczyć na pomoc ubezpieczyciela, jeżeli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Natomiast jeśli wiesz, że będziesz raczyć się kolorowymi drinkami czy ulubionym winem, zatroszcz się o polisę z klauzulą alkoholową.

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu