Lidzbark Warmiński jako osada istniał na długo przed przyjściem na ziemie pruskie rycerzy Zakonu Szpitala Najświętszej Panny Marii Domu Niemieckiego w Jerozolimie. W roku 1241 zajęli oni gród pruski Lecbark. W 1243 roku całe ziemie pruskie zostały podzielone na cztery diecezje – największą z nich była diecezja warmińska. Lecbark otrzymał we władanie pierwszy biskup warmiński Anzelm w 1250 roku, stolicą biskupią jednak stał się on dopiero 100 lat później (po Braniewie i Ornecie ) za biskupa Jana z Miśni. Wtedy to rozpoczęto budowę podziwianego do dziś zamku biskupiego. Wcześniej, bo w roku 1308, biskup Eberhard z Nysy nadał Lidzbarkowi prawa miejskie chełmińskie. Dzisiejsze miasto leżące u ujścia rzeki Symsarny do Łyny liczy około 16 tysięcy mieszkańców i jest często odwiedzane przez turystów i ludzi związanych z kulturą.
Najokazalszym zabytkiem Lidzbarka Warmińskiego jest gotycki zamek – siedziba biskupów warmińskich w latach 1350- 1795. Potężne, czteroskrzydłowe założenie z murami obwodowymi i przedzamczem stanowi doskonały przykład architektury tamtych czasów. Dziedziniec zamku wysokiego okolony dwukondygnacyjnymi krużgankami z zachowanymi częściowo naściennymi malowidłami to nie lada gratka dla miłośników sztuki średniowiecza. Wnętrza zamkowe do dziś biją dostojeństwem i autentycznością formy. Kaplica zamkowa posiada piękne sklepienia gwiaździste jeszcze z piętnastego wieku i późniejsze rokokowe wyposażenie. We wnętrzu znajdziemy piękne obrazy osiemnastowieczne – w tym „ Mistyczne Zaślubiny św. Katarzyny Aleksandryjskiej” czy „Ukrzyżowanie”. W kapitularzu zobaczymy piętnastowieczne gotyckie malowidła – w tym wizerunek pierwszego biskupa Anzelma. W wielkim refektarzu z kolei na ścianach znajdziemy kompletny poczet ordynariuszy diecezji warmińskiej, wejdziemy do kaplicy Łukasza Watzenrodego w głównej wieży. Wiele sal zamkowych przeznaczonych zostało na wystawy stałe i czasowe. Dowiemy się tu wiele na temat życia mieszkańców warowni i regionu. Zwiedzać można także zbrojownię, czarny komin, lochy itd. W części dawnych budynków przedzamcza obecnie funkcjonuje Hotel Krasicki. Wychodząc z zamku i przechodząc przez most na Łynie dostajemy się na dawną część miejską. Tu dominuje kolegiata św. Piotra i Pawła z czternastego wieku. Wewnątrz wyposażenie z różnych okresów dziejowych: neogotycki ołtarz główny, boczne barokowe, płyty nagrobne. Na dawnych terenach ogrodowych wzrok przyciąga barokowo-klasycystyczny budynek – słynna oranżeria Krasickiego. Budynek wzniesiono na początku osiemnastego wieku z fundacji biskupa Teodora Potockiego. Dziś pod wymowną nazwą Oranżeria Kultury pełni funkcje kulturalne. Miasto zostało znacząco zniszczone w 1945 roku – większa część starego miasta została zabudowana współczesnymi obiektami. Fragmenty murów zachowały się w części północnej. Od zachodu zaś zobaczymy imponujący element fortyfikacji miejskich – piętnastowieczne przedbramie (zwane potocznie Wysoką Bramą). U wylotu z Lidzbarka w stronę Bartoszyc (Markajmy) możemy odwiedzić tzw. „cmentarz rumuński”. Jest on miejscem pochówku prawie trzech tysięcy jeńców wojennych różnych narodowości. W latach 1914- 1919 funkcjonował tu obóz jeniecki Slammlager Heilsberg. Cmentarz powstał na potrzeby obozowe – jeńców dziesiątkowała epidemia tyfusu i trudne warunki życia obozowego.
Lidzbark Warmiński to dobra baza wypadowa do innych ciekawych miejsc na Warmii. Zanim ruszymy w dalszą podróż możemy zrelaksować się i odpocząć w całorocznym obiekcie Termy Warmińskie.
Muzeum Warmińskie, Pl. Zamkowy 1, tel. 89 767 21 11, www. lidzbark.muzeum.olsztyn.pl,
Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu