Wybierając miejsce na urlop często kierujemy się nie tylko lokalizacją, ale również standardem hotelu. Standardem – właśnie. Co oznacza hotelowy standard w Polsce? Czego możemy spodziewać się w hotelu dwugwiazdkowym, a co zaskoczy nas w hotelu cztero- i pięciogwiazdkowym? Czy gwiazdki w Polsce są równe tym za granicą? O tym wszystkim poniżej.

 

Od jednej do pięciu gwiazdek

Gwiazdki w kategoryzacji obiektu hotelowego są często używane jako miara standardu i jakości danego hotelu. Im więcej gwiazdek, tym bardziej luksusowy i wyrafinowany jest hotel, jednak kryteria kategoryzacji mogą się różnić w zależności od kraju i regionu. W Polsce kategoryzacja hoteli jest regulowana przez ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych oraz rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie. Dzięki temu po wyborze konkretnego standardu, wiemy, czego możemy spodziewać się po wnętrzach (odpowiednie wyposażenie) i metrażu pokoju, czy też oferty konkretnych usług, które taki hotel powinien nam zapewnić. Należy także w tym miejscu nadmienić, że poza granicami naszego państwa, hotelowe gwiazdki mogą oznaczać zupełnie co innego. O ile w niektórych krajach, tak jak w Polsce kategoryzacja jest obowiązkowa (na przykład we Włoszech czy Hiszpani), o tyle w innych, jak na przykład w sąsiadujących z nami Niemczech, kategoryzacja jest dobrowolna, czy nawet kategoryzacji w ogóle nie prowadzi się.

Wracając zatem do naszego rodzimych usług turystycznych:

Parking i recepcja – od ogółu…

O ile każdy standard hotelowy powinien zagwarantować swoim Gościom miejsce postojowe na czas meldunku i wymeldowania, o tyle z miejscami postojowymi jest już zdecydowana różnica. Hotele jedno- dwu- i trzygwiazdkowe miejskie zwykle oferują parking na zewnątrz budynku, często nieogrodzony, bez ochrony i niezabezpieczony, niekiedy również bezpłatny dla gości. W niektórych przypadkach może to być po prostu poboczna ulica, na której można zaparkować samochód. Hotele poza zwartą zabudową miejską taki parking, garaż lub miejsce postojowe powinny zapewnić już swoim Gościom. W hotelach cztero- i pięciogwiazdkowych można oczekiwać większego komfortu i bardziej rozbudowanych udogodnień. Parking zwykle jest zlokalizowany na terenie hotelowym, ogrodzony i monitorowany, a goście mogą korzystać z parkingu bezpłatnie lub za dodatkową opłatą. W niektórych przypadkach parking może być zadaszony lub podziemny, a dla Gości hotelu mogą być dostępne usługi parkingowe, takie jak na przykład parking z obsługą.

Ilość gwiazdek determinuje także sposób działania recepcji hotelowej i wielkość lobby w którym jest ulokowana. Hotele jednogwiazdkowe i dwugwiazdkowe zwykle mają recepcję, która spełnia podstawowe funkcje, takie jak zameldowanie i wymeldowanie gości, informowanie o atrakcjach turystycznych w okolicy oraz udzielanie pomocy w razie potrzeby. Recepcja może nie działać całodobowo. W hotelach trzygwiazdkowych recepcja jest już bardziej rozbudowana i oferuje szerszy zakres usług. Oprócz podstawowych czynności można tu spodziewać się pomocy w organizacji wycieczek i transportu, wypożyczenia samochodu czy zarezerwowania miejsca na imprezę. Hotele czterogwiazdkowe i pięciogwiazdkowe będą charakteryzowały się szerokim zakresem usług. Oprócz standardowych czynności, takich jak zameldowanie i wymeldowanie, recepcja może zapewniać usługi, takie jak concierge, obsługę bagażu, organizację transferów czy rezerwację miejsc w restauracjach i klubach nocnych. Działa 24 godziny na dobę.

 

Pokoje i łazienki – do szczegółu

Metraż i wyposażenie pokoju i łazienki hotelowej zależy od kategorii obiektu. Oczywiście im wyższy standard, tym większego metrażu takiej jednostki mieszkalnej możemy się spodziewać. W hotelach jedno- i dwugwiazdkowych pokoje zwykle są niewielkie (odpowiednio od 8m i 9m kw.) i wyposażone w podstawowe meble, takie jak łóżka, stół i krzesło, lustro i wieszak. W łazience zwykle znajduje się toaleta, umywalka i prysznic lub wanna a także mydełko toaletowe (lub dozownik z płynem) i ręcznik. Pokoje mogą nie być klimatyzowane. Wraz ze wzrostem ilości gwiazdek wzrasta także metraż pokoju oraz dodatkowe wyposażenie. Już w pokojach hoteli z trzema gwiazdkami powinny znajdować się nie tylko telewizor i telefon, ale również przybory piśmiennicze czy zestaw do czyszczenia odzieży, obuwia oraz igielnik. W łazience dodatkowo powinien znaleźć się ręcznik kąpielowy. W hotelach najwyższych kategorii, a więc czterech- i pięciogwiazdkowych pokoje są klimatyzowane, posiadają minibarki lub lodówki, kanapę lub fotele wypoczynkowe. W łazienkach znajdują się zwykle podstawowe kosmetyki i suszarka do włosów. W pięciu gwiazdkach w pokojach powinien znaleźć się także sejf, a w łazienkach najwyższego standardu powinien czekać na nas płaszcz kąpielowy, waga łazienkowa i dodatkowy telefon.

 

Na koniec

Ogólnie, hotel z jedną gwiazdką może być uważany za obiekt o podstawowym standardzie z niewielkimi udogodnieniami, natomiast hotele pięciogwiazdkowe są zazwyczaj kompleksami oferującymi luksusowe pokoje, bogate wyżywienie, wysokiej jakości usługi i dodatkowe udogodnienia takie jak baseny, spa, centra fitness, i nierzadko także, doskonałe położenie.

W tym miejscu warto jednak pamiętać, że liczba gwiazdek w kategoryzacji nie zawsze odzwierciedla rzeczywistą jakość hotelu, a jest pewnym minimum, które obiekt musi spełnić. Dlatego przed dokonaniem rezerwacji dobrze jest odwiedzić stronę internetową lub profil społecznościowy obiektu, poznać opinie innych klientów, a także dokładnie zapoznać się z ofertą danego obiektu, aby wybrać najlepszy dla siebie hotel z wybraną ilością gwiazdek.

Add a comment

Długo oczekiwana aktualizacja słowniczka pojęć występujących w hotelarstwie. Otrzymując wiadomosci z prośbą o niektóre hasła, postanowiliśmy przejrzeć jeszcze nasze archiwalne, niewykorzystane treści z nadzieją, że znajdą zastosowanie wśród naszych odbiorców.

No to zaczynamy! :-) 

Co-op Advertising - pojęcie rzadko spotykane w polskiej branży, charakterystyczne raczej dla działów marketingu. Oznacza współpracę (Co-Operation) dwóch lub więcej podmiotów (niekoniecznie zrzeszonych pod jedną marką) w celu osiągnięcia wymiernych korzyści wizerunkowych. Np. polecanie wzajemnie swoich hoteli lub poszczególnych usług hotelatskich. Może się odnosić również do współpracy pomiędzy dwoma podmiotami z róznych branży - np. do reklamy gabinetu SPA, który znajduje się nieopodal hotelu, w którym pracujemy, a z jakiegoś powodu nie oferujemy usług SPA. 

Konwersja (conversion) - również pojęcie szerzej stosowane w marketingu hotelowym. Oznacza reakcję odbiorcy danego przekazu na nasze działania, które w jego stronę skierowaliśmy. Mówiąc prościej, jeśli stworzymy kampanię reklamową w internecie (np. Google AdWords), która ma doprowadzić konkretną grupę odbiorczą (np. osoby powyżej 40 roku życia) do rezerwacji, to mówimy o konwersji (jeśli ta osoba dokona rezeracji oczywiście). Zatem współczynnikiem konwersji (bo takie będzie rozwinięcie tej definicji) to stosunek zainwestowanej kwoty do uzyskanego przychodu (lub ilości rezerwacji). Oczywiście konwersją może być coś innego, jak np. pozostawienie maila do newslettera, telefonu do kontaktu w celu przedstawienia oferty. 

Destynacja (destination) - wbrew pozorom, nie oznacza przeznaczenia (z angielskiego) a miejsce docelowe, do którego się wybieramy na wypoczynek. 

Firmy zarządzające turystyką / touroperatorzy / DMC (Destination Management Company) - czyli firmy zarządzające ofertami na konkretne destynacje :) Mówiąc prościej, mogą to być biura podrózy lub duże firmy zrzeszające grupę biur podróży. Firmy organizujace takie wycieczki mogą być wyspecjalizowane w kierunku podróży służbowych, wycieczek zdrowotnych czy pielgrzymek. 

Stawka Rabatowa (discount rate) - niestandardowa stawka dostępna w kanałach sprzedażowych (OTA). Oznacza zazwyczaj rabaty od standardowej publicznej ceny, które można uzyskać spełniając określone wymagania (np. rezerwując z dużym wyprzedzeniem, rezerwując określoną liczbę noclegów itd.)  

FIT / Frequent Individual Traveler - definicja odnosząca się do specjalnie wynegocjowanej stawki między biurem podróży a hotelem (obiektem noclegowym). Pojęcie stosowane wyłącznie w przypadku specjalnych cen oferowanych Klientom biura podróży. Pomaga w statystyce przy rozróżnianiu źródeł przychodu i rodzaju turystów przybywających do hotelu. 

Group Rate - analogicznie do powyższego "FIT" jest to stawka ustalona między biurem podróży a hotelem (obiektem noclegowym), która odnosi się do zorganizowanych grup turystów. 

Allotment – rezerwacja (okresowa lub stała) danej ilości miejsc w obiekcie, ze sposobnością anulowania jej w określonym terminie bez ponoszenia konsekwencji finansowych

Release days - pojęcie stosowane coraz rzadziej w turystyce, powiązane z Allotmentem. Jest to ilość dni poprzedzających daną datę, w której hotel ma prawo wyprzedać pokoje, które były zarezerwowane do dyspozycji danego biura podróży, a do których biuro podrózy miało pierwszeństwo w sprzedaży. Zważywszy na ogromną zmienność rynku, coraz rzadziej hotele decydują się na jakikolwiek allotment, a zatem nie obowiązuje również pojęcie Release Days 

Hospitality - inna nazwa dla branży turystycznej, głównie definiująca gałąź związaną z noclegiem i wypoczynkiem (z angielskiego Hospitality to Gościnność) 

Incentive Travel / Incentive Services - Incentive z angielskiego oznacza wprost "motywację" lub "zachętę". W branży hotelarskiej pojęcie ma swoje zastosowanie w przypadku organizowania wycieczek indywidualnych lub grupowych pracowników firm jako forma nagrody, motywacji lub czasem integracji. Z założenia ma na celu docenei

Inclusive Tour - ciężko jest znaleźć polski odpowiednik tej definicji. Chyba najbliższym definicji będzie po prostu "pakiet" lub "pakiet wypoczynkowy". Incluive Tour jest wycieczką/pobytem zawierający dodatkowe bonusy dopełniające standardowy pobyt w obiekcie noclegowym. Przykładem może być pobyt z pełnym wyżywieniem, pobytem w kompleksie SPA, masażami itd. 

All Inclusive - rozwinięcie powyższego "Inclusive Tour" czyli pobyt zawierający wszystkie udogodnienia jakie oferuje obiekt noclegowy (zazwyczaj hotel). Często charakterystyczne dla krajów egzotycznych, choć powoli ta definicja wchodzi do Polski. Tutaj jednak uwaga, niezależnie gdzie jedziemy, wybierając pobyt "all-inclusive" zawsze warto sprawdzić co wchodzi w skład takiej usługi, bo dla każdego może to znaczyć coś zupełnie innego. 

Leisure / Leisure Travel - to ogólna definicja kilku powyższych punktów. Czyli określenie Gościa w obiekcie noclegowym nastawionym przede wszystkim na wypoczynek. 

Net Rate - nie mylić ze stawką netto w języku polskim. Net Rate oznacza kwotę jaką obiekt noclegowy otrzymuje od biura podrózy już po pomniejszeniu o jego prowizję lub rabat. Net Rate jest indywidualnym ustaleniem między biurem podróży  a obiektem noclegowym i może różnić się zależnie od warunków współpracy. Przykładowo, jeśli nocleg kosztuje 100zł, a "prowizją" pośrednika (biura podróży) jest 20%, to Net Rate wyniesie 80zł. 

No Show - czyli niestawienie się Gościa w hotelu. Pojęcie używane często w kontraktach aby zdefiniować okoliczność obciążenia Gościa w takiej sytuacji. "No Show" nie musi koniecznie oznaczać pełnego obciążenia, a np. jego część podaną w procentach, lub np. opłata za jedną dobę. Kazdy obiekt noclegowy powinien mieć zdefiniowaną politykę anulowania rezerwacji oraz politykę "no show" 

OTA (eng. Online Travel Agencies) - korzystaliście kiedyś z HRS albo z Booking.com? W takim razie korzystaliście z serwisów OTA :) Pojęcie OTA zawiera w sobie wszystkich pośredników, którzy pośredniczą w sprzedaży usług turystycznych w sposób zautomatyzowany poprzez platformy rezerwacyjne. 

Property - z angielskiego "nieruchomość" jednak operaując takim nazewnictwem w systemach rezerwacyjnych czy podczas kontraktowania z pośrednikami (jak np. biura podróży), mówimy głównie o "obiekcie noclegowym" lub "obiektach noclegowych". 

 

 

SPRAWDŹ POZOSTAŁE EDYCJE SŁOWNICZKÓW POJĘĆ UŻYWANYCH W HOTELARSTWIE

SŁOWNICZEK CZ. I

SŁOWNICZEK CZ.II

SŁOWNICZEK CZ. III

SŁOWNICZEK CZ. IV

SŁOWNICZEK CZ.V

Add a comment

 Z roku na rok rośnie popularność win musujących. Dotychczas kojarzone głównie z okresem karnawałowym, na stałe wkroczyło do życia Polaków. Co ciekawe, także w sezonie letnim. Czemu bąbelki zawdzięczają tak wielką popularność?

 

Prawie każdy wita Nowy Rok z kieliszkiem pełnym bąbelków w dłoni. Można być wystrojonym w piżamę i kapcie, a w drugiej ręce dzierżyć pilota, ale wino musujące musi być.

- W Polsce już od kilku lat można zainteresować rosnące zainteresowanie winami musującymi. Co ciekawe, choć kiedyś takie napoje były u nas kojarzone prawie wyłącznie z Sylwestrem, o tyle obecnie modne stają się także latem. To dlatego, że schłodzone napoje z bąbelkami są uważane za dobry sposób na orzeźwienie – mówi Remigiusz Zdrojkowski z firmy XBS PRO-LOG, wyspecjalizowanej w logistyce towarów akcyzowych.

Skąd wziął się fenomen szampana czy ogólnie win musujących, którymi wita się Nowy Rok?

 

Dlaczego pijemy bąbelki na Sylwestra?

Wszystko zaczęło się od kampanii reklamowej wina szampańskiego. Trwała ona praktycznie przez cały XIX wiek. Adresowana była do nowo powstałej burżuazji. Szampan symbolizował królewski przepych, splendor, umiłowanie i możliwość zabawy – jednym słowem sposób życia arystokracji.  

Młodzi przedstawiciele zamożnego mieszczaństwa szybko i łatwo ulegli tej jakże skutecznej kampanii reklamowej. Chcąc żyć jak arystokracja, zaczęli przejmować jej zewnętrzny styl życia. Zakładali na siebie ogromne ilości biżuterii, masowo pobierali lekcje francuskiego, by tu i ówdzie rzucić francuskim zwrotem, i oczywiście pili szampana. Pod koniec XIX wieku na każdym balu karnawałowym wydawanym zarówno przez arystokrację, jak i burżuazję, nie mogło zabraknąć tego trunku. Z czasem zwyczaj przeszedł także do innych warstw społecznych.

Jako, że szampan to nazwa zarezerwowana dla trunku z Szampanii (i jako taki jest stosunkowo drogą przyjemnością), ci, którym mniej zależało na splendorze lub nie dysponowali odpowiednim budżetem przerzucili się na wina musujące spoza Francji. W Polsce ich synonimem do niedawna były rozmaite wersje Sowietskoje Igristoje. Dziś coraz częściej wybieramy takie napoje jako włoskie prosecco czy hiszpańska cava.

 

Jak powstało wino musujące?

Pierwsza butelka wina musującego wyprodukowana metodą tradycyjną powstała w Szampanii ponad 300 lat temu. Po dziś dzień metoda ta prawie nie uległa zmianom. Proces produkcji polega na podwójnej fermentacji. Do sfermentowanego już wina dodawane są specjalne drożdże oraz mieszanka win. Butelki zamyka się i wówczas fermentacja zachodzi ponownie. Wtedy powstaje dwutlenek węgla, widoczny w postaci bąbelków. Efektem jest niestety osad po obumarłych drożdżach. W pozbyciu się go pomaga metodaremuage, czyli obracanie butelek na stojaku. To powoduje, że zanieczyszczenie gromadzi się w szyjce butelki, a tam jest wymrażane.

Oprócz francuskiej Szampanii najlepsze wina musujące produkowane są w Alzacji, Burgundii, a poza Francją – we Włoszech (prosecco), Hiszpanii (cava), Rosji, czy Niemczech. Metoda szampańska ma to do siebie, że uprawa winogron nie musi się odbywać w bardzo ciepłych krajach, zatem wina musujące są wytwarzane również w Anglii czy Kanadzie. Być może znajdzie się dla nich miejsce także w Polsce?

Metoda szampańska nie jest jednak jedynym sposobem „bąbelkowania” napoju. Inną jest saturacja. To chyba najłatwiejsza, a przede wszystkim najtańsza metoda produkcji wina musującego. Polega na dodaniu do wina dwutlenku węgla w sztuczny sposób. Dzięki temu napój jest nasycony dużymi, szybko ulatniającymi się bąbelkami.

Metoda Meretta różni się od klasycznej rodzajem butelki. W tym przypadku stosowane są butle z grubszego szkła. Dzięki temu tworzy się ciśnienie, w wyniku czego powstałe bąbelki zostają lepiej uwięzione w winie, a wino musujące jest bardziej nasycone (bardziej musuje w porównaniu do szampana).

Najstarsza jest metoda pradawna, analogiczna do metody klasycznej. Odróżnia się jednak tym, że po osiągnięciu 10-11% alkoholu, fermentacja zostaje celowo zatrzymana. Wino wlewa się do butelek odpornych na wysokie ciśnienie. Następnie są one przechowywane w odpowiedniej temperaturze, sprzyjającej ponownej fermentacji, która kończy się w butelce. Wino jest bardzo musujące i zawiera większą ilość alkoholu.

 

Wino musujące ulubionym napojem?

- Wyniki sprzedaży nie pozostawiają złudzeń. Wino musujące to już nie tylko trunek na Sylwestra, wielką uroczystość czy wystawny bankiet. Takie napoje stają się coraz bardziej powszechne i wielu Polaków delektuje się nimi nie tylko od święta – mówi Remigiusz Zdrojkowski.

Polski potentat hurtowej sprzedaży alkoholi, grupa Ambra podaje, że  najważniejszym motorem sprzedaży były wina musujące, których sprzedaż wzrosła o 29 proc.! Tylko do końca kwietnia 2022, Polacy wydali na te trunki ponad 688 mln zł.

Jak podaje NielsenIQ, handel winem musującym szczególnie napędza jeden trunek – prosecco. Wariant ten odpowiada za 43% wartości sprzedaży całej kategorii i cały czas rośnie. Wyniki te potwierdza także tempo rozwoju lidera w kategorii – Mionetto Prosecco, które notuje trzykrotnie szybszy wzrost niż cały segment.

Wyraźne spowolnienie da się zauważyć w sprzedaży francuskiego szampana, który obecnie pod względem dynamiki wartości sprzedaży plasuje się za asti i prosecco. Te dwa segmenty są szczególne wspierane przez dyskonty. Licząc sprzedaż „na sklep” odnotowuje się wzrosty dwucyfrowe tej kategorii kosztem właśnie szampana. Co więcej, można zauważyć, że wina musujące stają się stałym elementem letnich spotkań, stopniowo zastępując piwa.

Polacy zakochali się w winach musujących. Widać to zwłaszcza na przykładzie prosecco. A kto raz polubił tego typu wino, ten chce eksperymentować z nowymi smakami. To z kolei prowadzi do coraz bardziej złożonych win – w tym przypadku do szampana. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że młodzi ludzie gustujący w prosecco za kilka lat zechcą rozsmakować się w szampanie. To kwestia czasu!

 

Jakie typy win musujących są najpopularniejsze?

Szampan to chyba wciąż synonim wina musującego. Powstaje z trzech odmian winogron: pinot noir, pinot meunier i chardonnay. Takie wino musi dojrzewać minimum 15 miesięcy, a najlepsze butelki spędzają w piwnicach producentów nawet dekadę lub więcej.

Ale jeśli wziąć pod uwagę ilość sprzedanych butelek – najpopularniejszym winem musującym jest prosecco, które w 2016 roku przebiło popularnością szampana. Regulacje europejskie zezwalają na używanie włoskiej nazwy dla wina wyprodukowanego ze szczepu glera. To świeże wino o jabłkowym aromacie chętnie pijane jest zwłaszcza latem. Produkowane jest metodą Charmata. Powtórna fermentacja następuje w dużych, stalowych tankach, a nie w butelkach. Możemy natrafić na dwa rodzaje tego trunku: frizzante, z delikatnymi bąbelkami lub bardziej musujące spumante.

Cava pochodzi z Hiszpanii, a konkretniej z Katalonii. Winorośl o nazwie cava porasta wzgórza wokół Barcelony. Wyróżniamy trzy rodzime szczepy: parellada (o aromacie jabłek), macabeo i xarello. Cava produkowana jest metodą tradycyjną, a więc przechodzi powtórną fermentację w butelce. Od szampana cavę odróżnia to, że jest sprzedawana zaraz po osiągnięciu dojrzałości i powinna zostać szybko wypita.

Vino verde to z kolei portugalskie wino zielone, delikatnie musujące. Nazwa „zielone” oznacza, że jest ono młode i lekko niedojrzałe. Zawiera nuty cytrynowe lub jabłkowe, w zależności od szczepu z jakiego jest wyprodukowane.

We Francji pija się również inne rodzaje wina musującego. Poza szampanem, który jest nazwą zastrzeżoną od 1911 r. dla wina produkowanego wyłącznie w Szampanii, popularnym rodzajem są cremanty, które charakteryzują się wyczuwalnym aromatem gruszek czy jabłek. Są produkowane przez kilka regionów Francji i jeden w Luksemburgu. Najbardziej znany cremant wytwarza Alzacja. Znane i lubiane są także trunki z doliny Loary i Jury. Cremanty to wina kupażowane, ale zdarzają się jednoszczepowe wina, których podstawę stanowi szczep pinot gris lub riesling.

Sąsiednie Niemcy z sukcesem produkują wiele win musujących. W dolinie Renu popularną odmianą jest sekt. Na butelce powinna znajdować się adnotacja „Deutscher Sekt”. Wina mogą być produkowane w tradycyjny sposób, czasem jednak stosowana jest też metoda Charmata. Szczepami używanymi w produkcji są riesling, pinot blanc, pinot gris, pinot noir oraz chardonnay.

 

Do czego pasują wina musujące?

Aby wino mogło się nam zaprezentować się w pełnej krasie, należy zapewnić mu odpowiednią oprawę. Przede wszystkim wina podajemy schłodzone w temp 3-10 stopni C. Podczas otwierania butelki nie kierujemy jej w stronę swoją ani innych osób, ponieważ ciśnienie wewnątrz bywa czterokrotnie wyższe niż w oponach samochodowych, a korek może wystrzelić z prędkością nawet 50 km/h!

Kieliszki mogą być różne. Od wysokich i wąskich – do rozszerzającej się ku górze czaszy. Puryści polecają jednak klasyczne – szerokie i niewysokie. Trunek może wówczas swobodnie musować na dużej powierzchni, skupiając swój aromat na skraju czaszy. Wino musujące lub szampana należy nalewać pod kątem, by ograniczyć utratę rozpuszczonego dwutlenku węgla oraz zapobiec nadmiernemu spienieniu trunku.

Wina musujące często pija się jako aperitif, aby pobudzić soki trawienne. Np. prosecco dobrze łączy się z dojrzewającą szynka prosciutto i melonem. Ten rodzaj win będzie pasował do potraw na bazie na grzybów, łagodnych serów czy białych szparagów. Nieźle wychodzi też połączenie z kuchnią azjatycką. Bąbelki to także dobry dodatek do ryb i owoców morza. Specjaliści polecają podlać odrobiną prosecco klasyczne, smażone krewetki.

A co z deserami? Oczywiście do nich również pasują wina musujące. Jak widać bogactwo form i mnogość zastosowań to przepis na sukces win musujących.

 

Add a comment

Czy jesteście ciekawi, co wydarzyło się podczas ostatnich warsztatów kulinarnych Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere? Organizatorzy, jak zawsze, stanęli na wysokości zadania i w nowoczesnych, profesjonalnych wnętrzach Studia Aruana w hotelu Narvil w Serocku zapewnili młodym adeptom sztuki kulinarnej moc wrażeń i wyjątkową dawkę praktycznej wiedzy pod czujnym okiem dwóch wybitnych trenerów, Darii Ładochy i Grzegorza Zawieruchy.

Przypomnijmy, że Akademia Mistrzów Smaku to innowacyjny, niespotykany na skalę kraju, a może i Europy projekt realizowany przez Belvedere Gourmet Group od tego roku. Wyjątkowo uzdolnionych dwudziestu czterech młodych adeptów sztuki kulinarnej wyłoniono do udziału w tej inicjatywie w drodze preeliminacji szkolnych i udostępniono im możliwość doskonalenia swoich umiejętności pod okiem najznamienitszych ekspertów kulinarnych w kraju. W ramach projektu młodzi ludzie mogą szkolić się i poszerzać swoją wiedzę w zakresie gastronomii absolutnie za darmo i to przez cały rok. Celem tej koncepcji jest wykształcenie nowych, znakomitych szefów kuchni – takich, z jakimi z chęcią nawiązałby ambasador dobrego smaku Belvedere Group, jak i inne prestiżowe miejsca w całej Polsce. Misją Akademii jest pomaganie młodym ludziom w rozwijaniu pasji, jaką jest sztuka kulinarna na światowym poziomie.

Mając na uwadze najwyższy poziom oferowanego programu kształcenia, Belvedere Gourmet Group tym razem zaprosiło uczestników programu do niezwykłego studia kulinarnego Aruana zlokalizowanego w hotelu Narvil w Serocku. Piąte z serii warsztatów zostały poprowadzone przez znakomitych trenerów kulinarnych – Darię Ładochę i Grzegorza Zawieruchę. Ciekawostką jest to, że oboje na co dzień związani są zawodowo ze stacją TVN, a podczas tej realizacji po raz pierwszy spotkali się jako współprowadzący. Tematem warsztatu była tym razem kuchnia roślinna – warzywa i owoce. Dzień zakończony został wykładem eksperckim szlifującym kompetencje zawodowe, a tajniki z zakresu zarządzania – kompetencji przyszłości oraz treningu umiejętności zdradziła Renata Kozłowska, mentor rozwoju osobistego i mówca.

 

Przybliżmy sylwetki wszystkich trzech ekspertów.

Daria Ładocha to prezenterka telewizyjna, dziennikarka kulinarna, autorka książek, trener kuchni tajskiej. Absolwentka wydziału dziennikarskiego na Uniwersytecie Warszawskim, dyplomowany coach zdrowia na Collegium Civitas oraz praktyk neurolingwistyki. Doświadczenie w komunikacji medialnej zdobywała, współpracując z agencjami Pattern i White, Dawidem Wolińskim oraz wydawnictwem Adam & Eve. Współtworzyła agencję reklamową 4DB Brand Design oraz była redaktorem naczelnym nieistniejącego już Warszawskiego Poradnika Ślubnego. Od 2015 roku prowadzi cyklicznie kuchnię w Dzień Dobry TVN, w której pokazuje widzom jak szybko, smacznie i zdrowo przygotować sobie posiłki. Pierwsze kroki stawiała w Kuchni+, gdzie poprowadziła kulinarny program “Ugotuj mi mamo!”. Ten dziesięcioodcinkowy cykl dotyczył żywienia dzieci i angażowania ich w kuchni. W 2020 roku została prowadzącą program „Ameryka Express” na głównej antenie TVN i poprowadziła uczestników przez Gwatemalę i Kolumbię. Wraz z córkami Laurą i Matyldą, poprowadziła 3 sezony unikalnego programu kulinarnego „Patenciary” na Food Network i TVN Style, w którym razem pokazywały niezwykłe kulinarne patenty. Autorka sześciu książek kulinarnych: „W mojej tajskiej kuchni” – pierwszej w Polsce książki o tajskiej kuchni, napisanej przez polskiego autora. „Gotuj zdrowo dla dzieci” – ulubione przepisy dla całej rodziny ze szczególnym naciskiem na dzieci. „Kuchnia dla zajętych kobiet i mężczyzn” – które mimo braku czasu chcą zdrowo się odżywiać. „Nowoczesna kuchnia polska” – tradycyjne dania polskie z twistem nowoczesności, dopasowane do dzisiejszego stylu życia. Jako jedyny autor napisała książkę dla marki Thermomix – „Pełne Zdrowia menu na Thermomix”.

Grzegorz Zawierucha jest zwycięzcą ósmej edycji programu MasterChef. Jeszcze niedawno gotowanie było tylko jego hobby, a od 2019 roku szybko wspiął się po szczeblach kariery kulinarnej, by móc być osobą porównywaną z innymi sławnymi laureatami tego kulinarnego programu. Jego guru są członkowie jury w składzie Michel Moran, Magdy Gessler i Anny Starmach, a także szefowie kuchni René Redzepi i Aquiles Chávez. Swój kulinarny talent szlifował od dziecka, ponieważ od najmłodszych lat gotował dla swojego rodzeństwa. Jest autorem książki „Zawierucha w kuchni”.

Renata Kozłowska podczas 19 lat doświadczenia w aktywnej sprzedaży pozyskała do współpracy ponad 500 firm i międzynarodowych koncernów. Wnosi też wartość w obszarach marketingu strategicznego, zarządzania operacyjnego, efektywności komunikacji i optymalizacji procesów, szkoląc członków zarządu, menedżerów oraz uczestnicząc w procesach transformacji średnich i dużych organizacji. Absolwentka SGH i Wyższej Szkoły Zarządzania i Marketingu. W trakcie 7-letniej pracy w koncernie Bertelsmann A.G. zarządzała wielomilionowymi projektami pozyskiwania członków do klubu „Świat Książki”. Jako właścicielka agencji reklamowej sprzedawała i prowadziła projekty marketingowe dla takich firm jak Wella Polska, Bank Pocztowy, Vitax, Imperial Entertainment, Philip Morris, M3 Komfort, Bank Handlowy. Będąc dyrektorem sprzedaży w austriackiej firmie szkoleniowej, poszerzała kompetencje z zakresu zarządzania, zaawansowanych negocjacji i HR. Jest spełniona w roli mamy, wciąż zafascynowana światem i ludźmi. W Akademii Mistrzów Smaku jako mentor rozwoju osobistego i mówca, będzie pracowała z młodzieżą nad rozwojem ich kariery w przyszłości.

30 listopada, podczas warsztatów poświęconych kuchni roślinnej, młodzi przyszli szefowie kuchni przygotowywali potrawy na podstawie receptur stworzonych przez Darię Ładochę: steki z kalafiora, steki z kapusty i bigos z boczniaków oraz Grzegorza Zawieruchę: kalafiora w palonym maśle, żel jabłkowy, krem z orzechów włoskich, puree z topinamburu i mandarynkowy sos. Trenerzy byli bardzo mile zaskoczeni wysoką kreatywnością uczestników, mówiąc o nich „ci uczniowie to prawdziwi uczniowie i prą do pracy”, a jest w tym „moc, siła i energia”. Chwalili pomysły i doskonałe kompozycje, nie kryjąc słów uznania. Studenci nie pozostawali dłużni w pochwałach. „Czuję się teraz gotowy na wszystko”, „jestem szczęśliwa, że mogę tu być i rozwijać swoje pasje”, „jest to dla mnie kolejny krok rozwoju w mojej karierze zawodowej – poświęcam się temu w 100% - ach, a gastronomia jest całym moim życiem” czy „Akademia daje bardzo dobry start na początek mojej kariery” to tylko niektóre ze słów, które padły z ich ust podczas piątych już warsztatów AMS.

„Akademia Mistrzów Smaku to taki projekt, o którym marzy każdy kucharz, bo czasy się zmieniły. Kiedyś było tak, że szef kuchni szkolił sobie swojego ucznia […], przekazywał mu wiedzę tajemną, a nie była ona dostępna dla wszystkich. Teraz jest tak, że Internet, mass media czy społecznościowe media mają swoją siłę i my, kucharze, lubimy tę wiedzę, która jest tam dostępna weryfikować, ale też się nią dzielić. Dlatego, jeżeli uczeń przerośnie dziś mistrza, to znaczy, że kucharz spisał się na medal […] Edukacja gastronomiczna to nic innego jak doświadczanie. Można iść do każdej szkoły, poznać najlepsze techniki gotowania, ale nie da się być dobrym kucharzem, jeśli nie chce się nim zostać. Czyli doświadczenie, praktyka i poszukiwanie swojej drogi – myślę, że jest to najlepsza szkoła gastronomiczna dla każdego, kto ma w sobie pierwiastek i namiastkę miłości do kuchni”. – stwierdziła podczas warsztatów Daria Ładocha.

„Kiedy usłyszałem o tym projekcie, coś w głowie mi "zadrżało", można powiedzieć w ogromnej przenośni. Bardzo utożsamiam się z takimi projektami i inicjatywami, ponieważ według mnie i osób, z którymi miałem okazję rozmawiać, jest to coś innowacyjnego na skalę nie tylko polską, ale można śmiało stwierdzić, że i europejską. To jest najlepszy sposób na przekazanie wiedzy młodym ludziom, młodym adeptom gastronomii, podzielenie się z nimi tą wiedzą, a przez to położenie nacisku na ich rozwój. A jeżeli oni się rozwijają, to wszyscy trenerzy czerpią z tego coś dla siebie, jakieś doświadczenie. Dlatego bardzo podoba mi się ta inicjatywa i mocno czekam na rezultaty”. – rozemocjonowanym głosem mówił Grzegorz Zawierucha.

Piąte warsztaty Akademia Mistrzów Smaku by Belvedere udowodniły, że uczestnictwo w programie to wyśmienita szansa na rozwój, pogłębianie satysfakcji z wykonywania zawodu kucharza, czerpanie pomysłów i spotkanie wyśmienitych ekspertów dziedziny kulinarnej, którzy pomogą w starcie na wybranej przez młodych ludzi ścieżki zawodowej. Organizowane są kompleksowo – tak więc uczestnicy nie tylko zgłębiają techniki gotowania pod czujnym okiem wybitnych trenerów kulinarnych, ale także podwyższają swoje kompetencje zarządcze i interpersonalne podczas wykładów prowadzonych przez profesjonalnych i doświadczonych mentorów. „To jest miejsce, które łączy ludzi. Ludzi z pasją i miłością do kuchni”. – powiedziała Daria Ładocha. Całkowicie zgadzamy się z tymi słowami.

akademiamistrzowsmaku_warsztat5_20226
akademiamistrzowsmaku_warsztat5_20227
akademiamistrzowsmaku_warsztat5_20228
akademiamistrzowsmaku_warsztat5_202212
akademiamistrzowsmaku_warsztat5_202214
akademiamistrzowsmaku2
akademiamistrzowsmaku_warsztat5_20221
akademiamistrzowsmaku_warsztat5_20224
akademiamistrzowsmaku_warsztat5_20225

 

 

O Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere:

Akademia Mistrzów Smaku by Belvedere to autorski projekt edukacyjny Belvedere Gourmet Group. Misją Akademii jest aktywne wsparcie młodych talentów w rozwoju oraz pogłębianie pasji do kreowania smaków poprzez zetknięcie z doświadczeniem sztuki kulinarnej na najwyższym możliwym poziomie przekazywanym przez wybitnych trenerów i ekspertów:  kucharzy, cukierników oraz gości specjalnych Akademii. Co istotne, koncept Akademii jest formułą otwartą. Zakłada nie tylko rozwój jej studentów, ale również jej samej, jako miejsca łaknącego nowych pomysłów, czy koncepcji. Dlatego też Akademia zakłada ewolucję zarówno podczas pierwszej edycji, jak i kolejnych, po to, aby być miejscem wyjątkowym każdego dnia. Jest otwarta na nowych trenerów, kolejnych ekspertów, a także Mecenasów mogących objąć ją opieką.

Więcej informacji o Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere  znajduje się na stronie internetowej www.akademiamistrzowsmaku.pl oraz na profilach społecznościowych:

facebook.com/AkademiaMistrzowSmaku, instagram.com/akademiamistrzowsmaku.

 

Add a comment

Zarówno podczas wakacji, jak i we wrześniu ok. 90 proc. polskich turystów spędzających urlop w kraju wyjeżdża na maksymalnie na tydzień, najczęściej na 2-3 dni. Aktualnie najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów są góry, chociaż we wrześniu nadal niemal 30 proc. wyjeżdżających wybierało się nad morze. Średni koszt zakwaterowania w Polsce za osobę na dobę wynosi obecnie 70 zł.

 

Minął wrzesień, a wakacje skończyły się już na dobre, również dla studentów. Jakpodaje Polska Izba Turystyki, wśród zagranicznych kierunków wyjazdów polskich turystów najpopularniejsza była Turcja, za nią znalazły się Grecja, Bułgaria i Egipt. A które regiony cieszyły się największym zainteresowaniem wśród osób spędzających wakacje w Polsce?

W czerwcu, lipcu i sierpniu 62 proc. krajowych turystów wyjeżdżało nad Bałtyk, 22 proc. w góry, a 15 proc. wybierało pozostałe regiony kraju, jak wynika z danych polskiego serwisu turystycznegoNocowanie.pl, odwiedzanego w sezonie nawet przez 4 mln użytkowników miesięcznie.We wrześniu liczba osób zainteresowanych pobytem nad morzem obniżyła się do 27 proc., za to wyjeżdżających w góry wzrosła do 50 proc., a w pozostałe regiony kraju do 23 proc. Aktualnie co czwarty turysta poszukuje zakwaterowania w województwie małopolskim. Na drugim miejscu znalazło się województwo dolnośląskie (18 proc.), pomorskie (16 proc.), zachodniopomorskie (11 proc.), śląskie (7 proc.) i podkarpackie (6 proc.). W okresie czerwiec - lipiec  32 proc. wybierało województwo pomorskie, 30 proc. zachodniopomorskie, 10 proc. małopolskie, 7 proc. dolnośląskie, 4 proc. podkarpackie, a 3 proc. warmińsko-mazurskie. 

Chociaż większość podróżujących z dziećmi preferuje okres wakacyjny - 44 proc. poszukujących wtedy zakwaterowania to dwoje dorosłych z jednym, dwojgiem lub trojgiem dzieci - to również we wrześniu stanowią ponad 20 proc. zainteresowanych wyjazdami. Pary dorosłych wybierają raczej wyjazdy po letnim sezonie - obecnie stanowią ponad 40 proc. wyjeżdżających, w ciągu wcześniejszych trzech miesięcy było to 23 proc. 

Polacy zarówno w okresie szkolnych wakacji, jak i we wrześniu spędzają podobny czas na wyjazdach - w obu przypadkachok. 90 proc. użytkowników poszukiwało zakwaterowania na wyjazd maksymalnie tygodniowy. Polacy chcą wypoczywać i korzystać z urlopów, nawet krótkich, tych 2 i 3-dniowych.  Z chęcią planują też wyjazdy poza letnim sezonem i korzystają z uroków złotej polskiej jesieni. Wielu turystów docenia wtedy agroturystykę- mówiTomasz Zaniewski, CFO serwisu Nocowanie.pl-W okresie czerwiec-lipiec średnia cena noclegu za osobę na dobę według naszych szacunków wynosiła 100 zł. Po sezonie obniżyła się do ok. 70 zł, co zapewne nie pozostaje bez wpływu na popularność jesiennych wyjazdów. 

Niezależnie od terminu wyjazdu Polacy jako miejsce zakwaterowania chętnie wybierająkwatery i pokoje(niecałe 40 proc. wyszukiwań), domki i apartamenty na wynajem. Popularne są również pensjonaty.Liczba osób zainteresowanych agroturystyką we wrześniu jest wyższa niż w okresie czerwiec-sierpień. W miesiącach wakacyjnych największą liczbę rezerwacji odnotowano w lipcu.

 

Add a comment

Zmorą każdego dyrektora i kierownika w hotelu zarządzanym w oparciu o USALI jest precyzyjny podział przychodów i kosztów na właściwy dział, który powinien być z nich finansowany i obciążany. Działania te zabierają czas, który powinno się przeznaczać na zupełnie inne aktywności, więc… praktycznie się tego nie robi. A właściwie robi, ale w oparciu o wcześniej zdefiniowane, standardowe rozdzielniki, które przekłamują realne dane przychodowe i kosztowe.

 

Zdefiniowanie pozycji kosztowych, widocznych na otrzymywanych fakturach, musi podlegać osądowi człowieka – z uwagi na ich ogromne zróżnicowanie, sposób nazywania i oznaczania przez dostawców oraz zdarzające się odstępstwa od reguły. Przychody jednak można skonfigurować w systemie PMS tak, by eksport danych USALI przebiegł automatycznie i błyskawicznie – niezależnie od tego, czy dane są wysyłane do podstawowego programu księgowego, czy do równoległej księgowości kontrolingowej. Wdrożenie schematów podziału przychodów dla danych usług pozwala, bez instruowania kogokolwiek, w pełni automatycznie i bezbłędnie określić przychody, które powinny być księgowane dla danych departamentów. Zaciągnięcie danych do plików wynikowych lub baz analitycznych staje się zatem prostsze, szybsze i oparte na faktach, a nie założonych niegdyś rozdzielnikach. Oszczędza czas i umożliwia wyklarowanie obszarów, które wymagają poprawy.

 

Odpowiedzialność za wynik hotelu obejmuje także skondensowane informacje na temat bieżących finansów obiektu, a na te z całą pewnością wpływa średnia cena pokoju oraz udzielane przez recepcję i dział sprzedaży rabaty. Jeśli udzielane są bowiem przed przyjazdem gościa - można (a nawet powinno się!) traktować je jak koszt pozyskania rezerwacji. Pamiętajmy jednak, że rabaty udzielane po przyjeździe gości są przede wszystkim wynikiem konieczności zrekompensowania gościowi niedogodności, jakich doświadczył. Rozmowy z dyrektorami hoteli pokazują, że w wielu przypadkach rabat został udzielony w sposób nieuprawniony, bez wcześniejszej konsultacji. Zdarza się również, że informacja fakcie i przyczynie udzielenia zniżki nie jest przekazywana dalej. A przecież to właśnie przyczyna jest dla nas najważniejsza, ponieważ spowodowała obniżenie średniej ceny pokoju! Nawet konieczność wpisania przyczyny rabatowania w PMS niewiele zmienia, bo jest to swobodnie wpisane wyjaśnienie, nie poddające się automatycznym analizom. Nie widzimy zatem łącznych kosztów, jakie hotel ponosi na uznanie roszczeń gości. W tej materii pomocnym narzędziem stałby się PMS, który wymaga nie tylko wyraźnego określenia wprowadzenia rabatu, ale również precyzyjnie wyśle do systemu USALI dane, jednocześnie wskazując dział, którego niesprawność przyczyniła się do konieczności udzielenia rabatu. Otrzymujemy więc informację zarządczą, widząc jasno miejsce, w którym należy szukać możliwości poprawy. Możemy w ten sposób uniknąć niejasności, konieczności przypominania sobie po kilku tygodniach zasadności udzielenia rabatu oraz żmudnej, ręcznej analizy przyczyn. Zestawienie udzielonych rabatów, które jest dostępne dla dyrekcji, daje możliwość szybkiego reagowania i wprowadzania niezbędnych poprawek w zarządzaniu przychodem z działalności hotelowej.

 

Funkcjonalności takie łączy w sobie hotellion – nowoczesny system PMS stworzony i wdrażany przez doświadczonych specjalistów z polskiej firmy PMS Labs (a nazwa zobowiązuje!). Co ma gigantyczne znaczenie – twórcy hotelliona przez 20 lat wdrażali i serwisowali w polskich hotelach znane, światowe programy PMS. Wielość błędów oraz zetknięcie się z ogromnymi problemami komunikacyjnymi z ich twórcami spowodowała, że postanowili od podstaw napisać PMS, który będzie skupiał najlepsze funkcjonalności, ominie denerwujące błędy innych systemów, a jednocześnie wprowadzi nowe, innowacyjne opcje. Precyzyjne zasilanie systemów USALI właściwymi danymi (USALI-Ready-PMS) to tylko niewielka część możliwości, które daje hotellion. Więcej informacji na temat tego systemu znajdziesz: tutaj.

 

hotellion to nowoczesny system PMS pozwalający na najbardziej wydajne zarządzanie hotelem. PMS Labs, twórca hotelliona, od 27 lat specjalizuje się w zwiększaniu wydajności i wyzwalaniu potencjału firm i hoteli poprzez zastosowanie rozwiązań informatycznych, które usprawniają zarówno zarządzanie, jak i codzienną pracę szeregowych pracowników. Firma ma za sobą setki wdrożeń, a dla dziesiątek firm stale korzysta z usługi wsparcia. Lista firm, dla których PMS Labs pracuje, obejmuje znane na całym świecie marki. Wdrożenia oparte są tylko i wyłącznie na własnych rozwiązaniach oraz solidnych i doświadczonych partnerach, oferujących najlepsze rozwiązania na rynku. hotellion to profesjonalny program do zarządzania hotelem powstały na bazie doświadczeń menedżerów pracujących w najlepszych polskich hotelach. Więcej informacji na hotellion.pl lub pod nr telefonu +48 32 279 22 50.

 

 

Add a comment

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że duże, międzynarodowe korporacje prowadzą działania z obszaru CSR. Ale idee związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu obecnie są coraz popularniejsze także w mniejszych przedsiębiorstwach. One także przeprowadzają eko-transformacje.

 

Za skrótem CSR kryje się Corporate Social Responsibility, czyli społeczna odpowiedzialność biznesu. Pojęcie to jest bardzo obszerne, ponieważ w jego zakres może wchodzić zarówno etyka handlowa, jak również działania na rzecz ekologii, czy lokalnej społeczności.

Z korporacji do średnich firm

Niektórzy wywodzą pochodzenie CSR jeszcze z XVIII-wiecznej filantropii, twierdząc że działania charytatywne na rzecz osób potrzebujących do dziś stanowią samo sedno biznesowej odpowiedzialności. Ze współczesnym pojęciem CSR mamy jednak do czynienia od 1953 roku, kiedy ukazała się książka amerykańskiego ekonomisty Howarda Bowena pt. „Odpowiedzialność społeczna biznesmena”. Autor przekonywał w niej, że prowadzenie biznesu powinno wiązać się z poczuciem odpowiedzialności za jego szeroko rozumiane otoczenie.

Od tego czasu idea odpowiedzialności społecznej upowszechniała się w zachodnich przedsiębiorstwach, jednak zmiany zachodziły powoli. Przełomem okazała się inicjatywa Międzynarodowej Izby Handlu, dzięki której w 1991 roku powstała Rada Biznesu na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju. To ona określiła zasady i cele, które miały być odtąd uwzględniane przez odpowiedzialne firmy.  Taka sformalizowana promocja idei CSR trafiła na podatny grunt. Od tego czasu coraz więcej korporacji z całego świata zaczęło realizować ambitne programy o zasięgu lokalnym, regionalnym, a czasem nawet międzynarodowym.

Dziś temat CSR interesuje już nie tylko korporacje. Idee odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju są coraz bliższe także właścicielom, menedżerom i pracownikom mniejszych firm. Szczególnie przedsiębiorstwa zatrudniające od kilkudziesięciu do kilkuset pracowników chcą aktywnie włączać się w akcje na rzecz dobra wspólnego, nawet jeśli ich działania – z racji rozmiarów, budżetów i obszarów działania – nie będą miały globalnego charakteru.   

Każda firma powinna być odpowiedzialna

Ciekawych danych dostarcza badanie „Zaangażowanie społeczne firm” przeprowadzone w 2021 roku przez Uniwersytet SWPS na zlecenie firmy Wedel. 63% badanych uznało, że uwzględnianie celów społecznych powinno być na stałe wpisane w działalność przedsiębiorstw. 58% respondentów twierdzi, że zaangażowanie firmy w sprawy społeczne ma wpływ na ich decyzje zakupowe. Dla 49% ankietowanych ważne jest czy firma zatrudnia lokalnych pracowników, a 47% respondentów zwraca uwagę na to, czy przedsiębiorstwo dba o środowisko w miejscu prowadzenia działalności.

- Obecnie także od średnich firm oczekuje się zaangażowania w działania z obszaru CSR – mówi Urszula Rąbkowska z firmy logistycznej XBS Group. – Przedsiębiorstwo może w ten sposób wzmocnić swój wizerunek, a jednocześnie zwiększyć zaangażowanie pracowników. Jeśli to, co robimy, służy dobrym celom, zwiększa się także nasza satysfakcja z pracy. Nie zapominajmy jednak, że kluczowe cele mają dotyczyć środowiska lub społeczności. Zdecydowanie nie powinny to być działania pozorne, ukierunkowane wyłącznie na autopromocję – podkreśla.

Warto w tym miejscu wspomnieć o „greenwashingu”. Niestety, biznes nie jest wolny od patologii, które w tym przypadku bywają określane także mianem „eko-ściemy”. Niektóre firmy, aby wywołać pozytywne wrażenie posuwają się do kłamstwa lub – częściej – przedstawiają informacje niepełne lub naciągane.

Jak uniknąć greenwashingu?

W internecie bez trudu znajdziemy poradniki dla konsumentów dotyczące tego, jak nie dać się nabrać na greenwashing. Warto jednak, aby zwrócili na nie uwagę także przedstawiciele firm chcących działać na rzecz ekologii.

Problem w tym, że w działania pozorne można „wpaść” niemal przypadkiem, bez złych intencji. Zanim napiszemy na jakimś produkcie, że jest ekologiczny, upewnijmy się, że na pewno tak jest. A jeśli chcemy mieć pewność, że nasza firma jest eko, postarajmy się o certyfikat cenionej organizacji, która przeprowadzi audyt i wyda niezależną opinię.

Firmy, które chcą potwierdzić, że realizują faktyczne cele związane z odpowiedzialnym biznesem, przygotowują odpowiednie raporty pozafinansowe. Raporty społeczne, aby były wiarygodne, powinny być certyfikowane w oparciu o ustalone normy, takie jak Global Reporting Initiative (GRI), Global Compact, ISO 26000, SA8000, czy AA1000.

Aby jednak przygotować odpowiedni raport, wcześniej każda firma musi sama ustalić, jakimi problemami społecznymi lub ekologicznymi chce się zająć, jaką strategię chce wobec nich przyjąć oraz kto ma być odbiorcą raportu.

Raport społeczny powinien być traktowany jako dokument równie ważny jak raporty finansowe. Tego typu dokument pozwala na ocenę realizacji ustalonych celów, a nawet na porównanie osiągniętych wyników z efektami uzyskanymi przez inne przedsiębiorstwa. Dzięki regularnie przygotowywanym raportom, firmie łatwiej też określić pożądany kierunek zmian.

Najlepiej, jeśli strategia CSR jest zintegrowana z ogólną strategią przedsiębiorstwa – wówczas osiąganie celów finansowych będzie powiązane chociażby z zasadami etycznymi, jakich trzeba przestrzegać dążąc do wyznaczonych zysków. Przygotowywane raporty powinny być ogólnodostępne dla wszystkich zainteresowanych osób (np. na stronie internetowej). Raporty społeczne pozytywnie świadczą o uczciwości i transparentności firmy, która je przygotowuje i upublicznia.

- Dla nas potwierdzeniem, że zmierzamy w dobrym kierunku jest tytuł Lidera Odpowiedzialności Społecznej „Eko Firma 2021”, a także nagroda Sustainability Solution Provider Award w kategorii „Transformacja Łańcucha Dostaw” – mówi Urszula Rąbkowska. - Obecnie rozpoczęliśmy przygotowania do raportowania pozafinansowego naszego wpływu na środowisko naturalne oraz lokalną społeczność, a także złożyliśmy wniosek o przyjęcie do United Nations Global Compact, największej na świecie inicjatywy skupiającej zrównoważony biznes – dodaje.

Raportowanie ESG

Poruszając temat odpowiedzialnego biznesu, warto wspomnieć także o raportowaniu ESG (environmental, social, corporate governance). W czerwcu 2021 roku Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie UE 2020/852 w sprawie CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive).

Zgodnie z tym dokumentem, spółki będą miały obowiązek raportowania zagadnień ESG. Na początku obowiązek będzie dotyczył tych, które spełniają co najmniej dwa spośród trzech warunków: zatrudniają co najmniej 500 pracowników, ich suma bilansowa wynosi min. 20.000.000 EUR, a przychody netto ze sprzedaży: 40.000.000 EUR.  Ale już w 2024 roku do przygotowania raportów niefinansowych będą zobowiązane także przedsiębiorstwa zatrudniające min. 250 pracowników. Dla pozostałych raportowanie będzie na razie dobrowolne, ale kolejne regulacje unijne lub krajowe mogą to zmienić.

W praktyce presja ze strony kontrahentów oraz konsumentów może spowodować, że również organizacje, które nie mają prawnie takiego obowiązku, będą informowały o wpływie swoich działań na środowisko.  Chodzi tu m.in. o używane źródła energii, ilość zużywanych mediów, wytwarzanie odpadów i metody ich utylizacji. Działalność zrównoważona to taka, która nie powoduje znaczących szkód dla środowiska, a przedsiębiorstwo aktywnie uczestniczy w osiąganiu celów związanych z łagodzeniem skutków zmian klimatycznych, zapobieganiu zanieczyszczeniom, tworzeniem gospodarki o obiegu zamkniętym lub ochroną zasobów wodnych. Duże, ale i średnie przedsiębiorstwa już teraz powinny rozpocząć przygotowania do raportowania ESG.

CSR dla pracowników

Działania z obszaru CSR to z jednej strony okazja do zaangażowania pracowników w prowadzone akcje, a z drugiej szansa, by zrobić dla nich coś dobrego. W końcu odpowiedzialność społeczna oznacza także wsparcie tych, którzy jako pracownicy, współtworzą naszą firmę.

Np. firma XBS Group przygotowuje platformę e-learningową dla pracowników, na której znajdą się zarówno kursy zawodowe, jak również te związane z praktycznymi aspektami wdrażania zrównoważonego rozwoju. Edukowanie pracowników w zakresie działań ekologicznych oraz prospołecznych ma głęboki sens, ponieważ pozwala włączyć zespół w idee, z którymi przedsiębiorstwo się utożsamia. W ramach działań na rzecz pracowników prowadzone są też akcje profilaktyczne promujące zdrowy styl życia.

- W czwartym kwartale 2022 roku planujemy przeprowadzić akcję „Nie bądź leniem – skończ z paleniem!”. Pracownicy chcący rzucić palenie, uzyskają odpowiednie wsparcie i wiedzę na temat skutecznego radzenia sobie z nałogiem. Dodatkowo pracodawca sfinansuje leki pomagające w odstawieniu papierosów – informuje przedstawicielka XBS Group.

Edukowanie klientów

Ale to nie wszystkie działania, które wpisują się w tej firmie w CSR. Prowadzona jest także akcja ekoPOSytywni. Kampania obejmuje dwa obszary. Jeden z nich to komunikacja zewnętrzna – obejmuje ona promowanie, m.in. za pomocą social mediów, działań ekologicznych w biznesie i w życiu codziennym. Drugi aspekt ukierunkowany jest na klientów, którzy zamawiają materiały reklamowe trafiające do sieci handlowych (tzw. POS).

Firma proponuje swoim klientom audyt, który obejmuje ocenę istniejącego procesu zarządzania materiałami POS. Następnie określany jest potencjał do eko-optymalizacji. Materiały promocyjne oceniane są pod kątem pakowania, sposobu dystrybucji, możliwości składowania oraz recyklingu. Chodzi o to, aby na każdym etapie zarządzania materiałami marketingowymi wybierać najmniej szkodliwe rozwiązania.

Wieloaspektowy CSR

Powyższe przykłady pokazują, jak różnorodne obszary może obejmować w średniej firmie społeczna odpowiedzialność.

W ramach CSR można prowadzić zarówno akcje skierowane do klientów, jak i do pracowników. Dodatkowo eko-transformacja powinna uwzględnić także wewnętrzne procesy, które sprawią, że przedsiębiorstwo z każdym rokiem będzie stawało się bardziej przyjazne środowisku i bardziej zaangażowane społecznie.

Efekty tych działań można mierzyć, a wyniki udostępnić w wystandaryzowanych i certyfikowanych raportach. A jeśli będzie czym się pochwalić, wraz z sukcesami dla środowiska, pracowników i społeczności zapewne przyjdą także nagrody oraz docenienie ze strony klientów.

Być społecznie odpowiedzialnym – to opłaca się pod każdym względem. 

 

Add a comment

Z początkiem września, należąca do Grupy Kapitałowej IMMOBILE spółka Focus Hotels, została właścicielem kolejnej restauracji. To dobrze już znana i lubiana przez bydgoszczan La Rosa, zlokalizowana w przyziemiu mieszczącego się przy Placu Kościeleckich 3 biurowca IMMOBILE K3.

 

Restauracja La Rosa gości na kulinarnej mapie miasta od 2019 roku. Dzięki wyjątkowej atmosferze i doskonałemu menu, szybko podbiła podniebienia Bydgoszczan. Atutem tego miejsca jest doskonała lokalizacja przy Placu Kościeleckich – tuż obok Starego Rynku, jednak już na uboczu ‘imprezowego’ centrum Bydgoszczy. Pozwala to na kameralne spotkanie przy obiedzie lub winie w niepowtarzalnych wnętrzach restauracji, a w sezonie także na zewnątrz w zaaranżowanym tu ogródku. To nie wszystko co do zaoferowania ma to miejsce – w sąsiadującym lokalu zagospodarowano przestrzeń do organizacji koncertów, wesel i imprez okolicznościowych w samym sercu miasta!

 wnetrze hdr 5

wnetrze hdr 2

wnetrze hdr 12

Jaki pomysł na rozwój La Rosy oraz towarzyszącej jej przestrzeni eventowej K3 ma Focus Hotels oraz Grupa Kapitałowa IMMOBILE? Tego dowiemy się już niebawem. Nowy właściciel zapewne zachowa to co najlepsze, czerpiąc z dotychczasowych doświadczeń La Rosy, dokładając najlepsze praktyki zaczerpnięte z branży HorReCa, w której funkcjonuje od kilkunastu lat, m.in. prowadząc ogólnopolską sieć kilkunastu hoteli i restauracji przy tych obiektach. Już od przyszłego tygodnia klientom udostępnione zostaną rezerwacje online poprzez Mójstolik.pl.

La Rosa jest drugim projektem gastronomicznym nowego właściciela w Bydgoszczy. Od początku tego roku pod skrzydłami Grupy funkcjonuje restauracja Gdańska 14. Zadbano tu o wysmakowane menu oraz klimat i wyjątkowy wystrój wnętrz, znajdujących się w zabytkowej kamienicy przy ulicy Gdańskiej.

Grupa Kapitałowa IMMOBILE S.A. to bydgoska spółka notowana na GPW, działająca m.in. w takich sektorach jak hotelarstwo, deweloping, branża odzieżowa czy przemysł. Wśród jej projektów realizowanych w Bydgoszczy znajdują się osiedla Platanowy Park, Rabatki i Osiedle Uniwersyteckie, a także Hotel Focus Premium Pod Orłem, niedawno otwarty hotel Focus Premium przy ul. Bernardyńskiej, budynek biurowy IMMOBILE K3 przy Placu Kościeleckich i wiele innych.

Add a comment

W internetowych rozmowach Polaków na temat tegorocznych wakacji dominuje temat rosnących cen, szczególnie paliwa, jak wynika z analizy polskiego SentiOne. Część turystów nie chce spędzać wakacji w towarzystwie obywateli Rosji i zastanawia się, które kraje i hotele ich nie wpuszczają. Jak co roku wiele rozmów dotyczy biur podróży - najwięcej pozytywnych emocji budzi Coral Travel, ale największe zasięgi i zaangażowanie internautów generuje TUI, którego dotyczy ponad połowa wszystkich rozmów o biurach podróży w polskim Internecie.

 

 

To miały być pierwsze od dwóch lat normalne wakacje, jednak wojna za naszą wschodnią granicą oraz inflacja i rosnące ceny sprawiły, że znów to lato jest inne niż dotychczas. Co o na ten temat sądzą polscy internauci? Sprawdził to SentiOne, polska firma zajmująca się m.in. monitoringiem Internetu z wykorzystaniem zaawansowanej technologii sztucznej inteligencji. Od początku roku temat wakacyjny pojawił się w internetowych wypowiedziach ponad 1,2 mln razy. 

Motywem przewodnim rozmów o tegorocznych wakacjach są rosnące ceny, przede wszystkim paliwa - część internautów deklaruje, że ze względu na koszty w tym roku wybierze podróż pociągiem. Często przewija się też temat cen zakwaterowania oraz jedzenia w miejscowościach wypoczynkowych. Jak co roku powracają „paragony grozy”, wspominane już ponad tysiąc razy, zarówno w kontekście pobytu nad Bałtykiem, jak i w Zakopanem. Na południu straszą oscypki za 50 zł, a  internauci z północy donoszą, że gofry to już dobra luksusowe - mówi Agnieszka Uba, Head of Product Marketing w SentiOne

 

Polacy narzekają na pogodę w kraju, ale chętnie jadą nad Bałtyk

Kolejnym popularnym tematem jest oczywiście pogoda. Wiele osób zwraca uwagę, że ta nad polskim morzem jak zawsze jest nieprzewidywalna i z tego względu lepiej wybrać wyjazd zagraniczny. Internauci zachwalają wakacje w Albanii na własną rękę lub na Cyprze z biurem podróży, odradzają natomiast Chorwację, ze względu na rosnące tam ceny. Popularnym kierunkiem jest również Turcja. Post biura podróży TUI z informacją, że do Turcji wystarczy dowód osobisty, został udostępniony prawie 300 razy i wygenerował 235 komentarzy. Przy okazji wyboru miejsca na urlop w tym roku pojawił się zupełnie nowy wątek wakacji bez Rosjan - internauci zastanawiali się, które kraje nie wpuszczają obywateli Rosji i deklarowali, że nie chcą przebywać z nimi w tych samych hotelach. 

Może narzekamy  na pogodę w kraju, ale, jak podała Polska Organizacja Turystyczna, ⅖ Polaków wybiera się w te wakacje nad polskie morze. Potwierdzają to dane z Internetu - aż 22 tys. internautów deklaruje, że spędzi urlop nad Bałtykiem. W góry planuje pojechać 11 tys., 5 tys. nad jezioro a 3,5 tys. zamierza wypoczywać nad basenem. 

 

Turyści wciąż martwią się koronawirusem

W rozmowach internautów wciąż wyraźnie obecny jest wątek COVID-19, poruszany w 11 tys. dyskusji w kontekście wakacji. Internauci zastanawiają się, gdzie zostawić chore dziecko na czas wyjazdu rodziców, pytają o możliwości leczenia COVID za granicą oraz konieczność testowania w przypadku lekkiego przebiegu choroby. Niewielkie zainteresowanie budzi natomiast bon turystyczny, choć w analogicznym okresie ubiegłego roku dotyczyło go ponad 3 tys. dyskusji. Obecnie niecały tysiąc wypowiedzi to głównie zachęty do jego wykorzystania ze strony właścicieli hoteli i atrakcji turystycznych. Niemal 7 tys. wypowiedzi to apele fundacji i schronisk dla zwierząt, by nie porzucać swoich pupili przed wyjazdem na wakacje. 

 

Wśród biur podróży najbardziej zaangażowaną społeczność ma TUI

Jak co roku pojawiają  się również dyskusje na temat biur podróży. Najlepszą opinią cieszy się Coral Travel - aż 20 proc. wypowiedzi na jego temat ma pozytywny wydźwięk. Internauci chwalą wzorową obsługę, dobrą ofertę cenową, i fakt, że biuro angażuje się w kontakty z klientami i organizację eventów oraz pogadanek. Największe zasięgi generuje TUI, którego dotyczy ponad połowa wszystkich rozmów o biurach podróży w polskim Internecie. W jaki sposób TUI zdobyło aż 50 proc. zasięgów? Używają swojego Facebooka nie tylko do informowania o ofertach, ale także do edukacji. Na bieżąco informują klientów, gdzie polecimy bez testów, gdzie bez paszportu, gdzie jest bezpiecznie i gdzie nie ma glonów - komentuje Agnieszka Uba, Head of Product Marketing w SentiOne - TUI udało się wejść w rolę pomocnego konsultanta, a nie tylko sprzedawcy wycieczek. Efektem jest najwyższe zaangażowanie na Facebooku, piorunujące zasięgi i wyniki sprzedażowe. Żadne z biur podróży nie zdecydowało się jeszcze na działania na najszybciej rosnącym kanale - TikToku. 

Dzięki nowej funkcji Engagement Rate SentiOne sprawdził również poziom zaangażowania internautów, czyli stosunek liczby reakcji i komentarzy pod postami do liczby obserwujących,  w kanałach social media poszczególnych biur podróży. Na Facebooku najlepiej pod tym względem wypada TUI ze wskaźnikiem zaangażowania na poziomie 10,9 proc. Na drugim miejscu znalazło się Rainbow Tours (9,2 proc.), na trzecim Coral Travel (6,9 proc.), a na czwartym Itaka (4,1 proc.).

Add a comment

WAKACJE NA GÓRZE GRADOWEJ

27 czerwca - 31 sierpnia

Nowości wakacyjne to atrakcje na świeżym powietrzu. W ofercie również coroczne hity, nocne zwiedzanie fortu z przewodnikiem i mapping oraz naukowe pokazy, warsztaty i wystawy. Codziennie przez ponad dwa miesiące, Hevelianum zaprasza dzieci, młodzież i całe rodziny na Wakacje na Górze Gradowej.

 

POKAZ ARTYLERYJSKI NOWOŚĆ!

W każdą niedzielę wakacji zapraszamy na wystrzał z repliki naszej armaty!!! Grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, w pełnym rynsztunku, zaprezentuje jej możliwości. Zapraszamy serdecznie! 

Niskie Czoło Kurkowe
każda niedziela lipca i sierpnia o 12:00
wstęp wolny

ZIELONA STRONA FORTU NOWOŚĆ!
spacer przyrodniczy 
Zapuścimy się z edukatorem w ciekawe przyrodniczo zakątki Góry Gradowej. A do tego podczas spaceru będziemy szukać ukrytych zagadek i zadań do wykonania!

park Hevelianum 
od poniedziałku do piątku o 11:00 
wstęp: 15 zł 

FORT NOCĄ 
spacer historyczny z przewodnikiem
Odkrywamy zakamarki starego fortu na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Przewodnik poprowadzi nas przez burzliwe dzieje tego wyjątkowego miejsca. Być może w zakamarkach dawnych fortyfikacji kryją się nie tylko nietoperze? 

start: Majdan (główny plac fortu) 
w piątki o 21:00
wstęp: 40 zł/osoba (sprzedaż biletów na nocne zwiedzanie odbywa przez www)

 

Add a comment

W Hotelu J.J. Darboven zwierzęta są mile widziane – pobyt pupila kosztuje 50 pln, niezależnie od długości pobytu. W tej cenie zapraszamy nieduże psy oraz koty. Pobyt dużego psa to koszt 80 pln/pobyt. Do Hotelu JJ Darboven mogą Państwo przyjechać nawet z własnym koniem! Pobyt konia w naszej stajni to koszt 100 pln/doba (w zależności od dostępności boxów).

 

Add a comment

Słoneczna pora roku to doskonały czas na wprowadzenie nowego looku makijażowego. Zimowy mat zamieniamy na słoneczne rozświetlenie, a naturalne wykończenie nie straci swojego unikatowego efektu w kontakcie z wysoką temperaturą. Taki sezon jest świetną okazją na wykorzystanie kosmetyków brązujących, które wbrew pozorom pomogą stworzyć różne wersje makijażu, a nie wyłącznie tradycyjne konturowanie. Jaki bronzer na lato wybrać? Zapraszamy do lektury artykułu.

 

Bronzer dla jasnej skóry – nie bój się koloru

Wiele osób o jasnym odcieniu skóry, mając w pamięci bronzery starej generacji, boi się sięgać po tego typu kosmetyk kolorowy. Bronzery o starej formule były zbyt ciemne i często miały brzydki, mocno pomarańczowy odcień, zostawiały nieestetyczne plamy i słabo się rozcierały. Taki makijażowy koszmarek nie raz sprawiał, że musieliśmy wykonywać cały make-up od nowa, a przecież mało kto z nas ma na to czas każdego dnia.

Dlatego nowoczesne kosmetyki o specjalnej formulacji dają nam możliwości stworzenia makijażu, który tylko podkreśla nasze atuty, ale także pozwoli stworzyć bardziej kreatywny i unikatowy look na specjalne okazje. Bronzer dla jasnej skóry taki jak Jane Iredale Peaches & Cream pozwoli na stworzenie delikatnego konturowania lub przybrązowienie cery tak, aby zyskała zdrowy, lekko opalony odcień. Możesz stopniować intensywność koloru, a w zestawie znajduje się także odcień różu, który doskonale pasuje do bronzera. Ten produkt ma neutralne tony – nie obawiaj się pomarańczowych plan.

 

Bronzery rozświetlający dla wyjątkowego efektu

Lato to doskonały moment na wybór bronzerów, które mają właściwości rozświetlające. Bronzery rozświetlające o nowoczesnej formule nie przypominają taniego brokatu. To piękne, estetyczne rozświetlenie, które nadaje skórze blask opalonej cery. To doskonały sposób na stworzenie looku wprost z wakacji w ciepłych krajach.

Świetnie sprawdzą się także osobom, które szukają alternatywy dla połączenia zwykłego bronzera i klasycznego rozświetlacza. Rozświetlający bronzer będzie idealnym kompromisem: jednocześnie zapewni delikatną poświatę i przybrązowienie skóry. Bronzery z drobinkami są odpowiednio zmielone, aby skóra zyskała aksamitne wykończenie.

Jak nakładać bronzer dla innego efektu, niż konturowanie? Aplikuj go tam, gdzie naturalnie dotarłoby słońce: na kości policzkowe i górną część czoła przy linii włosów. Rozcieraj, aby stworzyć delikatną chmurkę koloru, bez mało estetycznych plam.

Wybierz najlepszy bronzer dla siebie, aby cieszyć się piękną, opaloną skórą.

Add a comment

Overbooking, czyli po polsku nadsprzedaż, to sytuacja, w której obiekt turystyczny sprzeda więcej noclegów niż posiada pokoi.

Dlaczego powstaje overbooking?

Uogólniając, przyczyny mogą być dwie: czynnik ludzki i wypadek losowy.

Czynnik ludzki to przede wszystkim wszystkie błędy, które popełniają pracownicy działów odpowiedzialnych za przyjmowanie rezerwacji. Zdarza się, że brak komunikacji między recepcją a na przykład działem sprzedaży powoduje, że na określony termin przypada rezerwacja grupowa, która zajmie cały hotel, a dodatkowo, na wypoczynek przyjedzie także kilku Gości indywidualnych. Innym błędem przypadającym także do kategorii czynnika ludzkiego będzie błędne ustawienie dostępności na wielu portalach rezerwacyjnych. Rezerwacja na dany termin spada z portalu A i B wyczerpując miejsca noclegowe w obiekcie, a brak blokady na kolejnych stronach internetowych z możliwością rezerwacji skutkuje tym, że z portalu C także wpada rezerwacja na określony (wyprzedany już wcześniej) termin. Niestety, wiele ostatnio czyta się także o świadomym działaniu hotelarzy, którzy próbując zmaksymalizować zyski hotelu dopuszczają do podwójnej rezerwacji tego samego pokoju. Takich przypadków nie będziemy omawiać.

Czynnik losowy to wszystkie nagłe zdarzenia w obiekcie, których nikt z załogi nie mógł przewidzieć. Zaliczyć możemy tu wielokrotnie wspominanych w innych opracowaniach, zbyt rozbawionych Gości hotelowych, których działania wyłączają na długi czas pokój hotelowy z użytku – począwszy od wszelkich rozległych ubrudzeń, uniemożliwiających odświeżenie pokoju w standardowym czasie, aż na całkowitym zdemolowaniu pokoju hotelowego skończywszy. Innym czynnikiem losowym są wszelkie awarie w obiekcie jak na przykład zalanie czy przepalona instalacja elektryczna.

Co dzieje się z Gościem hotelowym w przypadku overbookingu?

W przypadku, gdy okaże się, że w obiekcie nastąpiła nadsprzedaż, sytuację można rozwiązać następująco:

1. W przypadku wystąpienia nadrezerwacji pokoju w standardzie podstawowym – Gość zostanie przeniesiony do pokoju o wyższym standardzie nie ponosząc za to dodatkowych kosztów.

2. W przypadku wystąpienia nadrezerwacji wszystkich pokoi w obiekcie – Gość powinien zostać przeniesiony do obiektu (hotelu) o podobnym (nie gorszym) standardzie w podobnej lokalizacji. Warto zaznaczyć, że w takiej sytuacji obiekt w którym wystąpił overbooking powinien pokryć również wszystkie koszty związane z relokacją (szczególnie ważne dla osób, podróżujących bez samochodu), a także pokryć koszty ewentualnej różnicy w opłacie za nocleg w innym obiekcie.

Add a comment

Wybraliśmy już naszą wymarzoną część Polski, a w niej idealny obiekt, w którym przez najbliższy czas spędzimy nasz długo wyczekiwany urlop.

Aby obyło się bez niespodzianek, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które z urlopem łączą się nierozerwalnie.

Gdzie na urlop, czym na urlop?

Środek transportu, tuż za lokalizacją obiektu jest kwestię kluczową. To, czy wybierzemy się na wakacje pociągiem, samolotem czy samochodem będzie miało ogromne znaczenie podczas naszych dalszych planów na pobyt. Jest to szczególne ważne w mniejszych miejscowościach, gdzie często zdarza się, że komunikacja publiczna stanowi problem. Jeśli nie planujemy opuszczać miejsca, w którym wypoczywamy (bo obiekt zapewnia wystarczająco atrakcji lub charakter naszego wypoczynku jest nastawiony stricte na „leniuchowanie”) to kwestia ta staje się drugorzędna. Jeśli jednak w planach jest zwiedzanie, dojazd w konkretne miejsce na spotkania lub inną aktywność – należy brać pod uwagę czas dojazdu i trudności z tym związane.

Co jest w cenie noclegu?

Pozornie oczywista oczywistość, która może budzić kontrowersje. Dlaczego? Oferty wypoczynkowe charakteryzuje ogromna różnorodność: obiekty potrafią zawrzeć w cenie wszystkie podstawowe usługi, jakie mają do zaoferowania, aby Gość czuł się komfortowo już od samego progu. Dostajemy więc bezpłatny parking, śniadanie w cenie, możliwość korzystania z basenu czy sali fitness. Nie powinniśmy jednak przyjmować tego za pewnik - wiele hoteli wciąż może zażądać dodatkowych opłat, na przykład za wspomniany już parking.

Tu warto zwrócić uwagę na otrzymane potwierdzenie naszej rezerwacji. To właśnie tam takie kluczowe informacje powinny być umieszczone.

Dodatki, które ułatwiają nam urlop

Planowanie urlopu nie należy do łatwych zadań. Czasem zdarzy się czegoś zapomnieć, coś zepsuje się „po drodze”, a czasem pojawi się specjalna potrzeba w trakcie wypoczynku. W takich sytuacjach przychodzi nam z pomocą obsługa obiektu w którym jesteśmy, a do której powinniśmy się zwrócić z naszymi potrzebami. Warto pamiętać, że o takie kwestie jak specjalne dania w restauracji (bez glutenu, wegetariańskie), dodatkowe łóżeczko dla małego dziecka, przewijak czy dostęp się lodówki należy zapytać jeszcze przed pobytem, aby ułatwić sobie wypoczynek, a personelowi hotelu pracę.

Rozmiar ma znaczenie

Istnieje różnica w tym, czy wybieramy pokój dwuosobowy typu „twin” czy „double”. W przypadku tego pierwszego otrzymamy pokój z dwoma osobnymi łóżkami, a drugiego – jednym dużym dla pary. Zazwyczaj, w większych hotelach, częściej będą występowały pokoje w standardzie „twin”. Nie powinno to jednak zniechęcać do wyboru tego obiektu, bo wystarczy poprosić o połączenie łóżek. Zastosowanie nakładki łączącej powinno sprawić, że dyskomfort spowodowany dwoma osobnymi łóżkami będzie minimalny. Nazewnictwo pokoi to jednak nie wszystko – warto zapytać o rozmiary łóżek, bo te również mogą być niestandardowe.

Preautoryzacja? A co to takiego?

Przy meldunku, pracownik recepcji może zapytać nas o chęć otwarcia „kredytu hotelowego” lub rachunku, dzięki czemu możliwe będzie zamawianie usług w hotelu bez konieczności natychmiastowego płacenia, a rozliczenie wszelkich należności nastąpi na przykład przy wymeldowaniu. Nie wolno zapomnieć, że w takiej sytuacji środki na koncie są zazwyczaj blokowane, co ma zagwarantować naszą „wypłacalność”.

Zameldowanie i wymeldowanie

Godziny check-in i check-out są kluczowe dla pobytu w każdym obiekcie noclegowym, niezależnie czy jest to hotel, pensjonat, apartament czy agroturystyka. Jeżeli przyjedziemy znacząco przed czasem, to okazać się może, że pokój, który zarezerwowaliśmy nie jest jeszcze gotowy i będziemy musieli na niego czekać (przecież każdy z pokoi musi być sprzątnięty i odświeżony na przyjęcie kolejnego Gościa, prawda?). Jeśli to możliwe, personel recepcji na pewno udostępni pokój wcześniej, ale najlepiej trzymać się godzin wyznaczonych przez obiekt.

Chcąc zostać dłużej w pokoju w dniu wyjazdu, dobrą praktyką jest upewnić się z odpowiednim wyprzedzeniem (np. w przeddzień wyjazdu), że jest to możliwe. Należy mieć też na uwadze, że z późniejszym wymeldowaniem mogą wiązać się dodatkowe opłaty, a nawet kary za nie opuszczenie pokoju w określonych godzinach. Taką informację zazwyczaj znajdziemy się w regulaminie.

Posiłki

Krótki, weekendowy urlop może oznaczać wyjazd w piątek po pracy, a to z kolei – przybycie na miejsce o dość późnych godzinach. Niezależnie od tego, czy wykupiliśmy wyżywienie w pakiecie czy planujemy zamówić coś w restauracji, godziny serwowania posiłków i/lub otwarcia restauracji mogą być różne. Po pierwsze, jeśli nie znajdziemy nigdzie informacji o godzinach serwowania posiłków – warto o to zapytać, aby łatwiej zaplanować swój czas. Po drugie, jeśli okaże się, że z przyczyn niezależnych nie zdążymy na określoną godzinę dojechać na miejsce, warto zadzwonić i poinformować pracowników recepcji o zaistniałym fakcie. W takich sytuacjach często można liczyć na życzliwość personelu, który przygotuje dla nas specjalną kolację.

Rozliczenie za usługi

Aby wypoczynek nie skończył się nieprzyjemnościami, należy już na etapie rezerwacji pobytu ustalić sposób rozliczenia za pobyt. Wybierając wakacje organizowane przez pośrednika (jak na przykład biuro podróży) wiemy, że zapłacimy za urlop już w chwili rezerwacji. Gdy pobyt rezerwujemy sami elektronicznie, możemy spodziewać się, że za rezerwację będziemy mogli zapłacić kartą kredytową – wtedy pracownik przyjmujący rezerwację może dokonać sprawdzenia dostępności środków na karcie lub dokonać preautoryzacji, lub przelewem na rachunek bankowy obiektu wpłacając zadatek lub pełną kwotę (jeśli wpłaciliśmy zadatek należy uszczegółowić, czy pozostałą kwotę uregulujemy przy za- czy wymeldowaniu).

Standardy i nazewnictwo w każdym miejscu bywają różne

To, jak stopniowane są standardy pokoi w różnych hotelach, zależy w dużej mierze od osób go prowadzących. Dlatego też, nie należy zbytnio dziwić się, jeśli w hotelu X pokój „premium” jest pokojem o podwyższonym standardzie (lub wręcz pokojem najwyższej klasy) zaś w hotelu Y może okazać się zgoła czymś innym, np. pokojem podstawowym. Warto poświęcić kilka minut na dokładne sprawdzenie, jakie warunki oferuje dane miejsce i czy spełni to nasze oczekiwania.

Opinie, opinie, opinie…

Warto korzystać z doświadczenia innych, aby uniknąć nieprzyjemności - w końcu urlop to ważny czas dla każdego, a doceni go szczególnie osoba, która korzysta z wolnego nader rzadko. Nie należy jednak ograniczać się do jednego źródła pochodzenia opinii. Każda osoba opowie o danym miejscu w sposób subiektywny – niezależnie czy będą to znajomi, rodzina czy opinia w portalu turystycznym.

Trochę więcej o temacie opinii pisaliśmy TU

Pogoda

Pogoda kapryśna jest jak kobieta i lubi czasem płatać figle, zmieniając swój nastrój w najmniej odpowiednim momencie. Deszcz pokrzyżował nam ambitne plany kąpieli słonecznych na plaży? Jeżeli to tylko jeden mokry dzień – nie ma problemu. Gorzej, jeśli chmury postanowią nie rozstawać się z nami przez cały urlop. Co wtedy? Oprócz posłuchania babcinej rady, żeby zabrać ze sobą dodatkowe rzeczy na zimniejsze dni, warto rozejrzeć się jeszcze przed wyjazdem jakie atrakcje turystyczne lub formy rozrywki oferuje hotel i najbliższa okolica do której się wybieramy.

 

Add a comment

Jak rozumieć dobę hotelową albo czym jest halfboard? Czasem przy przeglądaniu ofert wypoczynkowych można spotkać się z nazewnictwem, które nie do końca jest dla nas jasne. Poniżej kilka praktycznych zwrotów, które (mamy nadzieję) ułatwią nieco czytanie ofert i pozwolą uniknąć nieporozumień:

Check-in – godzina zameldowania.

Check-out -  godzina wymeldowania.

Dobra hotelowa – wbrew pozorom, nie trwa 24godzin. Jest to ustalony w ramach konkretnych godzin okres w którym Gość może korzystać z pokoju (choć potocznie stosuje się zwrot „doba hotelowa” to pojęcie może odnosić się dowolnego obiektu noclegowego). Na ogół dobę hotelową regulują godziny check-in oraz check-out.

Best Available Rate (BAR) – najlepsza dostępna cena pokoju. Najkorzystniejsza cena dostępna w danym obiekcie noclegowym na dany dzień/chwilę. Może być to cena, która jest obwarowana pewnymi restrykcjami, jak konieczność zapłacenia całkowitej kwoty za pobyt z góry czy podanie danych karty kredytowej celem zabezpieczenia rezerwacji.

Day Rate – opłata za korzystanie z pokoju w ciągu dnia (na ogół w określonych godzinach). Popularne w dużych miastach gdy ktoś potrzebuje odświeżyć się, przebrać, zdrzemnąć itp. przed spotkaniem.

B&B lub BB – skrót od bed and breakfast. Usługa noclegowa, która ogranicza się do świadczenia noclegowego oraz uwzględnia posiłek w postaci śniadania. Nie uwzględnia żadnych dodatkowych świadczeń jakie można by dostać (choć niekoniecznie) w obiekcie.

Half Board (HB) - oprócz usługi noclegowej, w ofercie uwzględnione są również dwa posiłki: śniadanie oraz obiadokolacja.

Full Board (FB) – oprócz usługi noclegowej, oferta obejmuje pełne wyżywienie śniadanie, obiad (lunch) i kolację. Może być to mylone z usługą all inclusive.

All Inclusive / All in – według oficjalnej definicji, z jaką się można spotkać, jest to uwzględnienie wszystkich usług świadczonych przez obiekt noclegowy (na ogół hotel) w cenie pobytu, nie tylko wyżywienie ale również świadczenia takie jak możliwość korzystania z udogodnień hotelowych, hotelowego spa, basenu itp. W praktyce, widząc w Polsce ofertę all inclusive, warto najpierw zapytać, co dany obiekt oferuje w ramach takiej usługi.

Only Bed lub Room Only – usługa zbliżona do B&B, opiera się wyłącznie na świadczeniu usługi noclegowej przez obiekt. Bez jakichkolwiek dodatkowych usług (nawet śniadania).

A’la carte (fr) – dosłownie „według karty” – dotyczy serwowania dania z karty lub dania do wyboru z karty. Pojęcie może występować przy ofercie pakietu wypoczynkowego lub promocji.

Adjoining Rooms – pokoje przylegające. Charakteryzują się wewnętrznymi drzwiami, które umożliwiają połączenie, tworząc w ten sposób większą przestrzeń wypoczynkową. Dobry pomysł dla większych rodzin lub grupy przyjaciół.

Single Room – pokój wyposażony w jedno łóżko, przeznaczony do nocowania dla jednej osoby.

Single use (lub Sole use)  – pokój dwuosobowy przeznaczony do nocowania dla jednej osoby.

Double Room – pokój dwuosobowy z jednym dużym łóżkiem.

Twin Room – pokój dwuosobowy z dwoma osobnymi łóżkami.

Downgrade – obniżenie standardu pokoju lub usługi.

Upgrade – przeciwność Downgrade. Podniesienie minimum o klasę wyżej jakości pokoju lub usługi (np. z pokoju standard do premium).

Currency – waluta.

Currency exchange – czyli kantor lub punkt, który oferuje usługę wymiany walut.

Exchange rate – kurs wymiany waluty.

Room Service – (nie mylić z Turndown service) możliwość zamówienia posiłków i napojów do pokoju.

Turndown service – usługa rzadko spotykana w polskich hotelach. W skrócie oznacza wieczorne odświeżenie pokoju.

Shuttle – usługa transportowa świadczona przez obiekt noclegowy. Może występować w różnych formach w zależności od świadczonych usług. Bus shuttle, vip shuttle, airport shuttle itp.

Overbooking – obiekt noclegowy wyprzedał więcej pokoi (lub innych usług) niż posiada w ofercie.

Invoice – z angielskiego, faktura.

Recepit - z angielskiego, rachunek. Może być też stosowany zamiast słowa "invoice"

Luggage / Luggage room – z angielskiego bagaż / przechowalnia bagażu.

Incentive – oficjalnie jest to angielski termin odnoszący się do wyjazdów czysto motywacyjnych, jednak może być wykorzystany również przy ofertach jako prezentowanie dodatkowych usług, jakie zostaną zagwarantowane przy danej rezerwacji. Może być to też informacja na temat dodatkowych korzyści w przypadku zamówienia dodatkowej usługi do obecnej rezerwacji (jak np. upgrade pokoju)

Sightseeing – termin odnoszący się do wycieczek objazdowych mających na celu poznanie okolicy.

Waiting list – z angielskiego lista rezerwowa / lista oczekujących. Oznacza to, że obiekt noclegowy ma już w pełni zarezerwowane pokoje lub inną usługę, jednak nie wszystkie rezerwacje są pewne i istnieje możliwość, że jakieś miejsce się zwolni.

Infant – dziecko, zazwyczaj w przedziale wiekowym między 0-3 lat (chociaż przedział może się różnić w zależności od oferty i/lub obiektu noclegowego). Jest to przedział wiekowy, w ramach którego nie jest pobierana żadna opłata tytułem korzystania z usługi. W przypadku takiego dziecka często obowiązują pewne restrykcje, jak np. konieczność spania na łóżku z rodzicami, własnym łóżeczku lub łóżeczku dostarczonym przez obiekt.

 

Add a comment

W życiu pewni jesteśmy tylko dwóch rzeczy: śmierci i podatków. O ile na temat tego pierwszego niewiele jesteśmy w stanie powiedzieć, o tyle o drugim można wspomnieć, że dotyczy każdego aspektu naszego życia – nawet urlopu i wypoczynku.

Obowiązująca w wielu miejscowościach i doliczana do rachunku końcowego za pobyt – opłata miejscowa (potocznie – klimatyczna), czyli podatek który płacimy na wakacjach. Czym jest opłata klimatyczna, ile wynosi i gdzie obowiązuje? O tym poniżej.

Czym jest opłata klimatyczna?

Opłata miejscowa lub uzdrowiskowa – zwana potocznie opłatą klimatyczną to podatek, który pobierany jest od urlopowiczów przebywających dłużej niż jedna doba w niektórych miejscowościach turystycznych i uzdrowiskowych, cytując za ustawą „o szczególnych walorach uzdrowiskowych, klimatycznych i krajobrazowych”. Spotkać się można także z określeniem „opłata za oddychanie”.

Rada Ministrów określa minimalne kryteria jakie powinna spełniać miejscowość, w której można taką opłatę pobierać, natomiast rada gminy określa konkretne miejscowości w których opłata miejscowa będzie obowiązywać.

Jaka jest wysokość opłaty klimatycznej?

To już zależy od gminy. Opłata nie może przekroczyć jednak maksymalnych stawek określonych przez Ministra Finansów.

W 2017 maksymalne stawki opłaty klimatycznej wyglądają następująco:

1. Stawka opłaty miejscowej w miejscowościach, posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach nie może przekroczyć 2,17 zł dziennie.

2. Stawka opłaty miejscowej w miejscowościach posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej nie może przekroczyć 3,08 zł dziennie.

3. Stawka opłaty uzdrowiskowej nie może przekroczyć 4,24 zł dziennie

Czy muszę płacić?

Od płacenia opłaty miejscowej oraz opłaty uzdrowiskowej zwolnieni są:

- członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych

- osoby przebywające w szpitalach;

- osoby niewidome i ich przewodnicy;

- podatnicy podatku od nieruchomości z tytułu posiadania domów letniskowych położonych w miejscowości, w której pobiera się opłatę miejscową albo uzdrowiskową;

- zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej.

Dlaczego taki podatek obowiązuje?

Opłata klimatyczna jest w pewnym sensie zrekompensowaniem braku dużych ośrodków przemysłowych, które mogłyby zaszkodzić i zanieczyścić powietrze w takiej miejscowości. Jeżeli powietrze nie spełni określonych parametrów – opłata zostaje zniesiona.

 

Add a comment

First minute – oferta zawierająca zniżkę za wczesną rezerwację lub/i dodatkowe bonusy z tego tytułu

Advance reservation - rezerwacja dokonana przed terminem przyjazdu do hotelu

Inclusive price - opłata łączna, zawierająca wszelkie inne opłaty

ADR / Average Daily Rate - przychód ze sprzedaży pokoi w pewnym okresie dzielony przez liczbę sprzedanych pokojonocy w tym samym okresie (cena netto pokoju bez śniadania)

Rack rate - cena miejsca noclegowego bez zniżki

Last minute – najkorzystniejsze cenowo oferty pojawiające się na kilkanaście dni przed terminem wydarzenia

Last second – najkorzystniejsze cenowo oferty pojawiające się na kilka dni przed terminem wydarzenia

RevPAR / Revenue Per Available Room - przychód na jeden dostępny pokój

Rooming list - wykaz spodziewanych Gości obiektu i sposób ich zakwaterowania

OV/OB (only bed)/BV – oferta zawierająca jedynie nocleg, bez wyżywienia

Accommodation and taxi order - voucher dla pasażerów odwołanych lub opóźnionych lotów

Airport Shuttle – autobus dla gości hotelowych, który kursuje na trasie hotel – lotnisko

Kategoryzacja – sprawdzenie przez zespół wojewody zgodności wniosku złożonego przez właściciela obiektu noclegowego ze stanem faktycznym obiektu, względem wymogów zawartych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 13 czerwca 2001 roku wraz z późniejszymi zmianami

Non-price competition – zasada w myśl której, konkurencja odbywa się poprzez jakość produktu a nie jego cenę

Occupancy rate / Frekwencja - informacja o procencie wykorzystania pokoi hotelowych względem wszystkich pokoi w obiekcie

Frekwencja hotelowa - wyrażany procentowo stosunek liczby zajętych pokoi do ogólnej liczby pokoi w obiekcie

Dumping - celowe obniżenie cen przez producenta towarów lub usług, często poniżej kosztów, w celu wyparcia z rynku konkurencji.

E-commerce - elektroniczne wspomaganie handlu

Miejsce noclegowe - miejsce przygotowywane do wynajęcia przez Gościa

Minibar - najczęściej lodówka w obudowie meblowej wyposażona w napoje i alkohole w małych rozmiarach oraz przekąski

Odpowiedzialność hotelu – odpowiedzialność za rzeczy Gościa hotelowego

Outsourcing - korzystanie z usług zewnętrznych podwykonawców

Overbooking – zarezerwowana ilość pokoi przekracza ilość dostępnych pokoi w obiekcie

Overstay – Gość przedłużający pobyt w obiekcie

PCM / Per Calendar Month - opłata za miesiąc kalendarzowy

 

SPRAWDŹ POZOSTAŁE EDYCJE SŁOWNICZKÓW POJĘĆ UŻYWANYCH W HOTELARSTWIE

SŁOWNICZEK CZ. I

SŁOWNICZEK CZ.II

SŁOWNICZEK CZ. III

SŁOWNICZEK CZ. IV

SŁOWNICZEK CZ.VI

Add a comment

Agent – uprawniony do zawierania umów-zgłoszeń z uczestnikiem imprezy turystycznej, prawny reprezentant touroperatora

Touroperator - organizator turystyki

Animator – osoba, która w obiekcie zajmuje się organizacją czasu wolnego dla dzieci i/lub dorosłych

Incentive travel - turystyka motywacyjna dla pracowników firmy lub realizowana w celach poznawczo-szkoleniowych

AOA / Allocated on arrival – przydzielanie pokoju / miejsca noclegowego przez touroperatora, gdy gość znajdzie się w miejscu wypoczynku

Corporate travel - podróż służbowa wyższych rangą pracowników firmy

Excursions – wycieczki organizowane przez hotel dla gości hotelowych

IT inclusive tour, package tour, package holiday – kompleksowa oferta wypoczynkowa zawierająca w swej cenie: przelot lub przejazd do miejsca wypoczynku, zakwaterowanie i wyżywienie

FO Flight only - oferta biura podróży w której klient płaci tylko za przelot samolotem

Impreza turystyczna – co najmniej dwie usługi turystyczne objęte wspólną ceną, tworzące jednolity program

Innskeeer's lien - prawo zastawu rzeczy Gościa hotelowego w przypadku niezapłacenia rachunku za świadczone usługi

Pilot – osoba przydzielona uczestnikom wyjazdów grupowych, odpowiedzialna za prawidłowy przebieg wycieczki

Rezydent – osoba w obiekcie reprezentująca organizatora imprezy turystycznej, odpowiedzialna za przebywających Gości

Wycieczka fakultatywna – wycieczki nie objęte ramowym programem imprezy, organizowane w trakcie pobytu w miejscowości wypoczynkowej

TA / travel agent - pracownik biura podróży

Przewodnik turystyczny – osoba zawodowo oprowadzająca turystów lub odwiedzających po wybranych obszarach, miejscowościach i obiektach oraz udzielająca informacji na ich temat

Wycieczka pakietowa – wycieczka uwzględniająca wszystkie aspekty pobytu

Allotment – rezerwacja (okresowa lub stała) danej ilości miejsc w obiekcie, ze sposobnością anulowania jej w określonym terminie bez ponoszenia konsekwencji finansowych

Concierge – konsjerż, osobisty asystent gościa hotelowego, który przygotowuje na życzenie wszelkie rezerwacje i tym podobne

Comte des cierges – konsjerż

WTO / Word Tourism Organization - Światowa Organizacja Turystyki, utworzona w 1975 r., z siedzibą w Madrycie.

AIH Association Internationale de I'hôtellerie - międzynarodowe zrzeszenie hoteli

HACCP Hazard Analysis and Critical Control Point / Analiza Ryzyka i Kontrola Punktów Krytycznych - analiza mająca na celu zapewnienie czystości higienicznej produktów spożywczych przeznaczonych dla konsumentów

IH&RA International Hotel and Restaurant Association - Międzynarodowe Zrzeszenie Hotelarzy i Restauratorów

Łańcuch hotelowy (sieć hotelowa) - zespół hoteli utrzymujący jednolity standard i zakres usług, posługujący się tym samym znakiem i nazwą, posiadające podobne cechy użytkowe

TQM - Total Quality Management - zarządzanie przez jakość, strategia osiągania wyższej jakości pracy, wyrobów, świadczonych usług, której celem jest uzyskanie najwyższego zadowolenia gości hotelowych

Kontrakt hotelowy – umowa Oznacza dowolny kontrakt, w którego ramach hotelarz wyraża zgodę wobec biura podróży na zapewnienie usług hotelowych na rzecz podróżnego lub grupy podróżnych, którzy są klientami danego biura podróży.

Rating, grading - kategoryzacja hoteli, pensjonatów

Market Share - udział w rynku

Sieć hoteli - zespół lub grupa hoteli należących zazwyczaj do określonego właściciela

Sieć marketingowa (grupa markowa) - grupa hoteli dobrowolnie stowarzyszonych, prowadzących wspólna politykę cenową i marketingową

Stopa marży - procentowa relacja marży do kosztów surowca

System hotelowy (grupa hotelowa) – nadzorowany przez centralę zespół obiektów hotelowych funkcjonujący według nadrzędnej idei

Średnia cena - przychód uzyskany ze sprzedaży usług noclegowych, przypadający na liczbę sprzedanych pokojonocy w danym okresie

Umowa hotelowa - porozumienie zawarte pomiędzy gościem i hotelarzem, w którym uzgodnione są trzy podstawowe elementy: rodzaj pokoju, cena, czas pobytu gościa

Sale wielofunkcyjne – przestrzenie dostosowane do organizacji imprez konferencyjnych, bankietowych i innych

 

SPRAWDŹ POZOSTAŁE EDYCJE SŁOWNICZKÓW POJĘĆ UŻYWANYCH W HOTELARSTWIE

SŁOWNICZEK CZ. I

SŁOWNICZEK CZ.II

SŁOWNICZEK CZ. III

SŁOWNICZEK CZ.V

SŁOWNICZEK CZ. VI

Add a comment

Housekeeper - kierownik służby pięter

Housekeeping - służba pięter

Hospitality industry - przemysł hotelarski

Hotelarz - osoba przygotowana zawodowo do pracy w hotelach i w nich zawodowo czynna, bez względu na zajmowane stanowisko

Infant (niemowlę) – dziecko do 2 lat

Jednostka mieszkalna (j.m.) - pomieszczenie występujące w części pobytowej, składające się z: pokoju mieszkalnego, przedpokoju, węzła higieniczno – sanitarnego (w.h.s.) i innych uzupełniających elementów takich jak: balkony, loggie, aneksy kuchenne, jadalnie, sypialnie itp.

Unit - jednostka mieszkalna

Foyer - hall recepcyjny

Gość hotelowy - każda z osób zatrzymujących się w hotelu na mocy zawartej z obiektem umowy hotelowej

Gość nocujący - każda z osób zatrzymujących się w hotelu na mocy zawartej z obiektem umowy hotelowej

Hotel day - doba hotelowa

Karta meldunkowa – karta potwierdzające rejestrację Gościa hotelowego zgodnie z obowiązkiem meldunkowym

Karta pobytowa - dokument potwierdzający zamieszkanie Gościa w hotelu i upoważniająca do korzystania z określonych usług tego hotelu, umożliwia identyfikację gościa

Confirmation - potwierdzenie

Credit - świadczenie kredytowane

Deposit required - wymagany jest depozyt

Depozyt gwarancyjny - rodzaj opłaty za rezerwację, stanowiący warunek przyjęcia zamówienia

Depozyt hotelowy – miejsce (sejf) w hotelu, gdzie Goście moją przechowywać wartościowe przedmioty

Doba hotelowa - najmniejsza jednostka czasu w Polsce, na jaką można wynająć miejsce noclegowe

Balneologia - rodzaj lecznictwa stosowany w sanatoriach charakteryzujący się kompleksowym działaniem na cały organizm

Cash - płatności gotówkowe

Check - In - procedura przyjęcia gościa do hotelu (rejestracja, meldowanie itp.).

Checkout - procedura wymeldowania gościa z hotelu

Koniec doby hotelowej – określona godzina, do której Goście obiektu powinni opuścić pokój

Kantor walutowy – miejsce gdzie następuje skup i sprzedaż walut na podstawie uzyskanej koncesji, według cen rynkowych

Klient - osoba, która dokonuje zakupu dobra lub usługi

Late arrival - późny przyjazd gościa do hotelu

Late cancellation - anulacja rezerwacji po terminie bezkosztowym

Left luggage - przechowalnia bagażu

Lobby - hol hotelowy

No show – Gość posiadający rezerwację, który nie pojawił się w obiekcie

Lost property office - biuro rzeczy znalezionych

Maid in room - pokój w trakcie sprzątania

Maitre d'hotel - kierownik sali restauracyjnej

Klient o statusie Gościa hotelowego - osoba posiadająca status mieszkańca hotelu, nie wynajmująca pokoju ale korzystająca z innych usług, które świadczy obiekt hotelarski

Odwiedzający hotelowy - osoba, która nie korzystając z noclegu hotelowego, może korzystać z niektórych jego usług

Opłata lotniskowa – opłata obejmująca podatki i opłaty ustalane przez konkretne lotnisko, doliczana do ceny biletu przy jego zakupie

Pigeon hole - skrytka w recepcji hotelowej przyporządkowana do konkretnego pokoju

Piktogramy - skróty w formie rysunkowej

Recepcja - główny punkt kontaktu hotelu z gościem

Register - księga meldunkowa w hotelu

Regulamin hotelowy – spis zasad i reguł obowiązujących w danym hotelu

Regulars - regularni goście

Rezerwacja - pisemny lub ustny wniosek z prośbą o zatrzymanie określonej liczby miejsc noclegowych w określonym czasie podanym przez klienta

Rezerwacja gwarantowana - pisemny lub ustny wniosek z prośbą o zatrzymanie określonej liczby miejsc noclegowych w określonym czasie podanym przez klienta, potwierdzony płatnością

Rezerwacja na zapytanie - pisemny lub ustny wniosek z prośbą o zatrzymanie określonej liczby miejsc noclegowych w określonym czasie podanym przez klienta, do potwierdzenia przez hotel

Rezerwacja niegwarantowana - pisemny lub ustny wniosek z prośbą o zatrzymanie określonej liczby miejsc noclegowych w określonym czasie podanym przez klienta, niepotwierdzony przez recepcję

Rezerwacja wstępna - pisemny lub ustny wniosek z prośbą o zatrzymanie określonej liczby miejsc noclegowych w określonym czasie podanym przez klienta, który musi spełnić określone warunki aby stać się pełną rezerwacją

Room service - dostarczenie do pokoju zamówionych przez Gościa posiłków, zakąsek lub napojów przez personel

RQ lub RQST on request - na życzenie

Safe deposit box / strong box – sejf

Sejf hotelowy - urządzenie służące do przechowania należących do gościa hotelowego kosztowności

Służba parterowa - zespół pracowników odpowiedzialny za zameldowanie, opiekę nad Gościem i wymeldowanie

Służba piętrowa - zespół pracowników odpowiedzialny za przygotowanie pokoju hotelowego do sprzedaży i bieżącego użytkowania

Sous chef - zastępca szefa kuchni

Taryfa hotelowa - lista cen usług hotelowych

Transfer - przemieszczanie grup turystycznych (zwykle na krótkich odległościach) między poszczególnymi etapami podróży

Turn down service – serwis polegający na wieczornym przygotowaniu pokoju Gości

Wiza – dokument upoważniający uczestnika wycieczki do wjazdu na terytorium danego kraju

Walk-in - Gość, który wszedł do hotelu prosto z ulicy, bez rezerwacji

Usługa hotelarska – czasowe świadczenie noclegowe i gastronomiczne wraz z pełną gamą usług dodatkowych, które hotel pełni w stosunku do Gościa

Usługi dodatkowe - usługi umożliwiające dopełnienie funkcji podstawowych wychodzące naprzeciw oczekiwaniom gości

VAT / Value Addet Tax - podatek od wartości dodanej

VIP / Very Important Person - osoby uznane przez dyrekcję hotelu za ważne osobistości, wobec których zastosowane są specjalne procedury przyjęcia

Voucher – dokument o określonej wartości wydawany klientowi

Wake-up call – budzenie telefoniczne, które można zamówić w hotelu, wykonywane przez obsługę hotelową lub specjalny system komputerowy

ATM – bankomat

Walk-in -  Gość, który wszedł do hotelu prosto z ulicy, bez rezerwacji

Usługa hotelarska – czasowe świadczenie noclegowe i gastronomiczne wraz z pełną gamą usług dodatkowych, które hotel pełni w stosunku do Gościa

Usługi dodatkowe - usługi umożliwiające dopełnienie funkcji podstawowych wychodzące naprzeciw oczekiwaniom gości

VAT / Value Addet Tax - podatek od wartości dodanej

VIP / Very Important Person - osoby uznane przez dyrekcję hotelu za ważne osobistości, wobec których zastosowane są specjalne procedury przyjęcia

Voucher – dokument o określonej wartości wydawany klientowi

Wake-up call – budzenie telefoniczne, które można zamówić w hotelu, wykonywane przez obsługę hotelową lub specjalny system komputerowy 

ATM – bankomat

Pastry chef - cukiernik

 

SPRAWDŹ POZOSTAŁE EDYCJE SŁOWNICZKÓW POJĘĆ UŻYWANYCH W HOTELARSTWIE

SŁOWNICZEK CZ. I

SŁOWNICZEK CZ.II

SŁOWNICZEK CZ. IV

SŁOWNICZEK CZ.V

SŁOWNICZEK CZ. VI

Add a comment

Aparthotel - hotel oferujący na wynajem mieszkania na doby

Baza noclegowa - zespół obiektów i urządzeń towarzyszących zapewniający turyście nocleg

Apartament - jednostka mieszkalna składająca się co najmniej z: salonu o powierzchni (minimum) 25 m2, sypialni z łazienką, części wejściowej pomocniczej z wydzielonym dodatkowo WC.

Botel - obiekt zakotwiczony, statek świadczący usługi noclegowe

Boutique - luksusowy kameralny hotel, dostosowany do potrzeb indywidualnych gościa

Condo-hotel – hotel, którego pokoje/apartamenty są jednostkami właścicielskimi pod zarządem hotelu

Hostel – niedrogi obiekt z podstawowym wyposażeniem, często z pokojami wieloosobowymi

Hotel - obiekt posiadający co najmniej 10 pokoi mieszkalnych, świadczący szeroki zakres usług związanych z pobytem Gości: obiekt taki musi odpowiadać wymogom kategoryzacyjnym, wynikającym z rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 13 czerwca 2001 r. wraz z późniejszymi zmianami

Hotel biznesowy – obiekt dostosowany do przyjmowania Gości w ramach turystyki biznesowej

Hotel kongresowy - hotel przygotowany na przyjęcie i obsłużenie dużej grupy osób jednocześnie- od kilku do kilku tysięcy

Hotel garni - hotel oferujący wyłącznie nocleg i śniadanie

Pensjonat - obiekt posiadający co najmniej 7 pokoi, spełniający wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 13 czerwca 2001 r. wraz z późniejszymi zmianami

Obiekt hotelarski - budynek lub zespół budynków, których główną funkcją jest zaspokajanie potrzeb bytowych osób przebywających czasowo poza stałym miejscem zamieszkania

Motel - obiekt hotelarski położony przy trasach komunikacyjnych, przystosowany do przyjęcia gości zmotoryzowanych, spełniający wymogi standardowe określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 13 czerwca 2001 roku wraz z późniejszymi zmianami.

Kemping - obiekt strzeżony umożliwiający nocleg w namiotach i przyczepach samochodowych, przyrządzanie posiłków i parkowanie samochodów

Obiekt noclegowy - nieruchomość służąca stale lub czasowo przyjezdnym do celów noclegowych

Pole biwakowe - obiekt nie strzeżony, umożliwiający nocleg w namiotach

Pokoje gościnne - obiekty przystosowane do przyjmowania Gości, stanowiące część obiektu o innej funkcji wiodącej

Schronisko - obiekt zlokalizowany poza obszarem zabudowanym, przy szlakach turystycznych, świadczący podstawowe usługi dla turystów

Schronisko młodzieżowe - obiekty indywidualnej i grupowej turystyki młodzieżowej, dostosowany do samoobsługi Gości

Domy wycieczkowe - obiekty posiadające co najmniej 30 miejsc noclegowych, świadczące podstawowy zakres usług

Extended stay hotel - hotel na wydłużony pobyt

RO room only - cena obejmuje jedynie zakwaterowanie

Rollaway bed - składane łóżko

SGL single room - pokój jednoosobowy

SGLB single room with bath - pokój jednoosobowy z łazienką

Share room - pokój dzielony z drugą osobą

Suite - apartament hotelowy

BB Bed and Breakfast - pokój ze śniadaniem

Cot - łóżeczko dziecięce, kojec

Disabled room – pokój hotelowy przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Dostawka – dodatkowe łóżko w pokoju (może być to rozkładana sofa lub dodatkowe rozkładane łóżko)

Double room / DBL - pokój dwuosobowy

EB / Extra Bed – dostawka, dodatkowe łóżko w pokoju

FAM (family) – pokoje rodzinne, składające się z dwóch pomieszczeń połączonych drzwiami

Full en-suite - pokój z w pełni wyposażoną łazienką (z wanną i prysznicem)

Fully furnished F/F - w pełni umeblowany

King room – pokój hotelowy wyposażony w bardzo duże łóżko. Rozmiary materaca różnią się w zależności od hotelu, ale najczęściej spotykanymi wymiarami są 198 – 200* x 203 - 210*.

Pokój typu dormitory - pokój w którym znajduje się wiele łóżek wynajmowanych dla różnych gości

Pokój łączony - pokój w obiekcie przylegający do pokoju obok, połączony wewnętrznymi drzwiami

Pokój przylegający – pokój w obiekcie przylegający do pokoju obok bez bezpośredniego połączenia

Queen room - pokój hotelowy wyposażony w jedno duże łóżko o wymiarach ok. 160 x 200cm

Wstawka - uzupełnienie standardowego wyposażenia pokoju o prezent dla Gościa

Twin room - pokój hotelowy wyposażony w dwa jednoosobowe łóżka

Twin for sole use – cena za pokój dwuosobowy, w którym będzie nocować tylko jedna osoba

TPL triple room - pokój trzyosobowy

 

SPRAWDŹ POZOSTAŁE EDYCJE SŁOWNICZKÓW POJĘĆ UŻYWANYCH W HOTELARSTWIE

SŁOWNICZEK CZ. I

SŁOWNICZEK CZ. III

SŁOWNICZEK CZ. IV

SŁOWNICZEK CZ.V

SŁOWNICZEK CZ.VI

Add a comment
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu