Zastanawiasz się nad tym, jakie są koszty życia w innych krajach? Planujesz dłuższe wakacje i zastanawiasz się nad tym, ile wynoszą uśrednione ceny produktów spożywczych? A może chcesz przeprowadzić się do krajów z lub spoza Unii Europejskiej i nie wiesz, czy ceny żywności nie będą zatrważające? Poniżej garść praktycznych informacji, które powinny pomóc Ci w znalezieniu odpowiedzi na te pytania!

1. Ile wynoszą średnie ceny na świecie w kontekście podróżowania?

2. Ceny żywności w różnych krajach - porównanie

3. Co mówi indeks cen żywności?

4. Sprawdź koszty życia na świecie

 

Ile wynoszą średnie ceny na świecie w kontekście podróżowania?

Przymierzasz się do wykupienia wakacji? Zastanawiasz się, na jakie koszty się przygotować? Sprawdź orientacyjne ceny na świecie na https://turystycznyninja.pl/ceny/. Na podstawie zgromadzonych ofert sprawdzisz nie tylko tempo wzrostu cen, ale także ranking najekonomiczniejszych destynacji. Najtańsze miejsca na urlop znajdują się w Bułgarii, Polsce, Turcji, Tunezji i Czarnogórze. Na przeciwnym biegunie pod kątem cen znajduje się Jordania czy Macedonia.

Warto teraz sprawdzić, jak prezentują się ze ceny za żywność.

 

obraz 1

 

Jest to wysoce zróżnicowany i wieloaspektowy temat - przykładowo, wzrost cen paliwa będzie automatycznie mieć także odzwierciedlenie w przypadku żywności i innych niezbędnych produktów w supermarketach. 

 

Ceny żywności w różnych krajach - porównanie

Żywność drożeje w bardzo szybkim tempie nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. W niektórych krajach dochodzi nawet do podwyżek o 300%. Warto wziąć pod uwagę, że obecna sytuacja jest dość dynamiczna i ma na nią wpływ wiele czynników, także tych geopolitycznych. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa odnotowała gigantyczny skok cen żywności po wybuchu wojny na Ukrainie. Było to oczywiście widoczne także w Polsce, kiedy to w wyniku rosyjskiej agresji w sklepach nastąpił wzrost cen produktów zawierających wysokie ilości zbóż czy w przypadku olejów roślinnych.

W przypadku takich krajów jak Holandia, Hiszpania czy też Wielka Brytania można uogólnić, że ceny są nieznacznie wyższe od tych średnich. Z kolei w przypadku nowoprzyjętych krajów do Unii można dostrzec, że są one o około 10-30% niższe od tych średnich w pozostałych krajach Wspólnoty. Jak się to odnosi do Polski? Otóż u nas ceny żywności stanowią około 64% średnich cen w Unii Europejskiej, z kolei dla przykładu w Bułgarii - 68%. Jednym z krajów, gdzie jest najdroższa żywność jest Dania. Warto wziąć to pod uwagę, gdy jest się na etapie planowania podróży do obcego kraju. Dzięki temu o wiele łatwiej przyjdzie Ci się do tego odpowiednio przygotować pod kątem finansowym.

 

Co mówi indeks cen żywności?

Indeks FAO prezentuje, jakie zaszły zmiany w zakresie notowań giełdowych w przypadku surowców rolnych, takich jak: nabiał, zboża, mięso, cukier czy tłuszcze. Dotyczy on głównie towarów nieprzetworzonych, albo słabo przetworzonych, które sprzedawane są w hurcie. Czym się to różni od wyników, jakie np. dostarcza nam GUS w Polsce? Otóż on mierzy ceny za produkty spożywcze w sklepach.

Indeks cen żywności jednoznacznie wskazuje, że w lipcu 2023 r. nastąpił wzrost w porównaniu z czerwcem. Wynika to z faktu, że doszło do wzrostu cen olejów roślinnych, który częściowo był kompensowany spadkiem indeksu cen cukru. Nastąpił też delikatny spadek indeksów cen zbóż, mięsa oraz nabiału. Jak widać ten indeks dostarcza wiarygodnych, ale i szczegółowych danych, dlatego warto na bieżąco monitorować sytuację, szczególnie wówczas, gdy przymierzasz się do wyjazdu na stałe.

 

Sprawdź koszty życia na świecie

Zastanawiasz się, ile wynoszą ceny na świecie w kontekście utrzymania się dla jednej osoby dorosłej w wybranym państwie? Najtańszym krajem okazuje się być Egipt oraz Pakistan. Z kolei najwyższe ceny usług, produktów, transportu oraz najmu i mediów są w Monako, Kajmanach czy w Szwajcarii. Takie informacje powinny okazać się przydatne szczególnie w przypadku tych osób, które przymierzają się do przeprowadzki do innego kraju, jednak nie wiedzą, w jaki kapitał na start warto się przygotować. Koszty życia mogą się zmieniać, dlatego warto na bieżąco weryfikować takie zestawienia, aby mieć pewność, że masz dostęp nie tylko do aktualnych, ale i wiarygodnych informacji zgromadzonych przez ekspertów w swojej dziedzinie.

 

obraz 2

 

Powyższy poradnik powinien okazać się dla Ciebie inspiracją. Jeśli przymierzasz się do wakacyjnego wyjazdu, albo chcesz przeprowadzić się poza granice Polski i zacząć życie od nowa, koniecznie korzystaj z różnych i wiarygodnych źródeł informacji. Dzięki wnikliwemu researchowi podjęcie właściwej decyzji powinny przyjść Ci o wiele prościej i na podstawie twardych danych. Dostępne w sieci rankingi będą dla Ciebie kopalnią wiedzy przed wykupieniem wakacji lub rozpoczęciem nowego życia w obcym państwie. Z pewnością pomoże Ci to przy gromadzeniu niezbędnego kapitału, który będzie Ci potrzebny na start w innym kraju. Regularna lektura zaufanych rankingów to podstawa!

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu