obserwuj facebook visiton obserwuj instagram visiton

 

Historia XX-wiecznej Europy pełna jest trudnych wydarzeń, o których wielu ludzi wolałoby zapomnieć. Pamiętając jednak słowa George'a Santayana "Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, skazani są na jej powtarzanie" staramy się dbać o miejsca pokazujące dawne wydarzenia, aby uchronić je przed zapomnieniem. Jedną z wyjątkowych lokalizacji, o której istnieniu wie prawie każdy Polak, a także wielu Europejczyków i obywateli innych państw na świecie jest znajdujący się stosunkowo niedaleko od Krakowa obóz pracy Auschwitz Birkenau (Auschwitz Birkenau Krakow)

 

Czego można się spodziewać podczas wizyty w Auschwitz?

Wybierając się doAuschwitz Birkenau w Oświęcimiuwarto przygotować się na dzień pełen emocji, zadumy i melancholii, które pozwolą zrozumieć jak straszne wydarzenia miały tam miejsce. Aby jak najlepiej wykorzystać spędzony w na terenie dawnego obozu koncentracyjnego czas warto skorzystać z usług profesjonalnego przewodnika, który poprowadzi wycieczkę (Auschwitz-Birkenau Tour).

Podczas zwiedzania zobaczysz cieszący się złą sławą napis "Arbeit Macht Frei" oraz poznasz historię jego powstania. Dowiesz się również, kto go stworzył oraz zaznajomisz się z tajemnicą odwróconej litery B. Korzystając z obecności przewodnika posiadającego duże zasoby wiedzy możesz zadawać mu pytania i zaspokoić swoją ciekawość dotyczącą obozu i tego, jak wyglądało przebywanie w nim.

Oprócz tego będziesz mieć okazję przyjrzeć się budynkom administracyjnym, w których planowano rzeczy, o których dzisiaj trudno jest nawet pomyśleć. Będzie to również niepowtarzalna szansa na wysłuchanie historii dotyczących działań Nazistowskich urzędników i żołnierzy oraz zbliżenie się do przeszłości.

Tym, co najbardziej działa na wyobraźnię zwiedzających są jednak zazwyczaj komory gazowe oraz muzeum. Te pierwsze, w wyjątkowo smutny sposób, przypominają o przeprowadzonym przez Nazistów okropnym ludobójstwie, a wizyta w nich wzbudza w wielu osobach emocje, na które nie byli przygotowani.Muzeumnatomiast pełne jest rzeczy, które należały do więźniów oraz wystaw poświęconych pamięci o nich.

 

Dlaczego warto wybrać wycieczkę z przewodnikiem?

Wejście na teren Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenaujest bezpłatne. Ze względu na ograniczoną ilość osób, które mogą zwiedzać je w jednym czasie konieczna jest jednak rezerwacja karty wstępu. Pełne doświadczenie obozu możliwe jest jedynie z przewodnikiem.Wycieczki grupoweodgórnie zobowiązane są do zaangażowania go, a w przypadku osób indywidualnym możliwe jest dołączenie do grupy.

Najbardziej podstawowa opcja zwiedzania trwa 2,5 godziny. Aby zwiedzić zarównoAuschwitzjak iBirkenauwarto jednak przeznaczyć na wizytę przynajmniej 3 godziny. Usługi przewodnika wykupić można w różnym wymiarze. Na przykład na 3,5 lub 6 godzin, albo na zwiedzanie dwudniowe w którym każdego dnia poświęca się na nie 4 godziny.

Ceny wizyty zależne są od wielkości grupy oraz długości oglądania. Przykładowo 3,5 godzinne zwiedzanie ogólne dla 10 osób kosztuje 490 złotych. Dla porównania ta sama opcja dla 30 osób to wydatek rzędu 640 złotych. Ceny dla pojedynczych uczestników zwiedzania grupowego nie są więc wyjątkowo wysokie. Wizyta z przewodnikiem z pewnością jest warta swojej ceny ze względu na możliwość dokładnego zrozumienia tego, co się widzi, dzięki opowieści oprowadzającego.

 

Auschwitz Birkenau Krakow

Planując wizytę w Auschwitz Birkenauwarto pamiętać, że jest to miejsce historyczne i należy tam zachować odpowiednią powagę. Zwiedzanie z przewodnikiem jest lepszy wyborem pod względem jakości przeżycia ze względu na jego rozległą wiedzę i profesjonalizm. Jeśli pragniesz odbyć podróż do miejsca historycznie ważnego to Auschwitz Birkenau z pewnością Cię nie zawiedzie.

Źródło:http://cracowvisit.com/auschwitz-birkenau-krakow-tours.html

 

Add a comment

Odwiedzanie różnych polskich miejscowości jest obecnie o wiele bardziej modne, gdy panuje pandemia koronawirusa. Polacy zaczęli szukać już nie tylko klasycznych destynacji jak choćby nadmorskie kurorty czy górskie mieściny, ale także innych lokalizacji, w których mogliby wypocząć. Jednym z takich miejsc w Małopolsce jest Jezioro Rożnowskie.

 

Krótka historia nietypowego zbiornika

Skąd się wzięło to jezioro? Powstało, gdy nastąpiło spiętrzenie wód Dunajca na około 80 kilometrze biegu rzeki. W tym miejscu, a więc na Pogórze Rożnowskim, w okolicach Nowego Sącza, Dolina Dunajca tworzy przełom, który ograniczony jest Beskidem Wyspowym i wzniesieniami wspomnianego Pogórza. Właśnie w takich warunkach pojawiło się na mapie jezioro, które jest sztucznym zbiornikiem pełniącym funkcję zbiornika retencyjnego przy zaporze w Rożnowie. Całkiem przez przypadek jest także zbiornikiem chętnie odwiedzanym przez turystów w okresie wakacyjnym.

 

Plaże i rozwinięta linia brzegowa

Wielkim plusem tego jeziora jest rozwinięta linia brzegowa. Z jednej strony to liczne plaże i atrakcje dla osób wybierających się do domków letniskowych nad Jezioro Rożnowskie, a z drugiej strony to także dość strome, zalesione brzegi, które pokryte są unikatową roślinnością i prowadzą do okolicznych lasów i wzniesień. Wszystko to sprawia, że jest to miejsce o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, w którym można zanurzyć się na długie tygodnie. Atutem jest też położenie, bo z jednej strony jest tu dość cicho i spokojnie, a z drugiej bardzo blisko do większych miast, jak choćby do Nowego Sącza. To sprawia, że domki takie jak te: https://www.domkidarbeskidu.pl/noclegi-jezioro-roznowskie zyskują w oczach turystów.

 

Wypoczynek nad Jeziorem Rożnowskim – czy warto?

Niezwykłe walory przyrodnicze, jakie można spotkać wokół Jeziora Rożnowskiego, a także unikatowe warunki dla ptaków panujące na tzw. Małpiej Wyspie sprawiają, że w dobie pandemii domki nad jeziorem przeżywają oblężenie. I bardzo dobrze, bo to miejsce doskonałe do tego, by zapomnieć na chwilę o codziennej gonitwie.

Add a comment

 

Góry zachwycają o każdej porze roku i są wręcz idealnym miejscem na wypoczynek. Możliwości relaksu jest wiele, a lokalny mikroklimat wpływa kojąco. Tym razem przeniesiemy się w Pieniny i poznamy czekające w nich możliwości wypoczynku.

Pieniny to niezwykły zakątek Polski tuż przy granicy ze Słowacją. Malownicze góry przetkane potokami, z których najbardziej znanym jest Dunajec, niezwykła rzeźba terenu i krajobrazu, a także wyjątkowa roślinność i fauna - wszystko to sprawia, że Pieniny to drugie najczęściej odwiedzane przez turystów góry w Polsce (ustępują tylko Tatrom). Nic dziwnego - ten zakątek naszego kraju posiada wiele atrakcji. Największą z nich jest spływ tratwami przełomem Dunajca, który jest ewenementem nie tylko na skalę kraju, ale i całej Europy. Ale w Pieninach odnajdziemy przede wszystkim spokój i równowagę. Jak sprawić, by wypoczynek w tym magicznym miejscu przyniósł maksimum regeneracji i relaksu?

 

Moc uzdrowiska

W okolicy znajdują się ośrodki uzdrowiskowe i sanatoria będące miejscami, w których nie tylko się odprężymy, ale również zadbamy o zdrowie. Szczawnica Zdrój to miasteczko, w którym znajdziemy aż osiem źródeł wody mineralnej, inhalatorium i sprzyjający mikroklimat - wszystko to posiada pozytywne działanie na funkcjonowanie naszego organizmu. Czyste powietrze i malownicze okolice zachęcają do spacerów i innych form aktywności fizycznej. Turnus lub choćby pobyt wypoczynkowy w takim miejscu pozwalają na prawdziwą regenerację.

 

pieniny 1858972 1280

 

Regeneracja w Spa

W Szczawnicy i okolicy znajdują się nie tylko obiekty sanatoryjne i uzdrowiskowe, ale również komfortowe hotele ze Spa i centrum odnowy biologicznej. Takie miejsca cieszą się dużą popularnością. Wśród nich szczególnie lubianym typem obiektów jest hotel z basenem - Pieniny posiadają sporo takich miejsc. Turyści cenią je, ponieważ decydując się na nocleg w takim hotelu mają gwarancję rozrywki i atrakcji, niezależnie od pogody, a ponadto basen jest świetnym miejscem na regenerację obolałych mięśni i stawów po długich wędrówkach po Pieninach. Podczas przeglądania ofert warto więc zwrócić uwagę na to, czy dany obiekt posiada strefę Spa tudzież Wellness oraz basen, z którego będą zadowoleni i mali, i duzi. Możliwość wodnego szaleństwa jest bowiem świetną okazją do spędzenia czasu całą rodziną, a dzieci wręcz uwielbiają basenowe wybryki. Hotele z basenem w Pieninach są przyjazne dzieciom i stanowią doskonały wybór na rodzinne wakacje. W niektórych miejscach mile widziane są również czworonogi, nie tylko psy, ale również koty i mniejsze zwierzęta. Spędzenie wyjazdu wakacyjnego z pupilem jest dla wielu turystów jedyną opcją, jaką biorą pod uwagę. Należy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że zgodzi się na to nie każdy hotel - Pieniny są jednak zróżnicowane pod kątem bazy noclegowej, dlatego bez większego problemu powinno udać się znaleźć odpowiedni obiekt.

 

Add a comment

Polskie morze to kierunek który obiera każdego roku bardzo wielu Polaków. W tym roku może być ich jeszcze więcej ze względu na sytuację panującą na świecie. Jeśli Ty również wybierasz się w tym roku nad Bałtyk preferowanym miastem może być Kołobrzeg. Jedno z najbardziej znanych polskich miejsc turystycznych.

 

Latarnia Morska

Tej atrakcji nie da się w Kołobrzegu przegapić. Wysoka na 26 metrów latarnia to jeden z najpopularniejszych punktów na mapie Kołobrzegu. Wyremontowana na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych świeci światłem sięgającym prawie 30 kilometrów w głąb morza. Spacer po jej tarasie widokowym będzie idealną atrakcją dla całej rodziny.

 

Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego to miejsce gdzie wszyscy zwiedzający mogą dowiedzieć się sporo o historii naszego kraju. Na dzieciach szczególne wrażenie sprawi ekspozycja czołgów, samolotów i motocykli. To klasyczne muzeum sprawi, że miło spędzicie czas na nauce historii. Dzięki bogatej ekspozycji możecie spędzić tam cały dzień i ciągle odkrywać nowe eksponaty.

 

Oceanarium

Małe oceanarium w Kołobrzegu to idealne miejsce, aby odrobinę uatrakcyjnić nasz spacer lub zobaczyć coś w przerwie od plażowania. Możecie tutaj zobaczyć ciekawe zwierzęta morskie i wystawę informacyjną na ten temat.

 

Muzeum6D

Tutaj mamy do czynienia z bardzo oryginalnym muzeum. Idealnie miejsce dla dzieci. Nie będą ich tutaj ograniczały barierki i zakazy dotykania eksponatów. Muzeum jest przygotowane w wielowymiarowy sposób, dzieci mogą dotykać eksponatów. W zasadzie znajdują się w samym środku scenografii, która za pomocą wspaniałych historii przenosi ich w świat morskich legend.

 

Miasto Myszy

Kolejna niespotykana atrakcja, którą znajdziecie w Kołobrzegu to Miasto Myszy. Żyje tam ponad 500 myszek różnych gatunków. Dzieci mogą obserwować ich życie i zachowania, jednocześnie ucząc się wielu ciekawych informacji na ich temat. Mogą zobaczyć je dodatkowo w ciekawie przygotowanej scenerii. Domki myszek zostały udekorowane na wzór Paryża, klasycznego miejskiego rynku, podróży kosmicznej czy prawdziwej dżungli. Oglądanie ich w takich miejscach jest dla dzieci prawdziwą atrakcją.

 

Ukryta Kraina

Magiczne miejsce w Kołobrzegu, gdzie dzieci mogą poczuć się jak prawdziwi czarodzieje i przeżyć niesamowitą przygodę. Ukryta Kraina to interaktywna wystawa w której dzieci zobaczą mówiące postacie, żywe zwierzęta i będą mogły czarować wiele przedmiotów za pomocą prawdziwej, magicznej różdżki.

Add a comment

,,Spełniamy Marzenia” to już siódma kolacja charytatywna jaka jest organizowana w obiekcie Olandia w wielkopolsce przez Fundację Olandia, która odbędzie się 03 lutego 2018 roku w Prusimiu. Kolejne wyjątkowe spotkanie z dobroczynnością, kulturą i smakiem. Dania przygotowane podczas kolacji będą przez najlepszych kucharzy Olandii. Wszystko to dla wspólnego celu jakim jest pomoc i spełnianie marzeń dzieci.

Ta najbliższa odsłona kolacji charytatywnej da początek nowej kampanii społecznej ,,Spełniamy Marzenia”. W akcji weźmie udział siedemnaścioro dzieci chorych i niepełnosprawnych, których rodzin nie stać na spełnienie marzeń. Każde dziecko ma małe skromne marzenie jak np.: klocki edukacyjne, basen rehabilitacyjny z kulkami czy ukulele. Środki pozyskane z losów, licytacji oraz dobrowolnych darowizn zostaną przekazane w 100% na nasz nowy program.

Fundacja Olandia Spełnia Marzenia to wyjątkowa kolacja - bo nie sama uroczystość jest najważniejsza, ale jej cel, czyli pomoc dla dzieci chorych i niepełnosprawnych. Liczymy, że w tym roku będzie nas naprawdę dużo, a środki pozyskane pomogą spełnić o wiele więcej marzeń niż zakładamy.

Więcej informacji na temat kolacji: www.olandia.pl.

Więcej informacji na temat dziecięcych marzeń: http://www.fundacjaolandia.org/fundacja-olandia-spelnia-marzenia/

Zespół Olandia zaprasza do udziału i wsparcia! Pomaganie jest fajne!

olandia-noca-fot-maria-kabelis
olandia-z-lotu-ptaka
kolacja-charytatywna-olandia

 

Add a comment

Wielkimi krokami zbliża się Festiwal Lawendy, to już czwarta edycja eventu, którego organizatorem jest czterogwiazdkowy hotel SPA Lawendowe Termy. Przygotowane na ten dzień atrakcje będą czekać na Państwa w plenerze, przed obiektem – w ogrodzie, który zdobią nasadzenia niemal 4 tysięcy krzewin tej aromatycznej rośliny.

Na festiwal, odbywający się pod patronatem Uzdrowiska Termalnego Uniejów, zapraszamy między godziną 10:00 a 20:00, w dniu 26 sierpnia wszystkie osoby zainteresowane ogrodnictwem i florystyką, rękodziełem artystycznym, ekologią, a także pasjonatów sztuki kulinarnej czy wielbicieli muzyki – obiecujemy, że każda z tych osób znajdzie w otoczeniu lawendowego hotelu coś dla siebie.

Dzień rozpocznie chwila relaksu i uważności podczas ćwiczeń jogi w plenerze z joginem Rahulem Pathare, od niedawna również mieszkańcem Uniejowa.  Na ćwiczenia, które odbędą się w plenerze o godz. 10.00 organizator zaprasza ze swoimi matami do ćwiczeń. Już od porannych godzin  otwarta zostanie kuchnia plenerowa, serwująca dania  z grilla, w kafejce spróbują Państwo również kawy z syropem lawendowym.

Podczas festiwalu będzie można kupić sadzonki lawendy, jak i lawendowe rękodzieło – woreczki i lale zapachowe, świece, kosmetyki naturalne oparte na lawendzie. Plantatorzy lawendy poza rękodziełem zaoferują również przepyszne miody z lawendą, konfitury, soki i nalewki.  

W ogrodzie „Lawendowych Term” stanie gigantyczna destylarka, która pozwoli zaobserwować proces destylacji olejku wraz z powstawaniem jego produktu ubocznego – wody kwiatowej, wykorzystywanej w kosmetologii.

W programie zaplanowano ponadto warsztaty florystyczne, rokrocznie cieszące się dużym zainteresowaniem, warsztaty lepienia w glinie, warsztaty antystresowe, warsztaty motania lal lawendowych bez użycia igieł według prastarych słowiańskich tradycji.

W strefie kulinarnej  odbędzie się gotowanie na żywo – szef Kuchni Lawendowych Term zaprezentuje możliwości lawendy wykorzystywanej w kuchni. Będzie można również spróbować sera z lawendą! Miłośnicy lodów poznają nowy ich smak – oczywiście lawendowy, natomiast piwosze zostaną uraczeni piwem z sokiem lawendowym.   

Podczas festiwalu odbędą się koncerty: Izabeli Połońskiej – wszechstronnej wokalistki i kameralistki, która zaprezentuje piosenki z repertuaru Agnieszki Osieckiej oraz  Edith Piaf, koncert fortepianowy  Jakuba Czecha oraz po raz pierwszy na festiwalu zagra Club de Paris – trio, które zaprezentuje utwory należące do gatunku gypsy jazz, który rozwinął się w latach 30.tych –XX wieku we Francji. 

Dla głodnych sztuki zaplanowano stoisko lokalnej artystki - Julity Polipowskiej, która podczas festiwalu będzie tworzyć małe dzieła o tematyce lawendy. 

W strefie dziecięcej animatorzy będą malować z dziećmi kartonowe domki lawendowe, gdzie po udanej zabawie skosztują lawendowej waty cukrowej.

Zapraszamy do Lawendowych Term (LINK DO STRONY)

Monika Tokarek-Bartczak, Maciej Bartosiak

Add a comment

Hotel Mikołajki***** organizuje wielką kolację charytatywną

„Smakuj Życie” to pierwsza tego typu kolacja dobroczynna w Mikołajkach. 8 kwietnia br. w Hotelu Mikołajki***** na Ptasiej Wyspie odbędzie się spotkanie inne niż zwykle. O oprawę kulinarną zadbają najlepsi szefowie kuchni – a wszystko po to, aby wspólnie pomagać i inspirować do tego innych.

Spotkanie charytatywne „Smakuj Życie” związane jest z akcją „Waleczne serduszko Jasia”. W ramach kolacji, która odbędzie się w najbliższy weekend, zbierane będą fundusze na pomoc Jasiowi, który choć jeszcze nie przyszedł na świat, po narodzinach będzie musiał przejść kilka skomplikowanych i kosztownych operacji serca w Klinice Uniwersyteckiej w Niemczech. Hotel Mikołajki***** podjął się wyzwania i wspiera walkę chłopca o zdrowie poprzez organizację szczególnego, charytatywnego wydarzenia.

Dlatego 8 kwietnia br. w hotelu odbędzie się kolacja, przygotowana przez najlepszych polskich szefów kuchni i cukierników, którzy przyjęli zaproszenie Tomasza Milewskiego, szefa kuchni Hotelu Mikołajki*****. Serwowane dania będą tworzone pod jednym wspólny mianownikiem – mają być wykonane z ogólnodostępnych produktów, ale jednocześnie mają być wyjątkowe i zachwycać smakiem.

- „Smakuj Życie” to wyjątkowa kolacja – bo nie sama uroczystość jest najważniejsza, ale jej cel, czyli pomoc małemu chłopcu, który już wkrótce przyjdzie na świat. Dlatego Hotel Mikołajki***** odwiedzą najlepsi szefowie kuchni oraz mistrzowie cukiernictwa z całej Polski. Ważną częścią kolacji będą licytacje, dzięki którym, choć nie tylko dzięki nim, pomożemy Jasiowi. Pozyskana kwota będzie w pełni przekazana na leczenie chłopca. Zależy nam na jak największej liczbie gości – dlatego chcemy, aby było smacznie i pozytywnie. O oprawę muzyczną zadba lokalny, mikołajski zespół – mówi Tomasz Milewski, szef kuchni Hotelu Mikołajki*****.

Podczas kolacji wylicytować będzie można cenne przedmioty, m.in. piłki i koszulki z autografami reprezentacji Polski, książki ze specjalną dedykacją od szefów kuchni, voucher na wycieczkę promem Stena Line do Szwecji, vouchery na pobyty lub kolacje w uznanych hotelach, czy ręcznie malowane lub wyszywane obrazy.

Więcej informacji na temat kolacji „Smakuj Życie” na www.hotelmikolajki.pl

Add a comment

Szum i zapach morza, piękna pogoda, sprawny zespół kucharzy, wyjątkowy serwis oraz morska artystyczna aranżacja stołu sprawiały, że kolejna kolacja „Dinner with a View” zapewniła wyjątkowe doznania ponad 50 uczestnikom. Ci, którzy zasiedli przy stole z widokiem na morze szybko zrozumieli, że w tej restauracji plenerowej nie ma miejsca na rutynę i przewidywalność, ale na emocje i odkrywanie nowych często spontanicznych smaków.

03 września zapłonęły ogniska na plaży w Jastarni i trzech szefów kuchni wydało wyjątkową nadmorską kolację prosto z ognia. Sękaczem, turbotem, dorszem, jeleniem i gęsią gości częstowali Ewa Malika Szyc Juchnowicz, Włoszka Viviana Varese oraz Paweł Twerjanowicz - szef kuchni hotelu SPA DOM Zdrojowy Jastarnia - partnera organizacyjnego wydarzenia. (więcej o szefach poniżej)

„Za kulisami” - rozmowa z Maliką o II edycji „Dinner with a View.” pt. Morze.

Agnieszka Małkiewicz: Czym się różniła druga edycja pt. MORZE „Dinner with a View” od pierwszej pt. RZEKA?

Malika: Tym razem wszyscy szefowie mieli równe szanse, bo menu powstawało dwa dni przed wydarzeniem, a nie jak w pierwszej edycji dwa miesiące wcześniej. Teraz było wspólne planowanie, wspólne gotowanie i wydanie kolacji prosto z natury. Oczywiście byłam przewodnikiem dla szefów, bo po raz pierwszy gotowali na ogniu, ale to właśnie było dla nich największą atrakcją. Menu i dania wymyślaliśmy wszyscy razem od początku - ja również, aby nie stawiać się w lepszej pozycji. „Dinner with a View” to gorący kulinarny performance i przekraczanie granicy własnych możliwości.

AM: Czy nie za dużo tej spontaniczności?

M: Wiedza o tym, jak działa ogień i jak nim manewrować, znajomość technik pozwalają mi się czuć pewnie w tej kontrolowanej improwizacji, która buduje emocje i wyjątkowość wydarzenia. Nie możemy z tego zrezygnować, bo utracilibyśmy tożsamość spotkania.

AM: Ale goście mogą mieć poczucie, że są królikami doświadczalnymi i bać się, że te dania nie są perfekcyjne. Nie masz takich obaw?

M: Nie, bo na tym polega idea plenerowej restauracji. W ogniu nie chodzi o Gwiazdkę Michelin, tylko o przygodę, zaskoczenie, emocje i nieosiągalny w innych warunkach smak dań. To jest cel.

AM: Plener niesie zagrożenia np. deszcz, który padał przez chwilę podczas drugiej edycji? Co robisz w takiej sytuacji?

M: Zawsze mamy plan B. Zmniejszamy ilość ognisk. Rozstawiamy lekkie zadaszenie nad żarzącymi się paleniskami. Ponadto woda i parowanie mogą zapewnić nowe doznania smakowe podobnie, jak piec konwekcyjno-parowy. Podczas każdego wydarzenia jest moment kryzysowy. Trzeba zmienić koncepcję lub technikę. Jestem na to gotowa. To jest kontrolowana improwizacja, która ma dać przyjemność zarówno nam gotującym, jak i gościom, którzy degustują. Deszcz powinien być elementem techniki, a nie przeszkodą.

Rozmawiała Agnieszka Małkiewicz, koordynator wydarzenia.


Idea projektu. Aranżacja stołu i otoczenia

Cykl spotkań ,,Dinner with a view” to kulinarne podróże po najpiękniejszych miejscach Polski. Inicjatorka projektu Malika zaprasza do opracowania wspólnego menu wybitnych szefów kuchni, którzy następnie wspólnie przyrządzają dania na ogniu w restauracjach plenerowych, umiejscowionych w pięknych miejscach Polski - nad rzeką, morzem i w górach. Goście siadają przy stole zaaranżowanym w zgodzie z otaczającą naturą przez stylistów magazynu KUKBUK. Tak oto stół nad morzem opisuje Daria Pawlewska - wydawczyni magazynu. „Koncepcja artystyczna opierała się na prostych elementach pochodzących z naturalnego środowiska. Białe otoczaki nawiązywały do koloru morskiej piany i połyskującego w słońcu piasku. Długie patyki, wypłowiałe od soli i wody morskiej, stanowiły szlachetną dekorację szklanych wazonów. Różnorodne odcienie błękitu okazały się niewyczerpanym źródłem inspiracji. Ręcznie farbowane serwety w kolorze ultramaryny, białe obrusy jakby nakrapiane kroplami wody oraz falujące nad stołem „niebo” utkane z błękitnych bawełnianych żagli podkreślały piękno natury wokół i spektakl na wiele zmysłów, w którym brali udział zaproszeni goście“.

Przy stole zasiadają wyjątkowi goście, partnerzy biznesowi i dziennikarze (również zagraniczni), o których obsługę dba manager Paweł Gruba i kelner Łukasz Okuniewicz z zespołem, znani m.in. z telewizyjnego show Hell’s Kitchen.

MENU edycji MORZE

bakłażan/orzeszki ziemne/sezam/ bazylia, technika: plancza
wino Vinie e Affini: Sottoriva

sękacz / czarnuszka / sól morska / kwaśna śmietana, technika: rożen
wino Vinie e Affini: Brico de Ran Zarate

rosolnik z flądry, technika: kociołek
wino Vinie e Affini: Trebbiano d'Abruzzo Cirelli

śledź bałtycki / słone/słodkie/kwaśne, technika: krata/plancza
wino Vinie e Affini: Sauvignon Lorenzon

assiete z gęsiny: okrasa wędzona/ żołądki/ serca/ wątroba, technika: dym-kociołek-plancha
wino Vinie e Affini: Gran Cerdo

testaroli / dorsz/ pomidory/zioła, technika: testo- ogień
wino Vinie e Affini: Alberese Daniele Dzieduszycki

turbot/ dynia, technika: krata-popiół
wino Vinie e Affini: Prunecchio Daniele Dzieduszycki

jeleń/polenta/kurki, technika: dwa ognie-sól
wino Vinie e Affini: Nebbiolo Sansteu

lody z wędzonego mleko koziego/ rokitnik/ orzechy włoski, technika: dym
wino Vinie e Affini: Primitivo Mocavero

winogrona/ ser serwatkowy, technika: dwa ognie

final touch: praliny Deseo,
kawa Nespresso Forte

Projekt “Dinner with a View”. Trzy edycje: Rzeka, Morze, Góry

Pierwsze spotkanie z cyklu ,,Dinner with a view“ pod hasłem „Rzeka” odbyło się w czerwcu. Z Maliką gotowali gość specjalny ze Słoweni - Ana Roš i Witek Iwański (szef kuchni restauracji Aruana w hotelu Narvil). Relacja filmowa jest dostępna:

Kolejne, trzecie kończące tegoroczny cykl spotkanie „Góry” zaplanowane jest na 1 października, na polanie u podnóża góry Jaworzyny. Malika (szefowa kuchni i właścicielka restauracji Malika w Gdyni), Fia Gulliksson (szefowa kuchni i aktywistka) oraz Janusz Myjak (szef kuchni restauracji Szósty Zmysł w Hotelu SPA Dr Irena Eris Krynica Zdrój) przygotują ucztę na bazie produktów pochodzących głównie z Podkarpacia. Przewodnie wątki smakowe to: jagnięcina, sery górskie, ryby potokowe. Partnerem trzeciego wydarzenia - Góry - jest Hotel SPA Dr Irena Eris w Krynicy-Zdroju. Warto też podkreślić zaangażowanie w ten projekt kobiet – szefowych kuchni.

Kolacje „Dinner with a view” mają formułę spotkań otwartych dla wszystkich zainteresowanych. Zaproszenie na najbliższe spotkanie „Góry” można kupić na stronie www.drirenaerisspa.pl.

Szefowie II edycji „Dinner with a view. MORZE”

Ewa Malika Szyc-Juchnowicz - promotorka cyklu „Dinner with a view. Stolik z widokiem” Szefowa kuchni i właścicielka restauracji Malika w Gdyni. Jedna z najbardziej charyzmatycznych Polek w
gastronomii. Urodzona i wychowana w Algierii. Harmonijnie łączy kuchnię francuską, w której wyrosła, i egzotykę Maghrebu, w której się wychowała, z polskimi produktami. Fascynuje ją ogień i związane z nim techniki gotowania. Zajmuje się filologią kulinarną – poszukuje źródeł nazw, przepisów i smaków. Przez Gault&Millau nominowana do nagrody Kobieta – Szef Kuchni 2015. Finalistka I edycji Top Chef Polska.

Viviana Varese - urodzona w Salerno – włoska szefowa kuchni, którą zawodowa ścieżka wyprowadziła poza granice rodzinnej Kampanii. Viviana rozwijała swe umiejętności w różnych restauracjach (w tym w Alberetcie, u słynnego Gualtiero Marchesi oraz w El Celler de Can Roca w Gironie), aż w końcu w 1999 roku otworzyła pierwszą restaurację, "Il Girasole" w Orio Litta w okolicy Lodi. Nieco później Viviana poznała Sandrę Ciciriello. Spotkanie zostało uwieńczone otwarciem Alice Ristorante w Mediolanie w 2007 roku oraz pierwszą gwiazdką Michelina w 2011 roku. W maju 2015 r. Viviana została gastronomicznym ambasadorem Expo 2015 w Mediolanie.

Paweł Twerjanowicz – na co dzień executive chef w Hotelu **** SPA & Family Dom Zdrojowy, ale przede wszystkim znakomity szef kuchni, trener i doradca kulinarny, absolwent stażu we Francuskim Instytucie Paul’a Bocusa w Lyonie. Doświadczenie zdobywał na stażach w europejskich restauracjach, między innymi w Austrii, Grecji czy we Włoszech. Jego kuchnia to fuzja smaków basenu Morza Śródziemnego z Bałtykiem i Kaszubami. Cechą charakterystyczną kuchni Pawła jest prostota podania, ponieważ najważniejszy jest smak.

Relacja z drugiej edycji znajduje się poniżej:

Partner organizacyjny II edycji

Partnerem drugiej kolacji jest Hotel****SPA & Family Dom Zdrojowy – wyjątkowe miejsce na Półwyspie Helskim, położone między Zatoką Gdańską i Bałtykiem. Bliskość piaszczystej plaży, nadmorski klimat, przytulne pokoje, Klinika Zdrowia i Urody oraz wspaniała strefa rekreacyjna gwarantują Gościom relaks na najwyższym poziomie.

Partnerzy biznesowi II edycji

  • Firma Selgros zapewnia najwyższej jakości produkty na kolację.
  • Woda ID'eau gasi pragnienie uczestników spotkania.
  • Energii dodaje nam kawa Nespresso.
  • Firma Vinie e Affini odpowiada za dobór win do kolacji (http://www.vinieaffini.pl).
  • RENTDESIGN dba o aranżację otoczenia.
  • Styliści magazynu Magazynu KUKBUK dbają o wystrój stołu, w którego dekoracji będzie również miał swój udział BernOnTable i Wypożyczalnia Gastronomiczna - Gastro Magic Service.
  • Szefów Kuchni ubiera firma Bragard.
  • Marka BMW jest partnerem wydarzenia wspiera transport naszych gości.

Partner Design

KUKBUK

Partnerzy medialni

Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Radio Gdańsk, Tasteaway.pl, Papaja, Food Service

Partner Premium

Noble Concierge

Koordynatorem i rzecznikiem cyklu „Dinner with a view” jest Agnieszka Małkiewicz, Food and Horeca Communications. Kontakt: tel. 695 672 986, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Add a comment

Dnia 13 sierpnia 2013 roku już po raz trzeci w Uniejowie odbyła się kolejna edycja Festiwalu Lawendy. Święto organizuje czterogwiazdkowy hotel SPA Lawendowe Termy w Uniejowie, którego ogród zdobi 4 tysiące sadzonek lawend.

Impreza ma na celu promocję niezwykłych właściwości tej aromatycznej rośliny. Poza lawendowymi delikatesami, można było zakupić wyroby rękodzielnicze z suszem lawendowym, bukiety, herbaty lawendowe, świece oraz kosmetyki. Na stoiskach plantatorzy lawendy dzielili się wiedzą związaną z pielęgnacją tej pięknej, ale nieco kapryśnej w  uprawie rośliny.

W godzinach popołudniowych odbyła się destylacja olejku lawendowego w  gigantycznej destylarce. Destylacja była prowadzona na bazie uniejowskiej lawendy oraz wody termalnej.

Osoby zainteresowane medycyną naturalną wysłuchały wykładu pszczelarza Lawendowej Barci Pod Lasem „O zaletach apiterapii”, podczas którego odbyła się degustacja miodu z  lawendą.

Tego dnia zaplanowano również warsztaty układania bukietów z lawendy. Uczestnicy wykonywali unikatową pamiątkę w glinie z motywami roślinnymi a zestresowani zapoznali się z metodami psychicznego odprężenia oraz technikami redukcji napięcia z  ciała. Udział w warsztatach był bezpłatny.

Atrakcjom towarzyszyły wystawa fotografii z lawendowego pleneru Doroty Góreckiej, która popularność zdobyła dzięki cyklom fotografii o tematyce ofeliowej ("Ophelia's madness" "Black water" ), publikowanymi w magazynach fotograficznych w Polsce, Portugalii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Francji, Chinach i USA.

Dla kochających nowe smaki restauracja Lawendowych Term przygotowała lawendową kolację, podczas której można było wysłuchać koncertu fortepianowego Tomasza Walczaka. Wybitnego kompozytora, aranżera i pianisty, który wystąpił z repertuarem francuskim.

Na zakończenie festiwalu rozlosowana została nagroda specjalna: pobyt w Lawendowych Termach – dla Gości, którzy tego dnia odwiedzili festiwal ubrani w kolorze lawendy.

Monika Tokarek-Bartczak

 

4
5
9
10
11
17
18
19
20
21
22
25
27
30
31
32
33
34
35
36
38
39
41

Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości Medical Spa Hotel Lawendowe Termy****

Add a comment

7 listopada 2016 r. po raz kolejny Hotel Mikołajki ***** będzie gościł najlepszych szefów kuchni i cukierników biorących udział w CHEFS ONLY. To już 3. odsłona jedynego w swoim rodzaju, branżowego wydarzenia w ramach obchodów Światowego Dnia Szefa Kuchni. Tym razem uczestnicy będą musieli stawić czoło silnym emocjom, gdyż piękna mazurska przyroda zostanie okryta nutką grozy i solidną dawką adrenaliny.

Co roku przed uczestnikami stawiane są nowe wyzwania. W poprzedniej edycji szefowie kuchni spróbowali swoich sił w treningu wojskowym. Natomiast w tym roku zagoszczą na Ptasiej Wyspie, by przeżyć moc atrakcji rodem z Las Vegas. Czekają na nich trzy różne wyzwania – każde z nich wywoła u nich skrajne emocje. Głównym zadaniem będzie rozwiązanie zagadki kryminalnej i odnalezienie zabójcy. Popołudniem czeka ich wspólne gotowanie wyjątkowych, autorskich potraw. Natomiast wieczorem klub Hotelu Mikołajki ***** zamieni się w eleganckie kasyno, wprowadzając element rywalizacji i dając kolejny zastrzyk wrażeń.

- Wspólne gotowanie szefów kuchni z różnych części Polski zapoczątkowane zostało w 2014 r. i na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń w Hotelu Mikołajki*****. Każda z tych edycji zakończyła się sukcesem i ogromnym zadowoleniem nie tylko kucharzy, ale i pozostałych uczestników. Zaplanowane atrakcje i wspólne spotkanie bardzo zintegrowało mistrzów kuchni. Kulinarne starcia cieszą się dużą popularnością na całym świecie. Z pewnością nie bez powodu, gdyż jest to świetna okazja, by podzielić się wspólną pasją i przeżyć niezapomniane chwile pełne wrażeń - mówi Ireneusz Czerski, Dyrektor Hotelu Mikołajki*****.

Pomysłodawcą wydarzenia jest Aneta Tyczyńska, wydawca czasopisma „Akademia kulinarna” wraz z Krzysztofem Szulborskim ze Stowarzyszenia Kucharzy Polskich, oraz Tomasz Milewski, szef kuchni Hotelu Mikołajki*****, który jest również współorganizatorem i gospodarzem.

Poniżej kilka zdjęć z zeszłorocznej imprezy

 

chefsonly-10
chefsonly-1
chefsonly-2
chefsonly-3
chefsonly-4
chefsonly-5
chefsonly-6
chefsonly-7
chefsonly-8
chefsonly-9
chefsonly-19
chefsonly-20
chefsonly-11
chefsonly-12
chefsonly-13
chefsonly-14
chefsonly-15
chefsonly-16
chefsonly-17
chefsonly-18

Foto by Tomasz Rogala

Kontakt dla mediów:
Dominika Górska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. kom. 510 248 637

Hotel znajduje się pod adresem www.hotelmikolajki.plHotel Mikołajki***** to pięciogwiazdkowy ekskluzywny obiekt wypoczynkowy na Ptasiej Wyspie w Mikołajkach, z bogatą, elastyczną ofertą dla biznesu i gości indywidualnych. Wielokrotnie nagradzana restauracja, profesjonalna oferta SPA & Wellness Decus Aquae, designerskie wnętrze w najwyższym standardzie, przestronne sale konferencyjne i bankietowe, prywatna przystań jachtowa i unikatowe położenie nad Jeziorem Mikołajskim to najważniejsze obok najlepszej jakości usług wyróżniki Hotelu. Wnętrze mieści 24 luksusowe apartamenty, z ofertą wynajmu w systemie CONDO i 78 pokoi hotelowych. W ofercie dostępne są liczne pakiety stałe i okolicznościowe – w tym organizacja imprez integracyjnych, wesel i przyjęć do 300 gości. Do dyspozycji gości są trzy luksusowe punkty gastronomiczne - Restauracja a’la carte New Island Pub, Restauracja Yachtova oraz Klub After Dark.
Aktualna oferta i więcej informacji na www.hotelmikolajki.pl.

Add a comment

12 listopada 2016 Zamek Ryn już po raz siódmy zaprosi miłośników wina na niezwykłe wydarzenie – festiwal, który na stałe zapisał się w ryńskim kalendarzu imprez – WINA ZAMKOWE BACHANALIA 2016.

Bachanalia dają niezwykłą możliwość spróbowania win z całego świata, dzięki wystawcom - dystrybutorom win z całej Europy, ale nie tylko… Co roku są tu także obecni producenci miodów, serów, oliw, octów a także wyposażenia hoteli i gastronomii. Tegoroczna, siódma już edycja festiwalu będzie połączeniem degustacji win z potrawami.

Możliwość udziału w Bachanaliach mają nie tylko Goście hotelowi, ale każdy miłośnik wina, który zdecyduje się przyjechać do Rynu.
W tym roku na Zamkowym Dziedzińcu – unikatowym, historycznym miejscu odbywać się będą prezentacje, degustacje wina, nauka carvingu, live cooking oraz konkursy dla publiczności.

Podczas wieczornej gali zostaną ogłoszone wyniki Konkursu Publiczności na Najlepsze Wino Festiwalu. Organizatorami Festiwalu Wina Zamkowe Bachanalia 2016 jest Hotel Zamek Ryn**** oraz Grupa Andres. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objęło Stowarzyszenie Kucharzy Polskich, a wśród partnerów medialnych znalazł się Katalog 100 najlepszych restauracji w Polsce Poland100bestrestaurants.

Więcej na stronie Bachanalia w Zamku Ryn

A tak było na Bachanaliach rok temu:

 

Add a comment

8 października 2016 w Hotelu BoniFaCio w Sochocinie po raz kolejny odbyło się spotkanie miłośników wina, wybornej muzyki i pysznej kuchni w duchu Slow Food - czyli wieczór "Darek & Chefs".

Według nowej formuły wydarzenia, Szef Kuchni – Dariusz Ratuszniak, zaprasza swoich przyjaciół, wybitnych Szefów z innych restauracji i regionów Polski na wspólny kulinarny show i degustację potraw przygotowywanych w duchu Slow Food. Gościem tegorocznej edycji „Darek & Chefs” był słynny mistrz kuchni włoskiej w Polsce Giancarlo Russo.

Wstępem do pokazu umiejętności Mistrzów Kuchni było spotkanie miłośników Bachusa i degustacja znakomitych win z Alto Adiggio, Trydentu i innych regionów północnych Włoch. Natomiast artystyczną wisienką na torcie został występ znakomitego Krzysztofa Szmytke z zespołem „Etnostation” wykonującego porywające utwory będące fuzją różnych stylów i brzmień inspirowanych muzyką etniczną z różnych zakątków globu

 Hotel znajduje się pod adresem www.hotelbonifacio.pl

Poniżej kilka zdjęć z wydarzenia

5
6
7
8
9
10
11
12
1
2
3
4
Add a comment
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu