Nazywane Perłą Maroka, jedno z największych miast tego królestwa. Bardzo dobry kierunek, żeby zapoznać się z wyjątkowością kultury arabskiej. Dla kogoś, kto nigdy z nią nie obcował, może to być duże zaskoczenie.

Będący jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych państwa, Marrakesz oferuje odwiedzającym szereg zabytków i możliwości.Do tej najważniejszej zdecydowanie należy wycieczką na Saharę. Jako że jest to jeden z ostatnich większych ośrodków miejskich na drodze na pustynię, to właśnie stąd większość touroperatorów zaczyna swoje wyjazdy. Do tego to właśnie tutaj mieszają się ze sobą kultury arabskie i berberyjskie. Wraz z napływem ludności wiejskiej do miasta, powstała dość spora enklawa berberyjska, która w znacznej mierze odpowiada za organizację. W planach ujęta jest przejażdżka wielbłądem po pustyni, noc w tradycyjnym namiocie, połączona z kolacją.

 

Na placu Dżemaa el Fna

Zwiedzanie miasta dobrze jest zacząć zcentralnego punktu Marrakeszu, czyli placu Dżemaa el Fna. Za dnie zapełnia się dziesiątkami sprzedawców, którzy będą próbowali namówić nas na spróbowanie i zakup bakalii, orzechów lub świeżo wyciskanego soku. Nocą plac zmienia swoje oblicze. Mieszkańcy miasta tłumnie przybywają, aby zjeść tutaj kolację. Często zabierają ze sobą koce i rozsiadają, aby nie przejmując się niczym obserwować turystów lub rozmawiać ze sobą. My również możemy kupić sobie coś do jedzenia w jednym z okolicznych straganów. Jeśli chcemy odpocząć trochę od gwaru i tłumu, możemy podejść do jednej z pobliskich restauracji i usiąść na tarasie. Wystarczy kupić cokolwiek, czyli przykładową colę, żeby móc podziwiać zachód słońca wraz z przemianami na placu.

 

Co warto zobaczyć w Marrakeszu?

W pobliżu Dżemaa el Fna znajduje się kolejna wielka atrakcja miast, czyli meczet Kutubijja.Jego arabską nazwę można przetłumaczyć jako Meczet Księgarzy, która pochodzi od bazaru z książkami, który go otaczał. Obecnie nie jest on dostępny dla zwiedzających, jednak nadal może nam posłużyć jako punkt orientacyjny. Idąc dalej w kierunku południowego wschodu, powinniśmy trafić do kolejne atrakcji, czyliGrobowca Sadytów, na który składa się mauzoleum, dziedziniec oraz ogrody. W miejscu tym grzebani byli wszyscy przedstawiciel jednej z głównych marokańskich dynastii. Największe wrażenie robi jedna z sal, w której pochowano Ahmada al-Mansura. Jej ściany pokrywają autentyczne mozaiki z tamtych czasów, a sklepienie podtrzymywane jest przez dwanaście kolumn.

Najlepiej wybrać się tam w godzinach porannych, by uniknąć tłumu ludzi i w spokoju przyjrzeć się wszystkiemu. Z innych głównych budynków sakralnych warto jeszcze zajść do znajdującej się w innej części miastamedresy i pobliskiego meczetu Ben Jusufa.Nazwą tą w Koranie określa się szkołę muzułmańską. Jest ciekawa głównie ze względów estetycznych, jako że ozdobiona została z dużym rozmachem. Dla zwiedzających dostępne są sale modlitewne oraz dziedziniec z sadzawką. Niestety odwrotnie niż w przypadku meczetu, który jest niedostępny dla turystów.

 

Piękne pałace

Poza powyższymi Marrakesz to także pałace. W mieście jest ich kilka, jednak do tych najważniejszych należą El-Bahia oraz El Badi. Zaletą pierwszego jest duże bogactwo zdobień. Spacerując po licznych salach, nacieszymy oczy drewnianymi elementami wykończenia, fontannami oraz ogrodem. Drugi, kiedyś bardzo okazały obecnie podupadł. W większości wyłożony był białym marmurem, po którym nie zostało dużo śladu. Dla zwiedzających udostępniono odrestaurowaną salę audiencyjną, dziedziniec oraz podziemia.

Jako że temperatury w Afryce nie należą do najniższych, to może być nam potrzebna chwila odpoczynku. Spokój i czas na oddech znajdziemy w jednym zpięknych ogrodów. Jest ich naprawdę wiele i rozmieszczone są dość gęsto, dlatego dobrze jest pozwolić sobie na wejście przynajmniej na chwilę do paru różnych.

Miasto słynie również z targowisk, na których kupimy dosłownie wszystko. Po arabsku nazywają się one suk. Bardzo często są podzielone ze względu na asortyment, który się tam sprzedaje. Na przykład na jednym zakupimy biżuterie, lampy i dekoracje, a na kolejnym znajdziemy tylko wyroby włókiennicze.

 

Więcej o Marrakeszu
Więcej informacji, porad i zdjęć z Marrakeszu znajdziesz na blogu autora -Powroty.

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu