Tytuł może być trochę mylący. No bo kto urządza obserwatorium astronomiczne w piwnicach? Zwykle robi się to na dachu. Warto jednak zwrócić uwagę, że chodzi o Piwnice pisane przez wielkie "P".

 

Obserwatorium astronomiczne w Piwnicach niedaleko Torunia

Tymczasem chodzi o Piwnice – małą wieś w województwie kujawsko - pomorskim. Żeby tu trafić musicie wyjechać 13 kilometrów poza Toruń. Właścicielem Obserwatorium jest tamtejszy Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika, a dokładniej Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Służy przede wszystkim do badań naukowych, ale też dla upowszechniania wiedzy o kosmosie. Dlatego od czasu do czasu mogą przyjeżdżać tu także wycieczki i turyści indywidualni. Kilka razy w roku jest szansa na obserwację nocnego nieba pod okiem zawodowych astronomów. Od roku 2019 miejsce oficjalnie ma nazwę Instytutu Astronomii.

 

Dlaczego trochę trudno tu trafić?

Obserwatoria astronomiczne znajdują się zawsze daleko od miast. Często w lesie. Musi być bowiem wokół ciemno. Jeśli świecą się latarnie uliczne i światła domów mieszkalnych trudno jest widzieć to co na niebie. Las Piwnicki jest rezerwatem przyrody o powierzchni 37 hektarów.

 

Kilka zdań o historii obserwatorium

Placówka powstała dzięki staraniom profesorów Władysława Dziewulskiego i Wilhelminy Iwanowskiej.

Dużą pomocą w wyposażeniu był astrograf Drapera czyli teleskop do fotografowania nieba. W 1947 został on podarowany przez Harvard College Observatory. Urządzenie pochodziło z roku 1891, ale dla uczelni i tak było wielka pomocą bo po II wojnie światowej w Polsce brakowało praktycznie wszystkiego. W roku 2018 astrograf ten był poddany renowacji.

Pierwszą siedzibą obserwatorium stał się zabytkowy dziewiętnastowieczny dwór. Wkrótce jednak podjęto starania o budowę pawilonu z rozsuwaną kopułą. Kolejne pojawiły się później, przede wszystkim w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Znajdowały się w nich różnego rodzaju teleskopy. Między innymi największy w Polsce teleskop optyczny Schmitta - Cassegraina o średnicy 90 cm.

Prawdziwa nowoczesność dotarła tu w 1979 roku. Pojawił się radioteleskop, dzięki któremu możliwa stała się obserwacja nieba za pomocą fal radiowych. Jest to kolos z tarczą o średnicy 15 metrów. Jednakże 1994 stanął jeszcze dwukrotnie większy, co ciekawe największy w całej Europie Środkowej. Sięga aż 32 metrów wysokości. W roku 2020 miał gruntowną renowację.

Obserwatorium w Piwnicach należy do międzynarodowej sieci podobnych placówek, które zajmują się  badaniem kosmosu.

Do najsłynniejszych tutejszych pracowników należy także profesor Aleksander Wolszczan. Wśród jego osiągnięć jest między innymi odkrycie trzech planet spoza Układu Słonecznego.

W niektóre dni, a raczej noce każdy z nas (oczywiście po pandemii) ma możliwość zwiedzania obserwatorium w towarzystwie zawodowych astronomów. Bowiem dla gości z zewnątrz wyznaczane są terminy udostępnienia miejsca. Korzystają z tego turyści indywidualni i zorganizowane wycieczki. Terminarz dostępny jest na stronie placówki. Warto skorzystać bo ceny nie są wygórowane.

Tekst powstał we współpracy z autorami strony https://turystycznepropozycje.pl/

znajdziecie tam sporo pomysłów na rodzinne wycieczki po całej Polsce.

Add a comment

Każdy zasługuje na odrobinę luksusu. Pracujemy ciężko, by zapewnić sobie byt, jednak nie jest to łatwe. Wymaga to od nas wiele wysiłku, zmagania się ze swoimi słabościami, ciągłej nauki i korzystania ze wszystkich naszych możliwości czy zdolności. Po czasie czujemy zmęczenie, a bardzo często w takim momencie pragniemy wakacji, na które przychodzi nam z reguły czekać. Hotel ze SPA w Poznaniu to idealne rozwiązanie, by zrelaksować się w jeden weekend.

 

Perfekcyjne miejsce w ramach relaksu na terenie Poznania

Często wydaje nam się, że aby dobrze wypocząć musimy wyjechać gdzieś na wakacje, na co najmniej dwa tygodnie. Męczy nas wtedy czas podróży, po której musimy się dodatkowo regenerować. Nie potrzebujesz dalekich wyjazdów w ramach odpoczynku. Wystarczy dobrze zorganizowane SPA w centrum miasta, by móc odprężyć się, zażyć relaksujących kąpieli, masażu czy po prostu rozkoszować się chwilą spokoju. To wszystko jesteś w stanie zrealizować w hotelu SPA Poznań, bez dalekich podróży czy nawet bez opuszczania swojego miasta. W ten sposób uwolnisz się odrobinę od swojej przestrzeni, do której przywykłeś, dając sobie świeżość płynącą z pobudki w innym łóżku.

 

Poznaj co to znaczy luksus

Wiele osób ceni sobie weekendowe wyjazdy. W takich sytuacjach nie chcesz, by cokolwiek popsuło Tobie tę szansę na krótki relaks. Dlatego, gdy już wybierasz miejsce pobytu, ma ono być idealne i bez niemiłych niespodzianek. W tym celu koniecznie odwiedź grandroyalhotel.pl i dokonaj rezerwacji w jednym z najlepszych hoteli poznańskich. Jest to idealne rozwiązanie w ramach obiektu biznesowego, stworzonego w ramach organizacji różnych konferencji, jednak nie tylko. Sprawdza się on równie świetnie jeśli chcesz się poczuć wyjątkowo. Jego bardzo stylowe, klasyczne oraz bogate wnętrze zapewni Ci pobyt w miejscu, które zapamiętasz na długo. Jednocześnie posiada on wszystkie standardy związane z gwarantowaniem zabiegów SPA takich jak kąpiele w mleku, masaże jacuzzi oraz innego rodzaju miejsca, w których zrzucisz ciężar odpowiedzialność i ulżysz zbolałym mięśniom.

 

Zregeneruj się jak jeszcze nigdy

Ta odrobina rozkoszy w postaci luksusowego miejsca to coś na co zasługujesz. Dając sobie odrobinę wytchnienia, masz szansę po powrocie pracować jeszcze lepiej niż wcześniej. Zmęczenie zmniejsza naszą wydajność w pracy. W ten sposób zregenerujesz się do pokonywania kolejnych wyzwań. Wybierając grandroyalhotel.pl gwarantujesz sobie bezpieczny pobyt, który w pełni Ciebie zadowoli. Świetnie sprawdzi się również w ramach weekendu we dwoje, zapewniając tym samym wspólne spędzenie czasu w przyjemnej atmosferze, z najlepszą obsługą.

Add a comment

Coraz trudniej o odpoczynek w naszym życiu. Często stres, praca oraz obowiązki, przysłaniają możliwość zdrowego relaksu. Nie jest to możliwe nawet w domu, gdyż w głowie wciąż kołatają myśli związane z naszymi zobowiązaniami. W takiej sytuacji warto wyrwać się z własnego lokum i zmienić miejsce noclegu choćby na jeden dzień. To wystarczy, by nabrać odrobiny świeżości do następnych wyzwań. Zafunduj sobie dobro wakacji w jeden weekend, w hotelu na Mazurach.

 

Należy Ci się odpoczynek

W pracy często bywa tak, że pojawia się dany okres, który wycieńcza całkowicie. Działamy na  styku naszej wydolności, byleby tylko dobrnąć do końca realizacji konkretnych zadań. Po takim czasie zasługujemy na odrobinę relaksu. Zależy nam jednak na skuteczności. W tym celu warto udać się do ożywczego SPA, w którym ulżysz swoim nerwom, mięśniom oraz oczyścisz umysł.

 

Skosztuj odrobiny luksusu

Pobyt w luksusie jaki jest w stanie zapewnić hotel czterogwiazdkowy, to wypoczynek sam w sobie. Odchodzi Ci mnóstwo obowiązków. Nie musisz gotować ani sprzątać. Obsługa na najwyższym poziomie zadba o wszystko dla Ciebie, po to, byś czuł się najlepiej jak to możliwe. W taki sposób zyskasz sposobność do zrobienia rzeczy, na które na co dzień nie starcza Tobie czasu. Nadrobisz ulubione seriale, programy, książki czy nawet czas z rodziną. To także fantastyczna okazja, by dać sobie czas dla siebie. Tutaj znajdziesz fantastyczne środowisko do medytacji czy rozważań nad podejmowanymi decyzjami.

 

Szeroki wybór atrakcji w Twoim ulubionym hotelu

Korzystając z usług takich miejsc, masz niepowtarzalną okazję oczyścić całe Twoje ciało oraz zaznać luksusu, który rzadko jest dostępny na co dzień. W hotelu SPA na Mazurach, oprócz niesamowitej lokalizacji, umożliwiającej pobyt na łonie natury oraz zwiedzanie nowych miejsc, masz możliwość skorzystania z najwyższej jakości atrakcji jakie wiążą się ze SPA. Ożywcze masaże, basen czy sauna, to wszystko sprawi, że poczujesz się po takim pobycie jak człowiek nowonarodzony. To niepowtarzalna okazja dla tych, którzy na co dzień borykają się z ogromnym stresem. Tu skosztujesz spokoju i oczyścisz umysł. To będzie Twój wymarzony czas, gdzie o siebie zadbasz oraz inni zatroszczą się o Ciebie. 

 

Odpocznij i zregeneruj się, by znów zdobywać sukcesy

Daj sobie odrobinę luksusu! Ożyw swój organizm i daj mu wytchnienie, by dalej móc zdobywać szczyty. Odpoczynek to istota osiągania najwyższej skuteczności w pracy. Poprawisz swoje wyniki, a na swoje wyzwania spojrzysz z nowej, świeżej perspektywy. Każdy zasługuje na pobyt w miejscu, gdzie panuje cisza i spokój. Tym właśnie charakteryzują się najlepsze hotele SPA. Zarezerwuj swój pobyt już dziś nahotelmasuria.pl.

Add a comment

 W naszym życiu mnóstwo jest zabiegania oraz stresu. Z utęsknieniem czekamy na weekend, gdy możemy odrobinę zwolnić i pobyć samemu ze sobą, bądź z najbliższymi. Czasem jednak to nie wystarczy. Dlatego bardzo popularnym rozwiązaniem stało się korzystanie z usług hoteli ze SPA. Jednak poprzez szeroką ofertę na rynku bardzo często mamy problem z wyborem. Jak zaplanować taki wypoczynek?

 

Właściwe miejsce zapewni Ci odpoczynek

Przede wszystkim należy odpowiednio dobrać lokalizację. Hotele umiejscowione są w wielu najróżniejszych miejscach, dlatego podstawą jest, by określić co nas interesuje? Czy jest to SPA na terenie gdzie niedaleko znajduje się las, woda, w pobliżu natury, w ciszy oraz spokoju? A może bardziej nowoczesny tereny, gdzie poczujesz się jak w otoczeniu dostatku i całkowitej wygody? Wybierz sam i sprawdź, które miejsce Ci najbardziej odpowiada. 

 

Poczuj się po królewsku

Drugim aspektem, który wpłynie całkowicie na jakość Twojego pobytu są oczywiście pokoje. Ich konstrukcja, wielkość oraz styl muszą pasować do gustu jaki reprezentujesz. Zdeterminuje to cały pobyt, gdyż ważne, by otoczenie, w którym się relaksujesz podobało się właśnie Tobie. Jeśli chcesz być traktowany po królewsku to nie ma lepszego miejsca niż hotel w Kazimierzu Dolnym krolkazimierz.pl. W pokojach zaaranżowanych na wzór monarszego luksusu doznasz rozkoszy związanej z perfekcyjną obsługą, gdzie w pełnym przepychu i ciepła wnętrzu o nic nie będziesz musiał się martwić.

 

Cisza i spokój na wyciągnięcie ręki

Wielkość także ma znaczenie. Zwłaszcza jeśli nie chcesz, by ktokolwiek Ci przeszkadzał. Zatłoczone miejsca nie zawsze wpłyną na korzystny relaks. Czasem pragniesz odrobiny samotności. W tej sytuacji warto wybrać hotel nieco mniej popularny, bądź z dużą ilością dostępnych miejsc. Będąc takiej lokalizacji nie będziesz skazany na dzielenie się przestrzenią wspólną z przytłaczającą liczbą ludzi. Wpłynie to na ciszę oraz spokój, które ukoją nerwy, umożliwią nadrobienie ulubionej lektury oraz wszelkich czynności całkowicie relaksujących.

 

Każdy rodzaj odpoczynku, zgodnie z Twoim gustem

Oczywiście nie należy zapominać o ofercie samego SPA. Choć pobyt w hotelu też musi być wygodny i przyjemny, to jednak warto zatroszczyć się o optymalny zakres zabiegów relaksujący. Jeśli szukasz atrakcji, które się nie nudzą, koniecznie sprawdź ofertę hotelu SPA w Kazimierzu Dolnym. Od kompleksu saun, masażów całego ciała po basen, klub bilardowy, rejsy po wiśle, a nawet rozgrywki paintballa. W ten sposób każdy, nawet najbardziej wymagający klient znajdzie w tym miejscu coś dla siebie. Każdy z nas lubi odpoczywać w różny sposób. Jednym kojarzy się to z biernością i nierobieniem niczego. Inni wręcz odwrotnie - pragną zabawy, aktywności oraz działań. W tym miejscu każdy znajdzie coś dla siebie!

Add a comment

Karpacz to urokliwe miasto położone w Sudetach Zachodnich. Z powodu swojej lokalizacji jest bardzo atrakcyjny turystycznie, dlatego stał się popularnym górskim kurortem, który co roku odwiedzają tysiące turystów. Położony w województwie dolnośląskim, w dolinie rzeki Łomnicy. Piękne krajobrazy, zabytki historyczne i wiele miejsc dla miłośników sportu sprawiają, że czas spędzony w Karpaczu będzie niezapomniany.

 

Karpacz cały rok

Karpacz jest miejscem, w którym można wspaniale spędzić czas o każdej porze roku. Jesienią i wiosną można przyjechać, aby zachwycić się pięknem przyrody i podziwiać wspaniałe krajobrazy. Latem można odbywać wędrówki po górskich szlakach, przejechać się torem bobslejowym czy zwiedzić liczne muzea. Zima to czas dla fanów aktywnego wypoczynku. Liczne stoki narciarskie, tory saneczkowe czy lodowisko to okazja do doskonałej zabawy na świeżym powietrzu. Ponadto w Karpaczu znajduje się centrum skiturowe, w którym można kupić i wypożyczyć sprzęt, zapisać się na kurs lub zawody w tej dyscyplinie. Szlak narciarski dla osób pasjonujących się narciarstwem biegowym jest w Karpaczu bardzo urozmaicony, biegnie on zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie Karkonoszy. Wypożyczalnia skuterów śnieżnych, szkoła narciarska telemarku czy wędrówki na rakietach śnieżnych, każdy znajdzie aktywność dla siebie.

 

Naturalnie, że Karpacz

Karpacz to idealne miejsce dla osób lubiących długie spacery i odkrywanie ciekawych, magicznych zakątków przyrody. Rzeka Łomnica, przepływająca przez Karpacz, jest piękna, a jednocześnie rwąca i niebezpieczna. Aby zapobiec ewentualnym szkodom wyrządzonym przez żywioł wody, wybudowano zaporę. Oprócz pełnienia swojej praktycznej funkcji, zapora jest obecnie jedną z atrakcji turystycznych regionu. Tworzy ona jeziorko kaskadowe, do którego nadmiar wód spada właśnie kaskadami. Drugim ciekawym miejscem do zobaczenia podczas pobytu w Karpaczu jest dziki wodospad, czyli kolejny projekt architektoniczny, którego celem jest ochrona okolicy przed niszczycielską mocą wody. Znajduje się on w pobliżu dolnej stacji kolei linowej, wiodącej na Kopę.

Śnieżka, czyli najwyższy szczyt Sudetów i Karkonoszy to obowiązkowy punkt turystyczny podczas pobytu w Karpaczu. Wejście na Śnieżkę to wysiłek, który odpłaci się pięknymi widokami w trakcie wspinaczki i zapierającą dech w piersiach panoramą po dotarciu na szczyt. Na szczycie znajduje się Obserwatorium Meteorologiczne, które z powodu swojego nietypowego wyglądu nazywane jest ,,latającymi talerzami”.

Krucze Skały to dobry kierunek zarówno dla osób lubiących wspinaczkę, jak i dla tych, którzy lubią odkrywać nowe, interesujące miejsca. Krucze Skały tworzą wysokie wychodnie skalne, osiągające nawet 25 m wysokości. Atrakcją o podobnym charakterze jest Karpatka. To miejsce w centrum miasta, w którym również można podziwiać bloki skalne i przejść się szlakiem turystycznym.

 

Zwiedzaj i dobrze się baw

Świątynia Wang to zabytek o ciekawej historii. Podarowany Karpaczowi przez króla Fryderyka Wilhelma IV, został przywieziony z Berlina. Wyróżnia się on wspaniała skandynawską architekturą sakralną.

Ciekawym miejscem jest również skocznia narciarska Orlinek, pełniąca kiedyś swoją rolę, a obecnie będąca punktem widokowym.

Jeśli pogoda podczas wypoczynku nie dopisuje, w Karpaczu i tak znajdą się miejsca, które dostarczą doskonałej rozrywki. Wśród nich znajdują się m.in. historyczny park miniatur, park bajek, świat kolejek czy galeria szkła.

 

Wybierz coś dla siebie

Karpacz to idealne miejsce na wycieczkę, wyjazd zorganizowany czy rodzinne wczasy. Bogata oferta turystyczna sprawia, że przed wyjazdem dobrze jest zaplanować i zastanowić się nad tym, co chce się zwiedzić. Przewodniki turystyczne czy informacje w Internecie powinny ułatwić to zadanie. Strona https://nawakacje.eu/polska/ to portal, w którym można znaleźć informacje na temat miejsc wartych zobaczenia, przeczytać ciekawostki dotyczące atrakcji turystycznych czy zapoznać się z miejscowym menu.

 

Add a comment

Sanatorium nad Morzem Bałtyckim to dla Polaków jeden z pierwszych wyborów placówki sanatoryjnej w kraju. Ośrodków leczniczo – rehabilitacyjnych nad polskim morzem są dziesiątki. Główne ich skupiska to okolice takich miejscowości jak Kołobrzeg, Świnoujście, Ustronie Morskie, Ustka,  Sopot, Dąbki, Mielno czy Łeba. Pojedyncze ośrodki znajdują się tez w innych miejscowościach.

 

Sanatoria nad morzem

Liderem pod kątem liczby sanatoriów i ośrodków leczniczych jest położony w województwie zachodniopomorskim Kołobrzeg. To liczące niecałe 47 tysięcy stałych mieszkańców miasto będące stolicą powiatu kołobrzeskiego posiada status uzdrowiska, a na terenie miasta znajdują się około 20 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Kołobrzeg jest bardzo jasnym punktem na mapie sanatoriów nad polskim morzem.

 

Sanatoria w górach

Oprócz pasa nadmorskiego. Liczne sanatoria w Polsce mamy oczywiście w górach. Większe skupiska uzdrowisk znajdziemy zarówno w Sudetach jak i w Karpatach.  W województwie dolnośląskim sanatoria znajdziemy w takich miejscowościach jak: Świeradów-Zdrój, Szklarska Poręba, Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój czy legendarny Lądek-Zdrój. Pod względem liczby uzdrowisk Sudetom, nie ustępują Karpaty. W tym paśmie górskim mamy takie ośrodki uzdrowiskowe jak: Ustroń, Szczyrk, Krynica -Zdrój,, Rymanów czy Szczawnica.

Jednak nie tylko wysokie góry i morze, swoja uzdrowiska mają tez inne obszary naszego kraju. W województwie świętokrzyskim, dużym ośrodkiem  uzdrowiskowym jest Busko-Zdój. Nie możemy tutaj tez zapomnieć o jednym z najsłynniejszych polskich uzdrowisk, sanatoryjnej stolicy Polski niemalże, czyli wszystkim dobrze znanym Ciechocinku. To liczące około 10 000 stałych mieszkańców jest znanym kurortem wypoczynkowym.

 

Sanatorium nad morzem

Sanatoria nam morzem mają jednak pewną niezaprzeczalną przewagę nad resztą Polski, a mianowicie: wspaniałe, polskie, Morze Bałtyckie. Poza licznymi zabiegami leczniczymi, czy uzdrawiającą mocą miejscowych wód, zawsze możemy pielęgnować nasze zdrowie słuchając szumu fal, spacerując po plaży czy nawet zażywając kąpieli morskich. Jednym z sanatoriów, tak atrakcyjnie położonych nad morzem jest, jest Sanatorium Lech w Kołobrzegu. Położone przy parku zdrojowym, w niedużej odległości od plaży i samego Bałtyku. 

Add a comment

 

Historia XX-wiecznej Europy pełna jest trudnych wydarzeń, o których wielu ludzi wolałoby zapomnieć. Pamiętając jednak słowa George'a Santayana "Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, skazani są na jej powtarzanie" staramy się dbać o miejsca pokazujące dawne wydarzenia, aby uchronić je przed zapomnieniem. Jedną z wyjątkowych lokalizacji, o której istnieniu wie prawie każdy Polak, a także wielu Europejczyków i obywateli innych państw na świecie jest znajdujący się stosunkowo niedaleko od Krakowa obóz pracy Auschwitz Birkenau (Auschwitz Birkenau Krakow)

 

Czego można się spodziewać podczas wizyty w Auschwitz?

Wybierając się doAuschwitz Birkenau w Oświęcimiuwarto przygotować się na dzień pełen emocji, zadumy i melancholii, które pozwolą zrozumieć jak straszne wydarzenia miały tam miejsce. Aby jak najlepiej wykorzystać spędzony w na terenie dawnego obozu koncentracyjnego czas warto skorzystać z usług profesjonalnego przewodnika, który poprowadzi wycieczkę (Auschwitz-Birkenau Tour).

Podczas zwiedzania zobaczysz cieszący się złą sławą napis "Arbeit Macht Frei" oraz poznasz historię jego powstania. Dowiesz się również, kto go stworzył oraz zaznajomisz się z tajemnicą odwróconej litery B. Korzystając z obecności przewodnika posiadającego duże zasoby wiedzy możesz zadawać mu pytania i zaspokoić swoją ciekawość dotyczącą obozu i tego, jak wyglądało przebywanie w nim.

Oprócz tego będziesz mieć okazję przyjrzeć się budynkom administracyjnym, w których planowano rzeczy, o których dzisiaj trudno jest nawet pomyśleć. Będzie to również niepowtarzalna szansa na wysłuchanie historii dotyczących działań Nazistowskich urzędników i żołnierzy oraz zbliżenie się do przeszłości.

Tym, co najbardziej działa na wyobraźnię zwiedzających są jednak zazwyczaj komory gazowe oraz muzeum. Te pierwsze, w wyjątkowo smutny sposób, przypominają o przeprowadzonym przez Nazistów okropnym ludobójstwie, a wizyta w nich wzbudza w wielu osobach emocje, na które nie byli przygotowani.Muzeumnatomiast pełne jest rzeczy, które należały do więźniów oraz wystaw poświęconych pamięci o nich.

 

Dlaczego warto wybrać wycieczkę z przewodnikiem?

Wejście na teren Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenaujest bezpłatne. Ze względu na ograniczoną ilość osób, które mogą zwiedzać je w jednym czasie konieczna jest jednak rezerwacja karty wstępu. Pełne doświadczenie obozu możliwe jest jedynie z przewodnikiem.Wycieczki grupoweodgórnie zobowiązane są do zaangażowania go, a w przypadku osób indywidualnym możliwe jest dołączenie do grupy.

Najbardziej podstawowa opcja zwiedzania trwa 2,5 godziny. Aby zwiedzić zarównoAuschwitzjak iBirkenauwarto jednak przeznaczyć na wizytę przynajmniej 3 godziny. Usługi przewodnika wykupić można w różnym wymiarze. Na przykład na 3,5 lub 6 godzin, albo na zwiedzanie dwudniowe w którym każdego dnia poświęca się na nie 4 godziny.

Ceny wizyty zależne są od wielkości grupy oraz długości oglądania. Przykładowo 3,5 godzinne zwiedzanie ogólne dla 10 osób kosztuje 490 złotych. Dla porównania ta sama opcja dla 30 osób to wydatek rzędu 640 złotych. Ceny dla pojedynczych uczestników zwiedzania grupowego nie są więc wyjątkowo wysokie. Wizyta z przewodnikiem z pewnością jest warta swojej ceny ze względu na możliwość dokładnego zrozumienia tego, co się widzi, dzięki opowieści oprowadzającego.

 

Auschwitz Birkenau Krakow

Planując wizytę w Auschwitz Birkenauwarto pamiętać, że jest to miejsce historyczne i należy tam zachować odpowiednią powagę. Zwiedzanie z przewodnikiem jest lepszy wyborem pod względem jakości przeżycia ze względu na jego rozległą wiedzę i profesjonalizm. Jeśli pragniesz odbyć podróż do miejsca historycznie ważnego to Auschwitz Birkenau z pewnością Cię nie zawiedzie.

Źródło:http://cracowvisit.com/auschwitz-birkenau-krakow-tours.html

 

Add a comment

Odwiedzanie różnych polskich miejscowości jest obecnie o wiele bardziej modne, gdy panuje pandemia koronawirusa. Polacy zaczęli szukać już nie tylko klasycznych destynacji jak choćby nadmorskie kurorty czy górskie mieściny, ale także innych lokalizacji, w których mogliby wypocząć. Jednym z takich miejsc w Małopolsce jest Jezioro Rożnowskie.

 

Krótka historia nietypowego zbiornika

Skąd się wzięło to jezioro? Powstało, gdy nastąpiło spiętrzenie wód Dunajca na około 80 kilometrze biegu rzeki. W tym miejscu, a więc na Pogórze Rożnowskim, w okolicach Nowego Sącza, Dolina Dunajca tworzy przełom, który ograniczony jest Beskidem Wyspowym i wzniesieniami wspomnianego Pogórza. Właśnie w takich warunkach pojawiło się na mapie jezioro, które jest sztucznym zbiornikiem pełniącym funkcję zbiornika retencyjnego przy zaporze w Rożnowie. Całkiem przez przypadek jest także zbiornikiem chętnie odwiedzanym przez turystów w okresie wakacyjnym.

 

Plaże i rozwinięta linia brzegowa

Wielkim plusem tego jeziora jest rozwinięta linia brzegowa. Z jednej strony to liczne plaże i atrakcje dla osób wybierających się do domków letniskowych nad Jezioro Rożnowskie, a z drugiej strony to także dość strome, zalesione brzegi, które pokryte są unikatową roślinnością i prowadzą do okolicznych lasów i wzniesień. Wszystko to sprawia, że jest to miejsce o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, w którym można zanurzyć się na długie tygodnie. Atutem jest też położenie, bo z jednej strony jest tu dość cicho i spokojnie, a z drugiej bardzo blisko do większych miast, jak choćby do Nowego Sącza. To sprawia, że domki takie jak te: https://www.domkidarbeskidu.pl/noclegi-jezioro-roznowskie zyskują w oczach turystów.

 

Wypoczynek nad Jeziorem Rożnowskim – czy warto?

Niezwykłe walory przyrodnicze, jakie można spotkać wokół Jeziora Rożnowskiego, a także unikatowe warunki dla ptaków panujące na tzw. Małpiej Wyspie sprawiają, że w dobie pandemii domki nad jeziorem przeżywają oblężenie. I bardzo dobrze, bo to miejsce doskonałe do tego, by zapomnieć na chwilę o codziennej gonitwie.

Add a comment

Nazywane Perłą Maroka, jedno z największych miast tego królestwa. Bardzo dobry kierunek, żeby zapoznać się z wyjątkowością kultury arabskiej. Dla kogoś, kto nigdy z nią nie obcował, może to być duże zaskoczenie.

Będący jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych państwa, Marrakesz oferuje odwiedzającym szereg zabytków i możliwości.Do tej najważniejszej zdecydowanie należy wycieczką na Saharę. Jako że jest to jeden z ostatnich większych ośrodków miejskich na drodze na pustynię, to właśnie stąd większość touroperatorów zaczyna swoje wyjazdy. Do tego to właśnie tutaj mieszają się ze sobą kultury arabskie i berberyjskie. Wraz z napływem ludności wiejskiej do miasta, powstała dość spora enklawa berberyjska, która w znacznej mierze odpowiada za organizację. W planach ujęta jest przejażdżka wielbłądem po pustyni, noc w tradycyjnym namiocie, połączona z kolacją.

 

Na placu Dżemaa el Fna

Zwiedzanie miasta dobrze jest zacząć zcentralnego punktu Marrakeszu, czyli placu Dżemaa el Fna. Za dnie zapełnia się dziesiątkami sprzedawców, którzy będą próbowali namówić nas na spróbowanie i zakup bakalii, orzechów lub świeżo wyciskanego soku. Nocą plac zmienia swoje oblicze. Mieszkańcy miasta tłumnie przybywają, aby zjeść tutaj kolację. Często zabierają ze sobą koce i rozsiadają, aby nie przejmując się niczym obserwować turystów lub rozmawiać ze sobą. My również możemy kupić sobie coś do jedzenia w jednym z okolicznych straganów. Jeśli chcemy odpocząć trochę od gwaru i tłumu, możemy podejść do jednej z pobliskich restauracji i usiąść na tarasie. Wystarczy kupić cokolwiek, czyli przykładową colę, żeby móc podziwiać zachód słońca wraz z przemianami na placu.

 

Co warto zobaczyć w Marrakeszu?

W pobliżu Dżemaa el Fna znajduje się kolejna wielka atrakcja miast, czyli meczet Kutubijja.Jego arabską nazwę można przetłumaczyć jako Meczet Księgarzy, która pochodzi od bazaru z książkami, który go otaczał. Obecnie nie jest on dostępny dla zwiedzających, jednak nadal może nam posłużyć jako punkt orientacyjny. Idąc dalej w kierunku południowego wschodu, powinniśmy trafić do kolejne atrakcji, czyliGrobowca Sadytów, na który składa się mauzoleum, dziedziniec oraz ogrody. W miejscu tym grzebani byli wszyscy przedstawiciel jednej z głównych marokańskich dynastii. Największe wrażenie robi jedna z sal, w której pochowano Ahmada al-Mansura. Jej ściany pokrywają autentyczne mozaiki z tamtych czasów, a sklepienie podtrzymywane jest przez dwanaście kolumn.

Najlepiej wybrać się tam w godzinach porannych, by uniknąć tłumu ludzi i w spokoju przyjrzeć się wszystkiemu. Z innych głównych budynków sakralnych warto jeszcze zajść do znajdującej się w innej części miastamedresy i pobliskiego meczetu Ben Jusufa.Nazwą tą w Koranie określa się szkołę muzułmańską. Jest ciekawa głównie ze względów estetycznych, jako że ozdobiona została z dużym rozmachem. Dla zwiedzających dostępne są sale modlitewne oraz dziedziniec z sadzawką. Niestety odwrotnie niż w przypadku meczetu, który jest niedostępny dla turystów.

 

Piękne pałace

Poza powyższymi Marrakesz to także pałace. W mieście jest ich kilka, jednak do tych najważniejszych należą El-Bahia oraz El Badi. Zaletą pierwszego jest duże bogactwo zdobień. Spacerując po licznych salach, nacieszymy oczy drewnianymi elementami wykończenia, fontannami oraz ogrodem. Drugi, kiedyś bardzo okazały obecnie podupadł. W większości wyłożony był białym marmurem, po którym nie zostało dużo śladu. Dla zwiedzających udostępniono odrestaurowaną salę audiencyjną, dziedziniec oraz podziemia.

Jako że temperatury w Afryce nie należą do najniższych, to może być nam potrzebna chwila odpoczynku. Spokój i czas na oddech znajdziemy w jednym zpięknych ogrodów. Jest ich naprawdę wiele i rozmieszczone są dość gęsto, dlatego dobrze jest pozwolić sobie na wejście przynajmniej na chwilę do paru różnych.

Miasto słynie również z targowisk, na których kupimy dosłownie wszystko. Po arabsku nazywają się one suk. Bardzo często są podzielone ze względu na asortyment, który się tam sprzedaje. Na przykład na jednym zakupimy biżuterie, lampy i dekoracje, a na kolejnym znajdziemy tylko wyroby włókiennicze.

 

Więcej o Marrakeszu
Więcej informacji, porad i zdjęć z Marrakeszu znajdziesz na blogu autora -Powroty.

Add a comment

 

Góry zachwycają o każdej porze roku i są wręcz idealnym miejscem na wypoczynek. Możliwości relaksu jest wiele, a lokalny mikroklimat wpływa kojąco. Tym razem przeniesiemy się w Pieniny i poznamy czekające w nich możliwości wypoczynku.

Pieniny to niezwykły zakątek Polski tuż przy granicy ze Słowacją. Malownicze góry przetkane potokami, z których najbardziej znanym jest Dunajec, niezwykła rzeźba terenu i krajobrazu, a także wyjątkowa roślinność i fauna - wszystko to sprawia, że Pieniny to drugie najczęściej odwiedzane przez turystów góry w Polsce (ustępują tylko Tatrom). Nic dziwnego - ten zakątek naszego kraju posiada wiele atrakcji. Największą z nich jest spływ tratwami przełomem Dunajca, który jest ewenementem nie tylko na skalę kraju, ale i całej Europy. Ale w Pieninach odnajdziemy przede wszystkim spokój i równowagę. Jak sprawić, by wypoczynek w tym magicznym miejscu przyniósł maksimum regeneracji i relaksu?

 

Moc uzdrowiska

W okolicy znajdują się ośrodki uzdrowiskowe i sanatoria będące miejscami, w których nie tylko się odprężymy, ale również zadbamy o zdrowie. Szczawnica Zdrój to miasteczko, w którym znajdziemy aż osiem źródeł wody mineralnej, inhalatorium i sprzyjający mikroklimat - wszystko to posiada pozytywne działanie na funkcjonowanie naszego organizmu. Czyste powietrze i malownicze okolice zachęcają do spacerów i innych form aktywności fizycznej. Turnus lub choćby pobyt wypoczynkowy w takim miejscu pozwalają na prawdziwą regenerację.

 

pieniny 1858972 1280

 

Regeneracja w Spa

W Szczawnicy i okolicy znajdują się nie tylko obiekty sanatoryjne i uzdrowiskowe, ale również komfortowe hotele ze Spa i centrum odnowy biologicznej. Takie miejsca cieszą się dużą popularnością. Wśród nich szczególnie lubianym typem obiektów jest hotel z basenem - Pieniny posiadają sporo takich miejsc. Turyści cenią je, ponieważ decydując się na nocleg w takim hotelu mają gwarancję rozrywki i atrakcji, niezależnie od pogody, a ponadto basen jest świetnym miejscem na regenerację obolałych mięśni i stawów po długich wędrówkach po Pieninach. Podczas przeglądania ofert warto więc zwrócić uwagę na to, czy dany obiekt posiada strefę Spa tudzież Wellness oraz basen, z którego będą zadowoleni i mali, i duzi. Możliwość wodnego szaleństwa jest bowiem świetną okazją do spędzenia czasu całą rodziną, a dzieci wręcz uwielbiają basenowe wybryki. Hotele z basenem w Pieninach są przyjazne dzieciom i stanowią doskonały wybór na rodzinne wakacje. W niektórych miejscach mile widziane są również czworonogi, nie tylko psy, ale również koty i mniejsze zwierzęta. Spędzenie wyjazdu wakacyjnego z pupilem jest dla wielu turystów jedyną opcją, jaką biorą pod uwagę. Należy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że zgodzi się na to nie każdy hotel - Pieniny są jednak zróżnicowane pod kątem bazy noclegowej, dlatego bez większego problemu powinno udać się znaleźć odpowiedni obiekt.

 

Add a comment

Polskie morze to kierunek który obiera każdego roku bardzo wielu Polaków. W tym roku może być ich jeszcze więcej ze względu na sytuację panującą na świecie. Jeśli Ty również wybierasz się w tym roku nad Bałtyk preferowanym miastem może być Kołobrzeg. Jedno z najbardziej znanych polskich miejsc turystycznych.

 

Latarnia Morska

Tej atrakcji nie da się w Kołobrzegu przegapić. Wysoka na 26 metrów latarnia to jeden z najpopularniejszych punktów na mapie Kołobrzegu. Wyremontowana na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych świeci światłem sięgającym prawie 30 kilometrów w głąb morza. Spacer po jej tarasie widokowym będzie idealną atrakcją dla całej rodziny.

 

Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego to miejsce gdzie wszyscy zwiedzający mogą dowiedzieć się sporo o historii naszego kraju. Na dzieciach szczególne wrażenie sprawi ekspozycja czołgów, samolotów i motocykli. To klasyczne muzeum sprawi, że miło spędzicie czas na nauce historii. Dzięki bogatej ekspozycji możecie spędzić tam cały dzień i ciągle odkrywać nowe eksponaty.

 

Oceanarium

Małe oceanarium w Kołobrzegu to idealne miejsce, aby odrobinę uatrakcyjnić nasz spacer lub zobaczyć coś w przerwie od plażowania. Możecie tutaj zobaczyć ciekawe zwierzęta morskie i wystawę informacyjną na ten temat.

 

Muzeum6D

Tutaj mamy do czynienia z bardzo oryginalnym muzeum. Idealnie miejsce dla dzieci. Nie będą ich tutaj ograniczały barierki i zakazy dotykania eksponatów. Muzeum jest przygotowane w wielowymiarowy sposób, dzieci mogą dotykać eksponatów. W zasadzie znajdują się w samym środku scenografii, która za pomocą wspaniałych historii przenosi ich w świat morskich legend.

 

Miasto Myszy

Kolejna niespotykana atrakcja, którą znajdziecie w Kołobrzegu to Miasto Myszy. Żyje tam ponad 500 myszek różnych gatunków. Dzieci mogą obserwować ich życie i zachowania, jednocześnie ucząc się wielu ciekawych informacji na ich temat. Mogą zobaczyć je dodatkowo w ciekawie przygotowanej scenerii. Domki myszek zostały udekorowane na wzór Paryża, klasycznego miejskiego rynku, podróży kosmicznej czy prawdziwej dżungli. Oglądanie ich w takich miejscach jest dla dzieci prawdziwą atrakcją.

 

Ukryta Kraina

Magiczne miejsce w Kołobrzegu, gdzie dzieci mogą poczuć się jak prawdziwi czarodzieje i przeżyć niesamowitą przygodę. Ukryta Kraina to interaktywna wystawa w której dzieci zobaczą mówiące postacie, żywe zwierzęta i będą mogły czarować wiele przedmiotów za pomocą prawdziwej, magicznej różdżki.

Add a comment

"We make dreams come true" is the seventh charity dinner organized in the Olandia in Wielkopolska by the Oland Foundation, which will take place on February 3, 2018 in Prusim. Another unique meeting with charity, culture and taste. Dishes prepared during dinner will be served by the best chefs of Oland. All this for a common purpose of helping and fulfilling children's dreams.

This closest edition of the charity dinner will give rise to the new social campaign "We make dreams come true". Seventeen sick and disabled children will participate in the campaign, whose families can not afford to fulfill their dreams. Each child has a small modest dream such as: educational blocks, rehabilitation pool with balls or ukulele. Funds obtained from lots, bids and voluntary donations will be transferred 100% to our new program.

The Olandia Foundation Meets Dreams is a unique dinner - because the ceremony itself is not the most important, but its purpose, that is, help for sick and disabled children. We hope that this year will be a lot of us, and the funds raised will help us fulfill a lot more dreams than we assume.

More information about dinner: www.olandia.pl.

More information on children's dreams: http://www.fundacjaolandia.org/fundacja-olandia-spelnia-marzenia/

The Olandia team invites you to participate and support! Helping is cool!

olandia-noca-fot-maria-kabelis
olandia-z-lotu-ptaka
kolacja-charytatywna-olandia

 

Add a comment

The Lavender Festival is fast approaching, this is the fourth edition of the event, organized by the four-star SPA Hotel Lawendowe Termy. Prepared for this day attractions will be waiting for you in the open air, in front of the object - in the garden, which is decorated with planting almost 4 thousand bushes of this aromatic plant.

For the festival, held under the patronage of Uniejów Thermal Spa, we invite you between 10:00 and 20:00, on August 26, all people interested in gardening and floristics, artistic handicrafts, ecology, as well as enthusiasts of culinary art and music lovers - we promise that each of them will find something for themselves surrounded by a lavender hotel.

The day will start with a moment of relaxation and mindfulness while practicing yoga outdoors with the yogi Rahul Pathare, and recently a resident of Uniejów. For exercises that will take place outdoors at 10.00 the organizer invites you with his exercise mats. From the morning hours an outdoor kitchen will open, serving grilled dishes, and in the cafe you will also try coffee with lavender syrup.

During the festival you will be able to buy lavender seedlings, as well as lavender handicrafts - scented bags and dolls, candles, natural cosmetics based on lavender. Lavender growers outside of handicrafts will also offer delicious honeys with lavender, preserves, juices and tinctures.

In the garden of "Lavender Term" will become a giant distiller, which will allow you to observe the process of distilling the oil with the formation of its by-product - floral water, used in cosmetology

The program also includes floristic workshops, which are very popular every year, clay-making workshops, anti-stress workshops, workshops for reeling lavender dolls without using needles according to ancient Slavic traditions.

In the cooking zone, live cooking will take place - the head of the Lavender Term Kitchen will present the possibilities of lavender used in the kitchen. You will also be able to try the cheese with lavender! Ice cream lovers will get to know their new taste - lavender, of course, while beer lovers will be spoiled with beer with lavender juice.

During the festival concerts will take place: Izabela Połońska - a versatile singer and chamber musician, who will present songs from Agnieszka Osiecka's repertoire and Edith Piaf, Jakub Czech's piano concerto and for the first time at the festival will play a trio that will present works from the genre of gypsy jazz that developed in the 1930s-XX century in France.

For the hungry art, a local artist's stall - Julita Polipowska - was planned, which during the festival will create small lavender-themed works.

In the children's area, the animators will paint with their children cardboard lavender houses, where after a successful party they will taste lavender cotton candy.

Visit Lawendowe Termy and check their offer (LINK)

Monika Tokarek-Bartczak, Maciej Bartosiak

Add a comment

"Taste Life" is the first charity dinner of this type in Mikołajki. April 8 this year in Mikołajki ***** Hotel on Bird's Island a meeting will take place other than usual. The best chefs will take care of the culinary setting - all in order to help and inspire others.

The "Taste Life" charity event is connected with the campaign "Brave heart of Jasia". As part of the dinner that will take place this weekend, funds will be collected to help Jasi, who, although not yet born, will have to undergo several complicated and expensive heart surgeries at the University Clinic in Germany after birth. Hotel Mikołajki ***** undertook the challenge and supports the boy's fight for health by organizing a special, charitable event.

Therefore, on April 8 this year the hotel will host a dinner prepared by the best Polish chefs and confectioners who have accepted the invitation of Tomasz Milewski, the chef of Hotel Mikołajki *****. Served dishes will be created under one common denominator - they are to be made of generally available products, but at the same time they are to be unique and delight the taste.

- "Taste Life" is a special supper - because the ceremony is not the most important, but its purpose, that is to help a small boy who will soon come into the world. That's why Hotel Mikołajki ***** will be visited by the best chefs and confectionery masters from all over Poland. An important part of the dinner will be the bids, thanks to which, although not only thanks to them, we will help Jasi. The amount obtained will be fully transferred to the boy's treatment. We care for as many guests as possible - that's why we want it to be tasty and positive. The local, Mikolajki team will take care of the musical setting - says Tomasz Milewski, the chef of Hotel Mikołajki *****.

During the dinner you will be able to buy valuable items, including balls and t-shirts with the autographs of the Polish national team, books with a special dedication from chefs, voucher for a Stena Line ferry trip to Sweden, vouchers for stays or dinners in recognized hotels, or hand-painted or embroidered paintings.

More information about the "Taste Life" dinner on www.hotelmikolajki.pl

Add a comment

The sound and smell of the sea, beautiful weather, the efficient team of chefs, unique service and the maritime artistic arrangement of the table meant that the next "Dinner with a View" provided a unique experience for over 50 participants. Those who sat at the table overlooking the sea quickly understood that in this outdoor restaurant is no room for routine and predictability, but for emotions and discovering new often spontaneous flavors.

On September 3rd, the bonfire on the beach in Jastarnia was ignited and three chefs issued a unique seaside dinner straight from the fire. Guests had opportunity to tase unique dishes served by Ewa Malika Szyc Juchnowicz, Italian Viviana Varese and Paweł Twerjanowicz - chef of the Hotel Dom Zdrojowy Jastarnia - the event's organizational partner. (more on bosses below)

"Behind the scenes" - an interview with Malika on the second edition of "Dinner with a View."

Agnieszka Małkiewicz: What was the difference between the second edition Fri SEA "Dinner with a View" from the first pt. RIVER?

Malika: This time all Chefs had equal chances, because the menu was created two days before the event, and not as in the first edition two months earlier. Now it was common planning, cooking together and giving dinner straight from nature. Of course, I was a guide for other Chefs, because for the first time they cooked on the campfire, but that was the biggest attraction for them. Menu and dishes were invented all together from the beginning - me too, so as not to be in a better position. "Dinner with a View" is a hot culinary performance and crossing the limits of one's own possibilities.

AM: aren't there too much of this spontaneity?

M: Knowledge of how fire works and how to maneuver it, knowledge of techniques allow me to feel confident in this controlled improvisation, which builds emotions and makes the event unique. We can not give this up because we would lose the identity of the meeting.

AM: But guests may feel that they are experimental rabbits. Aren't they afraid that these dishes are not perfect or may be undercooked?

M: No, because that's the idea of an outdoor restaurant. It's not about Michelin star in the fire, it's about adventure, surprise, emotions and unattainable taste of dishes in other conditions. This is the goal.

AM: Open air carries the threat of rain, which fell for a while during the second edition? What are you doing in this situation?

M: We always have a plan B. We reduce the number of campfires. We set up a small roof over the glowing furnaces. In addition, water and evaporation can provide a new taste experience just like a combi steamer. There is a crisis moment during each event. You need to change the concept or technique. I'm ready for it. This is a controlled improvisation that will give pleasure to both us and the guests who are tasting. Rain should be part of the technique, not an obstacle.

The interview with Malika was led by Agnieszka Małkiewicz, the event's coordinator.


The idea of the project. Arrangement of the table and the surroundings

A series of meetings ,, Dinner with a view "is culinary journey around the most beautiful places in Poland. The initiator of the project - Malika - invites you to develop a joint menu of outstanding chefs, who then prepare them together on fire in outdoor restaurants, located in the beautiful places of Poland - on the river, sea and in the mountains. Guests sit down at a table arranged in harmony with the surrounding nature by the stylists of the KUKBUK magazine. This is how the table by the sea is described by Daria Pawlewska - publisher of the magazine. "The artistic concept was based on simple elements derived from the natural environment. White pebbles referred to the color of the sea foam and the sand glistening in the sun. Long sticks, faded from salt and sea water, were a noble decoration of glass vases. Various shades of blue have proved to be an inexhaustible source of inspiration. Hand-dyed ultramarine colored tablecloths, white tablecloths spotted with drops of water and the sky waving with blue cotton sails emphasized the beauty of nature around and a spectacle for many senses in which invited guests participated.

At the table there are always exceptional guests - business partners and journalists (also foreign). Paweł Gruba (the manager) and waiter Łukasz Okuniewicz takes care of them with the team, known among others from the Hell's Kitchen TV show.

 

The "Dinner with a View" project. Consist three editions: River, Sea, Mountains

The first meeting from the "Dinner with a view" series under the slogan "The River" took place in June. A special guest from Slovenia - Ana Roš and Witek Iwański (chef of the Aruana restaurant at the Narvil hotel) cooked with Malika. Find the film from the first edition:

The next, third meeting of this year's cycle "Mountains" is scheduled for October 1, at the foot of the Jaworzyna Mountain. Malika (chef and owner of Malika restaurant in Gdynia), Fia Gulliksson (chef and activist) and Janusz Myjak (chef of Szósty Zmysł restaurant in Dr Irena Eris SPA Hotel Krynica Zdrój) will prepare a feast based on products from mainly Podkarpacie. The main flavors are: lamb, mountain cheese, and stream fish. The partner of the third event - the Mountains - is SPA Hotel Dr Irena Eris in Krynica-Zdrój. It is also worth emphasizing the involvement of women chefs in this project.

Heads of the second edition of "Dinner with a view. SEA"

Ewa Malika Szyc-Juchnowicz - promoter of the cycle "Dinner with a view. Table with a view "Chef and owner of the Malika restaurant in Gdynia. One of the most charismatic Polish women in
gastronomy. Born and raised in Algeria. Harmoniously combines the French cuisine in which she grew, and the exoticism of the Maghreb in which she grew up, with Polish products. She is fascinated by the fire and related cooking techniques. She deals with culinary philology - she is looking for sources of names, recipes and flavors. Malika was nominated by Gault & Millau for the Woman-Chef 2015 award. Finalist of the 1st edition of Top Chef Polska.

Viviana Varese - born in Salerno - Italian chef, whose professional path led outside the boundaries of the family Campaign. Viviana developed her skills in various restaurants (including the Alberetta, the famous Gualtiero Marchesi and El Celler de Can Roca in Girona), and finally in 1999 she opened the first restaurant, "Il Girasole" in Orio Litta near Lodi. A little later Viviane met Sandra Ciciriello. The meeting was crowned with the opening of the Alice Ristorante in Milan in 2007 and the first Michelin star in 2011. In May 2015, Viviana became the gastronomic ambassador of Expo 2015 in Milan.

Paweł Twerjanowicz – executive chef at the Hotel **** SPA & Family Dom Zdrojowy, but above all an excellent chef, trainer and culinary advisor, a graduate of the internship at the French Institute of Paul Bocus in Lyon. He gained experience at internships in European restaurants, including Austria, Greece and Italy. His cuisine is a fusion of flavors of the Mediterranean with the Baltic and Kashubia (a region in Poland). A characteristic feature of Paweł's cuisine is the simplicity of serving, because the most important is the taste.

Watch the second edition below:

Organizational partner of the second edition

The partner of the second dinner is Hotel **** SPA & Family Dom Zdrojowy - a unique place on the Hel Peninsula, located between the Gdansk Bay and the Baltic Sea. The proximity of the sandy beach, seaside climate, cozy rooms, Health and Beauty Clinic and a great recreational zone guarantee guests relaxation at the highest level. Check hotels website here: zdrojowy.com.pl

Business partners of the second edition

  • The Selgros company provides the highest quality products for supper.
  • ID'eau water quenches the thirst of meeting participants.
  • The Nespresso coffee adds us energy.
  • The Vinie e Affini company is responsible for the selection of wines for dinner (http://www.vinieaffini.pl).
  • RENTDESIGN cares for the arrangement of the surroundings.
  • Stylists of the Magazyn KUKBUK store take care of the table's decor, whose decoration will also include BernOnTable and Gastro Magic Service.
  • Chefs dress the company Bragard.
  • The BMW brand is a partner of the event supporting the transport of our guests.

Partner Design

KUKBUK

Media partners

Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Radio Gdańsk, Tasteaway.pl, Papaja, Food Service

Partner Premium

Noble Concierge

The coordinator and spokesman of the "Dinner with a view" series is Agnieszka Małkiewicz, Food and Horeca Communications. Contakt: tel. 695 672 986, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Add a comment

On August 13, 2013, the third edition of the Lavender Festival was held for the third time in Uniejów. The holiday is organized by the four-star SPA hotel Lawendowe Termy in Uniejów, whose garden is decorated with 4 thousand lavender cuttings.

The event aims to promote the unusual properties of this aromatic plant. In addition to lavender deli, you could buy handicrafts with lavender drought, bouquets, lavender teas, candles and cosmetics. At the stands, lavender planters shared knowledge related to the care of this beautiful, but somewhat capricious in cultivation of plants.

In the afternoon, distillation of lavender oil took place in a giant distiller. Distillation was carried out on the basis of Uniejów lavender and thermal water.

People interested in natural medicine listened to the lecture of the beekeeper Lavender Barci Pod Lasem "On the advantages of apitherapy" during which honey tasting with lavender took place.

On that day, workshops for arranging lavender bouquets were also planned. Participants made a unique souvenir in clay with plant motifs and stressed people learned about the methods of mental relaxation and techniques of reducing tension from the body. Participation in the workshop was free.

The attractions were accompanied by an exhibition of photographs from the lavender open air of Dorota Górecka, which gained popularity thanks to the photography series on ophelia's madness (Black water), published in photographic magazines in Poland, Portugal, Italy, Great Britain, France, China and the USA.

For those who love new flavors, the Lavender Term Restaurant has prepared a lavender dinner during which one could listen to the piano concert of Tomasz Walczak. An outstanding composer, arranger and pianist who performed with the French repertoire.

At the end of the festival, a special prize was drawn: a stay in Lawendowe Termy - for guests who visited the festival dressed in lavender that day.

Monika Tokarek-Bartczak

 

4
5
9
10
11
17
18
19
20
21
22
25
27
30
31
32
33
34
35
36
38
39
41

Pictures courtesy of Medical Spa Hotel Lawendowe Termy ****

Add a comment

On November 7, 2016, once again, the Mikołajki Hotel ***** will host the best chefs and confectioners participating in CHEFS ONLY. This is the third edition of the one-of-a-kind, industry event as part of the celebrations of the World Chef's Day. This time, the participants will have to face strong emotions, because beautiful Masurian nature will be covered with a note of horror and a solid dose of adrenaline.

Every year, new challenges are posed before the participants. In the previous edition, the chefs tried their hand at military training. However, this year they will be hosted on Bird Island to experience the power of attractions straight from Las Vegas. Three different challenges await them - each of them will evoke extreme emotions. The main task will be to solve the criminal puzzle and find the killer. In the afternoon they will have to cook special, original dishes together. In the evening, the club of the Hotel Mikołajki ***** will turn into an elegant casino, introducing an element of competition and giving another injection of sensations.

- The joint cooking of chefs from various parts of Poland was initiated in 2014 and permanently inscribed in the calendar of events at the Mikołajki Hotel *****. Each of these editions ended with success and great satisfaction not only of the chefs, but also of other participants. Scheduled attractions and a joint meeting very integrated the chefs. Culinary clashes are very popular around the world. Certainly for a reason, because it is a great opportunity to share a common passion and experience unforgettable moments full of impressions - says Ireneusz Czerski, Director of Hotel Mikołajki *****.

The originator of the event is Aneta Tyczyńska, the publisher of the "Culinary Academy" journal together with Krzysztof Szulborski from the Polish Cooks Association, and Tomasz Milewski, the chef of the Mikołajki Hotel *****, who is also a co-organizer and host.

Below are some photos from last year's event

 

chefsonly-10
chefsonly-1
chefsonly-2
chefsonly-3
chefsonly-4
chefsonly-5
chefsonly-6
chefsonly-7
chefsonly-8
chefsonly-9
chefsonly-19
chefsonly-20
chefsonly-11
chefsonly-12
chefsonly-13
chefsonly-14
chefsonly-15
chefsonly-16
chefsonly-17
chefsonly-18

Foto by Tomasz Rogala

Contact for media:
Dominika Górska
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
tel. kom. 510 248 637

The hotel is located at the address www.hotelmikolajki.plHotel Mikołajki ***** is a five-star exclusive holiday resort on Bird Island in Mikołajki, with a rich, flexible offer for business and individual guests. The award-winning restaurant, professional SPA & Wellness Decus Aquae, designer interior in the highest standard, spacious conference and banquet rooms, a private marina and a unique location on Lake Mikołajskie are the most important distinguishing features of the Hotel alongside the best quality services. The interior contains 24 luxury apartments, with the offer of renting in the CONDO system and 78 hotel rooms. The offer includes numerous permanent and occasional packages - including the organization of integration events, weddings and parties up to 300 guests. Guests have at their disposal three luxurious dining outlets - a'la carte New Island Pub, Yachtova Restaurant and After Dark Club.

Add a comment

November 12, 2016. Ryn Castle will invite wine enthusiasts for the seventh time for an extraordinary event - a festival that has permanently enrolled in the Castle Ryn events calendar - WINE CASTLE BACHANIA 2016.

Bachanalia give a unique opportunity to try wines from around the world, thanks to exhibitors - distributors of wines from all over Europe. Also, every year there are also producers of honey, cheese, olives, vinegars as well as hotel and gastronomy equipment. This year's seventh edition of the festival will be a combination of wine tasting with delicious cuisine.

Not only hotel guests have the opportunity to participate in Bachanalia, but every wine lover who decides to come to Ryn.
This year, at the castle courtyard (a unique, historical place) will be held presentations, wine tasting, carving, live cooking together with a lot of competitions.

During the evening gala, the results of the Audience Competition for the Best Wine of the Festival will be announced. The organizers of the Castle Wine Festival Bachanalia 2016 is Hotel Zamek Ryn **** and the Andres Group. The content-related patronage over the event was taken by the Polish Cooks Association, and among the media partners was the Catalog of the 100 best restaurants in Poland

More info on the website: Bachanalia in Castle Ryn

And that's how it was in Bachanali a year ago::

 

Add a comment

On 8 October 2016 at the BoniFaCio Hotel in Sochocin, once again, a meeting of wine lovers, delicious music and delicious cuisine in the spirit of Slow Food took place - that is the evening "Darek & Chefs".

According to the new formula of the event, the Chef - Dariusz Ratuszniak, invites his friends, outstanding Chefs from other restaurants and regions of Poland to a joint culinary show and tasting dishes prepared in the spirit of Slow Food. The guest of this year's edition of "Darek & Chefs" was the famous master of Italian cuisine in Poland, Giancarlo Russo.

The introduction to the Chefs skill show was a meeting of Bachus lovers and tasting of excellent wines from Alto Adiggio, Trento and other regions of northern Italy. In contrast, the artistic icing on the cake was the performance of the illustrious Krzysztof Szmytke with the band "Etnostation" performing thrilling songs that are a fusion of different styles and sounds inspired by ethnic music from different corners of the globe

Check hotels offer here: www.hotelbonifacio.pl

Check out few photos of the event below:

5
6
7
8
9
10
11
12
1
2
3
4
Add a comment
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu