newsletter visiton obserwuj facebook visiton obserwuj instagram visiton

Miasto Mikołajki

Jedna z najpiękniej położonych miejscowości w Polsce. Mikołajki, bo to o nich mowa, otoczona jest przez wielkie zbiorniki wodne co czyni je istnym rajem dla amatorów sportów wodnych, spośród których dominuje oczwiście żegluga. Miasto swoją nazwę zawdzięcza św. Mikołajowi i położone jest pomiędzy dwoma dużymi jeziorami - Tatły i Mikołajskie. Nieco dalej, przy północno-wschodnich rogatkach znajduje się Łuknajno, nieopodal m. in. majestatyczne Śniardwy, Warnołty, Bełdany, Głębokie i Tałtowisko. Nie na darmo więc Mikołajki nazywane są powszechnie "Mazurską Wenecją" i dla wielu równiez stanowią one żeglarską stolicę Polski. Gdy sezon żeglarski w pełni, do miasta zjeżdżają wszyscy pasjonaci sportów wodnych, co sprawia, że z małej nadwodnej miejscowości, Mikołajki wraz z turystami rosną kilkukrotnie pod względem ludności.

Jednak Mikołajki to nie tylko woda i sporty wodne, to również wyjątkową przyroda będąca ogromnym atutem położonego nieopodal miasta Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Głównym zadaniem Parku jest ochrona niezwykłego krajobrazu Wielkich Jezior Mazurskich oraz ich unikatowej fauny i flory. To cel bardzo ambitny, ponieważ zbiorniki wodne, w tym ok. 60 jezior i będąca jednym z ciekawszych w Europie szlaków kajakowych rzeka Krutyń, stanowią niemal 1/3 powierzchni Parku, a jego mieszkańcami są w dużej mierze gatunki objęte ścisłą ochroną. Na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego znajduje się 10 rezerwatów  chroniących. Najbardziej znanym jest położony w pobliżu Mikołajek Rezerwat przyrody Jeziora Łuknajno. Jest to miejsce wyjątkowe w dużej mierze dzięki obecności łabędzi niemych oraz ponad 170 gatunków różnorodnego ptactwa, które oczarowane ogromnymi powierzchniami wodnymi stworzyły sobie na jego terenie jedyne w swoim rodzaju siedlisko ornitologiczne. Wizyta w Rezerwacie przyrody Jeziora Łuknajno jest wspaniała odskocznią od chaosu dnia codziennego, dlatego warto ją odbyć podczas pobytu w Mazurskiej Wenecji.

Na terenie Mikołajek znaleźć można wiele zabytków przypominających o burzliwej historii ziem mazurskich. Jednym z nich jest wzniesiony w latach 1841-1842 neoklasycystyczny Kościół Ewangelicko-Augsburski świętej Trójcy projektu Karola Fryderyka Schinkla, którego wiele prac można podziwiać we współczesnym Berlinie.  Nieopodal Kościoła znajduje się założone przez ks. Władysława Pilcha-Pilchowskiego pierwsze i jedno z dwóch w kraju Muzeum Reformacji Polskiej. W zbiorach placówki znajdują się unikalne zbiory zabytków piśmiennictwa i drukarstwa polskiego na Mazurach do 1945 r. Są to nie tylko starodruki, ale i zdjęcia, księgi parafialne, tablice z nazwiskami mieszkańców miasta czy napisana w języku polskim Biblia z 1726 r. Inną wartą odwiedzenia świątynią mikołajską jest neogotycki Kościół Matki Boskiej Różańcowej. Budynek został wzniesiony w roku 1910 i od tego czasu pełnił najrozmaitsze funkcje, od kościoła ewangelickiego, po remizę czy stajnię, by ostatecznie stać się  parafią rzymskokatolicką. W 1991 r., na pamiątkę IV pielgrzymki Jana Pawła II do kraju, dobudowano do kościoła wierzę na której zawieszono dwa dzwony: Ave Maria i Jan Paweł II.

Turyści, których interesują Mikołajki współczesne, koniecznie muszą odwiedzić Obserwatorium Regionalne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz wejść na wieżę Kościoła św. Mikołaja z której rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na niezwykła panoramę miasta. Punktem obowiązkowym w ich wędrówce jest złożenie hołdu Królowi Sielaw, którego w mieście można odnaleźć  w dwóch postaciach. Jedną z nich jest drewniana, trzymetrowa rzeźba ryby w koronie, która od przełomu czerwca i lipca aż do późnej jesieni jest uwiązana do filaru mostu drogowego na Jeziorze Mikołajskim, drugą znajdująca się na Placu Wolności fontanna będąca jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Mikołajek. Zdobycie przychylności monarchy nie tylko na poprawę losu, ale i przyczyni się do szybkiego powrotu w urokliwe, niepowtarzalne i gościnne mikołajskie strony.

Na koniec warto wspomniec, że dzięki swojej wyjątkowej lokalizacji, w samym mieście jak i dookoła, wybudowało się całe mnóstwo hoteli, pensjonatów i innych obiektów noclegowych, od 1-2 pokoi do wielkich obiektów oferujących kilkadziesiąt a czasem kilkaset miejsc noclegowych dla przyjazdnych. Nie ma więc obawy, że podróżując po wschodnich mazurach zabraknie dla nas miejsca na wypoczynek. Wręcz przeciwnie - możemy spodziewać się oferty noclegowej w każdym standardzie i na każdą kieszeń.

Przeglądaj noclegi w tej okolicy

 

Lokalizacja

Mikołajki, 11-730, Mikołajki, Poland

Opinie

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu