obserwuj facebook visiton obserwuj instagram visiton

Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie

Miasto
Kontakt Rynek 26
35 - 064 Rzeszów
tel.: 17 875 47 74 (pon 9.00 - 17.00; wt - pt 10.00 - 18.00; sob-nd 11.00-17.00)
e-mail: rzeszowskiepiwnice@gmail.com

Opis

Podziemna Trasa rzeszowskiej starówki możliwa jest do zwiedzania przez cały rok. Poznaj historię tego wyjątkowego miejsca

O przekształceniu podziemi rzeszowskiej Starówki w turystyczną perełkę myślano już w latach 80. XX wieku. Jednak dopiero w 1994 r. podjęto decyzję o połączeniu okołorynkowych piwnic i wyrobisk pod Rynkiem (które przetrwały czas "zabezpieczania" w poprzednich latach betonem) w trasę podziemną.

Postanowiono utworzyć ją pod wschodnią częścią Rynku, z wejściem w budynku Rynek 12 w południowej pierzei i wyjściem w pierzei północnej, przy Domu Polonii, czyli tuż przy posesji Rynek 19.

Z początkiem 2000 r. przystąpiono do prac górniczych, polegających na wydrążeniu podziemnego korytarza łączącego piwnice wychodzące spod kamienicy Rynek 14 z Piwnicą Rzeszowskich koło kamienicy Rynek 19. Nowo powstałe wyrobisko nazwano Korytarzem Lubomirskich. Korytarz ten wykonano poprzez odkopanie fragmentu istniejących dawniej podziemi koło kamienicy nr 15, które w poprzednich etapach prac zostały zlikwidowane przez zapełnienie podsadzką chemiczną. Prace górnicze i budowlane prowadziło rzeszowskie przedsiębiorstwo Zelbud.

Odremontowano narożny budynek Rynek 12 przeznaczony na wejście do podziemi. Wejście to zostało zlokalizowane od strony dochodzącej do Rynku ul. Baldachówka. Natomiast przy wyjściu w Piwnicy Rzeszowskich uwidoczniono fragment starej kamienicy z XVI wieku, z której pozostało wejście i okno z piaskowca. Do tworzonej trasy włączono część piwnic pod kamienicami nr 11, 12, 13 i 14, które stanowiły mienie komunalne i w tamtym czasie nie posiadały użytkowników.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Rzeszów, Podkarpackie
Rynek 26, 35 - 064 Rzeszów
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu