Zamek Grodno

Miasto
Kontakt Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu
Wzgórze Zamkowe 1
58-321 Zagórze Śląskie
Tel.: 74 845 33 60
Kom.: 723 973 354
E-mail: biuro@zamekgrodno.pl

Opis

Zamek Grodno posiada ponad 900-letnią historię, która zaczyna się od czasów Piastów Śląskich, poprzez Koronę Czeską, Święte Cesarstwo Rzymskie, Królestwo Prus

kończąc na okresie II wojny światowej i pierwszych lat powojennych. Wybudowana na szczycie góry Choina, na styku Gór Wałbrzyskich i Sowich, warownia wznosi się nad doliną rzeki Bystrzycy Świdnickiej. To jeden z najbardziej malowniczo położonych zamków znajdujących się na Dolnym Śląsku.

Z 1315 roku pochodzi pierwszy zachowany dokument, który świadczy o istnieniu zamku. W tym czasie zamek stanowił część Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Główną przyczyną powstania warowni było zabezpieczenie szlaku handlowego. Korona Czeska wchłonęła Zamek Grodno wraz z Księstwem Świdnicko-Jaworskim w 1392 roku. Zamek w XV wieku był w posiadaniu rodzin rycerskich. W latach 1545-1587 ówczesny właściciel, Maciej von Logau, dokonał poważnej rozbudowy. Jednak podczas trwania wojny trzydziestoletniej, zamek został zajęty oraz częściowo zniszczony przez Szwedów. Von Zedlitzowie od 1774 roku byli właścicielami zamku. W roku 1824 z inicjatywy pastora Buschinga, który był ówczesnym właścicielem zamku, podjęto prace remontowo-zabezpieczające, które wprowadziły zmiany niezgodne z historycznym kształtem budowli. Dalsze zabiegi konserwatorskie odbyły się po II wojnie światowej. Gmina Walim stała się właścicielem zamku w 2009 roku.

Odwiedzający zamek, mogą go zwiedzać samotnie lub też w towarzystwie przewodnika. Zwiedzając Zamek Grodno odwiedzający przechodzą m. in. Przez budynek bramy wejściowej, portal renesansowy, salę tortur, krzyże pokutne, sień zamkową, loch księżniczki Małgorzaty, salę rycerską, dziedziniec górny, salę myśliwską, salę mokrą, a także sale książęce. Zamek posiada także czasowe wystawy, które można spotkać przechadzając się po zamku. Na zakończenie zwiedzania turyści mogą wejść na wieżę zamkową, z której podziwiać mogą przepiękne widoki na Góry Sowie, Wałbrzyskie, a także Dolinę Bystrzycy.

Zamek Grodno turyści mogą odwiedzać także nocą. Takie zwiedzanie odbywa się w towarzystwie przewodnika. 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Walim, Dolnośląskie
Wzgórze Zamkowe 1, 58-321 Zagórze Śląskie
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu