Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Miasto
Kontakt ul. Kłodzka 42,
57-340 Duszniki Zdrój
tel: + 48 748 627 400
fax: + 48 748 627 410
biuro@muzpap.pl
zamowienia@muzpap.pl

Opis

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju mieści się w jedynym zachowanym w Polsce młynie papierniczym, którego powstanie datuje się na rok 1605

Unikatowa papiernia tworzy bezcenny w skali Europy zabytek techniki, który decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku uzyskał status pomnika historii.

W tym miejscu były i są wytwarzane papiery czerpane, wg techniki opracowanej w średniowieczu. Niegdyś młyn odgrywał istotną rolę kulturotwórczą; na arkuszach z Dusznik drukowano książki, spisywano dokumenty. Dziś arkusze z dusznickiego młyna wykorzystywane są do sporządzania okolicznościowych pism, dyplomów, zaproszeń, papeterii oraz pamiątek świadczących o papierniczych tradycjach Dolnego Śląska.

Najlepszy okres w dziejach dusznickiego młyna przypada na XVII i XVIII w. Jego kolejni właściciele udoskonalali produkcję oraz rozbudowywali i ozdabiali papiernię, która stała się jednym z najpiękniejszych obiektów przemysłowych w Europie. Na pierwszej kondygnacji strychowej głównego budynku młyna papierniczego znajdują się unikatowe malowidła ścienne – polichromie, przedstawiające sceny rodzajowe, motywy roślinne, a także biblijną scenę identyfikowaną jako „Józef i żona Putyfara”. Powstały najprawdopodobniej w XVII-XVIII w. Polichromie wyróżniają dusznicki młyn papierniczy na tle innych tego typu zabytków techniki i stanowią ważny element w staraniach Muzeum Papiernictwa o wpis obiektu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W lipcu 2017 roku w dawnej suszarni papieru otwarto dwie nowe wystawy: pierwszą poświęconą sztuce papieru, drugą – historii polskiego pieniądza papierowego. Ekspozycje dostosowane zostały do potrzeb osób z dysfunkcją ruchu, wzroku i słuchu.

„Sercem” dusznickiego młyna papierniczego jest czerpalnia, w której odbywają się pokazy ręcznej produkcji papieru, realizowane w oparciu o wywodzącą się ze średniowiecza technologię. Także tu, odbywają się warsztaty czerpania papieru, podczas których zwiedzający samodzielnie wykonują papiery ze znakami wodnymi, artystyczne oraz arkusze z odbiciem swoich dłoni.

Obiekt został przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową

Muzeum Papiernictwa czynne jest:

  • listopad – kwiecień: wtorek – niedziela 9:00 – 15:00 (z wyj. ferii zimowych: pon.-pt. 9.00-18.00, sob. 9.00-17.00, niedz. 9.00-15.00)
  • maj – sierpień: poniedziałek – sobota 9:00 – 18:00, niedziela 9:00 – 15:00
  • wrzesień – październik: poniedziałek – sobota 9:00 – 17:00, niedziela 9:00 – 15:00

 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Duszniki Zdrój, Dolnośląskie
ul. Kłodzka 42, 57-340 Duszniki Zdrój
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu