obserwuj facebook visiton obserwuj instagram visiton

Zamek Książ w Wałbrzychu

Miasto
Kontakt ul. Piastów Śląskich 1
58-306 Wałbrzych

tel.: 74 664 38 34

Opis

Znajdujący się w Wałbrzychu Zamek Książ jest jednym z największych zamków znajdujących się w Polsce oraz Europie.

Znajduje się na urwistym skalnym cyplu, na wysokości 395 m n.p.m., wybudowany został w latach 1288-1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. 

Od 1288 roku, kiedy to nastąpiła pierwsza pisemna wzmianka o Książu, zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, a także był często przebudowywany. Przebudowy następowały w skutek wizji nowych właścicieli czy też po zniszczeniu podczas wojen, które przetaczały się przez Śląsk. Odwiedzając Zamek Książ możecie zwiedzić jego wnętrza, znajduje się tutaj również hotel oraz część gastronomiczna. W pomieszczeniach stajennych znajduje się Stado Ogierów Książ – jest to jednostka hodowli koni, która grupuje głównie ogiery rasy śląskiej.

Zamek Książ możecie odwiedzać zarówno w dzień jak i w nocy. Podczas podróży po tym niesamowitym miejscu poznacie jego niezwykłą historię. Dowiecie się tutaj między innymi jak długi naszyjnik z pereł posiadała Księżna Daisy , czy w zamku ukryta została Bursztynowa Komnata, a także wielu innych ciekawych informacji. Odwiedzając zamek możecie zobaczyć wystawę „Metamorfozy Zamku Książ”, która jest wspólną inicjatywą Zamku Książ w Wałbrzychu oraz Muzeum Narodowego. Dzięki tej inicjatywie, po ponad 70 latach do zamku Piastów oraz Hohbergów powróciły obrazy, które kiedyś zdobiły jego sale.. Wystawę tą możecie oglądać na traktach Środkowym oraz Barokowym. Dzięki dziełom, które zostały specjalnie dobrane, a także ich opisom, możecie poznać zamek nie tylko jako obiekt, który posiada niezwykłe bogactwo architektoniczne, ale także jako „miejsce z duszą”.

Traktat Barokowy, który nazywany jest także Powitalnym, to miejsce umożliwiające zwiedzającym poznanie sal reprezentacyjnych Zamku Książ. Przechodząc przez ten traktat mijacie Salę Metamorfoz (znajdują się tutaj obrazy pochodzące z kolekcji ostatniego pana na zamku – Jana Henryka XV), Salon Zielony (znajdują się w nim portrety członków rodu von Hohberg), Salę Maksymiliana, Salon Biały, salę Orientalną , Pokój Gier, a także Salon Włoski.

Traktat Środkowy jest to najstarsza, średniowieczno-renesansowa część zamku. Traktat ten obejmują Hol Myśliwski, przylegający do niego Czarny Dziedziniec, Salę Rycerską oraz Salę Konrada. W tej ostatniej możecie obejrzeć „Galerię Sławnych” która przywołuje tradycje Cesarstwa Rzymskiego, a także legendy założycielskie dynastii Przemyślidów, Habsburgów, Piastów oraz Hohenzollernów.

Z inicjatywy Jana Henryka XV (ostatniego przedstawiciela rodu Hohbergów na zamku) powstała Palmiarnia w Wałbrzychu, która znajduje się około 2 km od Zamku Książ.

 

Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości https://www.naszeszlaki.pl/ . 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Wałbrzych, Dolnośląskie
ul. Piastów Śląskich 1 , 58-306 Wałbrzych

Noclegi Wałbrzych

Wałbrzych to miasto na prawach powiatu położone na południowym zachodzie Polski. Miasto to znajduje się na Pogórzu Zachodnisudeckim oraz Sudetach Środkowych w pasmie Gór Wałbrzyskich. Wałbrzych założono w 1305 roku, choć śródleśny gród istniał już tutaj znacznie wcześniej. Obecnie turystyka staje się tutaj najważniejsza, mimo, że od XIX wieku rozwijał się tutaj przemysł – głównie górnictwo. Wałbrzych jest świetnym miejscem wypadowym w Sudety.

Na szczególną uwagę wśród zabytków zasługuje zamek Książ będący jednym z najefektowniejszych elementów Szlaku Zamków Piastowskich. Piękny jest tutaj także wałbrzyski rynek z fontanną. Ponadto miasto posiada ciekawe parki, m.in.: Park Sobieskiego czy też Książański Park Krajobrazowy. Turystów przebywających w Wałbrzychu przyciąga również Muzeum Porcelany.

Stara Kopalnia jest najnowszą, a zarazem najnowocześniejszą atrakcją tego miasta. Jest to Centrum Nauki i Sztuki – ciekawe muzeum, które powstało na terenie dawnej Kopalni Thorez (Julia). W muzeum tym poznacie historię górnictwa wałbrzyskiego, dowiecie sią jak wyglądało ono od środka i dlaczego się skończyło.

Miasto to jest także znakomitym miejscem dla amatorów kolarstwa szosowego i górskiego. Na terenie Wałbrzycha znajduje się kilkanaście tras rowerowych, na których organizowane są krajowe i lokalne wyścigi kolarskie. Dla pieszych także przygotowano wiele szlaków turystycznych prowadzących z miasta na okoliczne pasma górskie. Na okolicznych stokach znajdują się przygotowane wyciągi oraz trasy, które zadowolą każdego narciarza.

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu