W trakcie dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki przedstawił miesięczny plan odmrażania kolejnych elementów gospodarki.

Wraz pierwszym maja wróci aktywność na świeżym powietrzu w obiektach sportowych, zorganizowane grupy dzieci młodzieży korzystać będą mogły także z obiektów krytych oraz basenów.

Od czwartego maja działać będą mogły już sklepy budowlane, meblowe oraz galerie handlowe. Tego dnia odwiedzających będą mogły przywitać także galerie sztuki i muzea. W kościołach limit wiernych zwiększy się do 1osoby na 15m2 (z rekomendacją odprawiania nabożeństw na świeżym powietrzu), a do szkół wrócą dzieci z klas 1-3.

Kolejnym krok wykonany zostanie ósmego maja, kiedy to otwarte zostaną hotele z maksymalnym obłożeniem na poziomie 50%, jednak bez otwartej restauracji (posiłki w formie room service) i stref spa i wellness.

Gastronomia zewnętrza, czyli ogródki restauracyjne będą mogły wznowić działalność 15 maja. Kina, teatry (przy obłożeniu maksymalnym 50%), imprezy sportowe (z obłożeniem 25% publiczności) oraz imprezy okolicznościowe (do 25 osób) również będą mogły funkcjonować od tego dnia, jednak tak jak gastronomia – tylko w formie „na zewnątrz”. Klasy 4-8 szkół podstawowych i 1-4 ponadpodstawowych wrócą do szkół w formie hybrydowej.

Wreszcie, 29 maja – czyli w ostatnim zaplanowanym kroku na maj, gości przyjmą restauracje (50% obłożenia, reżim sanitarny) oraz kina i teatry (podobnie jak w restauracjach - 50% obłożenia, reżim sanitarny). Imprezy okolicznościowe będą mogły odbywać się wewnątrz lokalu (do 50 osób), a do szkół wróci nauka stacjonarna. Tego dnia, po długim oczekiwaniu otwarte zostaną siłownie i kluby fitness oraz solaria (1os./15m2). Kryte obiekty sportowe i baseny będą mogły działać z ograniczeniem do 50% obłożenia.

Przedstawiony harmonogram może ulegać zmianom – wszystko w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej.

 

Add a comment

Losy województwa warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego od poniedziałku 15 marca podzielą także województwa: mazowieckie i lubuskie.

W trakcie dzisiejszej konferencji Minister Zdrowia zapowiedział, że lockdown kolejnych dwóch województw potrwa od 15 do, co najmniej, 28 marca, co oznacza, że w tym czasie zamknięte będą hotele, galerie, teatry, muzea i kina, baseny oraz po raz kolejny ograniczone zostanie działanie galerii handlowych. Nauczanie w klasach 1-3 będzie się odbywać w trybie hybrydowym.

Co więcej, Minister Zdrowia podkreślił, że kolejnym działaniem może być ponowne przywrócenie lockdown’u w całym kraju, ponieważ „materializuje się czarny scenariusz" dotyczący tempa rozwoju pandemii. - Mało, iż mamy do czynienia z bardzo dynamicznym tempem rozwoju pandemii, to jest to trend trwały - podkreślił.

 

Add a comment

Podczas dzisiejszej konferencji Ministra Zdrowia Adama Niedzieleskiego, ogłoszono, że rząd postanowił włączyć do regionalnych obostrzeń także województwo Pomorskie.

Tak jak wcześniej na Warmii i Mazurach, tak i na Pomorzu od 13 marca wprowadzone zostaną dodatkowe obostrzenia, w których zamknięte zostaną hotele (za wyjątkiem hoteli robotniczych i dla określonych w przepisach podróży służbowych), ograniczona zostanie działalność galerii handlowych tylko do aptek, sklepów spożywczych i punktów usługowych oraz zamknięte zostaną kina, teatry, muzea i galerie sztuki. Nauka ma odbywać się w trybie hybrydowym. Restrykcje obowiązywać będą w terminie od 13 do 20 marca, jednak z zastrzeżeniem, że co tydzień rząd może decydować o ewentualnych przesunięciach.

Ministerstwo zdrowia zdecydowało również o przedłużeniu o tydzień dodatkowych obostrzeń w woj. warmińsko-mazurskim.

 

Add a comment

24 lutego, podczas konferencji Ministra Zdrowia poznaliśmy nowe wytyczne na najbliższe dwa tygodnie. W całej Polsce utrzymane zostaną dotychczasowe obostrzenia, za wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego, w którym to niedawno otwarte hotele, muzea i galerie handlowe zostaną zamknięte od najbliższej soboty.

Dodatkowo, osoby przekraczające granicę z Czechami lub Słowacją skierowane zostaną na kwarantannę jeśli nie przedstawią aktualnego, negatywnego wyniku na obecność koronawirusa. W całej Polsce także wprowadzono także nakaz zasłaniania ust i nosa maseczką – przyłbice, kominiarki czy szaliki mogą być dodatkiem, ale nie mogą zastąpić maseczki.

Z podróżowania na najbliższe dwa tygodnie zostały wyłączone Warmia i Mazury, jednak hotele w innych częściach kraju przyjmować mogą Gości z zachowaniem dotychczasowych procedur reżimu sanitarnego. Portal Travelist zapytał niemal 1500 użytkowników o wrażenia z pierwszych, po-lockdown’owych wyjazdów i aż 98% z nich twierdzi, że otwarcie hoteli w obecnej sytuacji było dobrym pomysłem. 76% pytanych potwierdziło, że czuło się bezpiecznie podczas pobytu, a 75% że obsługa hotelu dbała o przestrzeganie zasad sanitarnych. Ponad połowa respondentów pozytywnie oceniła otwarcie dodatkowych atrakcji hotelowych, takich jak np. basen, uznając je za bezpieczne.

Niemal wszyscy podróżujący (90%) twierdzą, że mogłoby ponownie wyjechać do hotelu przy obecnych zasadach reżimu sanitarnego, natomiast tylko 1% mniej (89%) uważa, że należałoby otworzyć hotelowe restauracje.

 

Add a comment

Minął pierwszy weekend z częściowo zniesionymi obostrzeniami w turystyce. Polacy masowo ruszyli na wyjazdy, wiele z hoteli po raz pierwszy od jesieni przywitało Gości, a media z lubością rozpisywały się o tłumach na Krupówkach i korona-imprezach. W ślad za pierwszymi doniesieniami o niestosowaniu się do obostrzeń, rząd zaczął wspominać o ponownym wprowadzaniu restrykcji.

W poniedziałek podczas konferencji prasowej Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił nagranie z Zakopanego: „Tak wygląda nieodpowiedzialne podejście do przestrzegania reguł” powiedział minister, nadmieniając, że hotelarze działają zgodnie z regułami, ale przez brak odpowiedzialności niektórych podróżnych ich biznesy mogą zostać zamknięte. Dodał także, że „Kontrole w hotelach wypadły dobrze. Ale jeśli chcemy pozwolić na powrót do normalnego funkcjonowania biznesu, to takie zachowania przekreślają takie możliwości i mogą doprowadzić do tego, że będziemy musieli podejmować decyzje, które cofną luzowanie obostrzeń i będą ukierunkowane na to, żeby ponownie wprowadzać pewne formy lockdownu”.

Minister powiedział także, że zaobserwowano wzrost zakażeń – „To pierwszy tydzień od wielu, wielu tygodni, kiedy średnia liczba dziennych przypadków zwiększa się i to zwiększenie jest zauważalne. To nie są małe wahania rzędu jednego procenta. To zwiększenie liczby o blisko pięć procent.” Jednakże zaznaczył, że źródłem zakażeń nie są hotele: „Ryzykiem nie jest hotel. Tylko różne bodźce z tym związane, które skłaniają do przemieszczenia się, do różnych tego typu zachowań jak w Zakopanem”.

We wtorek w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że jeżeli tendencja zachorowań na koronawirusa dalej będzie wzrostowa to nie wyklucza się wprowadzenia obostrzeń: „Jeżeli będzie dalej taka sytuacja i taki wzrost zakażeń koronawirusem, jaki w tej chwili obserwujemy, to trzeba będzie zrobić krok do tyłu”.

Środa przyniosła nam nieoficjalne informacje z portalu WP, gdzie przekazano, że jeden z polityków bliski Kancelarii Premiera powiedział, że Minister Zdrowia jest za przywróceniem częściowego lockdownu i przywróceniem obostrzeń. Według Dziennika Gazety Prawnej rząd może rozważać dwa scenariusze: w pierwszym utrzymanie obostrzeń na obecnym etapie, w drugim ograniczenie ruchu turystycznego w górach.

Co przyniosą nam kolejne dni i dlaczego wzrost zachorowań łączony jest bezpośrednio z minionym weekendem skoro wcześniej otwarte zostały także szkoły i galerie handlowe, a okres inkubacji wirusa wynosi zazwyczaj około 5 dni? Jak zwykle na koronakaruzeli obostrzeń cierpią biznesy, które ostatkiem sił próbują utrzymać się na powierzchni.

 

Add a comment

Już dziś, 12 lutego, po długiej przerwie otwarte zostają hotele w ścisłym reżimie sanitarnym: z pięćdziesięcioprocentowym obłożeniem pokoi, bez restauracji, ale za to z czynnymi basenami. Sporo kontrowersji (jak zawsze zresztą) wzbudza rozporządzenie regulujące zasady ich działalności. Niedopowiedzenia i sformułowania, które można interpretować w różny sposób powodują wśród zdezorientowanych więcej pytań niż odpowiedzi.

Dodatkowo, rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapowiedział, że każdy otwierający się hotel oraz placówki oferujące noclegi mogą spodziewać się kontroli dotyczącej przestrzegania reżimu sanitarnego. Kontrole mają odbywać się także w weekend.

Pozostaje nam życzyć hotelarzom dużo siły i stalowych nerwów w nadchodzących dniach.

 

Add a comment

Stało się! Od 12 lutego przywracana jest działalność hoteli, co prawda warunkowo – na próbne dwa tygodnie, ale jednak.

Hotele będą mogły działać z zastrzeżeniem obłożenia maksymalnego połowy dostępnych pokoi z posiłkami serwowanymi do pokoju, jednak z otwartymi basenami hotelowymi.

Na stronach rządowych pojawiły się już nowe wytyczne:

NOWE OBOSTRZENIA - OD 12 LUTEGO DO 26 LUTEGO

  • Wdrożone warunkowo na dwa tygodnie
  • Nadal obowiązuje reżim sanitarny
  1. Hotele  – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
  2. Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
  3. Otwarte baseny. UWAGA! Aquaparki nadal będą nieczynne.
  4. Stoki otwarte.
  5. Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
  6. Siłownie dalej zamknięte.
  7. Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

 

Add a comment

Ostatnie tygodnie przynoszą nam wciąż sprzeczne komunikaty odnośnie otwierania hoteli. Pomimo krążących plotek, zarówno w mediach branżowych, jak i mainsteam’owych o „przeciekach” odnośnie dat luzowania obostrzeń w sektorze HoReCa, rzeczywistość wciąż pozostaje niezmienna, a z nią – hotele, pensjonaty, restauracje i ośrodki wypoczynkowe zamknięte na cztery spusty. Wszelkie nadzieje na lepsze jutro z powodzeniem gaszą zarówno Premier jak i Minister Zdrowia przy kolejnych konferencjach prasowych.

Dziś, tj. 4 lutego 2021 po raz kolejny na portalach internetowych można było przeczytać o wypowiedzi Jarosława Gowina, który wspomina o otwarciu hoteli: „Uważam, że od 14 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym mogłyby zacząć działać hotele. Analizujemy też sytuację związaną z innymi branżami. Niewykluczone, że MRPiT będzie rekomendować też w najbliższym czasie Radzie Ministrów inne poluzowania”.

Rekomendacja otwarcia obiektów hotelowych po raz kolejny mogłaby zapalić światełko nadziei w hotelarzach, gdyby nie ostatnia wypowiedź Premiera Mateusza Morawieckiego, który zwrócił się z apelem do Polaków: „Drodzy państwo wytrzymajmy jeszcze trochę, to może potrwać kilka tygodni, może jeszcze nawet parę miesięcy, ale powinno być lepiej”.

Przedłużający się lockdown branży sprawia, że coraz więcej obiektów wystawianych jest na sprzedaż, a do wielu restauracji już nigdy więcej nie wrócimy. Według doniesień, tych restauratorów, którzy w ramach akcji #otwieraMY postanowili się otworzyć, czekają zmasowane kontrole już nie tylko sanepidu i policji, ale także straży pożarnej.

Patrząc na sytuację branży za granicą, gdzie dopuszczalny jest pobyt w hotelach (czy to wypoczynkowo, czy w podróży służbowej), zastanawiamy się, dlaczego nasz rząd tak bardzo uparł się na branżę hotelowo-gastronomiczną. Czy nie więcej ludzi spotkamy podczas jednorazowego pobytu w sklepie niż podczas pobytu w obiekcie noclegowym? Wizyta w restauracji też wiązała się do niedawna ze ścisłym rygorem sanitarnym – dezynfekcją i dystansem między stolikami. W kolejkach do kas hipermarketów próżno szukać dwumetrowego odstępu między kupującymi.

15 lutego. Taka data krąży dziś po Internecie jako prawdopodobny dzień otwarcia hoteli. Czy tak się stanie? Jak zwykle, nasuwa nam się tylko jedno słowo: zobaczymy.

 

Add a comment

Nieoficjalne informacje, którymi przez ostatnie dni żyły serwisy branżowe niestety nie sprawdziły się. Hotele i restauracje dalej pozostają zamknięte.

Na dzisiejszej konferencji Minister Zdrowia Adam Niedzielski przedstawił nowe – stare wytyczne, które obowiązywać nas będą do 14 lutego.

Bez zmian, a więc nadal zamknięte pozostają lokale gastronomiczne (z możliwością sprzedaży posiłków na wynos), hotele (z możliwością kwaterowania bardzo wąskiej grupy zawodowej określonej w rozporządzeniu) oraz obiekty sportowe. Uczniowie klas IV-VII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych nadal będą uczyć się zdalnie.

Od pierwszego lutego zniesione zostają godziny dla seniorów, a galerie handlowe będą mogły działać w ścisłym reżimie sanitarnym. Dodatkowo, rządzący postanowili otworzyć muzea i galerie sztuki (również z zachowaniem reżimu sanitarnego).

Kiedy branża HoReCa doczeka się poluzowania obostrzeń w zakresach swojej działalności? Czy hotele i restauracje będą mogły działać po 14 lutego? A może będziemy musieli czekać do 1 marca? Czas pokaże…

Add a comment

Od wczoraj serwisy branżowe rozgrzała wiadomość o poluzowaniu obostrzeń i ponownym otwarciu hoteli.

Według nieoficjalnych informacji ustalonych przez dziennikarzy RMFFM, na kolejnej konferencji Premiera ogłoszone ma zostać otwarcie hoteli w formie ograniczonej, tj. 25% lub 50% obłożenia.

Pytany o decyzję rządu, jego rzecznik Piotr Müller, w programie "Graffiti" na antenie Polsat News, powiedział, że decyzja z pewnością zostanie ogłoszona przed weekendnem i „otwarcie galerii handlowych czy częściowe działanie hoteli wydaje się dość oczywiste, jeśli miałby być podejmowane decyzje w sprawie luzowania obostrzeń".

Czekamy zatem na konferencję Premiera, której termin jak na razie nie został jeszcze ustalony.

Add a comment

Na dzisiejszej konferencji (18 stycznia) premier Mateusz Morawiecki odniósł się do fali buntu przedsiębiorców, którzy, mimo panującego zakazu prowadzenia działalności postanowili otworzyć restauracje, hotele czy centra fitness.

Zapytany o sytuację branży (HoReCa) powiedział, że chciałby, aby te najbardziej dotknięte przez pandemię mogły zostać jak najszybciej otwarte, dlatego w najbliższych 10 dniach rząd wraz z przedstawicielami hoteli, restauracji i innych najbardziej poszkodowanych przez lockdown branż będzie wypracowywać „protokoły sanitarne funkcjonowania w okolicznościach pandemicznych”.

Według premiera, zdecydowany wpływ na termin otwarcia powyższych, będzie miało nie tylko tempo szczepień, ale także liczba zgonów i zakażeń oraz sytuacja w krajach sąsiadujących z Polską.

Czy możemy spodziewać się, że hotele i restauracje zostaną otwarte od lutego? Czas pokaże...

Add a comment

Najnowsza konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego przyniosła kolejne obostrzenia: w terminie 28 grudnia - 17 stycznia zostaną zamknięte hotele, galerie handlowe i stoki narciarskie.

Dodatkowo w Sylwestra (31 grudnia - 1 stycznia) w godzinach 19:00 - 6:00 obowiązywać będzie zakaz przemieszczania się.

Osoby przyjeżdżające do Polski kierowane będą na 10-dniową kwarantannę 

 

Add a comment

Dziś (23.10.2020) podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia, które wejdą w życie już jutro, tj. od soboty 24 października. Wśród nich znalazł się zapis o zamknięciu restauracji i barów oraz po raz kolejny podkreślone zostało zamknięcie basenów.

Niedługo po konferencji na stronach rządowych opublikowane zostały szczegółowe wytyczne, z których wynika jasno, że restauracje hotelowe pozostają otwarte dla Gości hotelowych, zameldowanych przynajmniej na jedną dobę. Podobnie rzecz ma się w przypadku basenów, które w takiej formie działają już od zeszłej soboty (basen hotelowy dostępny dla Gości zameldowanych przynajmniej na jedną dobę).

Więc jeśli zadajemy sobie pytanie: Czy w hotelu do którego jadę będzie otwarta restauracja? Odpowiadamy: tak! :)

Jak długo zamknięte restauracje?

Według informacji podanych na konferencji prasowej, restauracje i bary mają pozostać zamknięte przez najbliższe dwa tygodnie.

 

Add a comment

Dziś na wieczornej konferencji prasowej premier Morawiecki przedstawił kolejne obostrzenia, które wejdą w życie już w najbliższą sobotę, tj. 17.10.2020. Wśród obostrzeń znalazło się zamknięcie basenów, sal fitness i siłowni.

Przed godziną 23:00 na stronach rządowych pojawiły się zaktualizowane wytyczne dla branż, w których uszczegółowione zostało, że „w hotelach mogą działać baseny, siłownie i kluby fitness, jednak tylko i wyłącznie dla gości, których pobyt wynosi co najmniej jedną dobę hotelową.”

Jeśli szukamy więc hotelu z basenem, możemy być pewni, że będziemy mogli z niego skorzystać ;)

 

Add a comment

Każdy miłośnik gór z całą pewnością powinien choć raz odwiedzić taki górski zakątek jak Muszyna. Jest to miejsce wyjątkowo urokliwe, a dodatkowo cechuje się dobroczynnym klimatem. Muszyna od wielu lat cieszy się opinią wspaniałego uzdrowiska.

 

Górskie atrakcje w okolicy

Jednym z najbardziej znanych szczytów Beskidu Sądeckiego jest Jaworzyna Krynicka wznosząca się na wysokość 1114 m n.p.m. Jest to szczyt wyjątkowo dobrze zagospodarowany pod względem turystycznym. Na szczyt można dostać się nie tylko pieszo, ale także koleją gondolową, która wyjeżdża z doliny Czarnego Potoku. Jaworzyna to fantastyczny punkt widokowy.

Ponadto w okresie zimowym jest cenionym, i jednym z największych w Polsce, ośrodkiem narciarskim. Łącznie do dyspozycji narciarzy oddaje 14 km tras zjazdowych (8 różnych tras narciarskich). Na północnym stoku mieści się między innymi Muzeum Turystyki Górskiej PTTK.

Wartym uwagi i odwiedzenia szczytem jest też najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, Radziejowa. Wznosi się na wysokość 1266 m n.p.m. i należy do Korony Gór Polski. Na jej szczycie wybudowana została drewniana wieża widokowa, z której oglądać można wspaniałe widoki. Na północnym zboczu wytyczony został rezerwat przyrody Baniska. Mieści się tam jaskinia Bania w Radziejowej. Interesującym miejscem jest także nieduża wychodnia skalna, tzw. Ołtarz. Interesującą propozycją jest również wycieczka ścieżką przyrodniczą o nazwie „Rogasiowy Szlak”, która wiedzie po dolinie Roztoki Małej.

 

Górskie atrakcje w Muszynie

W samej Muszynie także znajduje się kilka niższych szczytów wartych uwagi – idealnych na wycieczkę z dziećmi. Najbardziej popularnym z nich jest Góra Zamkowa, zwana także Zamczyskiem lub Basztą. Wznosi się na wysokość 527 m n.p.m., a jej nazwa nie jest przypadkowa. Na jej szczycie położone są ruiny dawnego zamku starostów Państwa Muszyńskiego. Spacerując po mieście, warto też udać się na Suchą Górę (561 m n.p.m.), Mikową (641 m n.p.m.) czy na Malnik (727 m n.p.m.).

W Muszynie koniecznie trzeba zatrzymać się na nieco dłużej, aby móc zwiedzić choć część z bardzo wielu atrakcji i ciekawych miejsc. Doskonałym rozwiązaniem będzie nocleg w hotelu Klimek**** SPA. Położony jest on w bardzo spokojnej, urokliwej okolicy, z dala od wielkomiejskiego hałasu. Obiekt jest miejscem przyjaznym rodzinom z dziećmi w każdym wieku. Znaleźć można w nim liczne udogodnienia, od dziecięcego menu w restauracji, zabezpieczeń na kontakty, po profesjonalną opiekę i programy animacyjne dla najmłodszych czy naukę pływania. Dzieciom nie zagrozi nuda, a rodzice będą mogli nieco odpocząć!

Dłuższy pobyt w Muszynie bez wątpienia pozytywnie wpłynie na zdrowie, bo jak zostało już wspomniane, jest to miejscowość o charakterze uzdrowiskowym. Leczy się tutaj głównie choroby układu trawiennego i oddechowego, ale wspaniały klimat wpływa na ogólną poprawę samopoczucia.

Hotel Klimek **** SPA
33 – 370 Muszyna, Złockie 107
tel. 18 477 82 22
www.hotelklimek.pl/hotelklimekspa/aquapark

 

Add a comment

„Lato dla Medyków” to forma wsparcia i podziękowania dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych poświęcających swoje bezpieczeństwo w walce o nasze zdrowie. Zamek Królewski na Wawelu zaprosił dzieci pracowników służby zdrowia z krakowskich szpitali na bezpłatne, całodniowe warsztaty edukacyjne w wakacyjnej atmosferze. Akcja trwa od 18 do 28 sierpnia.

Zasłużone wyrazy solidarności, wsparcia i wdzięczności dla pracowników służby zdrowia płyną ze wszystkich stron i przyjmują najróżniejsze formy: psychologiczną, materialną, finansową. Zamek Królewski na Wawelu także znalazł sposób, by wspomóc służby medyczne i podziękować za ich ofiarną pracę w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Covid-19.

Mając w pamięci, że lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni poświęcając swoje bezpieczeństwo spędzali i spędzają nadal wiele dni w miejscu pracy, a w związku z wciąż nieopanowaną sytuacją nie mogą liczyć na wakacyjny czas ze swoimi dziećmi, Zamek

prowadzi akcję „Lato dla Medyków”. W podzięce za niestrudzoną pracę, Zamek Królewski na Wawelu jako instytucja o szczególnej randze kulturowej, postanowił odwdzięczyć się pracownikom służby zdrowia za poświęcenie, organizując bezpłatne zajęcia edukacyjne dla ich dzieci. Odbywająca się w terminie 18-28 sierpnia akcja „Lato dla Medyków” daje podopiecznym pracowników służby zdrowia szansę na spędzenie wakacyjnych dni na warsztatach edukacyjnych w otoczeniu sztuki, historii i natury.

W akcji bierze udział 45 dzieci w wieku od 7 do 12 lat, podzielonych na pięć dziewięcioosobowych grup pozostających pod fachową opieką wykwalifikowanych edukatorów oraz wolontariuszy. Podczas trwających cztery dni turnusów uczestnicy biorą udział w zwiedzaniu Zamku (także poznając go od strony ukrytej przed wzrokiem zwiedzających), w warsztatach plastycznych i edukacyjnych,  nie pomijając ważnej przerwy na obiad, podwieczorek w królewskim otoczeniu.

Krakowskie szpitale, które włączyły się do akcji: Szpital Uniwersytecki, Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera. 

 

Add a comment

Informacja prasowa, 03.08.2020

Europejski lider czarterów jachtowych online Click&Boat przejmuje hiszpańskiego gracza Nautal

Click&Boat, lider internetowego czarteru łodzi w Polsce i Europie, kontynuuje ekspansję. Przejęcie Nautal, największego konkurenta na rynku europejskim, zapewni Click&Boat umocnienie pozycji międzynarodowego lidera oraz umożliwi zwiększenie oferowanej floty z 35 000 do 45 000 łodzi, również na terenie Polski. Na samych Mazurach oferta zostanie rozszerzona o kolejne 80 jednostek, gotowych do czarteru jeszcze w tym sezonie.

Po przejęciu Grupa Click&Boat celuje w 100 mln euro zysku w 2021 r., w porównaniu do 50 mln euro osiągniętych w 2019 r. Platforma skupia ponad 5 milionów miłośników żeglarstwa na całym świecie, którzy dokonują 200 tys. rezerwacji rocznie. Pomimo okoliczności oraz obecnej sytuacji na rynku turystycznym, Click&Boat nieustannie realizuje nowe inwestycje oraz konsoliduje rynek czarteru jachtów, od ponad 5 lat corocznie osiągając 100 proc. wzrost przychodów. Przejęcie hiszpańskiego konkurenta Nautal następuje zaledwie 4 miesiące po przejęciu niemieckiej firmy Scansail.

- Od początku istnienia obu firm podobieństwa i synergie między Click&Boat a Nautal były liczne i bardzo silne. To przejęcie stanowi dla nas kluczowy punkt, który nie tylko pokazuje wielki rozwój i atrakcyjność platformy, ale również pozwala nam nadal kształtować żeglarstwo jutra, kontynuując oferowanie idealnie dopasowanych rozwiązań z zakresu czarteru łodzi, niezależnie od doświadczenia użytkowników - mówi Edouard Gorioux, współzałożyciel Click&Boat.

Cała flota znajdująca się w ofercie Click&Boat rośnie w siłę. Od 2018 roku do czerwca 2020 liczba nowych jachtów, zarejestrowanych na platformie wzrosła o ponad 160 proc.

Czarter jachtu się opłaca

Jachty i łodzie motorowe to nie tylko pasja i przygoda dla zamożnych, lecz także sposób na atrakcyjny i dochodowy biznes dla każdego. Liczba łodzi dostępnych do wyczarterowania w serwisie Click&Boat co roku wzrasta i to w dwucyfrowym tempie. Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w jacht, a następnie oddanie jednostki w czarter, co umożliwia osiąganie stałych zysków. Tylko w ciągu pierwszych 7 miesięcy 2020 roku Click&Boat zanotowało w Polsce 36 proc. wzrost liczby właścicieli łodzi zarejestrowanych na platformie w stosunku do roku 2019. Wartość rynku produkcji jachtów w Polsce szacowana jest na 1,5 mld zł, z czego jedna trzecia znajduje odbiorców w kraju.

Popularność żeglarstwa wśród Polaków rośnie

Żeglarstwo cieszy się coraz większą popularnością w kraju. Z badań Polskiego Związku Żeglarskiego wynika, że 70 proc. Polaków miało kiedykolwiek styczność z żeglarstwem, a liczbę żeglarzy szacuje się na 4,3 mln osób. Największym zainteresowaniem cieszy się u nas czarter motorówek i żaglówek, na które Polacy najczęściej decydują się również za granicą. Dodatkowo coraz chętniej spędzają zagraniczny urlop na katamaranach, czy pontonach RIB. Wakacje na łodzi są świetną alternatywą dla tych, którzy w obecnych warunkach poszukują odpoczynku z dala od tłumów i kurortów. Jak pokazują dane Click&Boat z czerwca 2020, aż 64 proc. Polaków decydujących się na ten rodzaj wakacji wybrało czarter w kraju. Zauważalne jest również zainteresowanie zagranicznymi destynacjami. Najczęściej wybieranym kierunkiem przez Polaków jest Chorwacja, a następnie Grecja i Włochy.

Klikaj i płyń

Click&Boat stanowi wodny odpowiednik Airbnb, a tym samym wiodącą platformę do czarteru jachtów online. Opiera się na innowacyjnej formie sharing economy, dzięki czemu pozwala osobom indywidualnym w łatwy i bezpieczny sposób wynająć jacht żaglowy, katamaran, houseboat, łódź motorową, czy łódź RIB bezpośrednio od właściciela. Dzięki temu wynajmujący mogą znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę, a właściciele są w stanie zamortyzować koszty posiadania i magazynowania łodzi.

Każdy projekt żeglarski nadzoruje doradca Click&Boat. Co więcej, wynajmujący również mogą samodzielnie skontaktować się z właścicielami i zadać im dowolne pytania. Z kolei właściciele mają możliwość sprawdzenia żeglarskich CV wynajmujących, co pomaga im w wyborze odpowiedniego najemcy. Osoby posiadające uprawnienia żeglarskie mogą skorzystać z czarteru „bareboat”, czyli samej łodzi, bez kapitana. Istnieje także opcja skorzystania z usług profesjonalnego sternika, którego doświadczenie zagwarantuje bezpieczny przebieg wodnej wyprawy. Wystarczy zaledwie parę kliknięć, by zaplanować wodne wakacje. W najbliższym czasie za pomocą wyszukiwarki czarterów będzie można sprawdzić oferty wynajmu już nie z ponad 35 000, a 45 000 jachtów dostępnych w ponad 60 krajach na całym świecie.

Więcej informacji na stronie Click&Boat

Kontakt dla prasy:

Ewa Grzywacz

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon: +48 739 097 514

Joanna Gołębiewska

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon: +48 692 222 986

 

Add a comment

Nowości wakacyjne to atrakcje na świeżym powietrzu. W ofercie również coroczne hity, nocne zwiedzanie fortu z przewodnikiem i mapping oraz naukowe pokazy, warsztaty i wystawy. Codziennie przez ponad dwa miesiące, od 27 czerwca do 31 sierpnia, Hevelianum zaprasza dzieci, młodzież i całe rodziny na Wakacje na Górze Gradowej.

 

We wszystkich siedmiu aktywnościach z wakacyjnej oferty Hevelianum mogą wziąć udział dzieci z rodziną, dwie z aktywności są bezpłatne, a pięć jest biletowanych. – W tym roku szczególnie polecamy wszystkie wydarzenia, które będziemy realizować na świeżym powietrzu – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum – Zachęcamy, aby gdańszczanki i gdańszczanie odkryli w tym roku przyrodnicze uroki Góry Gradowej. Czy wiecie państwo, że to 20 hektarów przepięknych terenów zielonych w samym centrum miasta? Oddajemy go miłośnikom piknikowania, siedem dni w tygodniu zapraszamy na Piknikowanie na polanie. Od poniedziałku do piątku można dołączyć do spaceru przyrodniczego Zielona strona fortu. To okazja, żeby zapuścić się z edukatorem w ciekawe przyrodniczo zakątki Góry Gradowej, a dodatkowo w trakcie drogi dzieciaki będą szukać ukrytych zagadek i zadań do wykonania. Zawsze w piątki wieczorem front 150-letniej Wozowni Artyleryjskiej będzie się stawać wielkim ekranem. Podczas trójwymiarowego widowiska światła, obrazu i dźwięku opowiemy pasjonującą historię architektury obronnej na polskich ziemiach.

 

Mapping to żelazny punkt programu, bo już w ubiegłym roku cieszył się wielką popularnością wśród gości. Jak i piątkowe spacery z przewodnikiem pod hasłem Fort Nocą, na które bilety rozchodzą się z dużym wyprzedzeniem (na zakończenie spaceru zawsze mapping). – Odkrywamy zakamarki starego fortu, aby poznać burzliwe dzieje tego wyjątkowego miejsca – opowiada Dorota Ciemna, p.o. kierownik Projektów Kulturalnych – Wielką atrakcją jest to, że docieramy do miejsc na co dzień niedostępnych dla zwiedzających.

Mapping to żelazny punkt programu, bo już w ubiegłym roku cieszył się wielką popularnością wśród gości. Jak i piątkowe spacery z przewodnikiem pod hasłem Fort Nocą, na które bilety rozchodzą się z dużym wyprzedzeniem (na zakończenie spaceru zawsze mapping). – Odkrywamy zakamarki starego fortu, aby poznać burzliwe dzieje tego wyjątkowego miejsca – opowiada Dorota Ciemna, p.o. kierownik Projektów Kulturalnych – Wielką atrakcją jest to, że docieramy do miejsc na co dzień niedostępnych dla zwiedzających.

Hevelianum nauką stoi, tradycyjnie więc w wakacje edukatorzy zapraszają na codzienne naukowe pokazy, warsztaty i wystawy interaktywne. – Podczas Science show zaprezentujemy efektowne i piorunujące pokazy naukowe z prądem w roli głównej. W trakcie warsztatów Przygody robotów będziemy konstruować roboty ze szczoteczek do zębów – do naukowych aktywności zachęca Agata Ferenc, kierownik Działu Edukacji i Wystaw – A na wystawach Dookoła świata, Z energią! i Łamigłówka przemierzamy wszystkie kontynenty wszerz i wzdłuż, odkrywamy prawa przyrody rządzące światem i naszym codziennym życiem, a do tego udowadniamy, że matematyka jest zabawna, inspirująca i bardzo przydatna. Na naszych wystawach ani dziecko, ani jego opiekun nie będą się nudzić.

Pełen program Wakacji na Górze Gradowej można znaleźć na stronie: www.hevelianum.pl. Tam też w zakładce Zaplanuj wizytę → Ceny biletów można zaopatrzyć się w bilet.

Szczegółowy plan wydarzeń można znaleźć na naszej stronie www: https://www.hevelianum.pl/news/662_wakacje-na-gorze-gradowej

Add a comment

Coraz częściej słyszy się o rodzinach podróżujących nie tylko z dziećmi ale i czworonożnymi członkami tejże rodziny. Bez wątpienia pozostawienie pupila samego na 2 tygodnie nie wchodzi w grę a przekazanie go bliskim lub przyjaciołom może stanowić problem zarówno dla ludzi jak i dla zwierza,a który może cierpieć z powodu lęku separacyjnego. Co roku słyszy się też o fali porzuceń zwierząt w okresie wakacyjnym.

Na szczęście, coraz więcej obiektów noclegowych w całej Polsce decyduje się na przyjmowanie rodziny w komplecie ;-). Jednym z takich hoteli, który zasłużył na naszą szczególną uwagę jest 4-gwiazdkowy Tristan Hotel & SPA w Kątach Rybackich. W trakcie ostatnich miesięcy załoga obiektu pracowała nad zmianami w ofercie hotelu, które pozwolą na jeszcze lepszy wypoczynek ze zwierzakami.

Od początku powstania Tristan Hotel & SPA otwarty był dla podróżujących z pupilami, a jego głównym wyróżnikiem był fakt, że nie ograniczał się do małych piesków z krótkim włosiem, a przyjmował zwierzęta o każdym rozmiarze. Nie zapominał przy tym o kotach i innych pupilach, jak papugi, chomiki a nawet fretki! Jedynym warunkiem jest aby pupil był poukładany, nie hałasował, nie zakłócał komfortu pobytu innym gościom i nie niszczył mienia hotelu...zupełnie jak z człowiekiem ;-)

Okoliczne trasy spacerowe, prowadzące przez las, w połączeniu ze spokojem (nawet w szczycie sezonu) Kątów Rybackich, tworzą idealne miejsce na długie wycieczki calą rodziną. Ponad to, w Kątach Rybackich znajdują się zejścia na plaże, gdzie możliwy jest pobyt z psami

Koszt pobytu pupila w hotelu waha się między 40zł a 70zł za noc, zależnie od okresu oraz długości pobytu. 

Zwierzaki przyjeżdżające do hotelu zostaną powitane kocykiem, który może posłużyć, jako miejsce do wypoczynku na łóżku lub tymczasowe posłanie na podłodze, ręcznikiem do wycierania łapek, zapasową miską i smaczkiem (dla psów) – pysznym początkiem pobytu w nowym miejscu. Właściciele czworonogów, którzy będą chcieli wejść z nimi do restauracji mogą liczyć na to, że ich stolik będzie znajdował się w zacisznym miejscu, aby zminimalizować stres zwierzęcia. Jeśli w trakcie pobytu zabraknie pożywienia dla pupila – wystarczy zgłosić ten fakt w recepcji, a załoga stanie na wysokości zadania i spróbuje dowieźć odpowiedni rodzaj karmy do pokoju.

Nie wyjeżdżaj na urlop bez pupila – przekonują pracownicy hotelu Tristan – "nie ma znaczenia, czy jest to pies czy kot, czy ma długą lub jest kanapowcem. U nas każdy pupil jest mile widziany!"

W planach na przyszłość pojawia się pomysł stworzenia przestronnego, ogrodzonego psiego parku tuż obok budynku. Wszystko po to, aby wyjazd z czworonogiem był jak najbardziej udany.

-

Tristan Hotel & SPA to czterogwiazdkowy hotel nad morzem z basenem  zlokalizowany w Kątach Rybackich na Mierzei Wiślanej. Na Gości czeka tu 57 komfortowych pokoi, w tym 2 apartamenty i 3 pokoje typu studio. Strefa spa obejmuje 2 baseny (wewnętrzny i zewnętrzny), jacuzzi, brodzik dla dzieci, grotę solną i 2 sauny. Zaplecze rekreacyjne to w pełni wyposażone centrum fitness, kręgielnia, kort tenisowy oraz wypożyczalnia rowerów. Obiekt przyjazny jest rodzinom z dziećmi.

 

Add a comment

Z okazji obchodów 200. rocznicy urodzin – rok 2019 ogłoszony został Rokiem Moniuszki. W całej Polsce organizowane są koncerty, spektakle, wydarzenia muzyczne i teatralne, poświęcone Stanisławowi Moniuszce. Teatry operowe tak zaplanowały sezony, by wystawiać Halkę i Straszny dwór, 
w programach filharmonicznych uwzględniono utwory orkiestrowe – jak uwerturę Bajka, chóry 
i zespoły kameralne wykonują repertuar Moniuszkowski.

Opera Wrocławska przygotowała bogaty repertuar na obchody Roku Moniuszkowskiego. Świętowanie 200. urodzin Stanisława Moniuszki Opera zainaugurowała premierą Halki w reżyserii Grażyny Szapołowskiej. Kolejne premiery poświęcone temu wydarzeniu to kantata Widma, oraz majowy repertuar – począwszy od zaprezentowania wrocławskiej publiczności niemego filmu Halka z muzyką na żywo w Parku Staromiejskim i fragmentów mało znanej opery Bolesława Wallka-Walewskiego Pomsta Jontkowa, która jest kontynuacją losów bohaterów opery Moniuszki. Również w maju artyści Opery Wrocławskiej wykonają najpiękniejsze pieśni Stanisława Moniuszki ze zbioru „Śpiewnik domowy”. Z okazji Roku Moniuszkowskiego w ramach projektów edukacyjnych „Accademia dell’Opera” i chór „Amanti dell’Opera” w programie także znalazły się fragmenty z najsłynniejszych oper kompozytora.

Stanisław Moniuszko tworzył muzykę do tekstu II części Dziadów Adama Mickiewicza od początku lat 50. dziewiętnastego wieku, jednak do prawykonania kantaty pod znaczącym tytułem Widma doszło dopiero 22 stycznia 1865 roku, w tzw. Salach Redutowych Teatru Wielkiego w Warszawie. W ten dzień wypadła druga rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Trudno dziś orzec, czy dopuszczenie do wykonania kantaty opartej na dziele Adama Mickiewicza w tym właśnie dniu było przypadkiem, niedopatrzeniem cenzora, czy wynikało z interwencji protektorki kompozytora, Marii Kalergis, której to dzieło twórca zadedykował.

Moniuszko był zdeklarowanym wielbicielem i entuzjastą twórczości Mickiewicza, o czym świadczy dobitnie bogaty zbiór kompozycji pieśniowych z towarzyszeniem słów poety. Dowody oczytania, 
a także zaciekawienia miejscami, związanymi z postacią Mickiewicza napotykamy w listach kompozytora z różnego czasu; na uwagę zasługują np. młodzieńcze listy do narzeczonej, w których zapisuje swoje poszukiwania „słynnej doliny kowieńskiej”, znanej już wtedy z legendy biograficznej poety , a także z poematu o Konradzie Wallenrodzie. Kompozycja muzyczna stworzona do Dziadów 
cz. II jest wyraźnym potwierdzeniem fascynacji poetą i jego twórczością, jaką kompozytor dzielił zresztą 
z wieloma innymi czytelnikami poezji Mickiewicza.

Inscenizacja Jarosława Freta odwołuje się do trudnej i bogatej historii Wrocławia. Obrzęd dziadów odbywa się w 1945 roku, w Breslau, do którego zaczynają przyjeżdżać nowi mieszkańcy, z Białorusi, Litwy, Ukrainy, czyli z tych rejonów, w których dziady były odprawiane i skąd pochodziła inspiracja dla Mickiewicza. Jakie widma przybywają na scenę zobaczyć będzie można w dniach 6, 7 i 10 marca 2019 w Operze Wrocławskiej. A może tym ostatnim widmem, które przychodzi, jesteśmy my sami?

Realizacja Widm Stanisława Moniuszki na scenie Opery Wrocławskiej to wydarzenie, które można odbierać w kilku wymiarach. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że Rok Moniuszkowski, 
w ramach którego spektakl jest wystawiany w naszym teatrze, jest kontynuacją wyjątkowo dla nas ważnego Roku Polskiego, będącego okazją do refleksji nad kulturą, nad jej narodowym, ale i lokalnym charakterem oraz wartościami uniwersalnymi, trwającymi niezależnie od czasów i okoliczności.

Istotnym elementem także koniecznym do podkreślenia jest czysto muzyczna i literacka wartość dzieła. Partytura Widm Moniuszki, rozpisana jako sceny liryczne w formie kantaty, przepełniona jest duchem romantyzmu polskiego, nierzadko znajdującego inspiracje w polskim folklorze. Widma to także muzyczna ilustracja Dziadów części drugiej Adama Mickiewicza, których znaczenia dla polskiej kultury nie trzeba wyjaśniać.

Aspektem nadrzędnym dla całej realizacji, ale też najmniej uchwytnym i możliwym do zdefiniowania, jest duchowa, a chciałoby się powiedzieć – wręcz ezoteryczna wartość samego dzieła. Widma/Dziady dotyczą jednego z najbardziej uduchowionych obrzędów naszej kultury, Zaduszek, w których odniesienia religijne pozostają na planie dalszym, a podstawowym ich czynnikiem jest kontakt 
z zaświatami, który to definiuje przeszłość, określającą nasze człowieczeństwo. Nie bez znaczenia pozostaje więc fakt, że premiera naszej inscenizacji przypada w środę popielcową – dniu zadumy 
i skupienia, skłaniającym do przemyśleń i kontemplacji własnego istnienia, niezależnie od wiary 
i szerokości geograficznej.

Serdecznie Państwa zapraszam do uczestnictwa w tym artystycznym i duchowym misterium.

Marcin Nałęcz-Niesiołowski

Add a comment
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu