W trakcie dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki przedstawił miesięczny plan odmrażania kolejnych elementów gospodarki.

Wraz pierwszym maja wróci aktywność na świeżym powietrzu w obiektach sportowych, zorganizowane grupy dzieci młodzieży korzystać będą mogły także z obiektów krytych oraz basenów.

Od czwartego maja działać będą mogły już sklepy budowlane, meblowe oraz galerie handlowe. Tego dnia odwiedzających będą mogły przywitać także galerie sztuki i muzea. W kościołach limit wiernych zwiększy się do 1osoby na 15m2 (z rekomendacją odprawiania nabożeństw na świeżym powietrzu), a do szkół wrócą dzieci z klas 1-3.

Kolejnym krok wykonany zostanie ósmego maja, kiedy to otwarte zostaną hotele z maksymalnym obłożeniem na poziomie 50%, jednak bez otwartej restauracji (posiłki w formie room service) i stref spa i wellness.

Gastronomia zewnętrza, czyli ogródki restauracyjne będą mogły wznowić działalność 15 maja. Kina, teatry (przy obłożeniu maksymalnym 50%), imprezy sportowe (z obłożeniem 25% publiczności) oraz imprezy okolicznościowe (do 25 osób) również będą mogły funkcjonować od tego dnia, jednak tak jak gastronomia – tylko w formie „na zewnątrz”. Klasy 4-8 szkół podstawowych i 1-4 ponadpodstawowych wrócą do szkół w formie hybrydowej.

Wreszcie, 29 maja – czyli w ostatnim zaplanowanym kroku na maj, gości przyjmą restauracje (50% obłożenia, reżim sanitarny) oraz kina i teatry (podobnie jak w restauracjach - 50% obłożenia, reżim sanitarny). Imprezy okolicznościowe będą mogły odbywać się wewnątrz lokalu (do 50 osób), a do szkół wróci nauka stacjonarna. Tego dnia, po długim oczekiwaniu otwarte zostaną siłownie i kluby fitness oraz solaria (1os./15m2). Kryte obiekty sportowe i baseny będą mogły działać z ograniczeniem do 50% obłożenia.

Przedstawiony harmonogram może ulegać zmianom – wszystko w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej.

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu