obserwuj facebook visiton obserwuj instagram visiton

Święta Góra w Gdyni

Miasto
Kontakt ul. Morska 192
81-001 Gdynia

Opis

W gdyńskiej dzielnicy Chyloni, opodal głównej ulicy, ukryta w lesie znajduje się owiana legendami i tajemnicami Święta Góra.

Jest to niewielkie, leśne wzniesienie, oficjalna nazwa to Góra św. Mikołaja.

Już w okresie pogańskim miała ogromne znaczenie dla ówczesnego kultu religijnego. W czasie wykopalisk znaleziono różne przedmioty wskazujące na miejsce pochówku. Pamiątki pochodzą z okresu epoki łużyckiej czyli ok. 1300 – 400 roku p.n.e., są to głównie drobne przedmioty codziennego użytku, zapinki, kabłączki itp. drobiazgi.

W czasach chrześcijańskich miejsce to słynęło z licznych objawień św. Mikołaja. Już w 1770 roku ówczesny gdyński sołtys zbudował tu pierwszą kapliczkę, w której umieścił figurę św. Mikołaja. Każdego 6 grudnia odbywały się odpusty z licznie przybywającymi pątnikami, nawet z bardzo odległych miejscowości. Mikołaj był uważany za świętego, który udziela pomocy w każdej potrzebie. Szczególnie opiekował się żeglarzami, piekarzami, dziećmi, ubogimi, mieszczanami i pannami na wydaniu.

W 1938 roku w czasie budowy ulicy Morskiej natrafiono u podnóża Góry na prawdziwy skarb. Znaleziono gliniany garnek z wieloma monetami (było ich ponad 1.400) medalikami i krzyżykami. Najciekawszym znaleziskiem był medalik św. Benedykta, tzw. postrach demonów, który miał chronić przed złymi duchami i czarownicami. Dlaczego był tu w tym miejscu? Żeby odpowiedzieć na to pytanie wystarczy krótki spacer po okolicy, szczególnie o zmroku...

Święta Góra ma również swoją współczesną historie, ok. 20 lat temu mieszkańcy Chyloni przywrócili w tym miejscu dawny religijny charakter. Zbudowano dwie kapliczki z figurami św. Mikołaj i Matki Boskiej, postawiono liczne ławki, wytyczono ścieżki. Do kapliczek prowadzi droga krzyżowa umieszczona na drzewach. Odbywają się tutaj nabożeństwa, odprawiane również w języku kaszubskim.

Na kapliczce św. Mikołaja widnieje napis: "Gdy kult Świętej Góry wróci, miasto się nawróci". Nie wiadomo kto i kiedy umieścił ten napis. Jest to kolejna tajemnica otaczająca zagubione w lesie wzgórze.

Święta Góra otoczona lasem ale również legendami, przyciąga tu niezwykłym klimatem, spokojem, możliwością zadumy, ale również pięknymi widokami.

Jarosław Barbarski

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Gdynia, Pomorskie
ul. Morska 192, 81-001 Gdynia

Noclegi Pomorskie

Czy wiesz, że długość linii brzegowej województwa pomorskiego to aż 316 kilometrów? To oznacza miliony ton piasku pokrywającego piękne polskie plaże, cudowne widoki słońca zachodzącego nad Bałtykiem, zdrowotnego jodu oraz oczywiście hotele spa nad morzem bałtyckim (również te z basenem).

To też setki noclegów, urokliwych pensjonatów i wygodnych domków letniskowych gotowych na przyjęcie turystów szukających czym jest udany wypoczynek nad morzem.

To wszystko czyni wczasy nad morzem najczęściej dokonywanym wyborem w przypadku pytania o to gdzie wybrać się najlepiej na wakacje w Polsce. Nic dziwnego – lato nad morzem to strzał w dziesiątkę, turystyczny raj zaspokajający potrzeby imprezowiczów, miłośników kultury jak również poszukiwaczy zabytków turystycznych. Skoro więc o hotel nad morzem nie trudno, atrakcje turystyczne również a o wyżywieniu nie zapominając, na co czekamy? Nic tylko pakować się i wyruszać nad morze!

Tętniące życiem miasta już czekają by przyjąć turystów kwatery, domki, gospodarstwa agroturystyczne, apartamenty i kwatery prywatne tylko czekają by ugościć przybywających i pokazać im czym jest prawdziwa polska gościnność. Pomorze to jednak nie tylko woda, to również lasy, bliskość natury dla poszukujących relaksu, niezliczone trasy rowerowe i animatorzy zapewniających czas aktywnie.

Hotele nad morzem oferują moc atrakcji również dla najmłodszych turystów – dla dzieci. Oznacza to, że podróżowanie z dzieckiem nie musi być jakimkolwiek problemem czy przeszkodą – wręcz przeciwnie. Animacje czasu wolnego połączone z placami zabaw powodują, że dzieci stają się kluczowymi planerami czasu wolnego i razem z nimi możecie wybrać idealny hotel spa nad morzem.

W katalogu VisitON znajdziesz wszystko czego potrzebujesz by taki urlop nad morzem zaplanować. Znajdziesz tutaj miejsca noclegowe, atrakcje oraz oczywiście ciekawe informacje o tym jak na taki wyjazd się przygotować. Filtruj więc wyniki, wybierając noclegi blisko plaży, romantyczny hotelik  z dala od zgiełku miasta czy luksusowy hotel SPA z basenem nad morzem – to wszystko jest w naszej szerokiej ofercie, która każdego dnia jest coraz większa. Wierzymy, że idealnie dopasowane do Twoich potrzeb miejsce nie będzie tylko miejscem do spania, ale świetnym dopełnieniem pobytu nad morzem.

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu