obserwuj facebook visiton obserwuj instagram visiton

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Miasto
Kontakt ul. Leśna 7
16-010 Wasilków

tel.: 85 74 36 082
fax.: 85 653 72 27
e-mail: pmkl@skansen.bialystok.pl

Opis

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej jest Instytucją Kultury Województwa Podlaskiego.

Mieści się w Wasilkowie, ale z centrum Białegostoku, stolicy regionu, to kilka minut jazdy samochodem. Możliwość spędzania czasu wśród zieleni i zabytkowej drewnianej architektury sprawia, że ludzie lubią tu przyjeżdżać.

W muzeum, do tej pory, udało się zgromadzić ponad czterdzieści zabytkowych obiektów. Obok przykładów małej architektury, takich jak stare kapliczki i przydrożne krzyże, są też zabytkowe wiatraki, chałupy, stodoły, czy modrzewiowy dwór z Bobry Wielkiej.

Dwór jest jednym z najstarszych i zdecydowanie najokazalszym ze wszystkich zabytków Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Został zbudowany na początku XIX wieku. W czasach świetności, na przełomie XIX i XX wieku, salon ówczesnych właścicieli odwiedzali podobno: pisarka Eliza Orzeszkowa, czy malarz Jan Stanisławski. W okresie międzywojennym bywał tu wybitny fotografik Jan Bułhak.

W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej można oglądać kilkanaście wystaw stałych. Pokazują życie dawnych mieszkańców Białostocczyzny w wielu, czasem zaskakujących odsłonach. Taką nietypową atrakcją jest leśna bimbrownia. Jej wyposażenie przekazali do skansenu policjanci, którzy przejęli sprzęt do produkcji alkoholu od osób zajmujących się tym nielegalnym procederem.

Kolejna atrakcja, której próżno szukać w innych muzeach to Ośrodek Edukacji Ekologicznej Sokolarnia. Powstał by upowszechniać wiedzę o skrzydlatych drapieżnikach i pomagać je chronić.

Wśród wystaw na terenie skansenu, we wnętrzach wiejskich chałup i stodół, dominują oczywiście te etnograficzne. W chałupach z Tymianek i Starej Grzybowszczyzny zwiedzający zobaczą sprzęty i przedmioty codziennego użytku, których używali dziadkowie i pradziadkowie dzisiejszych mieszkańców województwa podlaskiego, w pobliskiej stodole - wystawę o dawnych środkach transportu. Są ekspozycje poświęcone pszczelarstwu, snycerstwu, czy też garncarstwu.

Kilka razy w roku pracownicy muzeum organizują duże imprezy plenerowe: „Zapusty w Skansenie”, „Zielone Świątki w Skansenie”, „Smaki Podlasia” i „Podlasie Ziołami Pachnące”. Każdy z festynów ma swój, niepowtarzalny charakter. Wszystkie nawiązują do ludowej tradycji regionu, związanej z obrzędami, które towarzyszyły obchodom świąt, albo – jak „Smaki Podlasia” – z naszym kulinarnym dziedzictwem.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Wasilków, Podlaskie
Leśna 7, 16-010 Wasilków

Noclegi Podlaskie

Symbolem narodowym jest Orzeł Biały. Jednak gdyby miało to być inne zwierzę to jesteśmy niemal pewni, że faworytem byłby Żubr. Duży, silny, postawny – kandydat idealny.

Jeśli natomiast to zwierze jest Wam znane głównie z reklam pewnego złotego napoju warto wyruszyć w rejon województwa Podlaskiego do Puszczy Białowieskiej i zobaczyć ten majestatyczny gatunek w jego naturalnym środowisku. A skoro już znaleźliście się na Podlasiu to warto zobaczyć liczne muzea, cerkwie i zamki i zakończyć pobyt spływem  Czarną Hańczą.

Miłośnicy przygód będą mieć co robić, ale i rodziny z dziećmi znajdą coś dla siebie – zachwycająca fauna, zoo i… Chatka Baby Jagi w Hajnówce. A po dniu spędzonym wśród atrakcji noclegu udzielą hotele, pensjonaty, wille i wiele innych miejsc.

Noclegi podlaskie blisko najważniejszych atrakcji województwa lub w sercu tętniącego życiem miasta – wybór miejsca zależy tylko od preferencji. Ważne by nocleg na Podlasiu pozwolił wypocząć przed kolejnym dniem pełnym wrażeń.

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu