Jeszcze jakiś czas temu kraina ta była stosunkowo nieznana szerszej publice. Dziś stanowi jeden z najciekawszych zakątków Mazowsza. Kurpie to miejsce, w którym można poznać niezwykłą kulturę i tradycję sięgającą wieków. Kraina niezwykle barwna, muzykalna i o bogatym dziedzictwie. Miejsce, które do tej pory przez wielu nie zostało odkryte.

Jeszcze kilka lat temu Kurpie nie istniały w świadomości Polaków jako destynacja turystyczna. Co więcej - mogły w ogóle nie istnieć w ich świadomości, ponieważ nie każdy z naszych rodaków zdawał sobie sprawę z istnienia tej krainy. A historycznie jej istnienie sięga wielu wieków wstecz, w swoich dziełach wspominał o Kurpiach m.in. Sienkiewicz. 

Kurpiowszczyzna leży na północnym krańcu Mazowsza, między Puszczami Zieloną i Białą. Kraina jest malownicza i pełna niezwykłych okazów przyrody. Z uwagi na duże zalesienie oraz występujące na obszarze bagna Kurpie historycznie pozostawały odrębnym i samowystarczalnym regionem, co sprzyjało rozwojowi unikalnego folkloru i gwary. Do dziś są one kultywowane. Folklor zachwyca swoimi barwami i różnorodnością. Charakterystyczne kurpiowskie chaty (dziś do zwiedzania m.in. w postaci skansenu) robią wrażenie. Podobnie jak kolorowe stroje i charakterystyczne, wielobarwne ozdoby, z których słynie region. 

Jak wygląda tu turystyka? Wraz ze wzrostem świadomości regionu nastąpił rozwój branży turystycznej. Zabytki lokalnej kultury zostały odrestaurowane i uratowane od zapomnienia, powstało wiele miejsc kultywujących lokalne zwyczaje i oferujących turystom możliwość poznania niezwykłej kultury oraz zwyczajów. Ta część Mazowsza posiada liczne hotele i atrakcyjne miejsca noclegowe, a także godne uwagi punkty gastronomiczne. Będąc w regionie warto spróbować lokalnej kuchni. Znajdziemy szeroki przekrój, od pól campingowych i pensjonatów aż do hoteli ze Spa wysokiej klasy. 

Czy warto odwiedzić Kurpie? Z pewnością! Na plus przemawia lokalizacja, która wspaniale nadaje się na weekendowy wypad poza Warszawę. Nie zabraknie tu atrakcji, w tym również dla dzieci. 

---


Tekst we współpracy zhttps://www.korona-hotel.pl/.

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu