Jeszcze jakiś czas temu kraina ta była stosunkowo nieznana szerszej publice. Dziś stanowi jeden z najciekawszych zakątków Mazowsza. Kurpie to miejsce, w którym można poznać niezwykłą kulturę i tradycję sięgającą wieków. Kraina niezwykle barwna, muzykalna i o bogatym dziedzictwie. Miejsce, które do tej pory przez wielu nie zostało odkryte.

Jeszcze kilka lat temu Kurpie nie istniały w świadomości Polaków jako destynacja turystyczna. Co więcej - mogły w ogóle nie istnieć w ich świadomości, ponieważ nie każdy z naszych rodaków zdawał sobie sprawę z istnienia tej krainy. A historycznie jej istnienie sięga wielu wieków wstecz, w swoich dziełach wspominał o Kurpiach m.in. Sienkiewicz. 

Kurpiowszczyzna leży na północnym krańcu Mazowsza, między Puszczami Zieloną i Białą. Kraina jest malownicza i pełna niezwykłych okazów przyrody. Z uwagi na duże zalesienie oraz występujące na obszarze bagna Kurpie historycznie pozostawały odrębnym i samowystarczalnym regionem, co sprzyjało rozwojowi unikalnego folkloru i gwary. Do dziś są one kultywowane. Folklor zachwyca swoimi barwami i różnorodnością. Charakterystyczne kurpiowskie chaty (dziś do zwiedzania m.in. w postaci skansenu) robią wrażenie. Podobnie jak kolorowe stroje i charakterystyczne, wielobarwne ozdoby, z których słynie region. 

Jak wygląda tu turystyka? Wraz ze wzrostem świadomości regionu nastąpił rozwój branży turystycznej. Zabytki lokalnej kultury zostały odrestaurowane i uratowane od zapomnienia, powstało wiele miejsc kultywujących lokalne zwyczaje i oferujących turystom możliwość poznania niezwykłej kultury oraz zwyczajów. Ta część Mazowsza posiada liczne hotele i atrakcyjne miejsca noclegowe, a także godne uwagi punkty gastronomiczne. Będąc w regionie warto spróbować lokalnej kuchni. Znajdziemy szeroki przekrój, od pól campingowych i pensjonatów aż do hoteli ze Spa wysokiej klasy. 

Czy warto odwiedzić Kurpie? Z pewnością! Na plus przemawia lokalizacja, która wspaniale nadaje się na weekendowy wypad poza Warszawę. Nie zabraknie tu atrakcji, w tym również dla dzieci. 

---


Tekst we współpracy zhttps://www.korona-hotel.pl/.

 

 Aktywność fizyczna to ważny element w codziennym życiu. Sport - oczywiście niekoniecznie ekstremalny - jest nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania. Człowiek jest przystosowany do ruchu, dlatego regularna dawka aktywności powinna gościć w każdym planie dnia. Ale co zrobić gdy ktoś nie lubi biegać, nie ma roweru, a siłownia jest...nudna? W takim razie może aqua fitness? Czym jest ten niezwykle interesujący sport i jakie niesie za sobą korzyści?

 

Czym jest aqua fitness?

Aqua fitness powstał w latach 80 XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jego popularność bardzo szybko rozniosła się po świecie. Dziś jest jednym z najchętniej wybieranych sportów wodnych. Tak,aqua fitness jak sama nazwa mówi to sport wodny. Polega na wykonywaniu różnego rodzaju ćwiczeń w wodzie. Miejscem treningu najczęściej jest basen, chociaż w sezonie letnim zdarzają się też zajęcia nad jeziorem. Ćwiczeniom zazwyczaj towarzyszy też głośna rytmiczna muzyka, która dodaje sporo energii i motywacji.

Program całego treningu zależy głównie od osoby prowadzącej. Ćwiczenia mogą być naprawdę różne, a wykonywać je można zarówno z przyrządami, jak i bez nich. Do treningu w wodzie często wykorzystuje się tak zwane makarony basenowe. Są to piankowe wałki o długości ok. 1,5 metra, które służą głównie do nauki pływania, jednak swoje zastosowanie mają też jako przyrząd do ćwiczeń. 

Zajęcia trwają zazwyczaj od 45 do 60 minut. Jest to optymalny czas potrzebny do wykonania przyzwoitego treningu. Osoba, która prowadzi zajęcia zazwyczaj stoi na brzegu basenu i z tego miejsca pokazuje ćwiczenia, choć zdarza się też, że ćwiczy ona w wodzie razem z uczestnikami zajęć. 

 

Jakie daje korzyści?

Aqua fitness to sport, który przynosi wiele korzyści zdrowotnych, a także wpływa na wygląd sylwetki oraz ogólne samopoczucie. Systematycznie wykonywany trening w wodzie pomoże zrzucić zbędne kilogramy i wyrzeźbić sylwetkę. Woda wpływa także na kondycję skóry, dzięki czemu przy regularnym uczęszczaniu na wodne zajęcia możemy spodziewać się elastycznej i odmłodzonej skóry, a także redukcji cellulitu.

Aqua fitness poprawia również kondycję, krążenie krwi, usprawnia pracę serca, redukuje tkankę tłuszczową oraz poprawia ogólną wytrzymałość i siłę mięśniową. Dodatkowo trening w wodzie do doskonały sposób na stres i rozładowanie negatywnych emocji po ciężkim dniu. 

Fitness w wodzie może być też w pewnym stopniu alternatywą dla masażu relaksacyjnego. Woda podczas ćwiczeń oddziałuje na mięśnie, dzięki czemu rozluźnia je i redukuje wszystkie spięcia. 

 

Rodzaje aqua fitnessu 

Aqua fitness to nazwa ogólna na ćwiczenia w wodzie, jednak można wyróżnić poszczególne ich rodzaje. Zaliczamy do nich między innymi:

  • aqua aerobik - różnego rodzaju ćwiczenia ogólnorozwojowe z przyrządami lub bez
  • aqua rock and roll - ćwiczenia połączone z tańcem
  • aquapole - ćwiczenia i taniec na rurach przymocowanych do dna basenu
  • aquacycling - ćwiczenia na rowerach stojących w basenie 

 

Dla kogo? 

Dla wszystkich. Ćwiczenia w wodzie nie obciążają nadmiernie stawów i mięśni, dlatego może je wykonywać większość osób.Szczególnie polecane są kobietom w ciąży, osobom starszym lub osobom niepełnosprawnym. Taki rodzaj aktywności nie jest zbyt wymagający, a jednocześnie wpływa korzystnie na kondycję i usprawnianie funkcji aparatu ruchu. Aqua fitness bardzo często wykorzystuje się w terapii i rehabilitacji po urazach kręgosłupa lub kończyn dolnych. Woda amortyzuje wstrząsy, dlatego jest to aktywność w pełni bezpieczna. Taki rodzaj treningu to również doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie umieją pływać, ale chcą doświadczyć prozdrowotnych właściwości i korzystnego wpływu wody na organizm.

 

  Autor artykułu
Współautorem publikacji jest HotelBristolw Busku Zdrój - luksusowy hotel ze strefą SPA i Medical Center.

Po pełnym niespodziewanych wydarzeń i wyzwań roku Polacy bardziej niż kiedykolwiek marzą o ucieczce i wyrwaniu się z miasta. Czarter jachtów doskonale uosabia pojawiające się oczekiwania podróżnicze, oferując pobyt z dala od tłumów, przy jednoczesnym zachowaniu ogromnej swobody. Trend ten był również bardzo widoczny w zeszłym sezonie letnim, co zaowocowało wzrostem rezerwacji polskich użytkowników o 30% w lipcu, 120% w sierpniu, czy 113% we wrześniu, jak wynika z danych międzynarodowego lidera rynku firmy Click&Boat.

          

Żeglarstwo: międzypokoleniowy wypoczynek, dostępny dla wszystkich

Swoboda, jaką daje czarter jachtu oraz płynące z niego korzyści sprawia, że ten trend podróżniczy nadal rośnie, a miłośników żeglarstwa i fanów wakacji na pokładzie wciąż przybywa i to zarówno wśród nowicjuszy, jak i osób z doświadczeniem na wodzie. Obecne możliwości i kompleksowość oferowanych usług pozwalają nawet na czarter osobom nieposiadającym patentu, udostępniając możliwość spędzenia niezwykłego urlopu dużo szerszemu gronu odbiorców. Tylko w poprzednim sezonie Click&Boat odnotowało wzrost liczby utworzonych kont w Polsce o 120% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

W obecnym kontekście czarter jachtu to idealny sposób na spędzenie bezpiecznych wakacji z rodziną lub przyjaciółmi z poszanowaniem ograniczeń i zalecanego dystansu społecznego podczas podróży (z dala od tłumu, bardzo ograniczony kontakt z innymi wczasowiczami itp.).

 

Na skrzyżowaniu głównych trendów

Wynajem łodzi jest ucieleśnieniem trendów podróżniczych roku 2020, które w tym roku będą jeszcze bardziej aktywne:

  • odpowiadając na silną potrzebę ucieczki oraz wyrwania się z domu i miasta (zwłaszcza po lockdownie),
  • zapewniając bezpieczny pobyt na pokładzie z zachowaniem dystansu społecznego,
  • zyskując pozycję dodatkowego atutu dla lokalnej turystyki, szczególnie w dobie panujących ograniczeń w podróżowaniu. Polacy dużo chętniej decydowali się na wakacje w Polsce (+45% czarterów). Flagowymi regionami 2020 dla polskich najemców Click&Boat w kraju były Mazury, Trójmiasto i Szczecin,
  • umożliwiając podróżowanie w ostatniej chwili i korzystanie z ofert last minute, gdy planowanie jest znacznie trudniejsze niż wcześniej,
  • oferując szczególne połączenie z naturą i możliwość bardziej ekologicznej konsumpcji w stylu slow life,
  • oferując tańsze opcje wakacji w zmiennych czasach z możliwością podziału kosztów między każdego członka załogi na pokładzie (76% rezerwacji dokonanych przez polskich użytkowników w 2020 r. dotyczyła koszyka o sumie poniżej 500 €),

 

Wakacje na łodzi - nawet last minute!

Podczas gdy jeszcze kilka lat temu Polacy planowali wakacje z wyprzedzeniem, coraz więcej osób decyduje się na ten krok w ostatniej chwili. Pomimo kryzysu zdrowotnego Polacy nie zapominali o żegludze i chętnie decydowali się na urlop na pokładzie, gdy przemieszczanie i podróż była już dozwolona. Sytuacja ta miała odbicie również w znacznym skróceniu czasu dzielącego dokonaniem rezerwacji a datą jej realizacji. Idealnym przykładem chęci wyrwania się z miasta i wakacji last minute jest lipiec 2020 roku, z zaledwie 7 dniami między rezerwacją a rejsem, w porównaniu z 19 dniami w 2019 roku. Tendencja ta potwierdziła się również w kolejnych miesiącach, przy zmianie z 24 na 11 dni w sierpniu i z 21 na 8 we wrześniu.

 

czarter jachtów w Chorwacji z ClickBoat

 

Warunki rezerwacji dostosowane do zmiennych czasów

Podobnie jak wielu dostawców usług turystycznych, Click&Boat wraz z właścicielami łodzi dostosowało niektóre procedury i przygotowało specjalną ofertę dla swoich klientów. Już teraz najemcy mogą bezpiecznie zarezerwować następny rejs dzięki rygorystycznym środkom higieny na jachtach, bardziej elastycznym warunkom anulowania oraz nowej Gwarancji COVID. To dedykowane ubezpieczenie pozwala na zaplanowanie czarteru z wyprzedzeniem, bez obaw o zwrot kosztów w przypadku ewentualnej rezygnacji. Dodatkowo chroniąc również osoby ubezpieczone w przypadku zachorowania lub konieczności poddania sie kwarantannie podczas urlopu.

 

Klikaj i płyń

Click&Boat zrzesza społeczność ponad pół miliona użytkowników i stanowi wodny odpowiednik Airbnb, a tym samym wiodącą platformę do czarteru jachtów online. Opiera się na innowacyjnej formie sharing economy, dzięki czemu pozwala osobom indywidualnym w łatwy i bezpieczny sposób wynająć jacht żaglowy, katamaran, houseboat, łódź motorową, czy łódź RIB bezpośrednio od właściciela. Dzięki temu wynajmujący mogą znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę, a właściciele są w stanie zamortyzować koszty posiadania i magazynowania łodzi. Platforma, uruchomiona w 2013 roku, obecnie oferuje czarter ponad 41 000 jachtów dostępnych w ponad 60 krajach na całym świecie.

 

Więcej informacji na stronie: www.clickandboat.com/pl/

 

Kontakt dla prasy:

Monika Jarzecka
Press & Marketing Officer – Poland
Email: //Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript./">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Telefon: +33 664 812 566

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu