Aktywność fizyczna to ważny element w codziennym życiu. Sport - oczywiście niekoniecznie ekstremalny - jest nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania. Człowiek jest przystosowany do ruchu, dlatego regularna dawka aktywności powinna gościć w każdym planie dnia. Ale co zrobić gdy ktoś nie lubi biegać, nie ma roweru, a siłownia jest...nudna? W takim razie może aqua fitness? Czym jest ten niezwykle interesujący sport i jakie niesie za sobą korzyści?

 

Czym jest aqua fitness?

Aqua fitness powstał w latach 80 XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jego popularność bardzo szybko rozniosła się po świecie. Dziś jest jednym z najchętniej wybieranych sportów wodnych. Tak,aqua fitness jak sama nazwa mówi to sport wodny. Polega na wykonywaniu różnego rodzaju ćwiczeń w wodzie. Miejscem treningu najczęściej jest basen, chociaż w sezonie letnim zdarzają się też zajęcia nad jeziorem. Ćwiczeniom zazwyczaj towarzyszy też głośna rytmiczna muzyka, która dodaje sporo energii i motywacji.

Program całego treningu zależy głównie od osoby prowadzącej. Ćwiczenia mogą być naprawdę różne, a wykonywać je można zarówno z przyrządami, jak i bez nich. Do treningu w wodzie często wykorzystuje się tak zwane makarony basenowe. Są to piankowe wałki o długości ok. 1,5 metra, które służą głównie do nauki pływania, jednak swoje zastosowanie mają też jako przyrząd do ćwiczeń. 

Zajęcia trwają zazwyczaj od 45 do 60 minut. Jest to optymalny czas potrzebny do wykonania przyzwoitego treningu. Osoba, która prowadzi zajęcia zazwyczaj stoi na brzegu basenu i z tego miejsca pokazuje ćwiczenia, choć zdarza się też, że ćwiczy ona w wodzie razem z uczestnikami zajęć. 

 

Jakie daje korzyści?

Aqua fitness to sport, który przynosi wiele korzyści zdrowotnych, a także wpływa na wygląd sylwetki oraz ogólne samopoczucie. Systematycznie wykonywany trening w wodzie pomoże zrzucić zbędne kilogramy i wyrzeźbić sylwetkę. Woda wpływa także na kondycję skóry, dzięki czemu przy regularnym uczęszczaniu na wodne zajęcia możemy spodziewać się elastycznej i odmłodzonej skóry, a także redukcji cellulitu.

Aqua fitness poprawia również kondycję, krążenie krwi, usprawnia pracę serca, redukuje tkankę tłuszczową oraz poprawia ogólną wytrzymałość i siłę mięśniową. Dodatkowo trening w wodzie do doskonały sposób na stres i rozładowanie negatywnych emocji po ciężkim dniu. 

Fitness w wodzie może być też w pewnym stopniu alternatywą dla masażu relaksacyjnego. Woda podczas ćwiczeń oddziałuje na mięśnie, dzięki czemu rozluźnia je i redukuje wszystkie spięcia. 

 

Rodzaje aqua fitnessu 

Aqua fitness to nazwa ogólna na ćwiczenia w wodzie, jednak można wyróżnić poszczególne ich rodzaje. Zaliczamy do nich między innymi:

  • aqua aerobik - różnego rodzaju ćwiczenia ogólnorozwojowe z przyrządami lub bez
  • aqua rock and roll - ćwiczenia połączone z tańcem
  • aquapole - ćwiczenia i taniec na rurach przymocowanych do dna basenu
  • aquacycling - ćwiczenia na rowerach stojących w basenie 

 

Dla kogo? 

Dla wszystkich. Ćwiczenia w wodzie nie obciążają nadmiernie stawów i mięśni, dlatego może je wykonywać większość osób.Szczególnie polecane są kobietom w ciąży, osobom starszym lub osobom niepełnosprawnym. Taki rodzaj aktywności nie jest zbyt wymagający, a jednocześnie wpływa korzystnie na kondycję i usprawnianie funkcji aparatu ruchu. Aqua fitness bardzo często wykorzystuje się w terapii i rehabilitacji po urazach kręgosłupa lub kończyn dolnych. Woda amortyzuje wstrząsy, dlatego jest to aktywność w pełni bezpieczna. Taki rodzaj treningu to również doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie umieją pływać, ale chcą doświadczyć prozdrowotnych właściwości i korzystnego wpływu wody na organizm.

 

  Autor artykułu
Współautorem publikacji jest HotelBristolw Busku Zdrój - luksusowy hotel ze strefą SPA i Medical Center.
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu