Ełk to największe i najważniejsze miasto na Mazurach - regionie wypoczynkowym, które słynie z pięknych jezior, licznych atrakcji i wspaniałego klimatu. Początki miasta sięgają XIV wieku, kiedy to powstał tutejszy zamek, który dał szansę na rozwój okolicznych osad. Przez lata miejscowość ta należała do Związku Pruskiego, czego ślady do dziś możemy podziwiać podczas zwiedzania miasta.

Jeżeli chcecie poczytać o innych ciekawych miejscach nie tylko nad polskim morzem, zapraszamy na https://podroztrwa.pl

Przedstawiamy 5 największych atrakcji Ełku, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas pobytu w mieście.

 

1. Zamek w Ełku

Zamek krzyżacki w Ełku powstał na przełomie XIV i XV wieku, jednak wykopaliska archeologiczne udowodniły, że już wcześniej na tym obszarze znajdował się średniowieczny gród. Przez setki lat zamek był wielokrotnie niszczony i odbudowywany, a obecnie nad brzegiem malowniczego Jeziora Ełckiego podziwiać można pozostałości po niegdysiejszej warowni. Obecnie zamek zwiedzać można jedynie z zewnątrz.

 

2. Ełcka Kolej Wąskotorowa

Jedną z największych atrakcji na całych Mazurach jest Ełcka Kolej Wąskotorowa czyli oddział Muzeum Historycznego. Obecnie turyści mogą liczyć na przejazd koleją spalinową do oddalonych o około 30km Sypitek - niewielkiej wsi o barwnej historii. W niegdysiejszym budynku stacji kolejowej mieści się obecnie Muzeum Historyczne w Ełku, w którym obejrzeć można m.in. wystawę lokalnej sztuki, liczne dokumenty i fotografie związane z ełcką koleją oraz kolekcję numizmatyczną.

 

3. Wieża ciśnień

Ełcka wieża ciśnień stanowi jeden z najlepiej zachowanych obiektów tego typu na całych Mazurach. Wybudowana została w 1895 roku i funkcjonowała przez niemal 80 lat. Dzięki niej miejscowa ludność pozyskiwała wodę z oddalonych o kilka kilometrów leśnych studni głębinowych. W środku wieży zorganizowana została wystawa dotycząca mazurskiej mniejszości niemieckiej, gdzie oglądać można m.in. dawne przedmioty codziennego użytku, starodawne narzędzia i fotografie. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się wspaniała panorama na miasto.

 

4. Katedra pod wezwaniem św. Wojciecha

Jedną z najważniejszych budowli w Ełku jest neogotycka katedra pw. św. Wojciecha, która wybudowana została pod koniec XIX wieku. Szczególnie warto zwiedzić wnętrza świątyni, w której znajdują się wspaniałe ołtarze boczne oraz ołtarz główny, a także kilka kapliczek - w tym kaplica Jana Pawła II, która otwarta została zaledwie kilka lat wcześniej.

 

5. Jeziora i wodne atrakcje

Ełk znajduje się nad malowniczym Jeziorem Ełckim, które zapewnia wiele rozrywek. Łagodna linia brzegowa sprawia idealne warunki do plażowania i uprawiania sportów wodnych. Po Jeziorze Ełckim odbywają się liczne rejsy statkami wycieczkowymi. Dodatkowo w pobliżu miasta znajdują się dziesiątki jezior mazurskich, które świetnie przystosowane są do uprawiania żeglarstwa, kajakarstwa, wędkarstwa czy windsurfingu.

Ełk to miasto z bogatą historią, piękną architekturą i mnóstwem atrakcji. To doskonała baza wypadowa do innych części województwa warmińsko-mazurskiego, która spełni oczekiwania miłośników kontaktu z naturą i wspaniałych widoków. Piękne, malownicze okolice doskonale nadają się do pieszych i rowerowych wędrówek, a okoliczne wsie i miasteczka zapewnią ogrom rozrywki dla młodszych i starszych turystów.

 

Więcej ciekawych miejsc i atrakcji znajdziecie na stronie https://podroztrwa.pl/elk/.

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu