Interaktywne Muzeum PGE Giganty Mocy

Miasto
Kontakt Plac Gabriela Narutowicza 3
97-400 Bełchatów

tel.: 44 635 19 22
kom.: 503 119 739

Opis

PGE Giganty Mocy to jedna z największych atrakcji turystycznych województwa łódzkiego nie tylko dla rodzin z dziećmi.

Ekspozycja stanowi interaktywne centrum edukacji, które w sposób multimedialny prezentuje proces wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem węgla brunatnego, wydobywanego i przetwarzanego przez bełchatowskie giganty mocy, tj. kopalnię węgla brunatnego i elektrownię konwencjonalną. 

Wystawa skierowana jest do wychowanków przedszkoli, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz rodzin z dziećmi.

Ideą ekspozycji jest ukazanie poprzez zabawę naukowego, przyrodniczego i technicznego aspektu powstawania i wydobywania węgla brunatnego oraz przetwarzania go w energię elektryczną. 


Odwiedzający ekspozycję przeprowadzają doświadczenia z zakresu fizyki i zjawisk elektryczności. Spacerują po dnie morza i odwiedzają las tropikalny, dowiadując się przy tym o poszczególnych fazach formowania się złóż węgla brunatnego. Odwiedzający eksperymentują w generatorze odpowiedzialnym za wytwarzanie prądu, sterują procesem wytwarzania energii oraz podziwiają szczątki mamuta, żyjącego niegdyś na obszarze dzisiejszej odkrywki węgla brunatnego w Bełchatowie. Mogą również wziąć udział w różnorodnych warsztatach edukacyjnych, stanowiących doskonałe uzupełnienie wiedzy zdobywanej w szkole.

Ekspozycja PGE Giganty Mocy w sposób interaktywny ukazuje ponadto dzieje powstania bełchatowskiej kopalni i elektrowni oraz najnowszą historię Bełchatowa, pokazaną w kontekście działalności bełchatowskiego zagłębia górniczo-energetycznego. 

Po ekspozycji, znajdującej się na dwóch kondygnacjach budynku, oprowadza multimedialna rodzina Gigusiów Brunatnych, w tym ciekawy świata Woltuś, przyjazna i towarzyska Dżulka oraz uczynny i wszystkowiedzący prof. Om.


Dzięki wizycie w PGE Gigantach Mocy odwiedzający nasi goście zapamiętają i zrozumieją zagadnienia z zakresu nauk ścisłych, w tym geografii i geologii, biologii, paleontologii, chemii oraz fizyki. 


Stałej ekspozycji towarzyszą wystawy czasowe, nawiązujące tematycznie do ekologicznych aspektów Regionu Łódzkiego.

PGE Giganty Mocy stanowią stałą wystawę Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie - placówki kulturalnej, będącej samorządową jednostką organizacyjną Miasta Bełchatowa. 


Działalność PGE Gigantów Mocy została doceniona przez Polską Organizację Turystyczną, która nadała placówce status Produktu Turystycznego 2015 Roku, a także przez Ministra  Infrastruktury i Rozwoju, który w ramach ogólnopolskiego konkursu "Polska Pięknieje - 7 cudów Funduszy Europejskich" przyznał wystawie tytuł miejsca najbardziej przyjaznego rodzinie w 2015r. 


Wizyta w PGE Gigantach Mocy to doskonały pomysł na wycieczkę szkolną.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Bełchatów, Łódzkie
Plac Gabriela Narutowicza 3, 97-400 Bełchatów
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu