obserwuj facebook visiton obserwuj instagram visiton

Brama Mariacka w Malborku

Miasto
Kontakt Stare Miasto
82-200 Malbork

Opis

Powstała w II poł. XIV w. w ramach budowy systemu obronnego miasta,jako jeden z elementów systemu pozwalającego na komunikację z miastem od strony południowej.

Na początku XIX wieku mówiono o konieczności rozebrania średniowiecznego systemu obronnego, zrobili to w 1807 roku okupujący miasto Francuzi. Zlikwidowali również ruiny zewnętrznej Bramy Mariackiej, w której dawniej znajdowała się kaplica. W 1838 roku pożar zniszczył dach bramy, która nie została zrekonstruowana w dawnej formie. W latach 1936-1937 budynek uzyskał nowy czterospadowy dach kryty ceramiczną dachówką zaprojektowany przez Paula Domberta. Brama Mariacka w 1945 roku została wypalona a mury okaleczone pociskami. Odbudowano ją w 1964 r. bez uwzględnienia historycznej nadbudówki oraz rekonstrukcji czterospadowego dachu. Dopiero w latach 70-tych budynek zaadaptowano na kawiarnię. W latach 80-tych kolejny pożar wyrządził wiele zniszczeń wewnątrz budynku. Obecnie w obiekcie znajduje się pub.

 

 

Źródło: Centrum Informacji Turystycznej http://visitmalbork.pl/ .

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Malbork, Pomorskie
Stare Miasto, 82-200 Malbork

Noclegi Malbork

Malbork to miasto położone w północnej Polsce, na Żuławach Wiślanych nad rzeką Nogat.

Najważniejszym zabytkiem tego miasta jest Zamek Krzyżacki, którego budowę rozpoczęto w 1274 roku. W 1997 roku zamek wpisano no listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Inne zabytki, które warto zwiedzić to: Stare Miasto z gotyckim kościołem św. Jana Chrzciciela, Ratusz Staromiejski z XIV wieku oraz zespół murów obronnych z dwiema średniowiecznymi bramami miejskimi oraz Szkołą Łacińską.

Turyści odwiedzający to miasto chętnie biorą udział w imprezach kulturalno-sportowych, np.: w „Oblężeniu Malborka”, kiedy to oprócz niezwykłego eventu, w mieście ważne są noclegi. Malbork leżący na drodze wodnej oferuje także rejsy spacerowe statkiem oraz tramwajem wodnym. W sezonie letnim można kąpać się w coraz to czystszych wodach Nogatu oraz podziwiać panoramę miasta z kajaku lub gondoli. W mieście tym znajduje się również duży park ruchomych dinozaurów Dinopark. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Malborku dysponuje campingiem, dwoma stadionami, zespołem boisk, kortami tenisowymi, ścianką wspinaczkową, a także kąpieliskiem nad Nogatem.

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu