Zapaleni rowerzyści, kiedy tylko rozpoczyna się sezon zimowy, bardzo często chowają swoje rowery głęboko do piwnicy i garaży, z niecierpliwością oczekując na rozpoczęcie wiosny. Tak długi okres rozłąki z ukochanym rowerem negatywnie wpływa na kondycję fizyczną, co znacznie utrudnia powrót na siodełko wiosną.

A tymczasem istnieje sprzęt, dzięki któremu, niezależnie od pory roku i panującej na dworze aury, można odbyć trening na rowerze w zaciszu własnych czterech ścian. Co warto wiedzieć o trenażerach rowerowych?

 

Trenażer rowerowy – czym właściwie jest?

Jest to urządzenie, które wciąż jest stosunkowo mało popularne. Tymczasem dzięki niemu można odbyć codzienny trening na rowerze gravel, szosowym lub górskim, we własnym domu. Nie trzeba przebierać się w specjalny strój, martwić pogodą czy też wdychać zanieczyszczonego zimą powietrza – wystarczy zaopatrzyć się w trenażer, by móc jeździć na rowerze we własnym salonie, najlepiej w towarzystwie ulubionego serialu.

 

Dopasowanie roweru do trenażera

Przed zakupem trenażera trzeba się upewnić, że posiadany model roweru będzie do niego pasował. Na rynku dostępne są trenażery, do których można podpiąć rowery górskie, szosowe, hybrydowe lub gravelowe. To właśnie odpowiednie dopasowanie roweru do sprzętu zapewnia wygodny, przyjemny i efektywny trening. Dobór odpowiedniego trenażera do roweru ma ogromne znaczenie, bowiem podczas jazdy w domu wszystkie ewentualne problemy związane z niewłaściwą konfiguracją roweru, będą odczuwalne jeszcze bardziej.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze trenażera?

Ceny dostępnych na rynku trenażerów rowerowych wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Oczywiście, najdroższe sprzęty charakteryzują się najlepszymi parametrami technicznymi, jednak nie wszystkich stać na ich zakup. Przy wyborze trenażera warto zwrócić uwagę na następujące czynniki:

  • przewidywany czas treningów,
  • rodzaj roweru,
  • posiadany budżet,
  • poziom hałasu,
  • warunki lokalowe.

Mogłoby się wydawać, że wybór idealnego trenażera jest dość skomplikowany. Na szczęście wachlarz dostępnych na rynku produktów jest tak zróżnicowany, że każdy rowerzysta będzie w stanie znaleźć model idealnie dopasowany do własnych potrzeb.

 

Czy warto zdecydować się na zakup trenażera?

Trenażer rowerowy to urządzenie, bez którego nie wyobraża sobie życia większość zapalonych rowerzystów. Osoby, dla których priorytetem jest utrzymanie formy przez cały rok, z pewnością powinny rozważyć jego zakup lub wypożyczenie. Kilka miesięcy przerwy w jeździe na rowerze w okresie jesienno-zimowym sprawia, że na wiosnę trzeba poświęcić mnóstwo czasu na powrót do dawnych możliwości. Regularne korzystanie z trenażera pozwala zapobiec temu problemowi i wiosną wyjechać na drogę w pełni sił.

Posiadanie trenażera pozwala wejść na wyższy poziom, Jeśli chodzi o amatorską i profesjonalną jazdę na rowerze. Niezależnie od wybranego modelu, trening na rowerze we własnych czterech ścianach to czysta przyjemność.

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu