Stary kontynent stanowi prawdziwy raj dla wszystkich miłośników sztuki i historii. W każdym jego zakątku aż roi się od obiektów stanowiących swoiste wehikuły czasu pozwalające na podziwianie eksponatów sprzed setek lat. Przedstawiamy najciekawsze muzea w Europie.

Galeria Uffizi

Muzeum Galeria Uffizi we Florencji został zaprojektowany przez słynnego Włocha Giorgia Vasariego. Od XVI do XVIII wieku budynek spełniał role siedziby dla obrad sędziów z Toskanii. Po tym czasie został przekształcony w galerie sztuki i stanowi najstarszy tego typu obiekt na świecie. Większość znajdujących się tam obrazów pochodzi z okresu renesansu i są one porozmieszczane na wszystkich ścianach korytarzy i sal znajdujących się w galerii. Można tam podziwiać malowidła takich mistrzów jak Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Peter Paul Rubens, Albrecht Durer i wielu innych.

Luwr

Muzeum Luwr to budynek wzniesiony pod koniec XII wieku. Początkowo pełnił funkcje twierdzy, a później siedziby dla francuskich królów. W roku 1793 został przeobrażony w muzeum, a podstawę znajdującej się tam kolekcji stanowiły łupy wojenne Napoleona. Jest to jeden z największych tego typu budynków na świecie, a ilość i jakość znajdujących się tam eksponatów można porównywać tylko ze zbiorami British Museum. Główne wejście do Luwru stanowi słynna szklana piramida będąca stosunkowo młodym tworem. Została wzniesiona 1989 roku wyłącznie z metalu i szkła. W samym muzeum znajduję się bardzo szeroki wybór kolekcji. Można tu podziwiać egipskie mumie, sarkofagi oraz papirusy. Luwr pozwala na bliskie spotkanie z rzeźbami z okresu starożytności, w tym z Wenus z Milo. Dla wielu osób największą atrakcją muzeum w Paryżu jest Mona Lisa autorstwa Leonarda da Vinci. Na tym nie koniec, w Luwrze da się obejrzeć ponad 7000 tysięcy malowideł, głównie francuskich i włoskich artystów.

luwr

 

Muzea Watykańskie

Wracamy do Włoch, a konkretnie do Watykanu. To właśnie tam znajduje się jeden z największych kompleksów muzealnych na świecie. Zbiory są prezentowane w różnych budynkach, a każdy z nich ma za zadanie przedstawiać inny okres historyczny. Ilość znajdujących się w nich eksponatów jest tak duża, że nie da się ich obejrzeć w jeden dzień. Muzeum Pio-Clementino skupia się na okresie starożytności. Można tu obejrzeć antyczne zwoje, popiersia, rzeźby oraz ceramikę. Inne niezwykle interesujące oddziały muzeum dotyczą kultury egipskiej i etruskiej. Warto pamiętać, że w jednym z budynków należących do opisywanego obiektu znajduje się obraz Jana Matejki - Sobieski pod Wiedniem.

Prado

Naszą podróż po europejskich muzeach kończymy w Hiszpanii, a konkretnie w jej stolicy Madrycie. To tam znajduje się słynne muzeum Prado dające możliwość podziwiania zapierających dech w piersiach dzieł sztuki malarskiej. Ponadto można tam obejrzeć wiele wiekowych rzeźb, miedziorytów i rycin.Muzeum w Madrycie skupia się na malarstwie hiszpańskim. Można tam podziwiać dzieła takich artystów jak Rafael Santi, Francisco Goya, El Greco, Tycjan oraz Hieronim Bosch. Ponadto znajdują się tam obrazy przedstawicieli malarstwa włoskie, flamandzkiego, francuskiego i brytyjskiego.

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu