Zamek Czocha

Miasto
Kontakt Sucha
59-820 Leśna

tel.: 75 721 15 53
fax.: 75 724 22 30

Opis

Zamek Powstały jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim, Zamek Czocha, został zbudowany w latach 1241-1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I.

Jako, że Łużyce były wówczas częścią korony czeskiej, w 1253 roku zamek przekazano biskupowi miśnieńskiemu von Weisenow. Zamek Czocha w 1319 rok włączono do księstwa Henryka I Jaworskiego jako posag. W 1346 roku zamek został przejęty przez Bolko II Małego – księcia świdnicko-jaworskiego. Po jego śmierci oraz śmierci jego żony wrócił do Czech, na mocy układu o przeżycie z cesarzem i królem Czech Karolem IV. Przez lata zamek Czocha był w posiadaniu rodów rycerskich von Klüks oraz von Dohn.

Zamek Czocha zakupił w 1909 roku Ernest Gütschowa (drezdeński producent wyrobów tytoniowych – cygar). Przebudowa zamku, zgodnie  z wyglądem zachowanym na rycinie 1703 roku, trwała do 1912 roku i wykonał ją znany berliński architekt Bodo Ebhardt. Ówczesny właściciel zamku mieszkał w nim do marca 1945 roku. W chwili opuszczenia zamku Czocha wywiózł najcenniejszą część wyposażenia.

Podczas II wojny światowej (w 1945 roku) w zamku Czocha Niemcy ulokowali supertajny ośrodek wywiadu, gdzie znajdowała się „ryba-miecz” – deszyfrująca maszyna do dekryptażu depesz radzieckich. Po II wojnie światowej zamek przechodził ciężkie czasy.  Wiele razy był okradany, zarówno przez rodzimych szabrowników jak i Rosjan. Zamek Czocha w 1952 roku przeznaczono na Wojskowy Dom Wczasowy, co spowodowało jego utajnienie oraz nie występowanie na mapach. Jako ośrodek hotelowo-konferencyjny jest dostępny od września 1996 roku.

Zamek obecnie wraz z rozległym podzamczem spełnia się przed wszystkim jako hotel, a także miejsce organizacji imprez masowych, eventów firmowych czy też innych wydarzeń. Turyści odwiedzający Zamek Czocha mogą korzystać z licznych atrakcji. Możecie oglądać pokazowe walki rycerzy, słuchać koncertów muzyki dawnej i kameralnej. Przewodnik oprowadzi Was po podzamczu, komnacie Cesarskiej, a także pokojach (podróżnika, rycerskim, myśliwskim czy też Chłopca Czarodzieja). Przewodnik oprowadzając turystów zaczyna od przykrytego sklepieniami na gurtach holu wejściowego i stąd prowadzi do Sali Rycerskiej, która nakryta jest masywnym belkowym stropem.

W zachodniej część zamku znajduje się biblioteka z półkami pełnymi książek. Zamek Czocha kryje w sobie wiele ciekawych miejsc, do których warto zajrzeć.

 

 

Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości https://www.naszeszlaki.pl/ .

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Leśna, Dolnośląskie
Sucha 1, 59-820 Leśna
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu