Teatr Lalek ARLEKIN im. Henryka Ryla w Łodzi

Miasto
Kontakt al. 1 Maja 2
90-718 Łódź

tel.: 42 632 58 99
kom.: 695 087 008
e-mail: biletyrezerwacja[at]teatrarlekin.pl

Opis

Teatr Lalek Arlekin został założony w 1948 roku przez Henryka Ryla – reżysera, lalkarza, społecznika i pedagoga.

Na początku swej działalności mieścił się w Łodzi w budynku przy ul. Piotrkowskiej 150, aby dziesięć lat później przenieść się do obecnej siedziby u zbiegu ul. Wólczańskiej i al. 1-go Maja, czyli powstałego w 1902 r. pięknego secesyjnego budynku.

Od samego początku "Arlekin" dąży do tego, by jak najpełniej zaspokoić oczekiwania wielbicieli sztuki lalkowej - tych najmłodszych, ale również i tych dorosłych. Nie ustaje w doskonaleniu starych i poszukiwaniu nowych rozwiązań technicznych oraz środków wyrazu artystycznego. Dba o to, by przybliżać dzieciom bajkowy kanon, a zarazem stara się mówić o otaczającej nas rzeczywistości w sposób współczesny. W repertuarze Arlekina znajdują się także spektakle dla widzów dorosłych oraz widowiska grane w języku angielskim, co czyni go miejscem przyjaznym dla obcokrajowców, mieszkających w Łodzi. Specjalizuje się w spektaklach, w których wykorzystywane są przeróżne techniki animacyjne. Gra lalek (marionetek, jawajek, kukieł, pacynek itp.) łączy się tutaj z grą aktorów na żywym planie,. Zespół "Arlekina" jest też jednym z nielicznych teatrów w świecie, posługujących się trudną, ale niesłychanie atrakcyjną techniką marionetek długoniciowych, w których aktorzy znajdujący się niemal pięć metrów nad ziemią, ze specjalnych mostów, animują lalkami podczas przedstawienia.

Oprócz działalności stricte scenicznej Arlekin prowadzi także działania edukacyjne i warsztatowe w ramach Pracowni Twórczego Widza. Składają się na nią wielorakie cykle warsztatowe dla grup, szkół i przedszkoli, ale także zajęcia rodzinne, oraz warsztaty dla edukatorów i nauczycieli. Był organizatorem dwóch uznanych festiwali: Międzynarodowego Festiwalu Solistów Lalkarzy, oraz Festiwalu Sztuki Ulicznej TrotuArt. Od 2015 jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Animacji „AnimArt”.

W ciągu ponad 68 lat istnienia "Arlekin" przygotował 275 premier, a ponad 33 tysięcy spektakli obejrzało blisko 11 milionów widzów. Teatr prezentował wielokrotnie swoje dokonania na festiwalach w kraju i zagranicą, m.in. w Anglii, Brazylii, USA, Francji, Rosji, Izraelu, Japonii, Holandii, Niemczech, Pakistanie, Austrii, Słowacji, Iranie, Danii, Meksyku, Włoszech, Węgrzech, Bałkanach, Tajwanie, Indonezji czy Tajlandii.

W grudniu 2014 r. teatr przeszedł gruntowną modernizację i rewitalizację. Budynek otrzymał nową scenę o unikatowych w skali kraju możliwościach, przepiękną główną salę widowiskową, salę kameralną, salę prób i salę warsztatową. Powołano w nim także do życia Galerię A, w której prezentowane są dzieła znanych polskich artystów związanych z teatrem lalek.

Godziny otwarcia: pon-pt: 8-16, sobota i niedziela – w zależności od repertuaru.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Łódź, Łódzkie
al. 1 Maja 2, 90-718 Łódź
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu