Warszawska Opera Kameralna

Miasto
Kontakt al. Solidarności 76b
00-145 Warszawa

tel./fax.: 22 628 30 96
e-mail: sekretariat@operakameralna.pl

Opis

Warszawska Opera Kameralna jest instytucją muzyczną o ponad 50-letniej historii.

Została założona w 1961 roku przez Stefana Sutkowskiego, późniejszego wieloletniego dyrektora naczelnego i artystycznego, Joannę i Jana Kulmów, Zofię Wierchowicz, Andrzeja Sadowskiego i Juliusza Borzyma. Pierwszą premierą sceniczną tego Zespołu była La serva padrona G. B. Pergolesiego, wykonana 4 września 1961 r. Repertuar Opery Kameralnej cechuje ogromna różnorodność muzycznych stylów i form prezentowanych dzieł: od średniowiecznych misteriów, poprzez opery wczesnego i późnego baroku, opery klasyczne, XVIII-wieczne pantomimy, opery Rossiniego, Donizettiego, po sceniczne dzieła współczesne, spośród których kilka powstało na zamówienie Warszawskiej Opery Kameralnej. Artyści Opery z powodzeniem wykonują również muzykę kameralną, oratoryjną i symfoniczną różnych epok.

Od 15 października 1986 roku Warszawska Opera Kameralna występuje we  własnym teatrze mieszczącym się w zabytkowym budynku z 1775 roku przy al. Solidarności 76b. Siedziba Opery, o kameralnym wnętrzu z doskonałą akustyką, wpisana jest do rejestru zabytków Warszawy. 

Warszawska Opera Kameralna jest organizatorem wielu festiwali, m. in. Festiwalu Mozartowskiego, Festiwalu Oper Barokowych, Festiwalu Claudia Monteverdiego, Festiwalu Gioacchina Rossiniego czy  Festiwalu Polskich Oper Współczesnych. W latach 2000 – 2001 zorganizowała obchody 400-lecia opery jako gatunku. Na tym „festiwalu festiwali” wykonanych zostało 57 dzieł scenicznych z różnych epok (w tym 7 premier), począwszy od pierwszej zachowanej w całości opery w historii – Euridice Jacopo Periego, po opery współczesne pisane na zamówienie WOK. W ramach obchodów w Teatrze WOK w Warszawie odbyło się 125 spektakli. Dla uczczenia przyłączenia Polski do UE zorganizowano cykl imprez pod nazwą Oda do Europy, który składał się z festiwali, przedstawień operowych i koncertów prezentujących muzykę 25 krajów Zjednoczonej Europy. W 2011 roku, pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława  Komorowskiego oraz Parlamentu Europejskiego, odbyły się obchody 50-lecia WOK.

Sztandarowym przedsięwzięciem artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej jest odbywający się już od ponad 25 lat Festiwal Mozartowski. Zorganizowany został po raz pierwszy w 1991 roku dla uczczenia 200. rocznicy śmierci wiedeńskiego kompozytora. Jego pomysłodawcami byli współzałożyciel i wieloletni dyrektor WOK Stefan Sutkowski oraz reżyser Ryszard Peryt. Od początku swego istnienia Festiwal był jedynym w Europie, podczas którego przedstawiano – i robił to zespół artystyczny jednego teatru operowego - cały dorobek sceniczny Wolfganga Amadeusza Mozarta. Każdego roku w Warszawie prezentowane są opery kompozytora, a także jego dzieła oratoryjne, symfonie, koncerty instrumentalne i utwory kameralne. Spektakle i koncerty odbywają się każdego roku w czerwcu i lipcu w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej oraz w innych, zabytkowych obiektach stolicy. 

Warszawska Opera Kameralna prezentuje swój dorobek w Polsce, a także poza granicami kraju, w tym podczas prestiżowych międzynarodowych festiwali muzycznych. Występy objęły dotychczas 16 państw Europy, a także Japonię, Liban, USA i Kanadę.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Warszawa, Mazowieckie
al. Solidarności 76b, 00-145 Warszawa
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu