Grodzisko w Sopocie - Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

Miasto
Kontakt ul. J. J. Haffnera 63
81-171 Sopot

tel.: 58 340 66 00

Opis

Zapraszamy do zwiedzania najstarszego zabytku w Sopocie!

Grodzisko? A co to takiego?

Archeologiczne grodzisko to pozostałość po grodzie, czyli dawnej osadzie obronnej. Występuje ono w postaci kolistego lub czworobocznego wzniesienia.

Co znajdziemy na miejscu?

Urokliwy skansen, czyli muzeum na wolnym powietrzu, położony jest w malowniczej scenerii, pośród bujnej zieleni i szumiących strumyków. Prezentuje się tam zrekonstruowane zabudowania grodu: palisadę, bramę i chaty. Wszystkie elementy zabudowy zrekonstruowano dokładnie w miejscach odkrycia ich reliktów, czyli pozostałości po autentycznych elementach zabudowy istniejących w przeszłości.

Popularyzowanie archeologii

Powstanie skansenu pozostaje w zgodzie z propagowanym obecnie nurtem archeologii eksperymentalnej. Ma on na celu ochronę zabytków archeologicznych i popularyzowanie historii.

Popularyzacji historii służą szczególnie organizowane corocznie festyny. Obejmują one cykl imprez o charakterze kulturalno-turystycznym z silnym naciskiem na edukacyjny wymiar całego przedsięwzięcia. Ponadto w Grodzisku odbywają się imprezy plenerowe, spotkania integracyjne młodzieży polskiej i zagranicznej, a przede wszystkim – lekcje żywej historii dla dzieci i młodzieży szkolnej. Ożywają wówczas warsztaty dawnych rzemiosł, odbywają się liczne konkursy, gry i zabawy plebejskie, pokazy walk na miecze i topory, strzelanie z łuku, prezentacje uzbrojenia, efektowne tańce celtyckie, szkockie i irlandzkie oraz koncerty muzyki dawnej.

Ważny punkt na szlaku turystycznym Europy

Skansen promuje historię i zabytki wczesnośredniowiecznych Pomorzan. Odwiedzany jest rokrocznie przez tysiące turystów z Polski i zagranicy. Przyjeżdżają do niego pasjonaci tradycji i obyczajów słowiańskich oraz wikińskich.

Dodatkowa atrakcja: pawilon wystawienniczo-edukacyjny

Zaraz przy skansenie Muzeum Archeologiczne w Gdańsku we współpracy z Gminą Miasta Sopot zrealizowało współfinansowany przez Unię Europejską projekt: „Budowa pawilonu wystawienniczo-edukacyjnego przy Grodzisku w Sopocie”. Nowoczesny pawilon wystawienniczo-edukacyjny pozwala upowszechniać kulturę i tradycję historyczną, a także wzbogaca ofertę wystawienniczą i edukacyjną regionu.

Co w pawilonie?

W pawilonie mieści się wystawa najstarszych zabytków archeologicznych Sopotu, pod tytułem: „Najstarsze dzieje Sopotu”. Na wystawie wykorzystuje się nowoczesne techniki audiowizualne. Ponadto w pawilonie są pracownie dla dzieci i młodzieży (przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych), oferujące zajęcia praktyczne polegające na odtwarzaniu średniowiecznych rzemiosł.

listopad – kwiecień

  • poniedziałek: zamknięte
  • od wtorku do niedzieli: 9:00–17:00

maj – październik

  • poniedziałek: zamknięte
  • od wtorku do niedzieli: 10:00–18:00

Aby sprawdzić, czy Grodzisko w Sopocie jest otwarte w dni świąteczne, odwiedź stronę: https://archeologia.pl/grodzisko-sopot/godziny-otwarcia 

Cennik:

  • bilet normalny: 8 zł
  • bilet ulgowy: 6 zł
  • bilet dla posiadaczy Karty Sopockiej: 6 zł

Z Kartą Turysty wejście do muzeum jest bezpłatne w każdym z pakietów: „Rodzinnym”, „Zwiedzanie”, „Dla aktywnych”.

W sobotę zwiedzanie Grodziska w Sopocie jest bezpłatne dla wszystkich.

Ulgi i zwolnienia z opłat: https://archeologia.pl/dom-przyrodnikow/regulamin-zwiedzania 

Oferta edukacyjna dla grup dzieci i młodzieży jest dostępna na stronie: https://archeologia.pl/edukacja/grodzisko-w-sopocie 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Sopot, Pomorskie
J. J. Haffnera 63, 81-171 Sopot
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu