Teatr Narodowy w Warszawie

Miasto
Kontakt Pl. Teatralny 3
00-077 Warszawa

tel.: 22 69 20 604
tel.: 22 69 20 664
fax.: 22 69 20 742

Opis

Teatr Narodowy, założony w 1765 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, jest czwartą najstarszą sceną narodową Europy.

W 2015 roku Teatr obchodził Jubileusz 250-lecia. W swojej burzliwej historii od XVIII po XXI wiek, Teatr był ośrodkiem przetrwania kultury narodowej. Wiele razy płonął i był odbudowywany. Za każdym razem odzyskiwał pozycję jednej z najważniejszych scen w Polsce.

Ponadsześćdziesięcioosobowy znakomity zespół aktorski występuje na trzech scenach: w sali Bogusławskiego, na scenie przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego oraz na scenie Studio.

W repertuarze jest blisko trzydzieści przedstawień na podstawie dramaturgii polskiej i światowej. Wśród spektakli znajdują się także sceniczne adaptacje literatury, przedstawienia muzyczne oraz widowiska dla dzieci.

Obecnie dyrektorem Teatru Narodowego jest Krzysztof Torończyk, dyrektorem artystycznym – Jan Englert. Za ich dyrekcji Teatr Narodowy stał się miejscem spotkania różnych estetyk teatralnych i wybitnych artystów wielu pokoleń.

Teatr Narodowy rezyduje w swojej historycznej siedzibie przy Placu Teatralnym, w prawym skrzydle zabytkowego budynku zaprojektowanego przez Antonia Corazziego. W gmachu głównym znajdują się pracownie kostiumów, sale prób i przede wszystkim największa scena Teatru – sala Bogusławskiego.

W nowym budynku przy ul. Wierzbowej mieszczą się pozostałe dwie sceny Teatru Narodowego: scena przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego i scena Studio.

Sprzedaż biletów

Kasa główna Teatru (Pl. Teatralny 3) jest otwarta od wtorku do soboty w godzinach 11:00–14:30 i 15:00–19:00 lub do rozpoczęcia przedstawienia. W niedziele w godzinach 16:00–19:00 lub na godzinę przed rozpoczęciem przedstawienia, o ile przedstawienie jest grane wcześniej.

Kasa przy ul. Wierzbowej jest czynna na godzinę przed przedstawieniami odbywającymi się na scenie przy Wierzbowej lub na scenie Studio.

Sprzedaż biletów online

www.narodowy.pl / bilety.narodowy.pl

Rezerwacja biletów

Rezerwacji biletów można dokonać od poniedziałku do piątku w godz. 9:00–19:00, w soboty w godz. 11:00–19:00, w niedzielę w godz. 16:00–19:00 pod numerami telefonów: 22 69 20 604, 22 69 20 664.

Więcej informacji o Teatrze Narodowym, rezerwacji oraz sprzedaży biletów można znaleźć w serwisie internetowym: www.narodowy.pl

OPISY ZDJĘĆ: 

  • Budynek główny Teatru Narodowego przy Pl. Teatralnym 3 (sala Bogusławskiego). Fot. Zbigniew Lisiecki / Teatr Narodowy
  • Budynek Teatru Narodowego przy ul. Wierzbowej 3, wejście od ul. Fredry (scena przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego i scena Studio). Fot. Zbigniew Lisiecki / Teatr Narodowy
  • Sala Bogusławskiego. Fot. Jakub Pajewski / Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego
  • „Ułani” Jarosława Marka Rymkiewicza, reż. Piotr Cieplak, premiera w Teatrze Narodowym 10 marca 2018, Jerzy Radziwiłowicz (Graf). Fot. Krzysztof Bieliński / Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego
  • „Garderobiany” Ronalda Harwooda, reż. Adam Sajnuk, premiera w Teatrze Narodowym 10 grudnia 2016, Janusz Gajos (Norman), Jan Englert (Sir). Fot. Tomasz Urbanek / East News / Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego
  • „Iwona, księżniczka Burgunda” Witolda Gombrowicza, reż. Agnieszka Glińska, premiera w Teatrze Narodowym 25 października 2014, Patrycja Soliman (Iza), Piotr Piksa (Walenty), Paweł Paprocki (Książę Filip), Ewa Konstancja Bułhak (Królowa Małgorzata), Martyna Krzysztofik (Iwona), Jerzy Radziwiłowicz (Król Ignacy), Marcin Hycnar (Szambelan), Kamil Mrożek (Cyryl). Fot. Krzysztof Bieliński / Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego
  • „Śmierć Dantona” Georga Büchnera, reż. Barbara Wysocka, premiera w Teatrze Narodowym 3 lutego 2018, Anna Lobedan (Rozalia). Fot. Krzysztof Bieliński / Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego
Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Warszawa, Mazowieckie
Pl. Teatralny 3, 00-077 Warszawa
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu