Panorama Racławicka

Miasto
Kontakt ul. Purkyniego 11
50-155 Wrocław

Opis

Jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie turyści mogą podziwiać relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej, jest Panorama Racławicka we Wrocławiu.

Muzeum zostało założone we Lwowie w 1893 roku, a od 1980 roku znajduje się we Wrocławiu. Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu eksponuje cykloramiczny obraz „Bitwa pod Racławicami” który został namalowany w latach 1893-1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki oraz Wojciecha Kossaka. Zależało im głównie na upamiętnieniu tradycji narodowych w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej, a także zwycięskiej bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 roku pod Racławicami.

Panorama Racławicka przedstawia artystyczną wizję przebiegu bitwy pod Racławicami. Ukazuje najważniejsze, według twórców, momenty bitwy. Tak więc na obrazie znajdują się sceny, które miały miejsce w różnym czasie. Mimo to na płótnie znajdują się również takie sceny, które podczas bitwy nie miały miejsca.

Dzięki staraniom władz polskich, po II wojnie światowej, część lwowskich dzieł sztuki udało się odzyskać od Związku Radzieckiego. Decyzję o wystawieniu Panoramy we Wrocławiu podjęto pod koniec 1980 roku. Prace, prowadzone przez 25 konserwatorów, trwały pół dekady. Otwarcie ekspozycji nastąpiło 14 czerwca 1985 roku.

Od otwarcia ekspozycji Panorama Racławicka otwarta jest stale. Tylko od czasu do czasu wystawa zamykana jest na krótki czas, aby było można przeprowadzić prace konserwacyjne.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Wrocław, Dolnośląskie
ul. Purkyniego 11, 50-155 Wrocław
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu