obserwuj facebook visiton obserwuj instagram visiton

Zamek Książęcy w Niemodlinie

Miasto
Kontakt Fundacja na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313
Rynek 55,
49-100 Niemodlin

Opis

Zamek Niemodlin wzniesiony został przez rodzinę książęcą Bolesława I aby bronić ziem opolskich

Historia Zamku w Niemodlinie sięga czasów prehistorycznych co potwierdzają znaleziska archeologiczne. Od I do III w. n.e przebiegał tędy Bursztynowy Szlak wiodący od Bałtyku do starożytnego Rzymu. Niemodliński Zamek często gościł koronowane i cesarskie głowy.

Zwabiony tajemniczym pięknem zamku Jan Jakub Kolski nakręcił tu pełen magii film Jasminum.

W 1313 roku Bolesław, syn księcia opolskiego Bolka I, wzniósł kamienny zamek w miejscu wcześniejszego drewnianego umocnienia. Wokół drewnianej fortyfikacji, na szlaku handlowym wiodącym ze Śląska na Morawy powstała osada Niemodlin (Falkenberg).

Do 1532 roku zamek pozostawał własnością śląskich książąt piastowskich, niemodlińskich i opolskich. Następnie przeszedł w ręce margrabiów brandenburskich, wywodzących się z dynastii Hohenzollernów. Kolejnymi właścicielami były niemieckie rody arystokratyczne: Hohenzollern,  Logau, Puckler, Promnitz i Praschma. W XVI i XVII wieku zamek został przebudowany na renesansową rezydencję z prostokątnym dziedzińcem otoczonym arkadami, a w  XVIII wieku został odnowiony w stylu barokowym. W tym okresie do budynków zamkowych dodano dwa nowe skrzydła, kaplicę oraz cztery narożne baszty. Nad dawną fosą przerzucono kamienny most ozdobiony rzeźbami.

Ostatnim właścicielem zamku w Niemodlinie był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma, który opuścił jego mury w pośpiechu, w przeddzień wkroczenia do miasta wojsk radzieckich.Po II wojnie światowej zamek był siedzibą: Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum i szkoły podoficerskiej. Potem przez 10 lat stał opuszczony i niszczał.

Od 2016 zamkiem zarządza FUNDACJA NA RZECZ ZAMKU KSIĄŻĘCEGO NIEMODLIN 1313, dzięki której obiekt przechodzi właśnie gruntowną renowację.

Film
Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Niemodlin, Opolskie
Rynek 55, 49-100 Niemodlin

Noclegi Opolskie

Województwo opolskie to najmniejsze polskie województwo. A nie od dziś wiadomo, że małe jest piękne. Potwierdzają to wszystkie wspaniałe zabytki architektury, których w tym rejonie jest około dwudziestu tysięcy!

Zamek w Mosznie, Katedra w Nysie czy Wenecja Opolska to tylko kilka cudów Opolszczyzny, które możemy zwiedzić podczas wycieczki czy wakacji. Na rodziny z dziećmi też czekają trakcje: zoo w Opolu czy Jura Park Krasiejów - mimo małej powierzchni jest co oglądać!

A pomiędzy atrakcjami wypocząć w gościnnych miejscach noclegowych. VisitOn pomoże wybrać te najlepsze hotele w Opolu lub tanie noclegi Opole, dostosowane do potrzeb i budżetu. W sercu miasta czy blisko natury - nawet w tak małym województwie możemy znaleźć tu liczne pensjonaty, dworki, apartamenty i hotele. Idealne na rodzinny wyjazd, szalony weekend w hotelu z przyjaciółmi lub nocleg  opole przed ważnym spotkaniem.

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu