Podziemna Trasa Turystyczna GROTY NAGÓRZYCKIE

Miasto
Kontakt ul. Pod Grotami 2/6
97-200 Tomaszów Mazowiecki

tel.: 44 710 05 32
kom.: 723 58 56 56
e-mail: groty@mck-tm.pl

Opis

Trasa powstała w miejscu sztucznych wyrobisk, będących pozostałością dawnej kopalni piasku.

Piasek wydobywany był od końca XVIII do początku XX wieku początkowo na potrzeby gospodarskie, a następnie dla hut szkła. Groty składają się z licznych korytarzy, wnęk i sal, powstałych podczas procesu pozyskiwania surowca. Trasa przebiega w centralnej części wyrobisk dwoma równoległymi, oświetlonymi chodnikami. Zawiera ekspozycje historyczne i tematyczne związane z grotami. Trasa stanowi unikalną atrakcję w skali światowej i jest to pierwszy tego typu obiekt w centralnej Polsce.

Szczegóły, godziny otwarcia i cennik na stronie: www.groty.skansenpilicy.pl . 

 

 

Źródło: Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Fot. D. Kwapisiewicz

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Tomaszów Mazowiecki, Łódzkie
Pod Grotami 2/6, 97-200 Tomaszów Mazowiecki

Noclegi Tomaszów Mazowiecki

Tomaszów Mazowiecki to miasto w województwie łódzkim. Miasto to znajduje się po obu stronach Pilicy i w związku z tym podlega pod dwa regiony historyczno-kulturowe. Większa część miasta znajduje się na lewym brzegu rzeki i podlega pod Mazowsze, natomiast ta część, która znajduje się po prawej stronie rzeki należy do Małopolski. Pierwsza osada na terenie tego miasta powstała w 1789 roku.

Będąc w tym mieście warto odwiedzić trzy kościoły. Pierwszym z nich jest kościół św. Antoniego Padewskiego. Kolejnym kościołem jest klasycystyczny kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy. Trzecią ciekawą świątynią jest kościół ewangelicko-augsburski Zbawiciela.

W mieście tym znajduje się również Pałac Ostrowskich – założycieli miasta. Został on zbudowany w 1812 roku, następnie kilkukrotnie przebudowany. W chwili obecnej znajduje się w nim Muzeum Regionalne im. Antoniego hr. Ostrowskiego.

W okolicach Tomaszowa Mazowieckiego można znaleźć wiele atrakcji turystycznych. Do ciekawszych na pewno należy Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach, gdzie na chwilę obecną znajduje się 20 żubrów. W bliskiej odległości znajduje się Zalew Sulejowski, sztuczne jezioro powstałe w 1973 roku poprzez spiętrzenie wód Pilicy zaporą w Smardzewicach. Jest to świetne miejsce do wypoczynku oraz uprawiania żeglarstwa.

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu