Większość z nas myśląc o zagranicznych podróżach wskazuje okres wakacyjnych urlopów. I słusznie. To wówczas podróżujemy najwięcej. Nie ma chyba jednak nic gorszego niż urlop zakłócony nagłą chorobą lub – co gorsza – jakimś wypadkiem wymagających interwencji lekarza. I nawet jeśli nie jest to nic poważnego, wiąże się z koniecznością wizyty w gabinecie a tym samym sięgnięcia do portfela. Czasem głębokiego sięgnięcia, gdyż wiele zależy od kraju, w którym jesteśmy. Na szczęście można się zabezpieczyć od większośći tego typu sytuacji, posiadając europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego, czyli EKUZ. Czym jest taka karta, do czego uprawnia, gdzie obowiązuje i jak można ją zdobyć? O tym piszemy poniżej. Zaczynajmy.

 

Czym jest europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego i do czego uprawnia?

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ to dokument, który potwierdza, że jesteśmy ubezpieczeni w polskim systemie ubezpieczeń zdrowotnych. Fakt ten sprawia, że mamy również prawo do korzystania z nieodpłatnej lub częściowo odpłatnej opieki zdrowotnej w większości krajów Europy, o czym wspomnimy w kolejnym punkcie. Karta zapewnia nam więc względny spokój psychiczny na wypadek zachorowania na urlopie, zakupu niezbędnych leków itd. Opieka w ramach europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego jest jednak bardzo podstawowa i może nieco różnić się swoim zakresem w poszczególnych państwach. Przede wszystkim nie obejmują ona prywatnych gabinetów czy transportu medycznego, jeśli taki byłby konieczny. Więcej o tym co to jest karta ekuz?

 

W jakich państwach jest honorowana?

Karta EKUZ jest honorowana we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii oraz w Szwajcarii. Tak długa lista państw z pewnością napawa optymizmem, jeśli chodzi o zasięg naszej ochrony. Z drugiej strony sprawia, że w poszczególnych państwach napotkamy nieco różne warunki opieki i możemy spotkać się np. z tzw. współpłatnością, czyli koniecznością pokrycia części kosztów wizyty z własnej kieszeni.

 

Ile kosztuje wydanie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego i gdzie można się o nią ubiegać?

Wydanie karty EKUZ jest bezpłatne. Możemy ją zamówić przez internet lub osobiście w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Aby zamówić kartę przez internet, należy posiadać internetowe konto pacjenta (IKP) na stronie https://pacjent.gov.pl/. Tam znajdziemy formularz wniosku o wydanie EKUZ. Po wypełnieniu wniosku i wysłaniu go elektronicznie otrzymamy potwierdzenie na adres e-mail. Karta zostanie wysłana pocztą na podany adres w ciągu kilku dni roboczych. To najszybsza i najwygodniejsza droga do otrzymania karty. Należy mieć na uwadze, że najwięcej wniosków o jej wydanie spływa w okresie przed wakacyjnym. Dlatego nie ma co czekać do ostatniej chwili. Zamów swoją kartę m.in. na https://ekuz.com.pl/ekuz-w-gliwicach/

 

Czy karta EKUZ zastępuje ubezpieczenie turystyczne?

Nie. Karta EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego. Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego daje prawo do korzystania z opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak obywatelom kraju, w którym akurat przebywamy. Zakres ochrony w ramach EKUZ jest jednak bardzo ograniczony. Wykupując ubezpieczenie turystyczne będziemy o wiele lepiej chronieni. W odróżnieniu jednak od EKUZ jest ono płatne.

 

W jaki sposób korzysta się z karty podczas pobytu za granicą?

Chcąc skorzystać z opieki lekarskiej podczas pobytu za granicą, należy zgłosić się do placówki medycznej, która ma umowę z publicznym systemem ubezpieczeń zdrowotnych danego kraju. Nie każda placówka ma podpisaną taką umowę, dlatego warto sprawdzić to przed wizytą dzwoniąc na infolinię. W placówce medycznej wystarczy natomiast okazać swój dowód osobisty i kartę EKUZ.

 

Podsumowanie

Karta EKZU to nieoceniona, bezpłatna i łatwa w uzyskaniu pomoc w razie choroby poza granicami Polski. Każdy, kto podróżuje, chociażby raz w roku powinien posiadać kartę, tak na wszelki wypadek. Traktujmy ją jako pewnego rodzaju ubezpieczenie, z którego nie będziemy musieli skorzystać.

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu