Z pewnością, jeśli jesteś miłośnikiem długich wycieczek, pieszych wędrówek i odkrywania nowych terenów, nie jest ci obcy plecak turystyczny. Ten popularny przedmiot towarzyszy większości podróżników niemal w każdej sytuacji. Przede wszystkim dlatego, że łączy w sobie to, co najważniejsze, czyli wygodę z użytecznością. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, musisz poznać kilka ważnych aspektów, które z pewnością ułatwią ci dokonanie ostatecznego wyboru. Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, by twój przyszły zakup był w stu procentach trafiony. 

  • Jaki plecak wybrać — rodzaje plecaków turystycznych
  • Co jest ważne w doborze plecaka turystycznego?

 

Jaki plecak wybrać — rodzaje plecaków turystycznych

Wśród licznych propozycji dostępnych u producentów profesjonalnych sprzętów turystycznych z pewnością znajdziesz również oferty plecaków. Warto jednak mieć na względzie, że to nie zawsze kolor i wielkość jest wyznacznikiem najlepszego wyboru. Obecnie przygotowane propozycje, dopasowane zostały do różnego typu sportów i rodzajów aktywności. To właśnie dlatego poszczególni producenci stawiają między innymi na specjalistyczne plecaki turystyczne — alpinistyczne, które doskonale nadadzą się do wypraw wysokogórskich. Te najczęściej mierzą więcej niż 50 litrów pojemności i wyposażone są we wzmocniony system nośny, co oprócz najpotrzebniejszej odzieży oraz uprzednio przygotowanej wałówki pozwala zabrać ciężki sprzęt specjalistyczny. Odpowiednio dobrane paski wzmacniające dadzą ci gwarancję, że plecak na całym etapie podróży nie ulegnie uszkodzeniu, a tym bardziej przerwaniu np. na szwie. 

Na kilkudniowe wycieczki sprawdzą się nieco mniejsze plecaki. Te jednak powinny również mieścić od 30 do 50 litrów. Pamiętaj, że wewnątrz musisz przygotować przynajmniej jedną parę butów na zmianę, ciepłą odzież, odzież przeciwdeszczową, coś na wiatr, niezbędne akcesoria do spania oraz jedzenie. To tylko kilka wyszczególnionych rzeczy, a uwierz, jest tego znacznie więcej. Oczywiście nie należy zapominać o plecakach miejskich, rowerowych, transportowych, czy chociażby survivalowych. To, na jaki powinieneś się zdecydować w pierwszej kolejności, jasno określa typ podróży. 

 

Co jest ważne w doborze plecaka turystycznego?

Każdy plecak turystyczny powinien być maksymalnie dopasowany do twoich potrzeb. Tylko w ten sposób będziesz odczuwać maksymalny komfort w trakcie zaplanowanej wyprawy. Jeśli planujesz na wycieczkę zabrać takie akcesoria, jak śpiwór, kijki turystyczne, czy karimata dobrym rozwiązaniem będzie dobór odpowiedniego rozstawienia zamocowanych w plecaku troków. W ten sposób mocowanie poszczególnych elementów z pewnością będzie dużo łatwiejsze i szybsze. 

Miej na względzie zmienność pogody. Czasem jednego dnia potrafi świecić słońce, a dosłownie za chwilę lunąć deszcz. Nie zawsze będziesz mieć, gdzie się schować. To właśnie dlatego powinieneś zadbać o to, aby twój ekwipunek był wodoodporny. Dobrze dobrany materiał zabezpieczy zawartość plecaka przed wilgocią, zamoknięciem lub innymi czynnikami atmosferycznymi, które mogłyby mieć na niego zły wpływ. 

To, co jeszcze może okazać się dla ciebie istotne w wyposażeniu plecaka turystycznego to komin. Ten skutecznie pozwala nieco zwiększyć pojemność wędrówkowego gadżetu, a co za tym idzie zabrać ze sobą dodatkowe rzeczy, na które przy normalnej pojemności nie byłoby miejsca. Decydując się zarówno na krótką, jak i długą wyprawę zaopatrz się w niezbędny ekwipunek, podążając zgodnie z naszymi wskazówkami. W ten sposób będziesz w pełni przygotowany do podróży. 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu