Wieża Bramy Zamkowej w Jeleniej Górze

Miasto
Kontakt ul. Jasna
58-500 Jelenie Góra

kom.: 519 509 343

Opis

Mieszkańcy zaprotestowali. Od końca XVIII w. systematycznie rozbierano miejskie umocnienia.

Nie przypominały już zamkniętego orzecha. Miasto zaczynało się rozrastać, drobiąc obwarowania na kamienne łupiny historii. W 1836 r. przyszedł czas na Bramę Zamkową z wieżą, na której znajdował się dzwon obwieszczający niegdyś godziny za-mknięcia miejskich bram. Bramę, która miała niegdyś stać na drodze do zamku na Wzgórzu Krzywoustego rozebrano i już, już miała zniknąć wieża, ale mieszkańcy powiedzieli: NIE i... złożyli się na jej remont, by służyła jako punkt widokowy (wtedy wybito do niej wejście od poziomu ulicy).

Pierwsza wzmianka o wieży pochodzi z połowy XVI w., gdy miała ona zawalić się po pożarze, grzebiąc pod gruzami trzech robotników. Wzniesiono nową, na tę pamiątkę na jej szczycie umieszczając metalową chorągiewkę z postacią jelenia i datą odbudowy 1584.

Uratowana przez mieszkańców wieża służyła jako widokowa do czasu, gdy na Wzgórzu Krzywoustego stanęła jej wyniosła konkurencja. Dzisiaj jednak wciąż przyciąga amatorów pięknych panoram miejskich, zwłaszcza takich „ponad dachami kamienic”. W wieży znajduje się pięć kondygnacji, na trzecim i czwartym piętrze widoczne są otwory strzelnicze w kształcie krzyża.

 

 

Źródło: Opracowania Urzędu Miasta Jelenia Góra

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Jelenia Góra, Dolnośląskie
Jasna, 58-500 Jelenie Góra
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu