Gród na Górze Birów

Miasto
Kontakt Kasa Biletowa
ul. Partyzantów
42-440 Podzamcze

kom.: 695 596 298

Opis

Góra Birów 460 m n.p.m. to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej.

Obecnie jest miejscem posadowienia zrekonstruowanej, średniowiecznej osady z przełomów XII i XIII w. Skalny ostaniec Birowa, jak i jaskinie znajdujące się u jego podnóża, stanowiłydoskonały punkt obronny i schronienie dla naszych koczowniczych praprzodkówi zwierząt zamieszkujących tą krainę już prawie 30 tysięcy lat temu. Wrazz rozwojem rolnictwa w kolejnych tysiącleciach Birów stał się miejscemosadnictwa wielu kultur: kultury pucharów lejkowatych, ceramiki sznurowejoraz kultury łużyckiej. Odkryto tu ślady pobytu plemion germańskich, prawdopodobnie Wandalów, a także najazdu i zdobycia grodu przez wschodnieplemiona scytyjskie. Ostatnimi osadnikami na Birowie byli Słowianie, którzyzbudowali tutaj osadę istniejąca na szczycie góry od około VIII do połowy XIVwieku.

W pierwszych wiekach istnienia państwa polskiego, w grodzieprawdopodobnie stacjonowała kilkunastoosobowa drużyna wojów wraz z służbą i rzemieślnikami. Gród zwany „Wilczą Szczęką” pełnił rolę obserwacyjno- obronną od strony Śląska i Czech i najprawdopodobniej został zdobyty orazspalony podczas wojny polsko – czeskiej w wyniku najazdu króla Wacława naziemie polskie. Ówcześnie nie podjęto prób jego odbudowy, a rolę jaką pełniłprzejął wybudowany w latach późniejszych i usytuowany nieopodal Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu.

Obecnie Góra Birów stała się miejscem rekonstrukcji drewnianego, średniowiecznego

grodu. Zabudowania Grodu stanowią: wieża bramna z wałem skrzyniowym, chata mieszkalna wodza, wieża strażnicza i obserwacyjno-obronna. Można tutaj zobaczyć eksponaty archeologiczne pozyskane podczas prowadzonych wykopalisk oraz ekspozycje obrazujące życie mieszkańców w dawnej osadzie. Gród Birów to miejsce spotkań fascynatów historii i dobrej zabawy. W sezonie turystycznym od maja do października organizowanych jest tu wiele wydarzeń. Przybywający goście mogą uczestniczyć min. w fantazyjnych „Podróżach z Gandalfem” i „Letniej szkole magii”, przyjrzeć się pracy rzemieślników, zobaczyć słowiańskich wojów i walczących rzymskich gladiatorów. Szukający śladów przeszłości powinni udać się na pobliskie wzgórze zwane Suchym Połciem, gdzie będą mogli obejrzeć zachowane umocnienia z czasów II Wojny Światowej. Stamtąd niedaleko już do największych w Polsce ruin średniowiecznej warowni - Zamku Ogrodzienieckiego, w którym na odwiedzających czeka moc pozytywnych wrażeń.

Godziny otwarcia:

  • Kwiecień*: Poniedziałek-piątek: 10:00-18:00; Sobota, niedziela, święta – 10:00-18:00
  • Maj-sierpień: Poniedziałek-piątek: 10:00-18:00; Sobota, niedziela, święta – 10:00-20:00
  • Wrzesień: Poniedziałek-piątek: 10:00-18:00; Sobota, niedziela, święta – 10:00-18:00
  • Październik*: Poniedziałek-piątek: 10:00-16:00; Sobota, niedziela, święta – 10:00-16:00

* otwarcie obiektu uzależnione jest od panujących warunków atmosferycznych, w miesiącach październik – listopad godziny otwarcia obiektów mogą ulec zmianie.

Cennik 2018

  • Zamek Ogrodzieniecki: ulgowy – 8 zł/osoba, normalny – 12 zł/osoba
  • Gród na Górze Birów: ulgowy – 4 zł/osoba, normalny – 5 zł/osoba
  • Zamek+Gród: ulgowy – 11 zł/osoba, normalny – 16 zł/osoba
Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Podzamcze k. Ogrodzieńca, Śląskie
Podzamcze, 42-440 Podzamcze
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu