Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

Miasto
Kontakt Plac Zamkowy 1
49-300 Brzeg

tel.: 77 401 91 00
tel./fax.: 77 416 42 10
e-mail: sekretariat@zamek.brzeg.pl

Opis

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu mieści się w renesansowym zamku z reliktami gotyckimi.

Zbudowany został on  przez architektów włoskich w l. 1530-1580. Jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury w Polsce. Obiekt składa się z trzech budynków z krużgankami okalającymi dziedziniec zamkowy. Przykładem europejskiej rzeźby renesansowej jest wystrój fasady bramnej z galerią portretowo-genealogiczną 24 popiersi władców polskich i książąt śląskich z dynastii Piastowskiej. W renesansowych wnętrzach zamkowych zachowały się sale w skrzydle wschodnim, które nakryte są zwierciadlanymi sklepieniami z lunetami i bogatymi dekoracjami stiukowymi.

W dawnym gabinecie książęcym zachowało się renesansowe malowidło ścienne z 1584 r. przedstawiające w formie drzewa genealogicznego popiersiowe wizerunki księcia Jerzego II, jego żony Barbary oraz ich potomstwa- córek i synów z żonami. W sali sądowej w latach 1560-65 umieszczono obszerne napisy informujące o datach urodzin księcia, księżnej i ich dzieci. Znajdują się tam również fragmenty sentencji biblijnych i cytaty z pism starożytnych filozofów mówiące o sprawowaniu władzy i wymierzaniu sprawiedliwości.

Muzeum Piastów Śląskich , jako jedyna instytucja w Polsce zajmuje się problematyką Piastów Śląskich oraz tradycjami piastowskimi ,a także przeszłością historyczno-artystyczną Ziemi Brzeskiej. 

W Muzeum podziwiać można malarstwo śląskie od XV-XVIII wieku, XIV-wieczny łuk myśliwski, sarkofagi książąt legnicko-brzeskich  oraz zabytki z zakresu genealogii, numizmatyki, sfragistyki, malarstwa, rzeźby, grafiki, rzemiosła artystycznego oraz archiwalia, starodruki i inne pamiątki o wartości dokumentacyjno-historycznej, związane z problematyką piastowską. Muzeum prowadzi działalność edukacyjną, oferując lekcje muzealne, odczyty oraz bogaty wachlarz koncertów.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Brzeg, Opolskie
Plac Zamkowy 1, 49-300 Brzeg
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu