Chlebowa Chata

Miasto
Kontakt ul. Breńska 113
43-436 Górki Małe

tel.: 33 853 96 30
e-mail: pytania@chlebowachata.pl

Opis

Chlebowa Chata zaprasza na spotkanie z okruchem tradycji.

Dorosłym przypominamy jak życie wyglądało 50 - 100 lat temu i przywołujemy ich wspomnienia, zaś młodszym pokazujemy jak wyglądało życie ich dziadków. W programie między innymi:

- niezbędne do życia wyposażenie domu

- droga "od ziarenka do bochenka"

- proces wyrobu masła i sera

- ciekawostki z życia pszczół

Całość pokazu kończy się degustacją własnoręcznie zrobionych podpłomyków ze smalcem, masłem, miodem i kawą zbożową - wszystko domowej roboty.

Co robimy?

Pieczemy chleb jak 100 lat temu, tak samo robimy masło, dlatego cały pokaz odbywa się w miejscu które wprowadza nas w klimat tamtych czasów. Opowiadamy jak wyglądało dawniej zwykłe życie - jak oświetlało się dom i co było w nim najważniejsze, jak wyglądał prysznic i ile przysługiwało wody "na łebka", aż wreszcie jak pomieścić wszystkie dzieci do spania w niewielkiej izbie.

Po co to wszystko?

Naszą misją jest odbudowanie szacunku do chleba i ludzkiej pracy. Nie można zapomnieć, że smakowicie pachnący bochen chleba, to owoc pracy rąk nie tylko piekarza, ale w dużej mierze także rolnika, który cały rok dbał o wyrośnięcie zboża - drogę "od ziarenka do bochenka" 

"Maluchy" będą się nudzić?

Samo słuchanie i patrzenie dla dzieci to nuda - nie lubimy muzealnych sznurków i szyb!
U nas można mielić na żarnach, pomłócić cepem, poczuć się jak traktorzysta na powojennym Ursusie i kilku innych traktorach, wsiadać na sanie i bryczki, wejść na stary motocykl lub do wanny, a to jeszcze nie wszystko. Chcemy aby wizyta w Chlebowej Chacie zapadła na dłużej w pamięci. Zdjęcia? Jak najbardziej!

A co ze starszymi?

Od wersji dla młodszych pokaz różni się jednym słowem - przypomnienie zamiast pokazanie. 
- "Ja już to wszystko znam"
- "Ze wsi na wieś nas przywieźli".
Z takimi opiniami na szczęście spotykamy się tylko przed wycieczką - a kiedy w trakcie ożyją już wspomnienia, to wycieczce i Waszym opowieściom nie ma końca.
Możemy też pochwalić się olbrzymią kolekcją zgromadzonych zabytków wśród których trafiają się perełki, przy których nawet my dumamy do czego służyły.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Górki Małe, Śląskie
ul. Breńska 113, 43-436 Górki Małe
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu