Muzeum Rzemiosła w Krośnie

Miasto
Kontakt ul. Piłsudskiego 19
38-400 Krosno

Opis

Muzeum, mieszczące się w dawnej siedzibie fabryki zegarów wieżowych, jest doskonałą propozycją dla wszystkich gotowych poznać jak, dlaczego

i na jakiej zasadzie coś działa, szczególnie jeśli chcieliby przy okazji wiedzieć, jak to drzewiej działało...

Jeśli Centrum Dziedzictwa Szkła jest okazją do bliższego i namacalnego poznania szklanego rzemiosła, to pozostałe jego rodzaje przybliży Wam wizyta w Muzeum Rzemiosła. 

Kamienica, w której muzeum się mieści, była siedzibą Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych założonej w 1901 r. przez Michała Mięsowicza, krośnieńskiego zegarmistrza, który sprawił, iż Krosno stało się potęgą – nie tyle w zegarach, co w monumentalnych zegarach wieżowych. Do śmierci założyciela w 1938 r., powstało tu znacznie ponad dwieście zegarów, z których większość "poszła w świat". I trudno się temu dziwić, skoro w 1908 roku wyprodukowany tu zegar otrzymał złoty medal na wystawie w Paryżu... 

Znajdziecie je – wciąż czynne – m.in. we Lwowie, Żółkwi, Limanowej, Gdańsku, Rzeszowie, Szamotułach, Starej Wsi, czy Staniątkach koło Krakowa oraz kilka w samym Krakowie. Mechanizm zegara w wieży słynnego Domu pod Globusem (Długa 1) możecie obejrzeć od środka wirtualnie tutaj

Kilka zegarów oczywiście zostało w Krośnie - m. in. właśnie w budynku Muzeum Rzemiosła czy w gmachu sądu. W 1903 r. Mięsowicz zrekonstruował także zegar na wieży Portiusa, działający oczywiście do dziś. Nic dziwnego, że dumni mieszkańcy miasta nie tylko wybrali go Cechmistrzem Cechu Wielkiego ale także wiceburmistrzem Krosna. 

Zatem, choć gmach Muzeum Rzemiosła nie imponuje rozmiarami, to trudno o lepszą siedzibę dla placówki prezentującej dorobek dawnego galicyjskiego rzemiosła. Prezentuje je stała wystawa Dzieje Rzemiosła Polski Południowo - wschodniej, ujęta w działy: krawiectwo, tkactwo, szewstwo i rymarstwo, pszczelarstwo, modniarstwo, odlewnictwo, kowalstwo, ślusarstwo i oczywiście zegarmistrzostwo. Zegary są tu niemal wszędzie – działające od zawsze i zrekonstruowane mechanizmy zegarów wieżowych, zegary ścienne i narzędzia zegarmistrzowskie. 

Jeśli choć trochę interesujecie się zegarami, po prostu nie możecie nie odwiedzić tego miasta i tego muzeum!

Łącznie eksponatów jest ponad 2 tys., a do najciekawszych – obok zegarów - należą skarbiec cechowy z wieku XVII, warsztat stolarski z wyposażeniem czy kuźnia z kompletnym wyposażeniem. Zobaczycie także wiele eksponatów związanych z tkactwem, jeszcze kilkadziesiąt lat temu stanowiącym podstawowe rzemiosło praktykowane w mieście i okolicy, po wojnie – zwłaszcza tkactwo lnu - zamienione w działające na skalę przemysłową i eksportujące na cały świat zakłady Krosnolen. Do tej tradycji nawiązuje prestiżowe Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna”, organizowane właśnie przez Muzeum Rzemiosła. 

Bardziej popularny charakter ma inna atrakcja – kompletny gabinet fryzjerski sprzed 100 lat, wykonany z drzewa dębowego a wyposażony m.in w fotele w stylu wiedeńskim, kolekcja brzytew, maszynek do golenia czy do podkręcania wąsów a nawet kolekcję żelazek fryzjerskich do trwałej ondulacji. 

Zachęcamy do odwiedzenia!

 

 

Źródło: Urząd Miasta Krosno http://visitkrosno.pl/ .

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Krosno, Podkarpackie
Piłsudskiego 19, 38-400 Krosno
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu