Muzeum Regionalne im. Janusza Petera

Miasto
Kontakt ul. Zamojska 2
22-600 Tomaszów Lubelski

tel.: 84 664 37 20
e-mail: muzeum3@o2.pl

Opis

Muzeum założone przez znanego regionalistę, dyrektora szpitala powiatowego w Tomaszowie Lubelskim dr. Janusza Petera.

Oficjalne otwarcie placówki nastąpiło 7 października 1962 roku. Pierwszą siedzibą Muzeum był szpital powiatowy. Zbiory liczyły wówczas około 1700 eksponatów i były własnością założyciela. W roku 1967 zbiory upaństwowiono , placówka zaś stała się powiatową instytucją kultury.

W roku 1975 Muzeum przeniesiono do budynku dawnego Sejmiku Powiatowego. W tym też roku w związku ze zmianami administracyjnymi w kraju, placówkę podporządkowano Muzeum Okręgowemu w Zamościu i do roku 1999 funkcjonowała jako oddział powstałej wówczas struktury muzealnej województwa zamojskiego. W międzyczasie w roku 1984 Muzeum przeniesiono do nowo wybudowanego Domu Kombatanta, gdzie otrzymało pomieszczenia o powierzchni 830 m².

Od roku 1999 Muzeum funkcjonuje  jako instytucja samodzielna, której organem prowadzącym jest Powiat Tomaszowski.  Od początku swego istnienia placówka była muzeum wielodziałowym i gromadziła zabytki związane z dziejami miasta i regionu tomaszowskiego, a także dokumenty, druki i fotografie dotyczące historii miasta i regionu. Muzeum prowadzi badania nad przeszłością Ziemi Tomaszowskiej. Zajmuje się gromadzeniem, opracowaniem naukowym i udostępnianiem zbiorów. Aktualnie posiada około 15 000 eksponatów w działach: Archeologii, Historii, Numizmatyki, Etnografii i Sztuki.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Tomaszów Lubelski, Lubelskie
Zamojska 2, 22-600 Tomaszów Lubelski
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu