Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej

Miasto
Kontakt Mały Rynek 1
57-500 Bystrzyca Kłodzka

tel.: 74 811 06 37
e-mail: muzeum.filumen@wp.pl

Opis

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej jest jedynym muzeum w Polsce, w którym gromadzone są eksponaty dotyczące ognia.

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej jest czwartym na świecie - po Anglii, Szwecji i Czechach, tego typu muzeum. Bystrzyckie muzeum zajmuje się wszystkim, co dotyczy ognia w historii kultury materialnej, techniki i sztuki. Z tego względu nie należy mylić go z innymi muzeami i zbiorami muzealnymi, w których znajdują się zapałki. Nazwa muzeum związana jest z dziedziną nauki, jaką jest filumenistyka. Wyraz ten jest połączeniem dwóch słów, greckiego słowa phileo – miłować i łacińskiego lumen – światło. Oznacza kolekcjonowanie etykiet zapałczanych, opakowań zapałczanych, przedmiotów związanych z metodami niecenia ognia.

Muzeum Filumenistyczne mieści się w dwóch budynkach wzniesionych w latach 1821-1822 w stylu klasycystycznym wg projektu zaakceptowanego przez Karla Schinkla. Mieściły się w nich kościół ewangelicki i przykościelna szkoła ewangelicka. Niestety zaraz po powstaniu oba budynki zniszczył pożar, a ich odbudowa trwała do 1823 r. Po II wojnie światowej budynek kościoła był nieużytkowany aż do lat 60., kiedy to postanowiono przeznaczyć go na siedzibę nowopowstającego muzeum. Otwarcie Muzeum Filumenistycznego nastąpiło 19 lipca 1964 r. z inicjatywy mieszkańców Bystrzycy Kłodzkiej, przedstawicieli fabryki zapałek oraz Towarzystwa Miłośników Bystrzycy Kłodzkiej.

Pierwszym kierownikiem placówki została Helena Getter, znana działaczka społeczna, m.in. współzałożycielka Towarzystwa Miłośników Ziemi Kłodzkiej. Urodziła się w 1904 r. na Wileńszczyźnie, a zmarła w wieku 78 lat we Wrocławiu. Bystrzycką placówką kierowała do września 1972 r.

Całość muzeum, jego zbiory i prezentowany styl stanowią, niezwykle odmienną i przyciągającą uwagę turystów, atrakcję w skali regionu i świata. Ze względu na swoją tematykę Muzeum Filumenistyczne cieszy się powodzeniem wśród zwiedzających, zarówno dzieci, jak i osób starszych. To właśnie do nich skierowana została idea muzeum, która dotychczas spełnia swoją rolę.

Główny trzon kolekcji muzealnej stanowią przedmioty służące do niecenia ognia, m.in.: zapalniczki lontowe, benzynowe, gazowe, elektryczne, chemiczne, krzesiwa metalowe i skałkowe oraz opakowania i etykiety zapałczane z Polski, Europy i całego świata.

INFORMACJE DLA ZWIEDZAJĄCYCH

Muzeum Filumenistyczne dostępne jest dla zwiedzających przez cały rok
w następujących godzinach:

  • lipiec, sierpień: od wtorku do soboty w godzinach 9:00 – 17:00
    i w niedziele 10:00 – 16:00.
  • w pozostałych miesiącach od wtorku do soboty w godzinach 8:00 – 16:00
    i w niedziele 10:00 – 15:00.

W poniedziałki muzeum jest nieczynne.

Ceny usług muzealnych przedstawiają się następująco:

  • bilety wstępu: normalny – 7,00 zł; ulgowy – 5,00 zł; rodzinny – 18,00 zł
  • wstęp na lekcję muzealną – 4,50 zł („Spacerem po Bystrzycy Kłodzkiej” – 70,00zł/grupa)
  • wstęp na warsztaty muzealne – 4,50 zł
  • oprowadzanie grup (25 osób) – 25,00 zł

Turyści mogą dokonywać rezerwacji telefonicznie, e-mailem bądź też osobiście w sekretariacie muzeum.

Muzeum Filumenistyczne posiada własną stronę internetową,
www.muzeum-filumenistyczne.pl, na której umieszczane są wszelkie aktualności, informacje dotyczące historii obiektu, prowadzonej działalności wystawienniczej i edukacyjnej,
jak również lista imprez odbywających się w muzeum. Serdecznie zapraszamy!

ZAPAŁKI

Muzeum posiada również ofertę sprzedaży zapałek w wyjątkowych opakowaniach.
Z pewnością każdy turysta znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, nie tylko pod względem stylu, ale również i ceny opakowań, gdyż pudełko zapałek można kupić już od 1 zł.

W sprzedaży posiadamy zapałki ekskluzywne, takie jak: dymne – służące do badania drożności ciągu kominowego, sztormowe – służące do odpalania na wietrze, wodoodporne – służące do odpalania na deszczu, cowboy – służące do odpalania od szorstkich powierzchni. Ponadto oferujemy zapałki ekstra długie mające od 15 do 25 cm długości, zapachowe, grillowe, kolorowe, kominkowe, giganty, komplety akty damskie i męskie, socrealizm, podpałkę ekologiczną do grilla.

Poza tym w stałej sprzedaży znajdują się informatory i publikacje muzealne, a także różnorodne wydawnictwa dotyczące historii, sztuki i turystyki, w tym mapy i przewodniki po ziemi kłodzkiej. Ważne jest, że Muzeum Filumenistyczne od lat współpracuje z polskimi filumenistami, a także przedstawicielami producentów zapałek: B.L. Match Jamno, B.S. Match Jamno, Euromatch Bystrzyca Kłodzka, Wołoszyn Warszawa, Fabryka Zapałek Czechowice S.A. oraz Europe Match w Szegedzie (Węgry).

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Bystrzyca Kłodzka, Dolnośląskie
Mały Rynek 1, 57-500 Bystrzyca Kłodzka
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu