Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia"

Miasto
Kontakt ul. Dehnelów 45
41-250 Czeladź

tel: 32 263 00 88
kom: 606 635 899
e-mail: elektrownia-galeria@go2.pl

Opis

Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi to zabytkowy, poindustrialny obiekt, który przez ponad sto lat służył kopalni „Saturn”.

We wnętrzu zachowane zostały oryginalne, gigantyczne maszyny z początku XX w., produkujące energię elektryczną oraz sprężone powietrze na potrzeby kopalni.

Do końca lat 30. XX wieku wraz z kopalnią była własnością Towarzystwa Górniczo Przemysłowego „Saturn”, którym ze światowym rozmachem zarządzali łódzcy producenci bawełny Karol Scheibler i Alfred Biedermann

Dziś, po przeprowadzonej z pomocą środków unijnych rewitalizacji, jest to niezwykle atrakcyjny, klimatyczny obiekt, jeden z najpiękniejszych w mieście i w regionie w którym prezentowane są wystawy sztuki współczesnej.

Galeria Elektrownia jest częścią Muzeum Saturn w Czeladzi

A od 2010 roku jest obiektem Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (European Route of Industrial Heritage - ERIH). Nie omijają jej miłośnicy turystyki, miłośnicy techniki, artyści, a także fotografowie i filmowcy, poszukujący niebanalnych wnętrz.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Czeladź, Śląskie
Dehnelów 45, 41-250 Czeladź
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu