Muzeum w Brodnicy

Miasto
Kontakt ul. Św. Jakuba 1
87-300 Brodnica

tel./fax.: 56 495 05 70
e-mail: muzeumwbrodnicy@onet.pl

Opis

Muzeum w Brodnicy zostało powołane do życia 29 marca 1973 roku jako Muzeum Regionalne w Brodnicy. Od 1989 roku nazwa placówki brzmi Muzeum w Brodnicy.

Od początku jest placówką naukowo-oświatową realizującą zadania statutowe w ramach działów: archeologii, historii, etnografii i przyrody, obszarem działania jest szeroko rozumiany region brodnicki. Aktualnie w Muzeum pracuje 11 osób: w tym 3 pracowników merytorycznych. Muzeum zgromadziło bogatą kolekcję zabytków liczącą ponad 50 tys. pozycji inwentarzowych i blisko pół miliona eksponatów.

Muzeum w Brodnicy mieści się w kompleksie trzech zabytkowych budowli zlokalizowanych w centrum miasta: w XIV-wiecznej Bramie Chełmińskiej wraz z przyległą kamienicą, w piwnicach XIV-wiecznego zamku krzyżackiego oraz w barokowym spichlerzu z 1604 roku. W ramach działalności naukowo-badawczej współpracujemy z wieloma instytucjami naukowymi w kraju i za granicą. Nasz dorobek wystawienniczy to ponad 230 wystaw o różnorodnej tematyce od archeologii po prezentacje sztuki współczesnej.

Dwie z nich zostały docenione przez Ministerstwo Kultury i Sztuki w ramach prestiżowego ogólnopolskiego konkursu na Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku (1995 – wyróżnienie dla wystawy „Przyroda, dom, pejzaż rodzinny”, 1997 – nagroda da wystawy „Życie codzienne mezolitycznych myśliwych z Mszana sprzed 10 000 lat”). Muzeum rocznie odwiedza około 40 000 osób. Prócz działalności wystawienniczej i naukowo-badawczej Muzeum prowadzi różnorodne formy działalności edukacyjno-popularyzatorskiej.

Prowadzimy lekcje muzealne, organizujemy obozy naukowe. Najbardziej znaną formą naszej działalności edukacyjnej jest promocja kultury średniowiecznej w ramach organizowanego od kilkunastu lat Festynu Historyczno-Archeologicznego MEDIEVALIA. Co roku uczestniczy w nim kilkuset rycerzy z Bractw Rycerskich z kraju u zagranicy oraz kilkanaście tysięcy widzów. Współpracujemy ściśle z Bractwem Rycerskim Zamku Brodnickiego oraz z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum w Brodnicy, które wspierają nas w wielu dziedzinach.

 

 

Źródło: Muzeum w Brodnicy 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Brodnica, Kujawsko-Pomorskie
Św. Jakuba 1, 87-300 Brodnica
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu