Galeria Sztuki Wozownia

Miasto
Kontakt ul. Rabiańska 20
87-100 Toruń

tel.: 56 622 63 39
e-mail: sekretariat@wozownia.pl
e-mail: info@wozownia.pl

Opis

Galeria Sztuki Wozownia znajduje się w obrębie toruńskiego Starego Miasta – 5 min. od Rynku Staromiejskiego, ul. Ducha Św. w kierunku Bramy Klasztornej.

W galerii Wozownia prezentujemy sztukę współczesną: zarówno prace uznanych artystów - polskich i zagranicznych - jak również twórców, którzy są dopiero na początku kariery. Stawiamy na eksperyment, podważamy ustalone kanony, a przede wszystkim promują talenty. Właśnie to sprawia, że zajmujemy odrębne i znaczące miejsce na lokalnej scenie artystycznej. Jako instytucja z bogatą tradycją (galeria istnieje od 1950 roku) ugruntowaliśmy sobie także pozycję w skali ogólnopolskiej.

Nasza siedziba to zabytkowy budynek dawnego pruskiego składu pojazdów artyleryjskich, położony na toruńskiej starówce – przy Bramie Klasztornej, w pobliżu Ratusza Staromiejskiego, Domu Kopernika i Krzywej Wieży.

Nasza działalność koncentruje się przede wszystkim wokół organizacji wystaw – rocznie jest ich około 25. Wozownia stanowi forum dyskusji o współczesności, a linia programowa galerii opiera się na prezentacji sztuki zaangażowanej w rzeczywistość.Współpracujemy z innymi muzeami i galeriami, razem z ośrodkami naukowymi realizujemy projekty interdyscyplinarne, angażujemy się także w kooperatywy międzynarodowe.

W gronie najważniejszych artystów, którzy w ostatnich latach pokazywali u nas swoje prace, znaleźli się m.in. Anna Baumgart, Jan Berdyszak, Izabella Gustowska, Ewa Kuryluk czy Natalia LL. Przypomnieliśmy także osobowości niezwykle istotne dla polskiej historii sztuki (m.in. Wojciech Bruszewski, Artur Nacht-Samborski, Henryk Tomaszewski) oraz kształtujące lokalne, toruńskie środowisko artystyczne (Adolf Ryszka czy Michał Kokot).

Oprócz wystaw realizujemy także projekty cykliczne, takie jak PERSONA – prezentacje twórczości wybitnych współczesnych projektantów, organizowane we współpracy z Galerią Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu; Międzynarodowe Triennale „Kolor w grafice” – impreza poświęcona twórczości grafików szczególne wyczulonych na kwestię barwy; czy Triennale Małych Form Malarskich – konkurs i towarzysząca mu wystawa, której celem jest prezentacja aktualnych trendów w malarstwie.

Wozownia to także miejsce spotkań, dyskusji czy warsztatów. Do wygłoszenia wykładów w ramach cyklu Architektura w Wozowni zapraszamy zarówno teoretyków, jak i praktyków, którzy przybliżają problemy współczesnego budownictwa i urbanistyki. Z kolei zagadnienia związane z designem poruszamy na spotkaniach, które odbywają się pod hasłem Projekt dla… Ich celem jest zwrócenie uwagi na to, że projektowanie to dziedzina obecna w naszym codziennym życiu. Regularnie organizujemy także inne wykłady tematyczne, promocje wydawnictw artystycznych oraz prelekcje wybitnych postaci polskiej humanistyki – odwiedzili nas już m.in. Monika Bakke, René Block, Ewa Domańska, Agata Jakubowska, Luiza Nader, Piotr Piotrowski, Ewa Toniak czy Andrzej Turowski.

Nie zapominamy także o dzieciach i młodzieży – do nich skierowane są warsztaty Sztuka prostoty szuka, odbywające się zawsze w nawiązaniu do aktualnie prezentowanych wystaw.

Znajdź nas także w Internecie!

www.wozownia.pl

www.facebook.com/galeria wozownia

Instagram: @galeria_wozownia

Godziny otwarcia wystaw:

poniedziałek – nieczynne

wtorek – 12.00 – 20.00

środa-niedziela – 11.00 – 18.00

Bilety:

normalny – 5 zł

ulgowy – 3 zł

grupowy (do 15 osób) – 15 zł

wtorek, niedziela – wstęp wolny

Honorujemy Kartę Dużej Rodziny

 

Galeria Sztuki Wozownia została uznana przez portal Niepełnosprawnik za miejsce dostępne dla osób z niepełnosprawnościami – szczegóły na: www.niepelnosprawnik.pl.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Toruń, Kujawsko-Pomorskie
Rabiańska 20, 87-100 Toruń
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu