Brama Poznania
ul. Gdańska 2, 61-123 Poznań
tel. 61 647 7634
e-mail: centrum@bramapoznania.pl
Opis
odkrywa przed zwiedzającymi miejsce narodzin polskiej państwowości. Stanowi ona przykład nowatorskiego nie tylko w skali miasta, ale i kraju myślenia o muzealnictwie, architekturze, przestrzeni publicznej i życiu lokalnej społeczności.
Brama Poznania nie jest tradycyjnym muzeum, lecz dynamiczną instytucją kultury, która doskonale wpisuje się w historyczną tkankę miasta. Stworzyła ona wokół siebie przestrzeń, która w naturalny sposób przyciąga ludzi, stając się miejscem twórczych działań, spotkań i wypoczynku.
Brama Poznania zlokalizowana jest w najstarszej części miasta, nad Cybiną, w sąsiedztwie dwóch historycznych dzielnic: Ostrowa Tumskiego i Śródki. Kompleks jej obiektów to nowo wybudowany minimalistyczny w formie budynek główny i zrewitalizowana Śluza Katedralna (pozostałość zachowanych na Ostrowie Tumskim umocnień z czasów panowania pruskiego). Łączy je symbolicznie kładka nad rzeką. Budynek główny przecięty jest w połowie szczeliną, która w ciekawy sposób kadruje widok na najstarszą w Polsce katedrę.
Zamysłem twórców tego wyjątkowego Centrum było takie zaprezentowanie dziedzictwa Ostrowa Tumskiego i pierwszych świadectw polskiej państwowości, by zachęcić zwiedzających do bliższego przyjrzenia się wyspie i jej zabytkom. Ekspozycja Bramy Poznania to multimedialna i interaktywna opowieść, która przygotowuje odbiorcę do samodzielnego poszukiwania i interpretacji śladów przeszłości w realnej przestrzeni Wyspy Katedralnej.
Najważniejsze daty:
- Lipiec 2009: rozstrzygnięcie konkursu na projekt architektoniczny Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (ICHOT)
- Maj 2010: rozstrzygnięcie konkursu na projekt ekspozycji Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego
- Listopad 2010: rozpoczęcie prac budowlanych po otrzymaniu dofinansowania z UE
- Sierpień 2013: Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego otrzymuje nazwę Brama Poznania
- 30 kwietnia 2014: wielkie otwarcie Bramy Poznania
Ciekawe liczby:
Koncepcja Bramy Poznania wiąże się z działaniem na bardzo szeroką skalę. Najlepiej obrazują to konkretne liczby:
- W 2014 roku odwiedziło nas ponad 140 000, w 2015 roku blisko 200 000 osób,
- Rekordowa liczba odwiedzin ekspozycji Bramy Poznania w ciągu jednego weekendu to ponad 2100 zwiedzających,
- Powierzchnia obiektów zajmuje łącznie 5116 m2,
- Wylanie fundamentów wymagało wybrania 7500 m3 ziemi,
- Do budowy obiektów wykorzystano 600 ton stali i 6000 m3 betonu.
Wyjątkowa ekspozycja
Nowatorska koncepcja budowy Bramy Poznania zdobyła uznanie w Polsce i na świecie, przynosząc instytucji:
- 2015: nominację do najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej: Mies van der Rohe Award 2015 – za najlepszą realizację na Starym Kontynencie
- 2014: tytuł jednego z 7 nowych cudów Polski w czwartej edycji konkursu magazynu National Geographic Traveler
- 2014: II miejsce w plebiscycie Bryła Roku 2013
Koncepcja Bramy Poznania zakłada wykorzystanie najnowszych trendów wystawienniczych i realizację programu edukacyjnego, inspirowanego doświadczeniami najlepszych europejskich instytucji zajmujących się dziedzictwem historycznym i kulturowym.
Ekspozycja multimedialna nie ma ściśle wyznaczonego kierunku. Jej aranżacja zakłada dowolność zwiedzania, według wielu ścieżek, otwierających różnorodne perspektywy interpretacyjne.
Ekspozycja składa się z czterech sal głównych, trzech sal zaprojektowanych z myślą o rodzinach z dziećmi oraz dwóch sal projekcyjnych. Nowoczesna technika audiowizualna – monitory, pryzmaty, okulary stereoskopowe, ekrany dotykowe, wirtualne księgi – umożliwia zwiedzającemu odbycie podróży w czasie do początków państwa polskiego. Dzięki niej można stać się świadkiem chrztu księcia Mieszka I, zobaczyć, jak powstawała pierwsza katedra w Polsce, poznać najwybitniejszych przedstawicieli epoki renesansu związanych z Poznaniem, przenieść się na arystokratyczne salony XIX wieku czy wespół z archeologami odkrywać tajemnice ukryte w murach budowli Ostrowa Tumskiego. Każdy ze zwiedzających samodzielnie decyduje o tym, jaką ścieżką przejdzie ekspozycję, a towarzyszy mu audioprzewodnik, pozwalający na całkowicie swobodny dostęp do informacji.
Brama Poznania na co dzień
Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego ma bogatą ofertę zarówno dla pojedynczych gości, jak i grup zorganizowanych. W obiektach Bramy Poznania odbywają się także zajęcia dla:
- Dzieci w wieku przedszkolnym,
- Dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej,
- Młodzieży gimnazjalnej,
- Młodzieży szkół średnich,
- Klas integracyjnych,
- Dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną,
- Dzieci i młodzieży niesłyszących i słabosłyszących,
- Rodzin (można skorzystać ze zniżki – Karta Dużej Rodziny),
- Seniorów z wnukami,
- Nauczycieli.
Lokalizacja
Gdańska 2, 61-123 Poznań
Opinie
comments powered by Disqus